Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zařazení potenciometru do vnitřní části klimatizace

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dimi



Založen: May 03, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út květen 03 2016, 21:49    Předmět: zařazení potenciometru do vnitřní části klimatizace Citovat

Dobrý den, sháním člověka schopného přidat potenciometr do vnitřní jednotky standardní nástěnné klimatizace.
Standardně mají klimatizace minimální teplotu chlazení prostoru v rozmezí cca 16-18 stupnů. potřebuji prostor chladit na cca 8 stupnu a nejjednodušší řešení je do obvodu jednotky klimatizace přidat vhodný potenciometr a "oblbnout" klimatizaci tím že bude dostávat o např. 10 stupnů rozdílné informace o vnitřní teplotě.

Ideálně jižní čechy, případně dovezu Praha, eventuálně i dál.

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 03 2016, 22:41    Předmět: Citovat

Když toho o tý jednotce tolik víš, proč si ho tam nepřidáš sám? A jak jsi dospěl k názoru, že pomůže zrovna potenciometr - co když je čidlo polovodičový nebo dokonce digitální?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 03 2016, 23:10    Předmět: Citovat

No a já mám dokonce digitální sondu přímo v ovladači dálkovýho ovládání protože si nějakej vývojář Sharpu usmyslel, že teplota na zdi u stropu je nic nevypovídající krávovina, že je potřeba klimatizovat podle prostorový teploty uvnitř místnosti. Sice by to tak bylo z hlediska tepelný pohody lepší, ovšem to má jistý nevýhody jako malá výdrž baterky DO od častý komunikace a nutnost ho mít natočený na klimatizaci. Možná tam je ještě záložní čidlo v klimačce na který to reaguje pokud nejsou dostupný data z DO ale nemám dokumentaci abych to potvrdil.

Ona je taky otázka, zda klimačky, který mají obyčejně nejnižší možnou nastavitelnou teplotu 16-18 stupňů, vůbec dokážou dát požadovaných 8 stupňů. Ono to není daný nějakým čidlem teploty ale hlavně vlastnostma chladiva a tlakovými poměry v chladícím okruhu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dimi



Založen: May 03, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út květen 03 2016, 23:11    Předmět: Citovat

Neumím to, takhle jsem nakoupil na foru o klimatizacích. Jsem jen uživatel co potřebuje vyřešit problém.
Co se týče výkonu, mělo by to být bez problému, potřebuji to jen na skladování menšího prostoru, lidi se tam budou pohybovat minimálně. Až do +2 stupnů by to mělo fungovat v pohodě. Viděl jsem takhle upravený zařízení v praxi, jen už bohužel nemám kontakt na člověka který to před 6-ti lety dělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: út květen 03 2016, 23:33    Předmět: Citovat

Napsal jsen ti SZ, tak si přečti!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 03 2016, 23:41    Předmět: Citovat

Obecně - dosažitelná nejmenší teplota není daná čidlem, ale je daná výkonem agregátu klimy a tepelnou prostupností materiálu stěn toho ochlazovanýho prostoru. V tomhle je klimatizace principiálně naprosto shodná s kompresorovou ledničkou. Prostě si to stačí představit jako vykopanou jámu, do který se stahuje spodní voda - a pumpu, která tu vodu vyčerpává. Pokud má pumpa nějakej plovák, kterej ji vypne v momentě dosažení hladiny půl metru ode dna, níž tu vodu nevyčerpá. Když plovák přivážeme na klacek, aby hladina zdánlivě pořád byla metr vysoko, pumpu to oblbne a bude čerpat furt - pak záleží na poměru množství vody přiteklý z okolí a vody odsátý pumpou. Buď se povede vodu vyčerpat do sucha, nebo ne - to je analogie nejnižší teploty, dosažitelný v ochlazovaným prostoru - ta je TEORETICKY rovná teplotě varu toho teplonosnýho média. Pokud to je běžnej freon, tak je nejnižší teoretická teplota někde na hranici -20°C, pokud je tam čpavek, může to bejt až pod -40°C - přesná hodnota pak záleží taky na účinnosti transportu tepla tím agregátem ven z ochlazovanýho prostoru. Pokud bude agregát malej, bude mu vynesení tepelný energie trvat delší dobu, než agregátu většímu - a taky u něj bude menší účinnost "exportu" tepla mimo ten vnitřní prostor. Na regulátoru tohle vůbec nezáleží, protože ten má za úkol jen to "čerpání tepla ven" zastavit ve chvíli, kdy je dosažená požadovaná vnitřní teplota (= "vejška hladiny v jámě").

Ergo kladivo, bez aspoň základní informace o typu a výkonu tý chladicí jednotky se vůbec nedá radit, jakým způsobem se má postupovat při její úpravě z "klimy" na "lednici" ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 04 2016, 0:05    Předmět: Citovat

Kdyby to bylo Ekkare tak jednoduchý.... Ta klimačka je obvikle dimenzovaná na nějakej teplotní spád třeba venku +40, vevnitř +20 vytvoří v okruhu nějakej maximální tlak, kterej hlídá presostat. A nad ten tlak se prostě kompresor vypne. Takže pokud chce vevnitř 8 st, tak ta klimačka pojede jen do venkovní teploty cca 28 st. Navíc pokud se bude blížit tomu maximálnímu teplotnímu spádu (tlaku) tak už i účinnost bude mizerná.
Prostě zjednodušeně, pokud bude venku příliš teplo, tak to nikdy vevnitř nevychladí na 8 st. i kdyby měl nekonečnej výkon klimatizace.
Dá se to částečně oblbnout přestavením presostatu jenže... Znám jednoho blba, co netušil vo co go a přešteloval si presostat na Semechnickým tepelným čerpadle. Tam je spád -24/+52 a při tom spádu je v okruhu skoro 14 atmosfér. No jak myslíš, že to dopadlo? Prasknul AlfaLaval výměník chladivo/topná voda, vodu to vyházelo z topnýho okruhu a když zmizel tlak chladiva, zbytek vody natekl prasklinou do chladícího okruhu a celej ho zničil. Čtvrt mega skončilo ve šroťáku. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dimi



Založen: May 03, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st květen 04 2016, 0:28    Předmět: Citovat

kachle napsal(a):
Napsal jsen ti SZ, tak si přečti!


SZ bude soukromá zpráva (jsem tu uplne novej, tak se omlouvám), bohužel když kouknu do soukromých zpráv tvrdí mi že žádnou nemám. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dimi



Založen: May 03, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st květen 04 2016, 0:32    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Kdyby to bylo Ekkare tak jednoduchý.... Ta klimačka je obvikle dimenzovaná na nějakej teplotní spád třeba venku +40, vevnitř +20 vytvoří v okruhu nějakej maximální tlak, kterej hlídá presostat. A nad ten tlak se prostě kompresor vypne. Takže pokud chce vevnitř 8 st, tak ta klimačka pojede jen do venkovní teploty cca 28 st. .......


S tím počítám, PUR 10cm box je umístěn včetně agregátu v hale kde je udržována teplota 20-22 stupňů. Teplotní spád by měl být v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 04 2016, 20:40    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Kdyby to bylo Ekkare tak jednoduchý....
Já taky nepsal, že to je jednoduchý - já popsal jen základní teorii s tím, že bez zodpovězení dalších upřesňujících dotazů se dál radit nedá.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund