Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

peltierův článek - průtočný odvlhčovač medu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
entony



Založen: Sep 08, 2015
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 11:21    Předmět: peltierův článek - průtočný odvlhčovač medu Citovat

Z medometu vytéká med do nádoby. Chtěl bych tento vytékající med ještě trochu odvlhčit. Nemáte nějaké postřehy? Předpokládám armaturu, kde vstup bude chlazen peltierovým článkem a výstup bude tímto článkem ohříván - tak by mělo dojít ke kondenzaci vhkosti, ale zda je to dobrá myšlenka netuším...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 538

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 11:37    Předmět: Citovat

Nejsem si jistý, ale pokud je voda už vázána v medu, tak nemá jak/kde kondenzovat. Chlazení vidím v tomhle ohledu zbytečné. Pokud se med orosí při zchlazení, tak spíš proto, že se na něm vysráží další vlhkost ze vzduhu - nežádoucí.

To chlazení bych spíše umístil za ohřev, pokud je zvýšená teplota medu při lahvování nežádoucí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 13:21    Předmět: Citovat

Mě tento způsob odvlčení připadá také dost optimistický. To se používá u vysoušení vzduchu (plynů), kde chladící agregát ochladí vzduch tak, aby voda kondenzovala a následně jej ohřeje aby měl potřebné vlastnosti. Neumím si ale představit, že by to fungovalo v kapalině. Tady bych spíš věřil, že se povede oddělit vodu a med pomocí destilace. To by ale asi zase znehodnotilo med.
Asi jsem moc velký skeptik.

_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 16:38    Předmět: Citovat

Ropa ze znečištěných vodních ploch se odlučuje odstředivě. Ale ani to by tady asi nefungovalo.....
Kondenzace opravdu ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 19:39    Předmět: Citovat

Peltier sám o sobě je hračka pro děcka, nebo tak maximálně jako chlaďák na lahváča. Mám tu vysoušeč vzduchu s kompresorovým chladícím agregátem (příkon 380W jen kompresor, 30W větrák v něm). Samozřejmě ne na vysoušení medu, ale vlhka v místnosti. Ten by šel na to nějak využít. Původně jsem vyvalil oči, když jsem viděl Tvůj dotaz na vysoušeč medu, ale soudruh Google na mě vysypal veliké mnozství odkazů, kde se tím zabývají druzí a asi to tedy blbost nebude. Tady je jeden příklad za všechny..
http://jjvcela.sweb.cz/Vysousec_medu_soubory/Vysousec_medu.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 22:52    Předmět: Citovat

A já si myslel, že včelaři naopak přimíchávaj do medu vodu nasycenou cukrem aby víc trhli na blbejch zákazníkách Mr. Green
Třeba sušej jen pro sebe. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út duben 26 2016, 4:33    Předmět: Citovat

Včelaři roztok vody a cukru používají tak akorát k dokrmování včel - domíchávání vody do medu nad určitou koncentraci už způsobuje kvašení medu (což je dobré tak na medovinu), proto je občas nutné med někdy odvlhčovat. S tím já moc zkušenosti nemám, med vždycky vyšel v pořádku a nikdo si na nic neztěžoval.


Výroba průmyslových "medů" z velkoobchodů se včelařů moc netýká - často ten med včelu nepotká (je to jenom cukr a nějaké chemikálie). Pokusu o dokrmení včel něčím podobným (normální sklenici s medem otevřenou před úlem si včely rozeberou) byly marné - pro včely to nebyl med, jenom mravenci se toho chytli Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: út duben 26 2016, 18:54    Předmět: Citovat

Průmyslová výroba medu- obdobně jako u džemů či marmelád- základní surovinou bývá červená řepa.
A to není vtip.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
entony



Založen: Sep 08, 2015
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st duben 27 2016, 6:54    Předmět: Citovat

Pokud je vlhkost medu přes 19 %, tak může začít kvasit, pokud je přes 22 %, tak kvasí velmi rychle - znehodnocuje se med.
Běžně s vlhkostí problém není, ale jsou roky, kdy to včelky nezvládnou vysušit, tak bych na to chtěl být připravený...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 27 2016, 14:45    Předmět: Citovat

Podle toho, co jsem četl na internetu (t.j. nemám žádné zkušenosti, tak se můžu mýlit) se med vysušuje buď ještě před vytáčením tak, že se rámky zavřou do suché bezprašné místnosti s nějakým odvlhčovačem vzduchu (vyrábějí se i specální vysoušeče, ale měl by stačit komerční kompresorový - jen by měl být pořádně vyčištěný, aby se do medu nedostal nějaký bordel) a pak (po určité době) vytočí, popřípadě tak, že se už vytočený med vysušuje ve stejné místosti v nerezové nádobě za stálého míchání (což je nutné, protože vysoušeče fungují jenom na povrchu medu) - to už chce trochu víc techniky - docela pěkná konstrukce (na kterou jsem narazil tak před půl minuou, ale odpovídá tomu co píšu) je tady .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st duben 27 2016, 16:37    Předmět: Citovat

S vysoušením mám jistý zkušenosti u kámoše, kterýmu praskla napouštěcí hadička do Kombíku na hajzlíku. 15 cm vody v celým baráku. A taky suším při každým malování. Dělám to tzv mobilní klimatizací, kterou jsem kdysi koupil v naivní představě, že to funguje na chlazení. Taková bedna s 100mm hadicí, co se má vystrčit ven a která fouká pryč z místnosti teplej vzduch. Nefunkční nesmysl, tím se dělá v místnosti podtlak a teplej vzduch z venku se zase všema škvírama hrne dovnitř.
Ale na odvlhčení je to vynikající. Prostě se nepoužije ta hadice a teplý ale suchý vzduch se nechá foukat do místnosti. Takže teplota v místnosti stoupá a na chladícím výparníku klimatizace se intenzívně sráží vlhkost, která teče do kanystru nebo lépe hadicí pryč. Za 6 hodin to vyrobí asi 4 litry vody.
Kdybys to zavřel s tou míchačkou na med do nějaký bedny, nebo malý místnosti, určitě by to fungovalo. Jenže bacha, myselo by se to celý vyčistit, při běžným provozu to je vevnitř strašně zaprášený a nalepený na desky, vrtule a potrubí. Vlastně stejnej problém jako klima v autě...
Ty klimačky se prodávaj po bazarech za pár stovek, lidi se toho zbavují protože to skoro nechladí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt duben 28 2016, 10:45    Předmět: Citovat

Zkus ten med nechat ještě nějakou dobu v úlech dozrát. Včely jej dosuší sami. Otec se vždycky divil, jak jsou všichni nedočkaví a točí med hned jak se objeví. "Pak ho mají jak sJá už to nevydržímačku", říkával. Vždycky mu vyšel med do 18%.
Samozřejmě, pokud je med melecitozní, tak není na co čekat. Pak ale není problém s vysokou vlhkostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund