Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj k zesilovači
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gothay



Založen: Apr 22, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 0:21    Předmět: Zdroj k zesilovači Citovat

Zdravím,
začínám se stavbou stereo zesilovače (2x100W/4Ω) - odkaz níže.
http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm

V elektrotechnice jsem stále začátečník, a i přes googlení všeho možnýho mám díry v teorii.. pro jistotu sem píšu, abych neudělal nějakou hloupost.

Teď jak začít.. no, budu kupovat toroid od Indelu (300VA/2x30V), deska zesilovače vezme maximálně 45V když jsem přepočítával napětí po usměrnění zarazil jsem se na 30V (30*1,41=42,3), takže mi to ve finále po usměrnění dá 42,3V.
Usměrňovat chci přes diodový můstek, sekundár toroidu mi dá 2x 5A, osobně bych volil můstek na 15A, ale furt si kladu otázku jestli by nebyl lepší můstek např. na 20/25A? Já to vidím prostě, kdyby můstek nebyl stále v 70% zátěži nebylo by mu líp?
Ale na druhou stranu uvažuju jaký to může mít nevýhody.. ztráty? Netuším..

Další otázka je, co bude za můstkem..? Na jednom audio fóru se řešilo odrušení můstku kondíky, sám si nedovedu představit jak velký dopad to má na výslednou kvalitu, nebo životnost tohohle zařízení, popř. filtračních kondů.

A když už jsem u toho odrušení, nedávno jsem si chtěl koupit napájecí konektor (ten co je bězně k vidění v pc zdojích), ale tenhle měl v sobě krom pojistky kterou chci taky i filtr, zajímalo by mě jestli mi k něčemu bude tenhle filtr před trafem, četl jsem že v rozvodech lítá dost bordelu, ale nikde jsem nenašel jasnou odpověď jakou roli to bude hrát mimo high-endovou techniku.. třebas v těch pc zdrojích je běžně, ale tam má svůj účel, co tady?

Za další bych vám rád položil nejspíš celkem primitivní otázku, jaký pojistky použít za můstkem? (první bude ještě před trafem - 2A) Co se týká proudu jsem přesvědčenej že budou mít 5A, dává mi to smysl když na obě 30V strany tlačí 5A. Ale horší je to s jejich rychlostí, rozum mi radí použít pomalý pojistky, když mi lupne v bednách tak bych mohl měnit rychlý pojistky každou chvíli.. i když na tak silný lupnutí asi jentak nedosáhnu.

No, a poslední maličkost bude filtrace před samotnou deskou zesilovače - budou to dva 10 000uF/63V snap-in kondy.

Na konec bych rád napsal že nečekám zázraky, neni to nic pro audiofila, ale já si s tím vystačim, teda aspoň doufám.

Jinak elyty kupuju Nichicony, fóliový od wimy, a keramický tak nějak všude možně.. jinak nevíte jakou roli hraje výrobce u rezistorů? Snad to nebude takový svinstvo jako u kondů.

Předem dík za odpovědi, čus ... Lukáš Twisted Evil

//E: Furt zapomínám na odečtení 2V za můstkem.. to je individuální, nebo si bere každej můstek jiný napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 7:51    Předmět: Citovat

Gothay napsal(a):
....začínám se stavbou stereo zesilovače (2x100W/4Ω) - odkaz níže.
http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm
V elektrotechnice jsem stále začátečník...
Těch 2x100W - to ten zesilovač chceš používat někde v tělocvičně? Pro domácí použití je 2x10W (ale poctivých, ne PMPO) až moc.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2708

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 8:33    Předmět: Citovat

Síťovým filtrem před zdrojem nic nezkazíš. U PC zdrojů je předepsán, aby se ze z něho nešířilo rušení do sítě - je spínaný a tak by byl vydatným zdrojem rušení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3117

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 8:35    Předmět: Citovat

S diodama je to tak, že čím větší proud tak větší úbytek, u mostu se počítá 1V na diodu a jsou dvě v sérii, takže 2V.
300VA trafo na 2 konce je slabý, nedá to 2x100W.
Jinak zapojení je v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 14:14    Předmět: Citovat

No, to napětí by mohlo být i vyšší, myslím na výstupu zdroje, vyšší napětí sítě ap..
Jinak já mám 2x 100W poctivých a někdy to není moc, klidně jsou špičky do limitace.

_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 19:49    Předmět: Citovat

S přetahováním o to, jaký je na domácí poslech potřeba výkon zesilovače je třeba zejména zohlednit, jakou citlivost mají použité reproboxy, protože to je parametr, který má na vyrobeném randálu zásadní podíl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 23 2016, 20:43    Předmět: Citovat

Zeptám se jinak, Gothay: kolik zesilovačů menšího výkonu jsi už úspěšně postavil?
Jestli jako už máš na takový zesilovač nasbírané nějaké zkušenosti.
Protože hlasitost opravdu nezávisí ani tak na výkonu zesilovače, ale také na účinnosti reproduktorů, velikosti a tvaru poslechového prostoru, jeho akustických vlastnostech a ještě na pár drobnostech, které už tak velký vliv nemají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 7:51    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
S diodama je to tak, že čím větší proud tak větší úbytek ...

Nepleteš si to s odporem ? Very Happy

ps. 300VA trafo je zcela přiměřené pro audio zesilovač 2x100W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gothay



Založen: Apr 22, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 10:04    Předmět: Citovat

Yarda1 -> 100W je sice moc, ale radši jsem si zvolil velkou rezervu, čas od času grilluju před domem, a tam už to je potřeba.. možná ne tolik ale radši ať je tam víc. Jinak hlavní účel tohohle zesilovače bude domácí poslech.

kulikus -> Tak jsem zase o něco chytřejší, zvolím tedy filtr integrovaný do zásuvky před toroidem. Snad to bude mít nějaký efekt, ať víc čistoty v rozvodu nebo v zesu, za těch pár korun to stojí.

samponek -> Dobrá, takže počítám že do desek zesilovačů poteče 40,3V, a použiju můstek na 15A. A co se týká toho toroidu, počítal jsem 150VA na kanál a myslel jsem že to bude ideální, kolik by si viděl na kanál ty? (btw. nepočítám že tam budu tahat plných 100W, spíš tak okolo 80W.. navíc pojistky za můstkem by to měly hlídat, abych nevybral víc než to trafo zvládne)

TAKJAN -> Taky jsem nad tím uvažoval, může se to napětí zvednout na výstupu zdroje i o celých 4,7V?
K tomu výkonu, taky bych čekal krátkou cestu k limitaci když budu poslouchat třeba ze zahrady - proto jsem si vybral 100W.
//E: Když se zvedne napětí v síti o 10%, na výstupu trafa taky o 10%? Kdyby tomu tak bylo tak by na výstupu bylo 44,3V..

Zaky -> Mají citlivost 88dB, jedná se o monitory Alesis.
http://www.alesis.com/products/view/elevate-6-passive
Rád bych je využil pro domácí poslech, tak i pro občasný poslech u domu na zahradě (samozřejmě s mírou).

Hill -> Zesilovač měnšího výkonu pouze jeden (50W nejspíš nepoctivých), jinak potom ještě integráč.. ale ten mi moc nevyhovoval.
K těm zkušenostem, už si ani nezpomínám kdy bych něco dělal a vše, nebo alespoň většinu informací o tom věděl, dá se říct že toto je můj způsob vzdělávání a zároveň můj koníček. Tím nechci říct že si něco vymyslím a jdu se na všechno ptát na fóra. K tomu poslechovému prostoru, nemám na to samostatnou místnost. V místě kde jsou ozvučnice (na stole) je z pravé strany ke stěně cca 1,5m volného místa, z levé cca 1m ke dvěřím pak místnost dál pokračuje, samy ozvučnice jsou ve výšce mé hlavy (±10cm), a zamnou je cca 3,5m prostoru bez překážek ke zdi, na stěnách je čisto, zádné obrazy, skříňky ani zvukařský molitan.
Zatím mi to tak vyhovovalo. (tak snad nejsem úplně hluchý Laughing )
//E ještě dodám, ty zesilovače jsem postavil, nenavrhl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 16:10    Předmět: Citovat

Toroid 300VA/2x30V dá po usměrnění a 10G filtraci 44V při 0,1A, 42V při 1A a 39V při 2,7A na větev, zvlnění 2Vpp a 5,1A efektivní sekundární proud.
Zesilovač může dávat trvale 2x33W a trafo bude hřát na jmenovité zatížení.
Pro výkon 2x100W do 4R je zapotřebí proud 4,6A z každé větve.
Při takovém zatížení dává zdroj 36V se zvlněním 4Vpp a efektivní proud sekundárem je 8A. Min. napětí je 34V a na zátěži je zapotřebí 28,3Vmax. Při 7,1A se na emitorovém odporu 0,22R se ztratí 1,6V na vybuzení konců zbývá 4V proti napájení.
Zesilovač s takovým trafem je schopen dát při testování předpisově 2x100W sin do 4R Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gothay



Založen: Apr 22, 2016
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 17:16    Předmět: Citovat

Dobrá..
Z tvé reakce jsem si odnesl tři poznatky.

První: Čím větší odběr, tím menší bude napětí (pokud jsem to dobře pochopil, tak konečně vím jak je to s napětím "naprázdno".. ale dvakrát jistej si s tím nejsem..)

Druhý: Zapojení bude fungovat dobře i s tímto transformátorem.

Třetí: Mám velké díry ve znalostech.. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2016, 21:07    Předmět: Citovat

Jak se tomu říká výstižně ? jó - sebevrah . Nebo spamař ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 6:31    Předmět: Citovat

Gothay napsal(a):

Druhý: Zapojení bude fungovat dobře i s tímto transformátorem.

To jsem neřekl, jen jak se bude chovat ten transformátor Very Happy
Jen tak pro srovnání SKYTEC PRO 480 - Výkon 2 x 240 W RMS na 4 Ohm Laughing
http://static.elektroda.pl/attach/ssa47201_6142.jpg
http://static.elektroda.pl/attach/ssa47209_1570.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 7:40    Předmět: Citovat

No co by: ten Skytec skutečně umí do 4 Ω krátkodobě dát 240 W, tu chvíli to pokryje náboj v kondenzátorech zdroje, než to napětí spadne tak, aby limitoval při nižší úrovni, a dlouhodobě to ve skutečném hudebním signálu využité není, tak je řeč zjevně o hudebním výkonu a nějakých 120 VA trafo stačí.
Žádné využití volné energie, ale ekonomické řešení.


Naposledy upravil Hill dne po duben 25 2016, 8:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po duben 25 2016, 7:47    Předmět: Citovat

Ještě existuje jedna finta. U jednoho kanálu obrátit pomoci OZ fázi a následně i reproduktor. A symetrický je zdroj bude zatěžován skoro rovnoměrně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund