Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Atmel řady 51
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Saturn



Založen: Feb 07, 2005
Příspěvky: 366
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 7:12    Předmět: Atmel řady 51 Citovat

Zdravím fórum
a měl bych dotaz, zda existuje procesor Atmel nebo nějaký klon z rodiny 8051,
který by měl pouzdro DIL 8.
Potřeboval bych ho do konstrukce, aby byla co nejmenší.
Zkoušel jsem kromě jiného i stránku výrobce

www.atmel.com
dále odkaz Microcontrollers Selector ( celý odkaz neuvádím, pro jeho délku)

kde jsem narazil na výběr procesorů, ale neuspěl jsem.
Řešením by bylo použít procesory AVR,
ale přiznám se, že je mi pořád bližší normální asembler, do AVR jsem zatím moc
nepronikl.
Nemáte někdo praktické zkušenosti s těmito obvody?
Díky předem za odpovědi, věřím, že to může být užitečné pro více bastlířů.

_________________
Pěkný den přeje všem
Saturn
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 8:13    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 8:53    Předmět: Citovat

Sicen neznám assembler řady 8051, ale neměl bys mít problém programovat v assembleru AVR.
V každém datasheetu jsou příkazy uvedené a najít případně funkci těch, které neznáš, problém není. Často pomůže i simulátor v Atmel Studiu.
Já s assemblerem AVR začínal a popravdě asi se k C-čku už nedostanu, i když jsem něco zkoušel.
Ale nepochopil jsem, co a jak probíhá při kompilacích a překladech etc., jak si hlídat časování procesoru aj....
Klidně zkus Atmel Studio a assembler - Tiny a Mega jsou téměř shodné, liší se spíš podle výbavy konkrétního procesoru.
Teď sice hádám, ale myslím, že většina příkazů z řady 8051 bude stejná i u AVR.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 9:07    Předmět: Citovat

Instrukční sada AVR a 8051 tedy rozhodně stejná není, je to věc zvyku, ale jsem rozhodně pro C, právě pro tu přenostitelnost kódu. Skalní assemblerista mi řekne, že v C nebudu psát efektivně, což je sice do jisté míry asi i pravda, ale nepotřebuji prakticky vůbec znát architekturu procesoru, což je při programování v ASM notně potřeba. A při přechodu na jiný procesor kód s nevelkým úsilím přeportuji, v ASM se nejdřív naučím jinou architekturu a pak můžu program kompletně napsat znovu. Takže ASM za mě ne. Třeba takový PSOC4000 od Cypressu je SO8, stojí na Farnellu 14Kč a je to ARM Cortex0, což je sakra jinde, než 8051.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 13:24    Předmět: Citovat

jiriS napsal(a):
Ale nepochopil jsem, co a jak probíhá při kompilacích a překladech etc., jak si hlídat časování procesoru aj....


To jsou dva různé "světy". Můžeš sice vložit část kódu přímo v JSA (assembleru) do céčka, ale pokud chceš mít procesor opravdu pod kontrolou, musíš zůstat u JSA jako já.

P.S. Assembler je jen překladač, ale nesprávně a proto velmi často se používá i pro samotný kód, napsaný v JSA.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jazyk_symbolick%C3%BDch_adres

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Saturn



Založen: Feb 07, 2005
Příspěvky: 366
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 14:09    Předmět: Citovat

Díky za všechny odpovědi, Zakimu zvlášť.
Jazyk C se učím, protože ta efektivita a přenos kódu pro jiný typ procesoru
je úžasná věc, ale assembler už je ve mně hodně zakořeněný.

_________________
Pěkný den přeje všem
Saturn


Naposledy upravil Saturn dne ne duben 03 2016, 6:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 17:15    Předmět: Citovat

Saturne, koukni na HT-Eurep na Silabse C8051F37X A F39X. Kam se hrabe Atmel. A pak že je 8051 vykopávka jak tu někteří tvrdí. Je to menší než DIL8.
http://www.dps-az.cz/soucastky/id:12019/nove-8bitove-mikrokontrolery-silabs-rady-c8051f37x-a-f39x
Jestli ještě někdy budu něco na 51 dělat, tak jedině tohle.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 17:37    Předmět: Citovat

Taky dostávám vynadaný, že 51 jsou vykopávky. Jenže hromada součástek je používá třeba jen jako jádro, i když na venek se chovají třeba jako běžné analogové součástky s digitálním řízením.

Ty přežijou ještě dlouho... Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 18:53    Předmět: Citovat

Ono to jádro 51 není špatný....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 20:03    Předmět: Citovat

Jádro 8051 určitě není špatné, to by se taky tak dlouho nepoužívalo, jen je to zkrátka pořád jen ten osmibit. Na spoustu věcí, kde se moc nepočítá, nebo se na počítání nepospíchá, to pořád velmi dobře vyhoví. I s kompilátory z C není problém. Výhodou je určitě, že 8051 je jednoduchý k naučení. Některé novější deriváty již také podporují debugging přes nějaké to ISP rozhraní, takže jsou jistě dobře použitelné. Akorát je v dnešní době lepší se odpoutat od MCU, které HW debugging neumožňují, debugování přes ladící ledku je již přece jenom trochu přežitek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 7:52    Předmět: Citovat

Jasně, JSA je správně, ale kdysi se mi to v palici zafixovalo jako assembler a od té doby to používám (holt blbě). Za to se omlouvám.
Jinak C se mi sice v jednoduchosti přenosu programu líbí, i v tom, že spousta programování je jednoduchá; ale i když jsem pročetl několik knížek, vyzkoušel i konkrétní případ (v C blikat LED-kou, povedlo se nějak přeložit do strojáku a následně jsem kód sjížděl v simuátoru- LED neblikala), občas se snažím sledovat místní diskuze, přesto je C pro mě dost velká neznámá.
Co se mi dost nezamlouvá (ale uznávám, že to může být jen můj pocit, vyplývající z neznalosti) je, že "sežere" většinu prostředků procesoru.
Vložení JSA přímo do programu vím že jde, napsáno jsem to četl, v knize nenašel (ale to nc neznamená- prostě se v tom ztrácím a pokud bych to C zvládal, určitě bych to časem našel). Ostatně když jsem programoval svého času Atari, uměl jsem vložit části programu v Assembleru (tady je název správně Smile ).
Ale hlavně mě osobně vadí, že nevím, co procesor dělá, kdy a s jakými prostředky.
To je samozřejmě jen moje subjektivní hodnocení; protože programuji jen občas a pro sebe, asi zaměření změnit nedokážu.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 17:47    Předmět: Citovat

Jeejda napsal(a):
Taky jsem začínal s assemblerem a v C se necejtím jistej (už asi 5 let) , ale on člověk na ty výhody rychle přijde, když dojde na zpracování složitějších věcí jako nějaká vícebajtová matematika, řetězce atd atd, nad čím by člověk v assembleru strávil roky a v C to má za chvíli.

Já mám na 8051 starou Inteláckou matematickou knihovnu takže vícebajtovka a plovoucí čárka v ASM žádnej problém. Je na ní napsanej třeba PID regulátor Zepax Nová Paka. Vono to snad umí i trigonometrii a logaritmus, ale tyhle funkce jsem nikdy nepoužil. Wink Nakonec vždyť každá blbá osmibitová kalkulačka na konci 70-tých let to uměla. Nějak rychle zapomínáte, co bylo před AVR a C. I když C bylo již na CP/M začátkem 80-tých let. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 18:19    Předmět: Citovat

Nikoli, nezapomínáme, historie počítačů je obdivuhodná, každá éra měla a má svoje. Moderní procesory a mikrokontroléry mají zkrátka jednoznačně proti těm starším četné výhody a je škoda je nevyužívat, to, že je možné ledacos úspěšně realizovat starší technologií ještě neznamená, že se to tak realizovat má, protože to často znamená třeba složitější HW, vyšší spotřebu, složitější vývoj atd.. Pokud někdo trvá na použití jemu známé, byť starší architektury, je to jistě možné, ale je rozumné použít modernizované prvky na té architektuře založené, viz. třeba právě 8051 od Silabs. Opět budu možná u některých v opovržení, ale protože nejsem nikterak kovaný programátor, spíš programátor z donucení a prakticky samouk, preferuji raději psát kód tak, aby byl přehledný, snadno napsatelný i snadno pochopitelný, než aby byl nějak extra efektivní. Když porovnám svůj kód s kódem kolegy, který od nás v minulosti odešel, tak jeho kód je psaný tak, aby byl opravdu velmi efektivní, ale jeho přehlednost je přímo otřesná, beru, že jím používané procesory měly desetinový takt proti tomu, co používám já, ale zkrátka doba mi bez problémů umožňuje psát, tak, jak kód píšu, tak proč bych měl jít cestou, která mi dá více práce, když výsledek bude navenek naprosto stejný? Modernější rychlejší HW to bez problémů zvládne. Koneckonců třeba Microsoft to dělá zrovna tak, kdyby byly jejich produkty lépe optimalizovány, nepotřebovali bychom šestijádrový CPU na napsání dopisu ve Wordu, ale nikdo to dnes prostě už jinak dělat nebude. Na druhou stranu, ten dnešní počítač stojí zlomek ceny počítače před deseti lety, který měl taky zlomek výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 19:08    Předmět: Citovat

Jeejda napsal(a):
říká ti to označení něco i bez Googlu (a vůbec, přišli jsme se hádat o blbosti a napadat, nebo diskutovat)?

Proč hned startuješ? Já se s nikým nehádám ani nenapadám, já jen konstatuju co používám v A51. Taky ses netrefil, první CP/M na Sapi1 jsem měl rozjetou v roce 1984. Mám ji dosud a běhaj mi na ní i třeba IDE HDD, SD karty. A když bylo k diapozici železo jako kazetový disky a magnetický půlstopý pásky, tak ty taky. Wink Tohle je třeba moje dílo cca 5 let starý.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 0:35    Předmět: Citovat

Jeejda napsal(a):

Pěkná práce Number one Jestli to jsou tvoje stránky tak už jsme si i mailovali, akorát o tom momentálně nevíš.

Ne, to nejsou moje stránky, to je Petrovo dílo. Jen ta deska ZRMD-1 je můj návrh a ještě pár dalších do SAPI-1 a hlavně hromady SW kolem ovladačů zařízení v systému CP/M. Občas mu takhle něco přispěju. Na Dropboxu je toho hromada, přístup mají ale jen registrovaní.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund