Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření výkonových diod na svářečce multimetrem.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nero



Založen: Feb 06, 2016
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 15:48    Předmět: Měření výkonových diod na svářečce multimetrem. Citovat

Dobrý den,

vlastním skutečně velkou klasickou československou svářečku CO2 o stáří cca 25let o velkém výstupním proudu kolem 400A.

Nyní dochází ke zkratování a vybavení jističe. Uvnitř svářečky je zkrat sekundáru jednoho vinutí proti kostře plechům trafa- viditelný.
Již před pár lety avšak to samé vinutí viditelně zkratovalo, ale byl to jen následek proražených vadných výkonových diod- řekl to a změřil známý, ty jsme vyměnily a vinutí bez opravy již nezkratovalo a svářečka jela.

Nyní jsem všem 6 diodám odpojil středové káblíky anody od šroub. kontaktů (katody zůstaly zašroubované v obrovských chladičích) a měřil multimetrem na rozsahu pro měření diod. Ve směru anoda a + konektor multimetru ukazují všechny kolem 400mV a v opačném 0, tj. zdají se být OK. Je možné, že by klasický multimetr na rozsahu testu diod nedokázal změřit velké výkonové diody ze svářečky??

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 15:53    Předmět: Citovat

Já jsem je kdysi taky takhle měřil a pak jsem zjistil,že je to na houby. Je daleko spolehlivější je měřit přes zátěž např,žárovku při napětí,které se ve svářečce vyskytuje.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:33    Předmět: Citovat

Trochu nerozumím proč by vadné diody prorazily vinuti transformátoru,nevim jak je přesně řešen usměrňovač ale podle popisu jde o jednocestný usměrňovač a tam by byl problém pokud by byl sekundár s vyvedeným středem a oba konce usměrněné jednocestně(3diody na každý konec vinutí),v tom případě proražená dioda udělá problém ale až do proražení izolace vinutí teda nevím.

Že by se prošlehlo vinutí bych tipoval na provoz nezatíženého trafa,nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:49    Předmět: Citovat

Zdarec. Pokud je to doopravdy neřízenej usměrňovač, tak odpojit fáze sekundáru a zapnout. Usměrnovač proměřit ze zamontovanýma diodama - zvlášť, pokud jsou tam ty placatý pastilkový. Tento druh diod a tyristorů je k chladiči přitisknut pomocí speciálního držáku vysokou silou (držák je pružný). Pokud diodu vymontuješ, může se chovat jinak a vada se nemusí projevit. Diody bys měl měřit minimálně napětím, se kterým v obvodu pracují - "nakřáplá" dioda se může prorážet při vyšším napětím, než je schopný dát diodový test multimetru. Pokud je to řízený usměrňovač, diody jsou tam 3 a další 3 kousky jsou tyristory. Pro ty platí to samé -měřit zamontované na chadiči a taky napětím se kterým pracují. Tyristor nesmí vést ani jedním směrem, pokud není buzen.
A pokud je usměrňovač, bude tam velká tlumívka a před ní tzv. nulová dioda, která zajišťuje vybíjení naakulované energie v tlumivce. Vyhlazuje to proud díky indukčnosti. Nulová dioda je zapojena v závěrným směru a otevírá se pouze v okamžiku "vybíjení tlumivky" v minimech tepavýho napětí, co leze z 3F usměrňovače. Takže nezapomeň i na tu sedmou diodu
A pokud se nevyužívá chladič jako sběrnice, změř i izolaci diod od chladičů. A neškodilo by dopsat typ tý svářečky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nero



Založen: Feb 06, 2016
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 17:24    Předmět: Citovat

Tlumivka je tam obrovská, min. velikosti 1/3 trojfáz trafa. Čtvrtá dioda není nikde nebo jsem slepý.
3 fáz jistič to vybavuje jen při spuštění oblouku svařování, kdy současně dojde k mohutnému zkratu- zprvu se to jevilo v oblasti chladičů diod, ted viditelně zkratuje prostřední vinutí trafa- sekundár proti kostře a to na přesně stejném místě jako před cca 2 roky, kdy pomohlo vyměnit všeechny diody a zkratované vinutí již nezkratovalo(bez opravy vinutí) Tehdy známý říkal, že zkrat či vadná-é diody přetěžují vinutí a to na nejmenším izolačním odporu v tom místě prorazí...
Diody jsou opravdu obrovské a šroubovací jako obrovské šrouby do Al chladičů zašroubované, klasické jak bývaly na profi svářečkách made in Czechoslovakia obecně, i když už jsou zjevně zahraniční výroby diody.
Přepínaní výkonu a napětí se děje 3 fáz multipřepínačem rozsahů vřazeným na primáru 3 fáz trafa, takže podle mě je všech šest kousků diod a ne tyristory.
K vybíjení tlumivky by mohl sloužit jakýsi KRUH- kruhový odporový? vlnovec vřazený u velkého ventilátoru(nezkoumal jsem zatím jeho přesné zapojení na zjevně silné sekundární kabely.)

V každém případě je mi divné, že jsem katody diod v chladičích měřil( s odpojenými anodami) proti sobě a všech 6 katod a chladičů je spojených jakoby ve zkratu i když hliníkové chladiče jsou viditelně odděleny, pokud tedy vidím kde dokážu vidět, je to vtěsnaný velký blok diod a chladičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 18:03    Předmět: Citovat

Podle mě bez odizolování toho proraženýho vinutí nemá cenu řešit diody.
Podle popisu by mohl ten drátový odpor dělat zátěž aby nešel transformátor naprázdno bez oblouku, pokud by ten byl přerušenej na sekundáru by mohlo při přerušení oblouku vylítnout napětí který by mohlo švihnout izolaci.

Kolik to má vinutí na sekundáru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 18:12    Předmět: Citovat

Daj tu fotku vnutra zvaracky, diod a trafa kde je to vraj prerazene. Ked uz meraj tie idody ohmetrom. Najistejsie je napetim ako ti radili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 19:01    Předmět: Citovat

Co to je za svářečku (WLSP ap.) ? Nafoť a dej sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 20:00    Předmět: Citovat

Proražená dioda přetíží sekundár a může dojít k degradaci izolace . Jde o to , zda je průraz jednoho místa jednoho vinutí na jádro , či mezizávitový zkrat na jednom secvinutí . V prvním případě by to "nevadilo" pokud bude svařenec plovoucí . Při odpojení PE od jádra vzniká nebezpečí průrazu primáru a přivedení fáze na svářecí kabely . Jinak diody multimetrem určitě změříš , když víš jak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nero



Založen: Feb 06, 2016
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 20:55    Předmět: Citovat

Jak jsem psal je vidět natavené plechy trafa od jednoho závitu sekundáru (doufejme, že jen od jenoho závitu a není proražený závit pod krajním horním závitem.)
Ale není mě jasné jak dokáže zkrat závitu proti plechům trafa viditelně prorazit přes X milimetrovou vzdálenost vzduchem...ledaže by toto natavení plechů vzniklo až jako sekundární následek mohutného zkratu o pár mm dále a ionizovaný zkratový oblouk propojil závit-y i s plechy a kostrou trafa....

Také jsem psal o tom že diody jsme měřil multimetrem na jediném možném rozsahu pro měření průchozího a závěrného směru (zkoušení diod) a zajímá mě zda tento rozsah na zkoušení diod opravdu spolehlivě změří tyto výkonové diody ?

Zatím mě pomalu každý tvrdí bud úplně rozdílené rady o 180stupnů nebo jen jiné.

Zkusím do toho horního krajního závitu u toho zkratování natlačit silikon pro tepelné namáhání a nechám 24hod zaschnout. Rozdělávat a rozpojovat vývody či dokonce vydělávat celé trafo nebudu a v tom stísněném prostoru svářečky to normální člověk nedokáže "zafačovat" těmi bavlněnými obvinadly, ač známý tvrdil, že kdysi znal nějakého servisáka, který dokázal izolaci trafa opravovat přímo ve svářečkách... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:16    Předmět: Citovat

Známý to měl nechat hned poprve řádně opravit. Mám obavu, že nyní již zaplácání silikonem nepomůže. Drahá odborná oprava nebo SD.
Proč neuvedeš typ svářečky a nedáš foto poškození? Tak je to o ničem. K WLSP 315 (Si) mám možná kompletní dokumentaci.

_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:22    Předmět: Citovat

Pokud někde "vyhoří" cestička přes izolaci a zbydou tam uhlíkaté zbytky , tak ty jsou vždy vodivé ve vysoké závislosti na vlhkosti těch zbytků a napětím , na ně přiloženém . Takže když obklopí svářečku a její vinutí garážové prostředí s jeho vlhkostí , dostanou uhlíkové zbytky injekci k vedení elproudu . Pokud zbylá izolační pevnost dovolí uvedení svářečky do provozu , po jejím oteplení-vysušení se může zdát , že je vše v pořádku . Pokud lze , tak se musí tyto "uhlíkaté zbytky beze zbytku" odstranit , doplnit jinou izolaci ve všech formách . Tak jsem opravoval RTB3 , přestříhal jsem závity primáru , vyškrábal "můstky" , část závitů jsem novými vodiči prodloužil a celé znovu zaizoloval páskou a lakem a několik let se svářečkou pracuji .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:30    Předmět: Citovat

To už bych pod ten závit nějak se pokusil nandat nějakou izolaci, než silikon. Pokud se ten závit dotýká kostry, tak jej silikonem jen obalíš. Pomohlo by detailní foto toho postiženýho místa. Takhle je to tipování ve Sportce. Způsob měření 3F celovlnného usměrňovače máš popsaný výše a žádné protichůdné rady tu nebyly. Připojené vinutí Ti způsobí zmatečné vyhodnocení výsledku měření diod, protože vstupy zkratuje. prot jsem psal o vhodnosti odpojení vývodů trafa od usměrňovače. (ptal jsi se na diody). Taky to trafo bez usměřnovače nebude vyhazovat jistič, pokud by byl provalený usměrňovač. Pokud máš problémy z přeskokem v trafu, sprav to pořádně (nebo nechej spravit, dokopej majitele k opravě). Závitama tekoucí vysoký proudy působí magnetický pole a ty závity kmitají, pokud nejsou dostatečně upevněný. Závit Ti může uhořet a pak budeš řešit převíjení..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nero



Založen: Feb 06, 2016
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:45    Předmět: Citovat

Svářečka je asi WLSP, bližší info a foto až zítra, nemám ji tady.
Jak jsem již také psal, zkrat proti plechům trafa evidentně putuje vzduchem, tzn. že viditelná část není spojena kov na kov a silikon tam půjde, ostatně i moderní na materiál ošizené menší trafa mají velmi pěkné vzduchové mezery, natož solidně provedené toto staré trafo, nebude se závity nalisovanými přes bavlněnou a papírovou impregnovanou izolaci na plechy jádra.
Taktéž jsem psal, že jistič vybaví jen a pouze po započetí svařování do pár sekund, bez zátěže svářečka na prázdno "jede".

Díky za dosavadní rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 22:18    Předmět: Citovat

Tak daj typ zvaracky presny, a presne oznacenie istica a jeho farbu. Meranie diod multimetrom na rozsahu pre diody nieje spolahlive!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund