Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak omezit proud při zátěži v Aku vrtačce předělanou na síť
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
skalatherock



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 19:56    Předmět: Jak omezit proud při zátěži v Aku vrtačce předělanou na síť Citovat

Mám aku vrtačku (14,4V), kde odešla baterie. našel jsem návody jak předělat a jaké napětí nastavit.
Předělal jsem aku takto: odpojení baterii přidání konektoru + kabel s koncovkou do auto zásuvky a pojistkou 5A. zdroj jsem použil univerzální nabíječku Einhell BT-BC 12 D-SE Blue popis zde: https://www.alza.cz/einhell-bt-bc-12-d-se-blue-d2220284.htm?kampan=adpla_obecna_obecna&gclid=CjwKEAjwuPi3BRClk8TyyMLloxgSJAAC0Xsj_NmvLSmNDGG9J2SBo-NLtCg-wHQnVuz-JB-lVRdJORoCPdDw_wcB

při provozu na prázdnou odběr 2,2A Při zátěži/vrtání 7A i víc, simuloval jsem zátěž cca ze 3/4

Jak omezit proud nebo špičkový odběr při zatížení? uvažoval jsem omezit proud max na 6A a kompenzovat špičky kondenzátory a IO. Dlouho jsem se výpočtům nevěnoval, tak nevím si rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 20:03    Předmět: Citovat

Vřadil bych tam žárovku.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 20:22    Předmět: Citovat

Jediný C, kterým můžeš řešit problém, je akumulátor, omezení proudu je hloupost, protože přijdeš o kroutící moment, který tak nějak poněkud potřebuješ. Takže buďto k nabíječce připojit akumulátor, nebo akuvrtačku předělat na modelářský LIPOL akumulátor a k tomu pořídit modelářskou nabíječku. Od Číňana to vyjde podstatně levněji, než nabíječka z Alzy a výsledkem je stále mobilní akušroubovák, který se nesamovybíjí, je lehký a má vyšší kapacitu. Akorát se akumulátor nesmí podvybít, tím se spolehlivě zničí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 21:17    Předmět: Citovat

Předělávat akuvrtačku na síťový provoz je podle mě ptákovina. Ještě beru variantu, kdy se akučka vybaví dostatečně dimenzovaným přívodem a provozuje se z externího, třeba i olověnýho akumulátoru. Ten pak normálně nabiješ vhodnou nabíječkou.
Motorek potřebuje zdroj o co nejnižším vnitřním odporu, aby jsi dosáhl maximálního kroutícího momentu. Ale i tak je potřeba dbát na to, aby se motorek nepřetěžoval. Nadproud vyhřeje držáky uhlíků, ty ztratí přítlak a motor zeslábne. nakonec mu odejde komutátor. Vrtačka na 230V se dá víc přetěžovat - Ale taky nepřehánět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
skalatherock



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 8:40    Předmět: Citovat

Jedná se o aku vračku za pár korun, na použití v dílně bohatě stačí. V plánu mám pak koupit něco lepšího ale později.
Pro začátek bych to připojil na starou auto baterii, kterou nelze provozovat v autě. Je potřeba nějak upravovat zapojení, nebo stačí jen zapojit kabely a svorky na baterku?

Jak budu mít více času bych to předělal takto:
koupil bych dvě tyto baterii Gens ACE LiPo - 2S 1000mAh 7.4V 2S1P 25C zapojil do série abych dostal 14,8v. Lze to takto použít?
Dotaz ohledně nabíjení: mám starou nabíječku k aukučce 350mA a 18V, lze ji požít k nabíjení modelářské nabíječky, nebo koupit přímo nabíječku na lipol baterie s 15V a max proudem podle technické dokumentace k baterii?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 8:48    Předmět: Citovat

Akušroubovák můžeš přímo připojit na autobaterku, použij přívody s dostatečným průřezem. Uvedené lipoly použít můžeš, nabíjet je potřeba nabíječkou na lipoly, je potřeba, aby uměla balancovat články, což znamená umístit někam na akublok konektor s vyvedenými všemi spoji mezi články, aby bylo možné tu balancovací nabíječku připojit. Takový konektor mám na akubloku v místě, které je normálně přikryté tělem akušroubováku, je tak při práci chráněn před poškozením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 9:06    Předmět: Citovat

No tak balancovat při použití 2x Gens ACE LiPo - 2S 1000mAh 7.4V 2S1P 25C by bylo hezký ale to aby to nabíjel modelářskou nabíječkou třeba http://www.rcguru.cz/eco-six-50w-5a-nabijec-vybijec-balancer-d4712

Podle mě pokud nebude přehánět nabíjecí proud bude stačit nějaká nabíječka podle schémat na netu, neznám moc nabíječek Li akunářadí který by měly v sobě balancer, co je v akupaku tak akorát termistor.

Před lety jsem upravil toto zapojení na nabíjení Lion akupaku do akuvysavače a do dnes funguje http://www.belza.cz/charge/liion2.htm

Co bych víc řešil je jak vyřešit odpojení aku kuli podkročení minimálního napětí na článek aby se nezničil akupak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 10:21    Předmět: Citovat

Nabíječka s balancováním se řeší velmi snadno: http://www.ebay.com/itm/iMAX-B6-LCD-Screen-Professional-Digital-RC-Lipo-NiMh-Battery-Balance-Charger-/281887995606?hash=item41a1d576d6:g:-ssAAOSw1S9WcmrL Naproti tomu ochrana proti podvybití se řeší dost obtížně, protože je potřeba, aby měla velmi malou spotřebu, protože je pořád připojená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skalatherock



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 13:05    Předmět: Citovat

OK v první řadě to nechám na auto baterii stejně vrtačku používám jeden den za tři měsíce.

Když koupím nové baterie, nabiji je a použiji párkrát, hodím do kufru a nechám pár měsíci bez použití tak u všech baterii je samovybíjení. Pokud si vzpomínám dobře? Udělám tento cyklus několikrát a baterie můžu vyhodit. Když se dostane napětí na článcích pod danou úroveň tak jsou KO, jestli se nepletu.

LIPOL baterie bych řešil později, jak uvidím u akučka využití min jednou týdně. Nejlepší řešení si myslím. Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3143

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 13:42    Předmět: Citovat

U akuvrtačky, kterou používám často jsem přidělal konektor, do kterého v případě potřeby připojím kabel z eterního zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 14:50    Předmět: Citovat

Když tu vrtačku budeš honit z autobaterie, tak desítka pojistka je sice na hraně, ale většinou vydrží. Tedy, když se nekousne vrták... Takže radši patnáctku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skalatherock



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 18:32    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
U akuvrtačky, kterou používám často jsem přidělal konektor, do kterého v případě potřeby připojím kabel z eterního zdroje.

Zrovna takto mám řešené dal jsme tam konektor a na začátek zpojil do autonabíječky Einhel (o které píší výše) kolik tam teče proud a zapojil to přes autozastrčku.
Jako nouzovku se to dá použít ale nechci to přetěžovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skalatherock



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 18:33    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Když tu vrtačku budeš honit z autobaterie, tak desítka pojistka je sice na hraně, ale většinou vydrží. Tedy, když se nekousne vrták... Takže radši patnáctku.

Díky hodím 15A pojistku a vyřešeno jako nouzové řešení, když to použiji jednou za čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skalatherock



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 18:45    Předmět: Citovat

Dotaz ohledně průřezu vodiče podle výpočtu nebo tabulky by měl být kabel na max 3m délky a průměr kolem 1,5mm stačit, ano?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 20:08    Předmět: Citovat

Hlavně si dej bezprostředně k aku pojistku a tu vrtačku po práci odpojuj. Ty vymleté regulátory dokáží opravdu zahořet plamenem.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund