Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napäťový spád oloveného akumulátora
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 15:59    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ekkare, vypadáš, že se v těch baterkách vyznáš, potřebuju radu.
...
Zkrátka jak na ni co nejlíp. Zejtra bych se do toho pustil.
Díky
Nalít elektrolyt buď na úroveň kontrolovanou pohledem buď zvenku po horní rysku, nebo dírou po špuntech tak, aby desky byly 5mm ponořený, nechat hodinu odbublat, klidně s baterkou několikrát během tý hodiny opatrně klepnout o stůl (uvolní se bubliny), po tý hodině napojit na nabíječ a nabíjet klasika 1/10C po dobu 14 - 16 hodin, kontrolovat teplotu - pokud je baterka na omak teplejší než ruka = má víc jak 40°C, musí se postavit do nádoby se studenou vodou, ale nabíjení pokud možno nepřerušovat - jde snížit proud na 1/20 C, ale měl by se dodržet celkovej dodanej náboj na 140% C = odpovídajícím způsobem prodloužit nabíjení tím sníženým proudem. Pokud se nabíjí zdrojem napětí, hlídat dosažení napětí 14,5V (začátek silnýho plynování) a po jeho dosažení nabíjet ještě maximálně 1,5-2h. Pak lze baterku v nouzi začít používat.
Lepší ale je udělat cyklus, jak píšeš - tzn. po nabití cca 140% C baterku odpojit, počkat až se odplynuje (0,5 - 1 hodinu) a vybíjet 0,1C až do napětí 10,8V (1,8V na článek) - pak NEPRODLENĚ začít znovu dobíjet, proud zase nejvejš 1/10C - a nabíjet pro auto nebo motorku do napětí 14,5V při zapnutým nabíječi. Tím je "papírově" ukončený formování baterky a může se normálně používat - když bys ji jo chtěl mít zkontrolovanou, tak se při těch nabíjeních i vybíjeních měří celkovej objem nabitýho i vybitýho náboje a ty cykly se před prvním používáním dělají 2.

Po každým cyklu nabíjení se měří hustota a kontroluje hladina elektrolytu - hustota se upravuje na 1,26g/ml v našich podmínkách a hladina tak, aby byly desky za všech okolností pod hladinou, většina baterek má buď rysky na průsvitný nádobě, nebo plastový nálitky pod špuntem, který se musejí potopit.

Pro trakční baterii nebo pro staniční baterii, u kterejch se počítá s větší rezervou reakční hmoty a s menší proudovou hustotou lze nabíjet nižším proudem (kolem 1/20C) až do znaků plnýho nabití = 2,8V na článek u čistýho olova, 2,85V u Pb-Ca legury, ale to se musí baterka hlídat na teplotu (ne víc jak 40°C), nabíjet bez zátek aby se mohla odplynovat a hlavně na tom vyšším napětí nesmí bejt dlouho, jinak se nadměrně zasulfátuje a zmrví se hned od nova.

2 rnbw - hlavně mu to sem dej švédsky, portugalsky a františkánsky, to je nejlepší. Hlavně že jsme v tom €urochujsajůzu, když my potřebujem návod k čemukoliv vyrobenýmu mimo naše jazykový znalosti, stejně nám ho nikdo do češtiny nepřeloží - jo, to kdyby nedej Pámbu nebyl přiloženej takovejhle multi-kulti návod k nějakýmu českýmu (slovenskýmu) výrobku, to by bylo přímo na vývozní embargo do zbytku Chujsajůzu ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 17:28    Předmět: Citovat

Skus najst cesky navod, ked si taky mudry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 17:36    Předmět: Citovat

JÁ ho hledat nepotřebuju.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 18:23    Předmět: Citovat

martin-f napsal(a):
Nepoznáš ma a používaš takéto výrazy. Akým právom? Na soplwebe je dosť takých ako ty.

Nepotrebujem ta poznat, staci vidiet, ake otazky sa pytas - je uplne zrejme, ze z toho soplwebu prichadzas, mas jedine stastie, ze si nahral na smec chrobakovi truhlikovi Ekkarovi, ktory bude zjavne donekonecna kazdemu podobnemu opakovat svoje mudra ohladom Pb akumulatorov, namiesto poslania odkazu, radsej to bude opakovat donemoty Very Happy Nieco ine je pytat sa konkretne veci, ktorym clovek nerozumie, ale nie vseobecne zname veci, ktorych hladanie zaberie na nete par sekund...A neboj, nerobim ramena na nete, nemam problem niekomu pomoct ci ho zdrbat aj nazivo Wink
rnbw, Ekkar nepotrebuje navod, ON je navod Wink Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 18:48    Předmět: Citovat

To je právě ten problém - na slušně položenou otázku, protože v jazyce tazateli srozumitelným není odpověď dostupná, TUPOUN jako ty tazatele uráží - ale to o tobě Burnsi my už víme. Rnbw se snažil pomoct, jenže akorát udělal UTFG a hodil sem výsledek, bohužel nemá garantovaný, že tazatel rozumí jeho odpovědi. To tý tvojí tazatel sice rozumí, ale zas je mu na hovno, protože je totálně OT. Takže se pak nediv, že od tebe nikdo žádnou radu nechce...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 21:11    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
chrobakovi truhlikovi Ekkarovi,


Kdyby jste náhodou někdo nevěděl, co to je chrobák truhlíkový, tak jsem byl poučen, že Brouk Pytlík od Sekory, kámoš Ferdy Mravence. A já si doteď myslel, že to je Chrobák Vrecuškový. Laughing Laughing Laughing

Ekkáre, nedej se, takovej vyčerpávající popis jak rozjet Pb baterku na netu určitě nikde není.

to PeteBurns: Zajímavý, když je to startování olova tak všeobecně známý, tak že jsi nedal odkaz, kde si to přečíst. Rolling Eyes

Jinak to jak jsem rozčílil nad absencí návodu samozřejmě může dovozce. Už léta platí, že vše prodávaný na českým trhu musí mít český návod, jinak to bude řešit ČOI. Kdybys něco vyráběl a posílal do ciziny tak bys musel řešit překlad do všech koncových zemí taky.
Ten odkaz od rnbw jsem si samozřejmě přeložil ale informací o tom, na co jsem se ptal je tam proti Ekkarovi minimum.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 21:52    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
PeteBurns napsal(a):
chrobakovi truhlikovi Ekkarovi,


Kdyby jste náhodou někdo nevěděl, co to je chrobák truhlíkový, tak jsem byl poučen, že Brouk Pytlík od Sekory, kámoš Ferdy Mravence. A já si doteď myslel, že to je Chrobák Vrecuškový. Laughing Laughing Laughing
...
to PeteBurns: Zajímavý, když je to startování olova tak všeobecně známý, tak že jsi nedal odkaz, kde si to přečíst. Rolling Eyes
...
Ten odkaz od rnbw jsem si samozřejmě přeložil ale informací o tom, na co jsem se ptal je tam proti Ekkarovi minimum.
Je to jednoduše tím, že Pb baterkama jsem se začal zabejvat fakt doslova jako malý dítě - když jsem z toho ještě vůbec neměl rozum a nechápal co to jsou to ty volty a ampéry. Ale strašně mě zajímalo, co se to děje, když můj tehdá cca 66letej děda dává nabíjet baterku 6V/14Ah (což jsem samozřejmě tehdá vůbec netušil co to znamená) kvůli tomu, že jsme druhej den chtěli vytáhnout z garážky jeho jawu kejvačku se sajdkárem a jet na vejlet.

Takže jsem nasával poučování o hustoměru, o tom, že nabíjením se "kyselina přesouvá z desek do tekutiny" (jo, takhle mi to tenkrát děda neznalej chemie vysvětloval!!!! - ale bylo to pochopitelný!!!!) a další pro mě dneska jednoduše vysvětlitelný věci, který tenkrát byly naprosto běžný, ale dneska jsou skoro neznámý - třeba právě to formování Pb baterek, který dneska umějí jen servisáci elektrickejch vozejků a ještěrek, ale běžnýho uživatele automobilisty se to netýká, protože baterky jsou běžně dostupný ne jako suchý, ale už nalitý, nafornovaný a nabitý a tím připravený k okamžitýmu použití. To v době mýho začínání běžný nebylo, baterky se kupovaly jako suchý nenabitý, takže jsem se holt musel naučit formovací postup, abych mohl dědovi pomáhat - on totiž fungoval jako vesnickej "údržbář a nabíječ" baterek do aut a motorek pro půl vesnice a bylo naprosto běžný, že v baráku bylo 3-5 různejch CIZÍCH baterií a každá se nabíjela jinak...

Pak se někdy v půlce 70. let objevily na československým trhu baterky suchý NABITÝ, do kterejch stačilo nalejt elektrolyt a mohly se v nouzi okamžitě použít - jinak se doporučovalo je aspoň 5-6 hodin nabíjet - ale i tak to byl obrovskej pokrok, už se nemusely dva dny formovat ... A pak přišly na krámy a pumpy dneska běžný plně připravený baterie, který stačí jen namontovat - a ani autoservisy už nic jinýho nedělají.

Jo, sice jsem ten postup já sám osobně už minimálně 30 roků nepotřeboval, ale to neznamená, že si ho nepamatuju - na rozdíl od nactiutrhačnýho Burnse, kterej ten postup ani nezná, protože v době jeho školních let se už prostě jeho aplikace neprobírala ... Ať si klidně žvaní něco o hmyzácích - on sám se nezmůže ani na to, aby pro Jirku Celerona našel ten 8mi nebo kolikajazyčnej návod jako to učunil rnbw. Tím je myslím vše o Burnsovi jasně vyjádřeno a není potřeba se jím dál zabejvat ...


P.S. - Ten Sekorův pitomější "hrdina" se mimochodem ve slovenštině jmenuje "Chrobák Truhlík", stejně jako ten kladnější z dvojice je "Ferdo Mravec". Natolik ještě slovensky umím i bez Uja Googla a jeho Translátoru ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 9:35    Předmět: Citovat

Ekkare, tak mám nalito a odplynováno. Ptal jsem se ještě na věc, na kterou jsi neodpověděl. To první nabíjení je lepší "hladkým" napětím z laboratorního zdroje, konstantní U s omezením I a nebo pulzním z nabíječky, která má za trafem gréc 2 diody a 2 tyristory řízený z UJT u který je baterka sama sobě elektrolytickým kondíkem? Někde jsem četl, že mezi pulzy se lepší odplynuje ale ty pulzy mohou být dost vysoký a v podstatě nevíš, co do baterky leze za proud. Bohužel v tepelným ampérmetru do 10A mě už před mnoha lety prasklo vlákno...
Budu muset naředit, věříš destilce, co se prodává v drogéri nebo u pumpy?
Slyšel jsem, že to je jen změkčená voda.
Nebo si umím sehnat deminerálku, co se leje do lidí při dialýze. Nic čistčího prý už není.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 10:49    Předmět: Citovat

U aktivačního nabíjení je jedno, jestli to jsou pulsy nebo hladká hodnota - rozdíl se uplatňuje po delším používání, impulsy líp rozpouštějí sulfát a pokud se použije nesymetrickej střídavej proud (vyšší nabíjecí pulsy a v mezerách mezi nima vybíjecí proud s omezenou hodnotou), tak dochází vlivem depolarizace mezní vrstvy i ke zvednutí účinnosti nabíjecího proudu. V elektrochemii se stejně uplatňuje jen efektivní hodnota proudu.

A ad destilka - všecko co se prodává u pumpy nebo v drogérii je voda upravená inverzní osmózou neboli "technická destilka". Množství zbytkovejch iontů se liší podle kvality membrány použitý při úpravě a měří se zbytkovou vodivostí vody - čím čistší, tím míň je vodivá. Do baterky stačí s maximální vodivostí 20mS/cm (používáme v práci jak do technologie, tak do baterkárny, provozní chemik kontroluje 1x měsíčně kvalitu chodu úpravny měřením vodivosti) - a to by mělo odpovídat i tý běžně dostupný "destilce" ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 14:53    Předmět: Citovat

Hmm, tak to si mám chránit ten 5 litrovej kanystr, co jsem mezi tím vyhrabal v garáži, co brácha nosil z práce, kde měli ještě na zdi skleněnej destilák. Smile
A já to lil do ostřikovačů. Rolling Eyes
Vartu jsem dal nabíjet hladkou 1A a za 2 hodiny už má 14,5V. Že by "přednabitý" desky?
Tak ji dám zase vybíjet. Mám 3 možnosti. Modelářská nabíječka, která to vypálí do polovodičový zátěže ale na tomhle napětí umí jen 0,4A, to je na dva dny. Pak tady mám Tema 300, ta vybíjí velkým proudem ale jen do jiný napájecí PB baterky. Ale zrovna tu žádnou prázdnou nemám. Nebo žárovka z auta a hlídat. Kolik bys dal proudu na 18Ah?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 15:41    Předmět: Citovat

Ale kdež.. To musí vylézt až nad 16V, jinak to NEMÁŠ nabitý. A taky je třeba čistý hustoměr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 16:17    Předmět: Citovat

Netřeba to honit na těch 16,8V (pro čistý olovo) nebo až na 17,3V (pro legovaný olovo vápníkem). Pokud je ta baterka startovací (do motorky předpokládám že to je do nějakýho moderního 4-taktu, kde už jsou startéry), tak ji stačí dostat na 14,5V a tam 2 hodiny nechat - ona bude lehce bublat. Hustota by neměla přelézt přes 1,26g/ml. Pokud ji budeš šťavit vejš, začne se víc elektrolyzovat voda - sice se nabije na teoretický maximum, ale stejně bude ve vozidle držená regulátorem alternátoru na napětí 14,5V, takže nemá cenu zbytečně na deskách vytvářet vrstvu síranu, která se nebude v provozu obnovovat. Tu vybublanou a v podobě kyslíku a vodíku uniklou vodu pak budeš navíc muset dolít, jinak bys měl nadměrně zahuštěnej elektrolyt a tím by se jedině zvyšovala sulfatace desek. Podle chování (rychlej výskok na 14,5V) bych tipoval, že ta baterka je "suchá nabitá", definitivně by to určil hustoměr - to je nejcennější přístroj pro diagnostiku, co se v baterce vůbec děje a v jakým bodu nabíjecí/vybíjecí křivky v danej moment je.

Vybíjecí proud jí dej maximálně 10% C, já si myslím že 15W žárovka na 12V a hlídání napětí, aby nekleslo víc jak na 10,8V bude akorát. Na takovou zátěž by tahle baterka měla vydržet svítit minimálně 13 hodin, teoretickej údaj je 14,4 hodiny. Nech ji ještě nějakou hodinu na nabijáku při 14,5V = udržovací dobíjení, pak ji napoj na tu 15W žárovku a po hodině ji choď hlídat, jak klesá napětí - pod 10,8V ji nepouštěj, radši ukonči vybíjení dřív - a pak ji znova začni nabíjet. Uvidíš, jak rychle vyjede k těm 14,5V.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martin-f



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 285
Bydliště: Liptovský Mikuláš

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 16:22    Předmět: Citovat

PeteBurns: Tak vidím, že ty urážaš nielen mňa, ale ešte aj Ekkara....a pravdepodobne ti časom ešte niekto príde do rany, komu dáš nejaký slušivý titul. Pochopil som, že sa v tom vyžívaš. V tom prípade tvoje plkanie o ničom ignorujem. Zrejme nevieš na seba upútať pozornosť inak, tak sa snažíš takto. Píš si čo chceš. Pochopil som či so zač. Toto je moja posledná reakcia na tvoj príspevok. Na tvoje ďalšie komentáre už reagovať nebudem. Až to začnú robiť všetci, snáď ťa to prestane baviť.

Inak Ekkarovi ďakujem za príspevky. Z jeho príspevkov sa aj niečo priučím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 16:36    Předmět: Citovat

V navode od Varty je nabijat 2 hodiny prudom C/10, potom namontovat a jazdit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 17:50    Předmět: Citovat

Já ty 2 hodiny četl, ale to je ta dnešní uspěchaná doba, co nejvíc zjednodušenej postup pro blbce. Když ale chci, aby ta baterka měla lepší deklarovaný hodnoty a maximální možnou životnost, tak je lepší tenhle už skoro zapomenutej formovací rozjížděcí postup našich dědků.
Máš vidět, jak se správnej rozjezd a formování projevuje na Lipol baterkách. Mám několik sad od fy Dualsky, kde jsme dělali 5 formovacích cyklů s postupnám nárustem odběru a nabíjecího proudu a jedou už 6 let bez nafouknutí a zvýšení Ri. Pak tady mám dvě, který se neformovaly a jsou za 1,5 roku na vyhození, nafouknutý jak buřt a Ri 10x větší než na začátku..

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund