Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mega 2560 sériový port 0

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17794
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 1:18    Předmět: Mega 2560 sériový port 0 Citovat

Na netu jsem narazil, že někdo připojil k desce ovládání 3D tiskárny (Arduino Mega 2560) přes sériovou linku vyvedenou na konektor AUX1 lokální klávesnici. Klávesnici (4x4) čte řádky a sloupce Arduino Pro Mini a generuje a odesílá G-code (ovládací příkazy) do 3D tiskárny. Tedy úplně stejný posílání G-code jako při vlastním 3D tisku z PC (Repetier-host).
Malinko mě mate, že na AUX1 je vyvedený RX0 a TX0 a ty samý signály jdou přes odpory 1K do převodníku USB-seriák na desce Mega 2560. Ty odpory teoreticky zabrání aby převodník narušoval sériový data z AUX1 ale jak to bude opačně? Pokud pojedou data přes převodník USB z PC a zároveň se stiskne klávesa, tak Pro Mini přetlačí signály z převodníku a vzniknou nesmysly na RX0, případně TX0.
Co na to znalci co si hrajou s Arduinem?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 8:12    Předmět: Citovat

Pokud se budou dvě zařízení snažit vysílat najednou, vzniknou nesmysly vždycky, to není jen o arduinu. Dva TX signály, u nichž je zajištěno, že nepojedou do sebe, lze sloučit na jeden RX přes AND hradlo (na TTL úrovních). K čemu je taková G kódy generující klávesnice dobrá, to si představíš model, přeložíš si ho v hlavě do G kódu a vytiskneš si ho z klávesnice bez použití počítače?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17794
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 9:16    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
K čemu je taková G kódy generující klávesnice dobrá, to si představíš model, přeložíš si ho v hlavě do G kódu a vytiskneš si ho z klávesnice bez použití počítače?

Tak základní věc, kterou jsem zapomněl napsat je že to neřídí 3D tiskárnu ale na HW a upraveným FW od 3D tiskárny to řídí MPCNC, což je 2,5D frézovací router. Nepsal jsem to kvůli zanášení dalších složitostí do tématiky, 3D tiskárny zná mnohonásobně víc lidí, než MPCNC.
U ty frézky se hodí najetí X, Y, Z, do vhodnýho místa nad upnutý materiál a stanovení Home v tom místě. Pak by se dalo frézovat i z SD karty. Dosud jsem musel tyhle posuvy dělat z PC z manuálního řízení Repetier-Host. To je trochu nepraktický, lepší je čumět na vřeteno a přímo na klávesnici na MPCNC po hmatu nakrokovat kam je potřeba.
Takže mi vlastně jde o úrovně jaký lezou v klidu z Uartu Arduino Pro Mini a z USB převodníku na Arduino Mega 2560. Pokud by v byly v klidu v log1, tak by to mohlo chodit, byl by tam vlastně "součin na drátě". V klasický TTL se to dělalo celkem běžně i s hradlama, co neměly otevřený konektor a chodilo to. U těhle pidi odběrových švábů jsem to nikdy nezkoušel. Přidávat hradlo by znamenalo dost rozřezat desku. Napadlo mě místo těch odporů v signálu RX a TX osadit šotky a udělat součin na diodách se signály z Pro Mini. To by se nemuselo řezat, jen vyměnit 2 součástky a přidat 2 diody do kabelu Pro Mini.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 9:50    Předmět: Citovat

Aplikace je jasná, že si ohlídáš, abys nevysílal do sebe taky. UART na TTL úrovních má v klidu log.1, ale výstupy jsou push pull, sečíst na diodách to můžeš zkusit, záleží na rychlosti komunikace a vstupní kapacitě a odporu připojeného RX vstupu. S hradlem je to jistota, s diodami se na výsledný signál každopádně podívej osciloskopem, abys posoudil, zda je signál ještě OK, nebo ne. V každém případě můžeš z desky/desek vytáhnout signály, hradlo nabastlit na kousek univerzálu a signály do desky zase vrátit kousky drátů, nemusíš pak nikde nic řezat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17794
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 10:05    Předmět: Citovat

Jasně, vyhodím odpory v RX a TX a místo nich vrazím dva dvouvstupový AND. Ale přívod RX a TX od AUX1 šmiknout musím, jde přímo na PE0 a PE1 Megy 2560.
Ještě bych měl dotaz. Ten FW na klávesnici je psanej pro Arduino Pro Mini. K němu bych musel shánět pro programování převodník USB na serial TTL. Dalo by se použít i Nano? Stačí zkontrolovat Pinout a nebo může být ještě nějaký problém s FW?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 11:03    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Jasně, vyhodím odpory v RX a TX a místo nich vrazím dva dvouvstupový AND

Ten druhej AND tam bude k čemu?
Dle mého názoru stačí na celé sloučení jedna dioda a nic se nemusí řezat.


Naposledy upravil lesana87 dne ne květen 15 2016, 11:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 11:12    Předmět: Citovat

Nikde nevidím odkaz na: Někde na netu... Ono každá Arduino destička je trochu jiná, a občas se může vyskytnout problém s kompatibilitou knihoven, které nejsou oficiální...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17794
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 12:05    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
Celeron napsal(a):
Jasně, vyhodím odpory v RX a TX a místo nich vrazím dva dvouvstupový AND

Ten druhej AND tam bude k čemu?
Dle mého názoru stačí na celé sloučení jedna dioda a nic se nemusí řezat.

Nojo, vlastně stačí jen jeden do RX cesty, TX půjde paralelně do převodníku USB i Uartu Pro Mini. Teď mě ale napadlo, jestli to nemají řešený jinak. Při případným posílání FW z PC do Mega 2560 asi odpojují tu klávesnici na AUX1 aby klávesnice nemohla zanést chybu. A při tisku není připojený PC, tiskne se z SD karty a ovládání je přímo z klávesnice. Pak se nebude muset řešit vůbec nic.
Ale otázka je, jestli by to při dodržení nějakých postupů nemohlo cuodit jak z klávesnice tak z PC.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17794
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 12:12    Předmět: Citovat

frpr666 napsal(a):
Nikde nevidím odkaz na: Někde na netu... Ono každá Arduino destička je trochu jiná, a občas se může vyskytnout problém s kompatibilitou knihoven, které nejsou oficiální...

http://www.thingiverse.com/thing:1563410 Je tam zazipovanej FW pro generování G-code a z netu to potřebuje ještě knihovnu Keypad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17794
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 16 2016, 17:53    Předmět: Citovat

Tak jsem přemejšlel, že nemusím ani moc blbnout s Arduinem Pro Mini a tu klávesnici odzkoušet z Hyperterminálu druhýho PC. Budu posílat přes COM textový řetězce G-code a chytat je převodníkem RS232 na TTL serial a ty data pošlu na AUX1.
No a pokud to bude makat, tak použiju z dřívějšího vývoje prográmek na ohledání klávesnice 4x4 a obsluhu sériového portu napsanou v A51. Dopíšu k tomu aby stisk klávesy generoval texty G-code a nacpu to do Atmela 2051, ten na to bude bez problémů stačit. Všecko mám doma, pár hodin hraní....

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 16 2016, 18:18    Předmět: Citovat

Buď pochválen za non arduino přístup Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund