Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozsah vstupního napětí u osciloskopu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petr_bulusek



Založen: Apr 16, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so duben 16 2016, 15:48    Předmět: Rozsah vstupního napětí u osciloskopu Citovat

Nevíte jaký jaké je maximální napětí, které může vstupovat do osciloskopu?
Mám v tom asi celkem zmatek.
Chci měřit silně zarušenou síť 400V a napětí z frekvenčního měniče.
Na oscilokopech (tektronix tds 2004, rigol 2052) je uvedeno maximální vstupní napětí 300V RMS, což předpokládám že je pro izolační pevnosti.

U tektronixuje uveden rozsah

2mV až 200mV/div+2V
>200 mV to 5 V/div +50 V

což by znamenalo, že při 5 dílkovém rozsahu bylo 10x 5x5 +50 = 300V, rozsah 300V maximální hodnota, a tedy 230V s max. hodnotou 325V tento rozsah překračuje? A nemůžu tedy měřit síť

U Rigolu je uvedeno 400 V (DC+AC špičově, vstupní impedance 1Mohm) a znamená to tedy, že síť mohu měřit se sondou 1:10 (i sdružené napětí mezi sondami)- ale jak je to s impulzy, které jsou sice vyšší, ale měl by je teoreticky odfiltrovat vstupní filtr LC osciloskopu(pokud je zapnutý)?

Děkuji za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so duben 16 2016, 18:05    Předmět: Citovat

Asi bych použil nějakou vhodnou sondu s dělicím poměrem 1:100. http://www.tme.eu/cz/details/tt-hv250/prislus-pro-osciloskopy-a-skopometry/testec/
http://www.gme.cz/osciloskopicka-sonda-tthv250-p720-095
http://www.testec.de/products/product-categories/standard-probes

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: so duben 16 2016, 18:08    Předmět: Citovat

Myslím si, že u digi osciloskopu je spojen GND sondy s kolíkem PE v síti 230V. Pokud uvážím, že zásuvkové rozvody v domě můžou mít PE spojený s N, tak připojovat osciloskop přímo na 230V není dobrý nápad.
https://en.wikipedia.org/wiki/Earthing_system
Nevím přesně co chceš měřit, ale doporučuji zařadit mezi síť a osciloskop oddělovací trafo 230V/230V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 16 2016, 19:07    Předmět: Citovat

Tektronix P5200, P5205, P5210 jsou přesně na tenhle účel. Pokud máš scop novější generace, tak asi THDP0100.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 16 2016, 22:03    Předmět: Citovat

Připomínám, že pokud má osciloskop maximální vstupní napětí 200V, tak to neznamená, že vstupní sondou 1:10 se dá měřit do 2000V. Maximální napětí, co snese sonda nutno zkontrolovat v jejich papírech. Mě se takhle podařilo jednu Packarďáckou sondu prorazit mezi odporem děliče a kostrou už při 1000V, bohužel neopravitelně. Na velká napětí jsou speciál VN sondy 1:100 a zase je u nich definováno, do kolika voltů se dají použít. A stojí balík.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr_bulusek



Založen: Apr 16, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 8:51    Předmět: Citovat

Hydrawerk: - Díky VN sondu mám. Ale četl jsem, že ten poměr taky neřeší úplně vše, resp. že když je desetkrát větší poměr nemůže se přiložit desetkrát větší napětí. Primární smysl je spíš v kapacitě.
Zajímalo by mě čím a kde je určené maximální špičkové napětí s připojenou pasivní sondou 1:10.

frpr666: - Díky. Tektronix je naštěstí na baterii, ale máš pravdu že u Rigolu budu muset použít oddělovací trafo, ale vzhledem k tomu, že budu měřit maximálně do 100kHz, tak až zas tak nebude problém s GO.

Team boss: - Díky ale aktivní diferenční sondy jsou vysoce nad mým rozpočtem Very Happy a neznám nikoho v okolí kdo by je měl na pujčení.


Primárně mě zajímá čím jak zjistím maximální špičkové napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr_bulusek



Založen: Apr 16, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 8:57    Předmět: Citovat

Celeron: - Stalo se mi právě něco podobného. Tak jsem si pořídil T3100, a stála mě okolo 600,-, je do 2KV a do 100MHz. Měl jsem strach, co to bude za ty peníze, ale jsem s ní spokojený, hlavně asi proto že měřím spíš jen NF. Potřeboval bych ale zobrazit sdružené napětí a nechce se mi kupovat druhou, tak zjišťuju jak je to s tím maximálním napětím a mate mě, že na osciloskopu je uvedeno 300V RMS a ne špičková hodnota. I když pokud budu měřit pomocí dvou sond, tak by to mělo být jedno, určující je napětí vůči zemi a ne mezi hroty sond navzájem, nebo ne? Chápu, že vám přijde že se tu ptám na věci, které by měli být každému kdo chce měřit pomocí osciloskopu jasné, ale nerad bych toho Tektronixe odpálil a moc literratury o digitálních osciloskopech, kde by se psalo o maximálním napětí, není.

Naposledy upravil petr_bulusek dne ne duben 17 2016, 9:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 8:59    Předmět: Citovat

petr_bulusek napsal(a):
Primárně mě zajímá čím jak zjistím maximální špičkové napětí.
Té sondy nebo sítě? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 9:29    Předmět: Citovat

petr_bulusek napsal(a):


Team boss: - Díky ale aktivní diferenční sondy jsou vysoce nad mým rozpočtem Very Happy a neznám nikoho v okolí kdo by je měl na pujčení.



Tož a kolik máš v tom rozpočtu započítaných zničených osciloskopů a přizabitých pracovníků obsluhy?

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr_bulusek



Založen: Apr 16, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 9:49    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
petr_bulusek napsal(a):


Team boss: - Díky ale aktivní diferenční sondy jsou vysoce nad mým rozpočtem Very Happy a neznám nikoho v okolí kdo by je měl na pujčení.



Tož a kolik máš v tom rozpočtu započítaných zničených osciloskopů a přizabitých pracovníků obsluhy?



Právě proto abych nic nezničil a nikoho nezranil se tu ptám. Osciloskop na baterii je GO, no a jestli použiju sondu 1:10, nebo 1:100, nebo snad nějakou aktivní, nemá na bezpečnost vliv. Určujicí je, na co je osciloskop stavěný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 10:03    Předmět: Citovat

Metodika k takovému měření je celkem dostupná na webu, stačí projít white papers od výrobců skopů a sond. Nemá smysl vymýšlet, jak se drbat pravou nohou za levým uchem.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr_bulusek



Založen: Apr 16, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 12:56    Předmět: Citovat

asi jsem to ne úplně dobře vysvětlil.
Podle následující dokumentace osciloskopu a sondy to znamená, že
na vstup osciloskopu je možné přivést špičkově 400V,
z hledska izolace 300Vrms, špičkově 1000Vpk
a na sondu s dělícím poměrem 1:100 300V AC?

Co znamená to 300V AC? Je to špičková hodnota? Nebo efektivní? Potom ale signálu jakého tvaru a frekvence?



osc1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osc1.jpg
 Velikost:  124.3 kB
 Staženo:  152 krát


osc2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osc2.jpg
 Velikost:  199.34 kB
 Staženo:  147 krát


sond.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sond.jpg
 Velikost:  141.09 kB
 Staženo:  137 krát


sond2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sond2.jpg
 Velikost:  92.85 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 20:59    Předmět: Citovat

V tomto případě 300V AC znamená efektivní hodnotu sinusového napětí. Sinusového proto, aby nevznikaly pochybnosti o tvaru, strmosti, střídě apod. Takže maximální hodnota je o 40% víc než 300V, ale jen na chvilku, danou sinusovkou. Kmitočtovou závislost povoleného napětí sondy máš na grafu. Křivka platí pro sinus, takže teoreticky strmé hrany obdélníkového signálu můžou znamenat pro sondu nebezpečí, i když maximání napětí nedosáhne maxima sinusovky. Ale to jen tak odhaduji.
Takže bys měl raději použít sondu 1:100 , která má uváděné větší dovolené vstupní napětí.


Ale doufám, že chápeš, že když měříš neoddělené sdružené síťové napětí, tak se ti to napětí dostává na osciloskop a je jedno jestli je bateriový nebo napájený přes oddělovací trafo. Z hlediska bezpečnosti osciloskopu je to OK ale z hlediska ochrany obsluhy je to smrtelné nebezpečí! Stačí "vhodný" dotyk na kovovou část osciloskopu.
Mnohem bezpečnější by bylo, kdybys měl přes oddělovací trafo připojený zkoumaný měnič. Většinou tak silné trafo málokdo má, tak připojí přes oddělovák osciloskop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 23:50    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Mnohem bezpečnější by bylo, kdybys měl přes oddělovací trafo připojený zkoumaný měnič. Většinou tak silné trafo málokdo má, tak připojí přes oddělovák osciloskop.


Já ti teda nevím, ale z hlediska bezpečnosti je osciloskop připojenej přes oddělovák při měření v zařízení galvanicky spojeným se sítí asi tak stejně bezpečnej jako bateriovej osciloskop. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po duben 18 2016, 18:12    Předmět: Citovat

Stejně...
Některé bateriáky mají minimální až nulový počet kovových částí na povrchu (plastové BNC).
Pokud má někdo měřit vysoký napětí, měl by mít papíry na vysoký a bejt střízlivej.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund