Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oxidace v zrcadlovce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
qwert29



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út květen 17 2016, 15:05    Předmět: Citovat

Bohužel jsem od Trutnova a mám to hodně daleko. No už jsem objednal sprej 400ml za 150Kč.
Ještě koukám po nějaké mikropájce, tu co mám doma je hodně stará a bez regulace. Líbí se mi tahle http://aukro.cz/pajeci-stanice-mikropajka-zd-916-i5856018832.html je poměrně za slušný peníz a někde o ní psali dobře.
Taky koukám na tuhle bazarovou http://www.sbazar.cz/viprodej/detail/9857248-kombinovana-horkovzdusna-pajeci-stanice-yihua-995d-upgrade které nefunguje display, jinak je funkční. S tím, že bych do budoucna sehnal display a vyměnil (nebo to bude nějaká blbost a opravím ji)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: út květen 17 2016, 19:25    Předmět: Citovat

Asi takhle:

Není to stará věc a tedy je zapájená bezolovem,desky spotřební elektroniky se po zapájení SMD nemyjou tudíž všude kolem pájených spojů jsou zbytky tavidel,jedná se o tavidla No Clean tedy že se nemusí po zapájení umýt.

Za normálního stavu se nic neděje a zařízení funguje, problém nastane v případě že takovéto zařízení vystavíš vlivu vlhkosti, tavidla pro bezolovo jsou agresivnější a vlivem vlhkosti začne být aktivní zbytek kyselin a solí které tam jsou a začnou pracovat, v případě že v zařízení je zdroj napájení začnou migrace,vytvoří se svody a je konečná.
Za bílé fleky právě můžou ty zbytky tavidla který se uvolnily a věř že je jich tam hodně.Namoč jakoukoliv desku a po usušení se ti tam kolem pájených míst objeví i bez napětí.Napětí to navíc urychluje.
Kydy výrobců past že ty zbytky tavidel nejsou vodou rozpustné jsou blbost.


Bohužel jakýmkoliv čištěním napácháš škodu protože ti všechny rozpuštěný zbytky tavidel zatečou všude pod součástky a tam postupem času začnou dělat masakr.Zapomeň že to vyčistíš aby to bylo jako nový.

V praxi to zařízení je schopno nějakou dobu fungovat ale nespoléhej na něj.

Bejt tebou si nechám ten foťák zaplatit a koupím novej.

To že se prodávaj nějaký spreje na ruční čištění je hovadina, pouze uspokojení zákazníka,jejich hlavní složkou je rozpouštědlo který rozpustí pryskyřici a pak to vypadá suprově ale je to ve finále kontaminovaný celý.

Něco málo je třeba popsáno tady http://orbit.dtu.dk/files/12336686/MS_Jellesen_Eurocorr_2011_300611_web_.pdf



Kdyby nějakej blbec nezakázal olovo bylo by líp

Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 17 2016, 20:58    Předmět: Citovat

Rizku, největším problémem je to, že se (skoro) čístý cín (Sn) potká s vodou, která na 99,9% není destilovaná. Takže po jejich rande se objeví hned různé SnCl₂, Sn(CO₃)2, a hlavně SnO₂. A ve spolupráci s nízkou teplotou jde potkat i mor.
Tak ty inertní tavidla bych zatím nechal na pokoji.

Studeňáků v jemné elektronice, které byly prokazatelně způsobeny oxidací, jsem za těch asi 15 let viděl spoustu. Pozůstatek cínu se v takovém případě začne barvit buď do bíla (oxidy cínu) nebo zčerná (elektrolytický rozpad).

A samo, že očištění je většinou jen prevence, pokud se kolem nějakého kontaktu (pod BGA obvodem je jich několik set) rozpadne kulička, tak co, Jasánek? Nevodíme.

Ale nejdsme vepři v tom, že to kamarádka posrala, měla by udělat jedinou spolehlivou věc- koupit nový foťák.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 17 2016, 21:36    Předmět: Citovat

Podla mna to vydrzi fungovat dost dlho, vody tam zjavne vela nebolo. Mozno bude casom problem s tlacidlami, ak do nich zatiekla voda.

Pred 3 rokmi som opravoval iphone 4s, ktory na tom bol podstatne horsie - ocitol sa v bazene, zapnuty. Nefungovalo wifi - zozrate pripojenie cievky na dosku, zvod v konektore. Pokial viem, tak dodnes funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 17 2016, 21:45    Předmět: Citovat

Nejhorší je to, že si lidi myslí, že po oxidaci nastane jednoznačná závada. Ne, jen jsou některé častější. Elektrolytická reakce je největší tam, kde jse k dispozici největší napětí- takže počínaje displejem (kde bývá až 18V), přes různé čudy, napájené z VBAT (třeba ta Wifi), až po signálové cesty s 1V8 logikou. A na konci jsou úplně nízkonapěťové lajny.
Čili to vždy závisí třeba na tom, jaké napětí kde bylo, jak bylo tvrdé, jak tenké spoje byly exponované, kolik vody se tam dostalo, jak dlouho působila, jestli to bylo něčím zneutralizované atd.

Častým problémem bývá užrání vodičů s tvrdším napětím v různých těch lentách (a podle fotky je jich tam povíc).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: út květen 17 2016, 22:37    Předmět: Citovat

Michale,to je věc názoru.

Není voda jako voda,v elektrotechnice se používá běžně demineralizovaná voda (destilovaná je příliš luxus)a u procesu strojního mytí třeba na první oplachy i normální z řádu (jde do čističky),pak třeba poslední oplach teprve demivoda v případě uzavřených systémů třeba jako u mycích zařízení českých výrobců PBT,DCT se oplachová voda recykluje a není tím pádem 100% destilovaná (první náplň je čistá demivoda).

V práci dělám testy podle normy EN 60068 ... a ve vlhku z demivody se bilý fleky tvoří jen u desek neumytých a rozdíl je podle pájecí pasty (některá dělá větší bordel),tavidla z ručního pájení nedělají nic ale třeba brutál jsou zbytky po selektivním pájení a z vlny.

Když se ve firmě pokazilo velkoobjemový zařízení na deminerelizaci používal jsem chvilku kuli velké spotřebě klimakomor vodu z řádu přeměřenou konduktometrem (v našem případě hodně čistá) a taky nic.

Podle mě se nejedná o reakci špinavý vody s cínem ale částí tavidel s vodou.

Hezký čtení je IPC-5704 kde to je rozepsaný

Tady je pěkná práce v češtině https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=58268

Ty bílý fleky to dělá i s IPA a podobně proto tvrdím že to mytí ručně je k ničemu protože to nedostaneš pryč.

Vím dělá se to běžně a nějak to "funguje" ale nejhorší je právě začít čistit a nevyčistit což ručně nejde nehledě že spousta součástek podle výrobce se čistit ani nesmí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
qwert29



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st květen 18 2016, 5:40    Předmět: Citovat

Takže dj_rizek(u) říkáš spíš nechat být a používat? Teď jste mě celkem vyděsili, že chci udělat něco co nemá cenu a Nikon je předurčen k záhubě. Nebyl celý pod vodou, jen spodní část těla a asi se při pokusu o vysoušení voda takhle rozstříkala na několik míst po desce. Po nehodě byla baterka hned vyjmuta a foťák vysoušen. Tu BP jsem si přečetl, a pokud by to byla jen koroze tavidla, stačila by mechanicky odstranit a na celou desku nastříkat ochranný lak proti vlhkosti (například Plastic Seal 60), tím by se zamezilo další tvorbě. Je to tak? Zkusím dnes udělat pořádnou makrofotku bílého místa abych viděl pořádně co to je.
Pak jsem koukal ještě na ebay, a celá deska stojí kolem 50$, a na aliexpress od 30$ (jen si chvilku počkám na dodání), tak i tato možnost je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st květen 18 2016, 7:10    Předmět: Citovat

qwert29 napsal(a):
... Po nehodě byla baterka hned vyjmuta a foťák vysoušen. ....

Ale jen ta hlavní:

qwert29 napsal(a):
KUBO děkuji za upozornění na baterku, ta mě nenapadla.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
qwert29



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 8:08    Předmět: Citovat

Jo jo, jen ta hlavní, bylo to na cestách po Vietnamu.

Konečně jsem měl čas na to makro, a vůbec to nevypadá špatně. Spíš mě to připadá jako vodní kámen na povrchu, takže omytí izopropylalkoholem a snad bude vše v pořádku. Na vnitřní baterku se taky nic nedostalo. Jen ta rez z krycího plechu na tom uzemnění je hrozná, s tím si budu muset vyhrát.



2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  249.76 kB
 Staženo:  269 krát


1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  247.5 kB
 Staženo:  276 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 9:35    Předmět: Citovat

Ten vodní kámen, to jsou právě soli cínu. Když se na to podíváš pod mikroskopem, uvidíš v jednotlivých pájených spojích malé "krátery", které vznikly právě po styku Sn a nečisté H₂O, poskytnuly materiál pro ty soli.
Je pravda, že na první pohled to nevypadá tak zle. Ale pod BGA obvody nevidíš, stejně tak do prokovů, takže si nepískej moc nahlas Sad

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 10:55    Předmět: Citovat

BGA na fotkach ziadne nevidim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 11:06    Předmět: Citovat

A?
Přeci jen tu nejsou fotky komplet celého pajšlu. A že by procesor v takovém stroji nebyl v BGA montáži, o tom silně pochybuji.
A ještě jedna věc- viděl jsem dost mobilů, kde nebyly takhle viditelné stopy oxidace, ale po odpájení BGA tam byl černý rozpadený cín, což je známka toho, že tam voda byla. Přeci jen voda jako tekutina má tendenci vzlínat do úzkých prostor, což mezera mezi deskou a pouzdrem BGA obvodu krásně splňuje.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 11:18    Předmět: Citovat

Podla mna mal par kvapiek na tejto jednej doske a ostatne ostali nedotknute. Netreba z toho robit hned odpad. Mal som tu pred par rokmi PC, ktore bolo do tretiny ponorene vo vode. Oskrabal som oxidaciu, vymenil bateriu a dodnes funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 11:25    Předmět: Citovat

To je to, o čem jsem psal kus předtím. Nikdy není žádná oxidace stejná.
Za 14 let u mobilů jsem potkal lecos, známýmu jsem opravil Nokii 6303, která mu spadla do sudu s vodou a našel ji až za dva dny. Ač jsem tomu nevěřil, tak mu možná dodnes funguje. Na druhou stranu jsem viděl spoustu telefonů, kde byla malá skvrna, ale rozchodit už nešly.
Proto jsem mu psal, ať si nepíská moc nahlas. Ale třeba bude mít štěstí.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
qwert29



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2016, 17:58    Předmět: Citovat

Ty desky vypadají takto (stáhnuto z netu) a skvrny jsou na přední straně hlavně na levé půlce, na pravé straně je jedno malé místečko, na zadní straně pak jsou jen tři malá bílá místečka.


zadní strana.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zadní strana.jpg
 Velikost:  289.85 kB
 Staženo:  266 krát


přední strana.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  přední strana.jpg
 Velikost:  285.17 kB
 Staženo:  277 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund