Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co jste přinesli zajímavého ze sběrného dvora 3
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 51, 52, 53 ... 67, 68, 69  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Ta páječka nebyla v konťáku. Oni tam v SD mají venku vedle konťáku na železný šrot stůl, kam se dávají věci které by se třeba někomu mohly hodit. Prostě taková akční nabídka... Very Happy

Proč na vyhození? Na opravy venku, třeba kolem auta bude pořád dobrá. Na připájení nějakého drátu stačí bohatě. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2018, 20:21    Předmět: Citovat

Tyhle mám dlouho dvě a není s nimi problém. Pokud potřebuju letovat okapy Very Happy vezmu další 100W Very Happy
Když se použije slabší drát, i 75W pájí v pohodě.

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2018, 20:26    Předmět: Citovat

No dyť, je tam drát takový jaký tam má být a pájí to normálně tak jak má...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2018, 20:56    Předmět: Citovat

trafopájky mám po ruce hned tři, každou s očkem s jiným průměrem drátu.
Mikropájku používám jen na titěrné smd a horkovzduch na hodněnožičkové smd.
Každá práce potřebuje odpovídající vercajk . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 976
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2018, 8:00    Předmět: Citovat

Když trafopájka, tak jedině 75VA. Na pájení neSMD součástek ideální. 100VA už dost rychle spálí kalafunu a přepaluje cín, stejně tak rychle poničí plošný spoj či izolaci vodiče. Teď jsem byl nucen něco pájet v Turecku a tam byly jen 125VA trafopájky. Ty už jsou skutečně spíš jen na ty okapy. Aby s ní šlo dělat co bylo potřeba, musel jsem nakonec improvizovaným autotransformátorem snižit napájecí napětí až někam k 160V...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2018, 10:36    Předmět: Citovat

Naposledy nějakej brutální koncák z UPS s 31xKD3773,osazení mix TESLA/západ a podle relátka to bylo na 48V.Mám k tomu i řídící desku,nechal jsem tam jen rozbitej obal a trafo tam chybělo.
BTW.Občas je potřeba i "kopyto" na tlustý dráty,nevim jestli by ETP 75VA proletovala třeba takovej CYA 4mm²,kterej se do DPS letuje normálně.Jednou jsem letoval ETP 100VA CYA10mm² rozvody autohifi(destičky konektorů a softstart),vzal jsem si na to naštěstí tu starou na vyndávání,časem se upekla(úplně).Nejtlustší lano,co jsem kdy viděl letovaný do DPS,bylo 16mm² a tvrdej drát jenom 6.Na baterkový oka se letuje i 50mm².Samozřejmě olovem,aby to nehnilo,když to je na baterce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2018, 16:39    Předmět: Citovat

trafopájky TRP1-55 (90VA) a později TRP 2-73 (75VA) vznikly v dobách oprav lampových radií a TV (ta první zejména, mám obě) když o DPS nebyla vůbec řeč a vše se drátovalo jak se dalo, žárovky E10 6.3V /0.3A (do velocipédu) s malou i velkou bublinou tam pasují a dodnes se sehnat dají asi tak za pětku
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2018, 18:25    Předmět: Citovat

Svou vlastní TRP1-55 jsem dostal přesně měsíc po Palachovi.
Dodnes bezchybně funguje, jen má mírně zkrácené pahýly /o asi dvoje nové závity M4/ a nyní upravené pro smyčky bez oček.
Výkon, resp. "konečná max. teplota" se dá poměrně pohodlně regulovat délkou i průřezem smyčky samotné.
Rozhodně to není tak, že "stovky" pálily všecko a vždycky, nebo "pětasedmdesátky" by byly slabé na všecko.
Ten inovovaný 75VA typ, když si člověk zvykl na ten mikrospínač a tenkou rukojeť, udržoval šroubové spoje v čistotě, tak v podstatě nebyl "výkonem" rozeznatelný od devadesátky.
Vím jenom, že kluci, co měli ty ohavně hranatý "stovky" a s tou tenkou hranatou rukojetí, si stěžovali jak na velkou váhu, tak hlavně na křeče v ruce - právě kvůli malému průměru rukojeti i hranám na ní.

Ergonomicky je nejstarší bakelitová TRP1-55 naprosto dokonalá. Nevyrovná se jí ani ta lehčí polystyrenová 1-73.
Z devadesátky nebolí ruka ani po několikahodinové, polosériové osazovací práci, kdy bylo třeba ji nechat chuderu vychladnout. Ruka ale unavená nebyla. Design dělal člověk, který s podobnou páječkou zřejmě pracoval a věděl, co je třeba.
Ona ta nejstarší TRP1-55 měla takovou, trochu kulatější předchůdkyni z červeného bakelitu, s žárovkou nad smyčkou. Nevím ale, jak byla označená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 6:59    Předmět: Citovat

Ani jsem nevěděl, že se trafopájky jmenovaly TRP, znám tu zkratku pro jistý radioamatérský bázmek z 80. let (TRansceiver Převaděčový).
Jak říká sinclair teplota hrotu se se dá u stovky regulovat smyčkou, když je tam delší z 1.5ky, i na dps je to skoro málo, když potřebuju připájet okap nebo kolejnici, dám tam nakrátko 2,5ku.
Nejhorší šmejd jsou ty z 21. století zmetky v plastovém recyklátovém kufříčku, vyrobeno kde asi, sekundár nastojato na kleštiny, v příslušenství k tomu nepájitelné smyčky z nějakýho nerezu a smotek pájky z bezolova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 9:35    Předmět: Citovat

Jooo, viděl jsem tu naleštěnou bídu. Šla z toho na mě hrůza už při vzetí do ruky a pohledu na provedení. Ani ten lajdácký bolševik "neuměl" tak velký přetoky i gróty od vtoků na plastových lisovaných dílech, no hnus.
Nikdy bych si to nekoupil, to radši tu úplně nejstarší "bolševickou" a třeba za pětikilo na Aukru.
Bude v tom rejžáku všecko na hraně funkčnosti/výdrže, jako ostatně u jiný rejže. Ten krám se už vzhledem k tomu pidijádru a psanému výkonu musí přehřívat i bez smyčky, jen tím vlastním přesycením. Odešlo by to přehřátím po zapájení čtyř desek na Leach Superamp.
Což TRP1-55 zvládla v tahu, se smyčkou 60mm/1,5mm2 a pouze lehce vlažná.
Jsou běžně popisovány případy, kdy u československé bakelitové trafopáječky TRP1-55 bez žárovky, založené hromadou jiného vercajku, zůstal sepnutý spínač. Přišlo se na to až druhý den podle divného tepla v dílně. Ta páječka to přežila a nic se nesnažila zapálit, ani se nic neroztavilo. Zapálit nouzově lze v pohodě cigáro, když dojde jinej oheň.
V té mojí, z roku 1969 /původně měla černé bak. kryty/ je půlená cívková kostra trafa ze sklotextitu, kryty jsou klasický bakelitový s větracíma žábrama.
Mockrát jsem jí dával takovou sodu, že i převedeným teplem z trafoplechů do bakelitu pouzdra nešla už udržet v ruce.
Jak jsem psal, od roku 1969 byla potřeba k údržbě jen hromádka žárovek /aktuálně je tam Tesla 6V-0,8A E10/K13 původně do nějakého optického přístroje, vinutí neprotestuje/, několikery kryty, neboť bakelit je sfiňa křehký.., dvoje zkrácení vývodů skrz nové závity ala "tyto už by měly vydržet" a stejně nevydržely, nakonec definitivní úprava na bezočkové smyčky. Stříbrem zaletované, festovní dutinky ze staršího typu bakelitové čokolády, do napůl odpilovaných výřezů v koncích. Taky bylo několik výměn přívodních šňůr.
Jede prakticky těch 50 let a to denně. Chtěl bych vidět nějaký dnešní výrobek s podobnou životností...No jasně, skláři by neměli co žrát.
Ale copak je třeba trafopáječka věc na jedno použití ??? Dyť je to kus vercajku, na který si člověk zvyká a některý se s ním i učí základům pájení. A až si po roce usilovného bastlení či jen těžení užitečných součástek z plošáků na páječku zvykne, tak shoří.
Má vůbec smysl na takový a mnohý podobný výrobky plýtvat surovinama??

TRP1-55 vyráběl původně myslím Elektrokov Znojmo, některé jiné novější druhy pak i družstvo Kyjovan v Kyjově.
Prakticky ale nepamatuju stav, kdy by byly v prodeji např. tři druhy - 75, 90 a 100VA, to se snad ani nestalo, přicházelo to nějak postupně, takže mladší kousci vždy měli "modernější".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 10:14    Předmět: Citovat

Najhorsi smejd, co som mal v rukach, bol z Lidlu. Slucka hruba ako hovado (2-3mm?) a odpudzovala cin. Navyse sa po par sekundach rozzeravila do cervena. Potreboval som tym nudzovo (nic ine nebolo) prispajkovat 1 odpadnuty drot a bolo to takmer nemozne. Tie ceskoslovenske su uplny luxus Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 11:26    Předmět: Citovat

Jo, taky jsem ji měl, bylo to naprosto přesně jak píšeš. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 14:53    Předmět: Citovat

čs trafopájka série TRP byl skvělý, takřka nezničitelný výrobek s jedinou výhradou a to montáž pájecího hrotu na dva šroubky M3, závit v měděném trámečku sekundáru se strhl dřív či pozdějc každému koho znám, opravovalo se všelijak podomácku nejčastěji použitím mosazné rourky ze svorkovnice-čokolády dále už to znáte...
náhradní pájecí smyčka z prodejny Elektra byla tvarem k ničemu, vyráběl jsem si sám z odpadů eletroinstalačního drátu Cu 1.5mm délky podle potřeby
velmi vhodná na svařování zahrádkářské PE fólie a výrobě obalů na LP desky například, i to se dělalo

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 15:40    Předmět: Citovat

Aha, nad konem jsou už ty pravé "Zkušenosti s nákupem v Lidlu" Very Happy ergo taky možnost, jak dobrovolně strkat prachy do rastlu...
Když ono je to tááák levný...člověk prostě neodolá, co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2018, 15:46    Předmět: Citovat

jo. kupuji na co stačím, nemám žádné dluhy, OK ?
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 51, 52, 53 ... 67, 68, 69  Další
Strana 52 z 69

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund