Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Telegrafia Compas-zvláštní zapojení.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13, 14, 15  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út březen 29 2016, 18:10    Předmět: Citovat

C8 není. Prostě mi nestačí,když někdo řekne je to tak a tak,tady se mi prostě něco nezdá a potřebuji si to zdůvodnit. To není shazování vašich vědomostí,jen se mi zdá,že je to jinak. To je vše.

EDIT: Tak jinak,pokud vezmu v úvahu údaje ve schematu,tak výpočtem vychází vnitřní odpor té AF7 cca 184kOhm,takže při změně proudi o 1uA je změna na anodě AF7 0,184V.
Odpor R4 má 600kOhm a při změně proudu o 1uA je na něm napěťová změna 0,6V.
Prostě mi vychází,že odběrem z R4 dostanu větší zisk a obvod se uzavře přes C7 na katodu AL1 a přes R7 na G1 AL1.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út březen 29 2016, 20:08    Předmět: Citovat

Jenže vazba do katody mění proud lampou v opačné fázi než vazba do mřížky. Navíc je ta katoda blokovaná tím druhým svitkem a ještě zatížená budicí cívkou.

Prostě se smiř s tím, že to vazba fakt není. V té tvé úvaze jsi při výpočtu zisku na AF7 nějak zapomněl na anodové odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 10:11    Předmět: Citovat

Ještě jinak: katoda AF7 je připojena na stejnosměrnou i střídavou nulu - tj. na šasi. Katoda AL1 je připojena na stejnosměrný potenciál +100V proti šasi, ale na střídavou NULU!!! Neboť katoda AL1 je střídavě UKOSTŘENA jednak přes C8, jednak přes filtrační svitkový kondenzátor C4, ono je totiž jedno jestli případnou střídavou složku spolyká C8 nebo C4.
Z toho plyne, že do katody AL1 nepůsobí žádná střídavá (signální) složka vytvořená VF pentodou AF7.
Pokud by katoda AL1 nebyla střídavě uzemněna, vznikala by na ní negativní NF zpětná vazba, která (mimo jiné) snižuje zesílení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 15:16    Předmět: Citovat

Franta napsal(a):
Ještě jinak: katoda AF7 je připojena na stejnosměrnou i střídavou nulu - tj. na šasi. Katoda AL1 je připojena na stejnosměrný potenciál +100V proti šasi, ale na střídavou NULU!!! Neboť katoda AL1 je střídavě UKOSTŘENA jednak přes C8, jednak přes filtrační svitkový kondenzátor C4, ono je totiž jedno jestli případnou střídavou složku spolyká C8 nebo C4.
Z toho plyne, že do katody AL1 nepůsobí žádná střídavá (signální) složka vytvořená VF pentodou AF7.
Pokud by katoda AL1 nebyla střídavě uzemněna, vznikala by na ní negativní NF zpětná vazba, která (mimo jiné) snižuje zesílení.
S tímhle souhlasím,co se týká zemění funkce C8 i C4. Ano je to pravda,ale možná si malinko nerozumíme,co vlastně myslím. Tím co jsem dříve psal nemyslím,že by AL 1 byla buzena přes C7 do katody.Al 1 je buzena do G1 přes odpor R7,ale myslím tím,že C7 je vazební ve smyslu opření o katodu AL1. Máme všichni zažito,že vazební kond vede z anody předešlé elektronky na G1 následující elektronky a její katoda je opřena o zem,čili se využívá stř. napětí mezi zemí a G1. Z hlediska přivedení stř napětí na následující elektronku je zcela jedno jestli je ten vazební kond. vřazen směrem ke G1 nebo ke katodě,pořád to bude vazební kond. V běžných zapojeních se to takhle neřeši,ale tady mi to tak připadá.

Už si rozumíme?

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 15:49    Předmět: Citovat

Rozumím jak to myslíš, ale není to tak, C7 je filtrační kondenzátor v přívodu k anodě AF7. Bohužel, lépe to vysvětlit neumím. Museli bychom vzít osciloskop abys uvěřil, že v uzlu R2/R4/C7 NENÍ přítomna zesílená frekvence z AF7, takže není odtamtud cokoliv vazbit, ale je tam přítomno pouze stejnosměrné napětí pro anodu AF7, nanejvýš (!) se zbytkovou složkou sťového kmitočtu.

V podstatě se ale nic neděje, protože když rádio zapojíš přesně podle schématu a s dobrými lampami, tak to hrát bude, vazební-nevazební... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 17:45    Předmět: Citovat

Ano to je důležité,ale já jsem šťoural a budu se v tom štourat tak dlouho dokud nebudu sám přesvědčen jak to dooporavdy je a tdy si prostě nejsem jistý.

Dobře vezměme to jinak. Pokud si celý obvod AF7 odmyslím a pro leší pochopení si R7 představím jako sekundár budícího trafa Bude koncovka vybuzena nebo ne? Tak schválně z jednoho konce sekundáru povedu signál na G1 a z druhého přes kondík (jakože C7) to povedu na katodu. Tak co bude ta lampa fungovat? Samozřejmě,že se předpokládá,že budou její ostatní obvody umístěny tak,aby byl v pořádku její předpětí atd.
Já vím,že bude.
A když nyní odpojím kond,který zastupuje C7?
Já vím,že to vybuzené nebude.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12070
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 18:13    Předmět: Citovat

už jsem to tu psal . . . ty jsi jak navedený . . .
přes C7 signál nejde, kdyby ses na hlavu stavěl . . .
jednoduše blokuje (filtruje) napájení tečka . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 18:25    Předmět: Citovat

pajosek2, udělej si 3 věci:

1) přepočítej uvedená napětí na skutečná, udělej tedy korekturu na spotřebu měřícího přístroje, ať získáš napětí, která budou odpovídat realitě

2) překresli si to schéma jen pro ss napětí, z toho pochopíš pracovní body a ss chování

3) překresli si to jako náhradní schéma jen pro vysoké kmitočty


Z toho ti celkem slušně vypadne, jak se to chová. Kdybys řešil nějaké LF oscilace a chování někde na začátku audiopásma, mělo by smysl se zabývat tím podrobněji a řešit reaktance blokovacích a zdrojových kondů, ale to už je stejně vyšší dívčí a na tohle si tenkrát nehráli, není to HiFi.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 18:33    Předmět: Citovat

Sendyxi já vím,že je zbytečné se tím zabývat z praktických důvodů,ale mne tohle prostě zaujalo natolik,že se tím zabývat chci. Prostě si myslím,že zdrojem signálu pro koncovku je v tomhle případě R4 a z jednoho jeho konce je vedena vazba na katodu přes R7 a z druhého je vazba přes R7 na G1 koncovky,to je celé. Prot tvrdím,že C7 je vazební. C7 může být blokovací pro zytkový VF,ale mne tady zajímá NF.

Co se týká ss pracovních bodů,tak v tomhle mám jasno i v tom,co se stane s pracovním bodem při naladění stanice,ale přepočítat si to můžu pokud to zvládnu. Very Happy

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 18:50    Předmět: Citovat

Bože, ty to vidíš!!!

Znovu, postup viz výše a bod 3)!! a 5x se nad ním zamyslet.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 19:02    Předmět: Citovat

To udělám a taky hned jak to rádio zprovozníme,tak budu hodně měřit.

Pokud je ten C7 blokovací jak všichni tvrdíte,tak je mu jedno jestli ho nechám zapojený tak jak je nebo ho připojím paralelně k R2. Tohle provedu a uvidím.

I tak díky za reakce a omlouvám se za případné zvednutí krevního tlaku. Laughing

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 19:11    Předmět: Citovat

Z hlediska brumu zdroje to bude trochu odlišné, ale zkusit to můžeš.

Uvědom si, že spoustu věcí tenkrát dělali empiricky, pokus omyl a někdy taky podle toho, jak líp vyšla drátovačka atd.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12506

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 21:29    Předmět: Citovat

Řekl bych, že pajosek2 diskutuje o pojmech, které jsou v elektronice běžně zavedené. Pokud bychom přistoupili na jeho výklad pojmu "vazební", pak bychom mohli jako vazební označovat prakticky všechny prvky.
Termín vazební prvek vyjadřuje funkci tohoto prvku, t.j. "vázat" signálově mezi sebou dva elektrické obvody s určitou funkcí (např. zesilovač se zdrojem signálu). Pokud prvek-kondenzátor vede nějaký signál do vodiče, který má funkci signálové "země"(obvykle napájecí obvody), nenazývá se vazební (tuhle funkci mu "sebral" zemní spoj), ale blokovací.
Jde tedy o správné používání zavedené terminologie.
Na obrázcích je patrný logický rozdíl v označování funkce prvků.
Kondenzátor C1 na uvedených obrázcích má různé pojmenování, přestože je zapojený z hlediska elektrické funkce obvodu pořád stejně.
Stojí za povšimnutí, že změnu názvu C1 na 3-tím obrázku způsobilo odstranění zemního spoje.
A to je i diskutovaný případ buzení AL1.



vazební vs blokovací.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vazební vs blokovací.png
 Velikost:  12.89 kB
 Staženo:  17 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 31 2016, 11:49    Předmět: Citovat

Pajosek > pokud zapojíš C7 paralelně s R2, nestane se nic drastického. Tak bude C2 připojen přímo na katodu usměrňovačky a pozbude svou původní funkci účinné blokovací kapacity. To způsobí, že anodové napětí AF7 bude hůře filtrováno a projeví se to zvýšeným bručením AF7, které dále pa3čně zesílí AL1.

Tuhle změnu doporučuju ale provést až ti bude rádio spolehlivě fungovat, abys mohl zjistit tu změnu v kvalitě filtrace Ua pro AF7.
Bůh ti pomáhej Surprised

PS - důležité!!!: ověř si, jestli všechny svitkové kondy nemají nebezpečný svod, to ze všeho nejprve! Možná jsi to už udělal, ale neškodí to ještě jednou připomenout... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt březen 31 2016, 13:55    Předmět: Citovat

To: Franta díky za upozornění,ale ještě to chce pro ostatní sdělit postup při ověřování svodu těch kondíků. Nedávno jsem vedl diskusi a z ní vyplynulo,že někteří lidi si myslí,že stačí ten kondík projet můsktem nebo ohmmetrem. Prdlačky! Ty kondíky se musí zkoušet na svod při napětí,které se na nich může vyskytovat nebo jetě lépe,které je na nich uvedeno. Tyhle kondy klidně vykazují stav O.K,ale po připojení na napětí vyšší než je v běžných ohmetrech samozřejmě vedou. Já,ale nejse přítelem bezhlavé výměny všeho,co připomíná kondenzátor,na tohle jsem dost opatrný.
A jen na okraj mám cca 30 rádií ve své sbírce a podobný počet čeká na renovační pomazlení. Telegrafie Compas přijde na řadu až posléze,je to rádio mého kolegy,já nyní budu pracovat na Telefunken Chorál A
Takže asi tak.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13, 14, 15  Další
Strana 4 z 15

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund