Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

snížení napětí z fotovoltaického panelu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
okr



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 12:38    Předmět: snížení napětí z fotovoltaického panelu Citovat

Dobrý den, potřebuji snížit napětí z panelů z 35V, aby bylo použitelné v měniči 24V/230V. Hledal jsem hodně a nakonec použil obvod takovýto (http://www.aca-vogel.de/DCDC-Converter/8AfromLM2575_en.html). Při 150W to ale fakt fest topí. Mosfety IRF9540 jsem dal 4, ale s cívkou L2 si nevím rady vůbec. Nakionec jsem vytáhl něco ze starého PC zdroje, ale i ta se hodně žhaví. Nemá někdo někdo nějakou dobrou radu, zkušenost? K čemu vlastně ta cívka je? Zátěž bude jen odpor -bojler. Nebo šlo by vyrobit více stejných obvodů a seřadit je paralelně před měnič? Nebo to vzdát a koupit profi věc?
Jsem v tom celkem lama, omlouvám se. Confused díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 14:15    Předmět: Citovat

Jde o to, co to je "hodně žhaví". S tím měničem se dostaneš tak na 85% účinnost, to při 150W výkonu dělá nějakých 25W ztrát, to už slušně hřeje. Výstupní tlumivka z PC má několik vinutí. Je potřeba použít to správné (na 12V) nebo spíš ji převinout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17854
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 15:11    Předmět: Citovat

Vykašli se na polovičatý řešení a udělej to jako jeden můj kámoš na chalupě. Nechal si udělat novou přírubu na bojlér a do ní zakázkovou topnou tyč na 35V v Miřeticích a pak nemusíš řešit žádný střídače, účinnosti a podobně. Prostě cokoliv panel vyrobí, jde do ty spirály natvrdo a když je bojlér nahřátý, vypne ho termostat přes feta. No a pokud nesvítí, tak nahřeje původní spirálou na 230V. No a pokud na chalupě nemáš 230V tak nemusíš ani dělat novou přírubu, jen objednat těleso.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
okr



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:00    Předmět: Citovat

hodně hřeje znamená už smrdí Smile není takové to větší trafo, ale taková asi spíš tlumivka - na každém půlkruhu 1 vinutí.
prošel jsem si nějaké fotovolt teorie, a vychází to tak, že jen mít natvrdo spirálu k panelům se asi neoplatí. Jak jde napětí na panelu při nižším osvětlení (čili vlastně většinu dne) dolů, klesá vlastně výkon z druhou mocninou -a pak se vyplatí i přijít o těch 15% -nebo více, no, když je za tím ten 24/230V atd.. nachytřil jsem se, jmenuje se to sledování se pracovního bodu (MPPT).
V bojleru (je to akumulační nádrž) je spirála cca 3x1000W -dvě spirály jsou normálně na noční proud a jednu jsem chtěl věnovat té fotovoltaice. A jako představa nové příruby, to už možná radši profi fotovoltaický měnič s MPPT, i když stojí 10.000...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:07    Předmět: Citovat

@nakonec použil obvod takovýto. Pozor v tomto zapojení LM2576-5 dává 5V na výstupu.
Zkus zařadit mezi tento step-down a DC/DC 24V/230V odpor 0.1R a změř reálný proud, který tam teče...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
okr



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:09    Předmět: Citovat

Lesane, převinout tu cívku -co by to obnášelo, aby to splnilo Účel?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:13    Předmět: Citovat

Chápu to správně?
Spirála: 230V / 1000W
Proud: 4.3A
Potřebný proud na vstupu 24V bude? 1000W/24V= 40A?
Dioda BYW29 má If = 8 A.
Potom mi tady něco nehraje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
okr



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:15    Předmět: Citovat

frpr666 -použil jsem LM2576ADJ, a nastavil mu 26V. A budou to solidní proudy, 150W při 26V = dost, a to bych chtěl nakonec mnohem více, tak hledám, jestli vede nějaká amatérská cesta. Dal jsem si limit do konce května, jak to nikam nepovede, koupím solární měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:20    Předmět: Citovat

Nebylo by lepší udělat step-up converter, který z Vin=36V DC udělá Vout=230V DC ? https://en.wikipedia.org/wiki/Boost_converter
Možná bys mohl využít DC měnič pro flexu, od uživatele: šamponek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:31    Předmět: Citovat

Topit to bude včechno tak nebo tak, nejlepší cesta je to co napsal Celeron, na všech měničích budeš mít ztráty=zbytečný teplo který nepotřebuješ a o dlouhodobější spolehlivosti ani nemluvit.
Pokud má bojler keramický těleso s odporovým drátem dalo by se teoreticky předělat na nízký napětí i po domácku (trochu bastl ale...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 16:47    Předmět: Citovat

okr napsal(a):
Lesane, převinout tu cívku -co by to obnášelo, aby to splnilo Účel?

Nejsem Lesan, ale Lesana. Smile Podle popisu jsi vzal kompenzovanou tlumivku ze vstupního filtru, hůře jsi vybrat nemohl. Jediná použitelná je ta žlutá toroidní na výstupu, co má většinou 5 vinutí. A použitelné je vinutí pro +12V, má nejvíc závitů a mívá 80uH. Převinout by znamenalo odmotat všechna vinutí a namotat jen jedno (klidně více dráty současně) s trochu (o 20%) více závity, než mělo to původní 12V vinutí.
Jinak, pokud zapojíš 1kW spirálu na výstup 150W měniče, tak ten měnič v lepším případě vypne na přetížení, v horším případě shoří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
okr



Založen: May 15, 2016
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 17:37    Předmět: Citovat

no tak teda více zeširoka: mám zatím jen ty panely (4x300W) a ten jednoduchý měnič 24/230V, 1500W. Za něj jsem chtěl zařadit daší regulaci už s arduinem. Ten měnič, když je více zatížený než je výkon na vstupu, vypne a píská, pak se zase zapne atd. To vypnutí sleduju a podle něj snižuju napětí na zátěž, dokud nepřestane vypínat. To mi zatím v tom malém měřítku fungovalo, tam už pak nejsou takové proudy. ...ale celé to sellhává při vyšších výkonech na tom omezovači napětí do měniče, proto jsem se ptal, jestli by ty obvody mohly být třeba 2 nebo pro každý panel? <br>ty panely by dohromady daly i 120V, ale zvyšovat to už sahalo za hranici toho, do čeho jsem se chtěl pouštět -přečtení odkazu od frp666 mě v tom spíše utvrzuje, jak jsem psal, jsem takový rekreační bastlíř. Zkoumal jsem i vnitřnosti toho měniče a nejsem hoden Wink <br>
s tou cívkou to zkusím, Lesano díky a promiň Smile KDyž už jsem to složil, tak to bude užitečná věcička tak i tak:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17854
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 19:45    Předmět: Citovat

dj_rizek napsal(a):
Topit to bude včechno tak nebo tak, nejlepší cesta je to co napsal Celeron, na všech měničích budeš mít ztráty=zbytečný teplo který nepotřebuješ a o dlouhodobější spolehlivosti ani nemluvit.
Pokud má bojler keramický těleso s odporovým drátem dalo by se teoreticky předělat na nízký napětí i po domácku (trochu bastl ale...)

To nic, ani jsem mu nestál za odpověď. Holt další, co prošlapává cestičku, která zjevně nikam nevede. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 19:52    Předmět: Citovat

Na taketo pouzitie rovno zabudni, nehrozi napajat vykonny menic priamo z panelov, to uz z principu nemoze fungovat, kedze panely su zdroj prudu, este k tomu vyrazne sa meniaceho od intenzity osvetlenia, ziadny buck menic z 35V na 24V to nezachrani...Ak uz, tak jedine pouzit vykonnejsi akumulator, ktory vyrovna docasne prudsie poklesy prudu z panelov, ale je pravda, ze mat v ceste z panelov do bojleru dokopy tri menice je dost nezmysel, je to zbytocne teplo a vykon strateny neuzitocne, tym duplom, ak z tazko vyrobenej elektriny z panelov pri ich malej ucinnosti potrebujes iba teplo - najrozumnejsie riesenie je naozaj objednat priamo spiralu na nominalne napatie panelov - kvadraticky pokles vykonu pri poklese prudu ta vobec trapit nemusi, ten bude vzdy, panely proste daju to co daju, viac nedaju - ak budu osvetlene hocijako inak ako priamym silnym slnkom, tak su na akekolvek zohrievanie nepouzitelne, hoci aj s najdrahsim MPPT menicom na svete Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 20:36    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
dj_rizek napsal(a):
Topit to bude včechno tak nebo tak, nejlepší cesta je to co napsal Celeron, na všech měničích budeš mít ztráty=zbytečný teplo který nepotřebuješ a o dlouhodobější spolehlivosti ani nemluvit.
Pokud má bojler keramický těleso s odporovým drátem dalo by se teoreticky předělat na nízký napětí i po domácku (trochu bastl ale...)

To nic, ani jsem mu nestál za odpověď. Holt další, co prošlapává cestičku, která zjevně nikam nevede. Rolling Eyes


Neřeš,každej si musí natlouct hubu sám,pak teprve uzná názor ostatních.

Dnes je jiná doba, totální neználci opravujou plazmy a podobně,takže asi tak.

Osobně se divím že neohříva vodu rovnou panelem k tomu určeným...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund