Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Narex ASV 14E - závada motoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 19:37    Předmět: Narex ASV 14E - závada motoru Citovat

Zdravím,
dostal se mě do ruky starší AKU šroubovák/vrtačka Narex ASV 14E s vadnou baterií. Udělal jsem na něm celkovou renovaci (krom motoru) a baterii jsem konvertoval na Li-ion. Šroubovák pak sloužil nějakou dobu velmi dobře.

Nicméně po nějakém čase při běžném vrtání najednou začaly hořet uhlíky na motoru a to docela dost. Motor jsem tedy vymontoval a zkoumal a zjistil následující skutečnosti:
- uhlíky hořely jen někdy a to při rychlém rozběhu na velké otáčky. Při pomalém postupném rozjezdu na stejné otáčky nehořely, dělo se to pouze při provozu na baterii.
- při testování na trafo zdroji uhlíky nehořely, ale po střídavém testování aku/zdroj se projevila závada i zde
- při měření na trafo zdroji jsem následně zaznamenal zvýšený odběr a snížené otáčky při stejném napětí.
- lamely komutátoru a mezery mezi nimi jsem několikrát čistil, nemá to vliv na závadu

Z těchto skutečností dedukuji, že závada je pravděpodobně zkrat na vinutí rotoru. Vinutí je možná mírně uvolněné a velký rozběhový moment akumulátoru (osazeny li-ion články s 30A / limitem BMS) způsobí, že se vodiče na vinutí rotoru v některém místě s porušenou izolací dotknou a nastane zkrat na vinutí. Reverzace chodu způsobí, že se vinutí posune opačným směrem a zkrat se neprojevuje.

Měření odporu na rotoru samozřejmě nic neprokázalo - odpor je velmi malý, vím že se zkrat takto odhalit nedá. Přípravek na testování rotorů nemám.
Rotor jsem zatím nevytahoval ven, ozubený pastorek se asi bude vcelku dost bránit stažení, nechci to zdemolovat když zatím nevím jestli to nebude na opravu.

Otázka zní - ubírá se má úvaha správným směrem?
Dá se s tím reálně něco udělat (já vím oprava motoru je dnes asi nerentabilní), případně náhrada motoru?

Pozn.: je to má oblíbená vrtačka, kterou jsem nedávno navíc zrenovoval, uvnitř je kvalitní převodovka, je mi líto to vyhodit.

Pro představu foto motoru.



IMG_0205_1.JPG
 Komentář:
 Velikost:  157.87 kB
 Zobrazeno:  66 krát

IMG_0205_1.JPG



IMG_0206_1.JPG
 Komentář:
 Velikost:  90.87 kB
 Zobrazeno:  42 krát

IMG_0206_1.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5126
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 19:51    Předmět: Citovat

Přinejhorším se to dá převinout i v ruce, už jsem to dělal.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1374
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 20:56    Předmět: Citovat

Nějak mě to připomíná motor Parkside z Alíka, podívej se tam. Nabídka je poměrně široká a tvůj motor NAREX je určo taky od PRCáka. Sundat pastorek není až takový zádrhel…
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 18:21    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Přinejhorším se to dá převinout i v ruce, už jsem to dělal.

To mě taky napadlo, ale sem si říkal jak to pak vyvážím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 18:24    Předmět: Citovat

Jodr napsal(a):
Nějak mě to připomíná motor Parkside z Alíka, podívej se tam. Nabídka je poměrně široká a tvůj motor NAREX je určo taky od PRCáka. Sundat pastorek není až takový zádrhel…


Zkusil jsem stáhnout pastorek a asi to půjde. Je tam teda jen asi 2mm místa mezi motorem a pastorkem, tak jsem si na to udělal speciální podložku a pak jsem to vzal velkým stahovákem co mám na ložiska. Jde to celkem ztuha, ale vytáhnul jsem ho až na kraj hřídele. Tady zatím končím, musím si udělat nějaký přípravek - úzkou tyčku, která projde pastorkem a zároveň to půjde nějak skloubit se stahovákem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5126
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 20:45    Předmět: Citovat

Ian napsal(a):
workhard napsal(a):
Přinejhorším se to dá převinout i v ruce, už jsem to dělal.

To mě taky napadlo, ale sem si říkal jak to pak vyvážím?


Není nutné to tak hrotit, převíjel jsem motůrek koupený ještě v Mladém technikovi na Klatovské, protože byl asi jen na 6V a přetěžoval mně trafo od mašinek. Mám ho dodnes a v pohodě, ten průměr rotoru je malý.

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1729
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2024, 18:29    Předmět: Citovat

Pokud je to aktuální napiš mi na mail, kouknu jestli někde nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2024, 9:04    Předmět: Citovat

Pastorek jsem dostal dolů. Takže mám rotor venku. Na první pohled samozřejmě není nikde nic vidět. Na konci u komutátoru je ještě přilepená plastová vrtulka, budu ji muset opatrně sundat. Taky někde musím kouknout na drát, jestli budu mít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2024, 10:19    Předmět: Citovat

Ian napsal(a):
Pastorek jsem dostal dolů. Takže mám rotor venku. ...

Vlákno jsem otevřel až teď, takže "pozdě bycha honit" Sad
Z fotek přímo nevidím, ale určitě má stator jen permanentní magnety. Pokud máš rotor venku a místo něj jsi hned nevložil Fe váleček (odpovídajícího průměru - nevytvořil jsi magnetický zkrat), tak mohou magnety dost zeslábnout. A i když převineš rotor, motorek už nemusí mít původní vlastnosti Sad

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2024, 10:31    Předmět: Citovat

Nemusí to být váleček, stačí smotat trubičku z konzervovýho plechu na průměr rotoru. A musí se tam strkat zároveň s vytahováním rotoru.
Jinak tyhle motory mají jeden problém. Než se zajedou uhlíky, tak se hrozně odrbávají a uhlík se usadí v prostoru komutátoru. Už mi ve dvou 12V Makitách blafnul tenhle uhlíkovej bordel a pár lidí mi přineslo vrtačku že taky hořela. Od tý doby asi tak jednou za 2 roky motor namočím zadní částí do benzínu a vypláchnu. Vyteče spousta černýho sajrajtu. Pak ještě přimáznu hřídelku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1729
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2024, 17:30    Předmět: Citovat

Sice jmen na moji nabídku nedostal odpověď ale našel jsem nějaké motory (byl jsme zaměstnancem NAREXu jako zkušební technik) které mi zbyly z nějakých pokusů, za poštovné, v případě zájmu vyfotím a připíšu rozměry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 21:05    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Ian napsal(a):
Pastorek jsem dostal dolů. Takže mám rotor venku. ...

Vlákno jsem otevřel až teď, takže "pozdě bycha honit" Sad
Z fotek přímo nevidím, ale určitě má stator jen permanentní magnety. Pokud máš rotor venku a místo něj jsi hned nevložil Fe váleček (odpovídajícího průměru - nevytvořil jsi magnetický zkrat), tak mohou magnety dost zeslábnout. A i když převineš rotor, motorek už nemusí mít původní vlastnosti Sad

Sakra, ano má permanentní magenty. Tohle je pro mě nová informace.
Vrátil jsem rotor zatím zpátky a místo něj tam pak něco strčím. Zatím mě přišlo že mají sílu fest (rotor mě to vytrhlo z prstů, když jsem jej tam strkal), ale mohou být už slabší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 21:22    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
Sice jmen na moji nabídku nedostal odpověď ale našel jsem nějaké motory (byl jsme zaměstnancem NAREXu jako zkušební technik) které mi zbyly z nějakých pokusů, za poštovné, v případě zájmu vyfotím a připíšu rozměry.

Díky za nabídku, poslal jsem vám mejl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 23:06    Předmět: Citovat

Nakonec vyřešeno - jardafiala někde vyšťoural přesně ten stejný typ motoru a zaslal mi jej. Vyměnil jsem na něm kartáče, protože z mého motoru jsou v lepším stavu.

Zajímavá informace:
- nový motor naprázdno odebírá 1,5A
- starý motor aktuálně přes 6A, před hořením uhlíků přes 3A
- předělaný akumulátor na lion s BMS limitem 30A dříve odpojoval akumulátor při rychlém rozjezdu, s novým motorem ne, z toho dedukuju, že zkrat tam byl asi už i dříve a teď se to zhoršilo.
- dříve byly lehce cítit uhlíky i při běžném provozu, přikládal jsem to tomu, že to tak prostě u malých komutátorových motorů je
- teď uhlíky necítím, takže tam byl menší zkrat asi už i dříve

Starý motor si nechám, do rezervy, případně by se dal převinout.

jardafiala - díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund