Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Azbest
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 01 2016, 22:00    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Pokud by to byl azbest, tak je potřeba s tím nakládat jako s nebezpečným odpadem - tedy specializovaná likvidační firma. Ve sběrném dvoře by ho nevzali.

V roce 2003 jsem měnil eternitovou střechu za cembrit. Měl jsem vyjednaný v ASA, že mi tu Avii nebezpečnýho odpadu vemou za 4500,- tunu. Tak jsem zaplakal a dovezl do jejich areálu. A tam jsem se dozvěděl, že chtějí za tunu jen 1000,- protože krajskej úřad rozhodl, že eternit není nebezpečnej odpad. A důvod? Po lesích podél cesty k areálu ASA se začaly množit černý skládky eternitu, který tam někdo vyklopil, po tom, co po něm chtěli ty prachy.
Jo jinak když jsme s Avií vyjeli nahoru na skládkovej kopec, tak jsme to měli složit na hromadu. Vedle byly sudy a 10 a 20 kg plechovky, ze kterých vytékala celá paleta barev různých kapalin, různě to bublalo a syčelo. Muslím, že ten eternit byl proti těm ostatním sraškám na skládce naprosto neškodná věc, prostě se vrátil tam, kde ho naši dědkové vyhrabali, do země.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2016, 15:31    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Zdeňku, i ta kamenná vlna je hořlavá. Záleží veskrze na teplotě. Viz požáry domů, kde pro zateplení byla použita právě vata.


No, tady bych nesouhlasil. Těch "vat" je více druhů. Viz http://www.rockwool.cz/kamenna-vlna/pozarni-bezpecnost/ohen/reakce-na-ohen

Jedině by to mohlo "hořet", že by se ve směru vláken tím šířila nějaká hořlavá/hořící látka - t.j. případ fasády. Ale při vodorovném položení je to dost nepravděpodobný. Musel by jsi z toho vyrobit něco jako sopečnou lávu...

Přikládám printscreen z technického listu.

citace:
Produkty vyrábené z kamenné vlny mají reakci na ohen A1
(EN 13162, EN 14303).

Bod tavení vláken nad 1 000 °C, velká prodyšnost
pro vodní páru, tepelne izolacní schopnost, akustická
pohltivost, zvyšování požární odolnosti vyplnených
nebo obložených konstrukcí.



rockwool.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rockwool.png
 Velikost:  69.56 kB
 Staženo:  37 krát


rockwool_2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rockwool_2.png
 Velikost:  29.48 kB
 Staženo:  44 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2016, 18:20    Předmět: Citovat

Taky bych nevěřil, dokud jsem to neviděl. A brácha dělá stavoše, jen mi potvrdil to, co jsem měl možnost shlídnout na školení.
Je to stejná blbost, jako se tvrdí, že existuje nehořlavý fasádní polystyrén.
Konec kkonců, i ocel krásně hoří (stačí ji jen teplota kus nad 1000°C, podle obashu C).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 02 2016, 18:32    Předmět: Citovat

EPS hoří jedna radost, to už jsem zkoušel.

A ten Rockwool prověřím.

Poslední otázka - když vidíš vytékat lávu ze sopky, je to hoření?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne červenec 31 2016, 19:50    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Pokud by to byl azbest, tak je potřeba s tím nakládat jako s nebezpečným odpadem - tedy specializovaná likvidační firma. Ve sběrném dvoře by ho nevzali.


Ale vzali. Včera jsem ma sběrák Pedersenovi vezl cembalit nebo jak se tomu nadává, a mají tam na to (i na eternit a ostatní stavební prvky s azbestem) zvlášť kontejner.
A u nás ho odebírají od občanů města zdarma.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 31 2016, 19:57    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
...
Poslední otázka - když vidíš vytékat lávu ze sopky, je to hoření?
Záleží na tom, kolik uhlíku ta láva obsahuje. Pokud má vysokej obsah CO, tak ten se po výronu ze sopouchu (kde je magma pod tlakem) na volným vzduchu uvolňuje (stejně jako bublinky CO₂ ze sifonu) a žárem lávy se ve směsi s okolním vzduchem zapálí. Podle teploty tam pak taky může ve styku se vzdušným kyslíkem z okolí hořet křemík na SiO₂ i další prvky obsažený v magmatu. Proto taky geologové a vulkanologové rozlišujou magma od lávy - magma je tavenina pod tlakem s pohlcenou vodní párou a plynama rozpuštěnýma v tavenině, zatímco lávou se označuje už na povrchu "vyčpělý" magma po uvolnění nitrosopečnýho tlaku, kdy z něj vyprchají ty pohlcený plyny a páry.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: út srpen 23 2016, 9:42    Předmět: Citovat

Nejspíš to bude obyčejná celulózová foukaná izolace z recyklovaného papíru. Ty nespálené zbytky bude jednak popel z toho papíru a potom impregnace, aby to bylo méně hořlavé - nechytlo to od jedné jiskry nebo jednoho nezadušeného špačka cigarety, ale až od pořádného ohýnku. Konkrétně to bývá borax, kterým je ta izolace nasáknuta, možná taky nějaká impregnace vodním sklem.

Jinak s azbestem to je obrovský humbuk, nic jiného. Jeho škodlivý účinek je založený na tom, že azbestová vlákna jsou mimořádně chemicky stálá a netečná. Úlomky azbestových vláken o délce do cca 3 mikronů se dostanou v plicích až do plicních sklípků, tak se zabodnou a zůstávají tam až 10 - 15 let, než se rozpustí a zmizí. Po tuto dobu mechanicky dráždí plicní tkáň a tak vyvolávají rakovinu.
Kdo dříve pracoval třeba v provozu, kde se azbest zpracovával a kde byla vysoká koncentrace azbestového prachu, za si 5 let měl v plicích vláken tolik, že pravděpodobnost, že onemocní rakovinou plic se rovnala tomu, jako by denně kouřil tak stovku nebo i víc cigaret. Když tam přestal pracovat , tak za 5 - 10 let ta pravděpodobnost rakoviny kleska k normálu.
Když někdo se k azbestu dostane prasklinami v eternitu, kterými se něco uvolní, je to totéž, jako když venku nahodou ucítí kouř cigarety, kterou kuří ten, co jde před ním.
Když v baráku odkryje azbestovou izolaci, něco s ní udělá a pak ji zase zakryje, nadýchá se azbestového prachu jaky by večer strávil u piva v hodně zakouřené hospodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út srpen 23 2016, 12:17    Předmět: Citovat

Byla to opravdu izolace z foukaného rozcupovaného papíru, už je to v SD. Na větších kouscích byla ještě písmenka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út srpen 23 2016, 13:08    Předmět: Citovat

To Radim. Kámoši elektrikáři dělali někdy kolem 85 roku asi půl roku kompletní rekonstrukci elektroinstalace v fy, co se dělalo brzdový obložení, někde u Nymburka, možná Zvěřínek. Bylo jich 6, dnes by jim bylo kolem 60-65 let a kromě jednoho všichni před 5-10 lety umřeli na rakovinu plic. Ten poslední měl rakovinu hrtanu a dostal se z toho. Trochu moc náhoda, nezdá se ti?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út srpen 23 2016, 13:26    Předmět: Citovat

Ale no tak, Celerone, nerob tu okolo toho azbestu taky humbuk, jasne, ze to bola iba nahoda, a pokial nie, tak americania alebo rusi Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 23 2016, 16:31    Předmět: Citovat

Huh, jak dopadli zaměstnanci té firmy na výrobu brzdového obložení??
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út srpen 23 2016, 23:37    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Huh, jak dopadli zaměstnanci té firmy na výrobu brzdového obložení??

To nevím ale ti elektrikáři kašlali na respirátory a podobný "píč..iny", jak mi přiznal Míra, (ten co přežil). A hrabali se v kabelovejch žlabech pod stropem, kde byly hromady letitýho bordelu, kterej na ně padal, když se ty kabely a žlaby měnily. Otázka je, jestli v tý době, co to dělali se již o závadnosti azbestu vědělo. Možná že se ozve mi-ro a potvrdí to, dělal ve stejný fy (Eram) ale servisáka na elektroniku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st srpen 24 2016, 0:29    Předmět: Citovat

Ví se to už dlouho, cca od roku 1900 nebo dříve.
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos#Discovery_of_toxicity

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 24 2016, 7:33    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Ví se to už dlouho, cca od roku 1900 nebo dříve.
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos#Discovery_of_toxicity

No vidíš a ještě v 70 letech se z něj u nás vesele stavělo. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: st srpen 24 2016, 8:01    Předmět: Citovat

Ony se postupně zpřísňovaly limity azbestového prachu v prostředí.
ke konci 80 let jsem coby projektant kvůli tomu dělal vzduchotechniku - odsávání na pracoviště, kde se občas lepil azbest coby izolace na díly na topení do auta. Někdy v roce 1988 - 89 se už lepily náhražkly azbestu.
Mimochodem, kvůli zákazu azbestu dost možná spadla 11 září v roce 2001 Dvojčata.
Tehdy bylo běžné ocelové konstrukce mrakodrapů izolovat proti žáru azbestem. jenže v době, kdy se Dvojčata stavěla, byl azbest v New Yorku právě zakázaný a odpovídající náhrada nějakými keramickými vlákny ještě nebyla. I proto byla ocelová konstrukce dvojčat tak málo odolná proti těm tunám hořícího benzínu z těch boeingů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund