Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Telegrafia Compas-zvláštní zapojení.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 14:21    Předmět: Citovat

Ano, celý systém se opět "vyváží", t.j. stabilizuje na nové, nižší hodnotě katodového proudu AL1. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 14:26    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ano, celý systém se opět "vyváží", t.j. stabilizuje na nové, nižší hodnotě katodového proudu AL1. Wink
To znamená s menším výstupním výkonem.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 14:39    Předmět: Citovat

Výstupní výkon do toho netahej, ten je dán dynamickými hodnotami, ne statickými.
A ještě něco:
pajosek2 napsal(a):
...Jde o to,že AL1 původní změnu v anodě AF7 zesiluje,takže změna pro G2 by měla být větší....
Je nutné si uvědomit, že napěťový přenos z g1 do katody AL1 nemůže být >1. Takže ss zesílení stabilizační smyčky tvoří pouze AF7 a je závislé m.j. na velikosti odporu v katodě (R5), resp. na poměru (R2+R4)/R5. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 15:18    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Výstupní výkon do toho netahej, ten je dán dynamickými hodnotami, ne statickými.
No to si myslím,že není až tak úplně pravda,protože katodovým odporem AL1 je buzený reprák,a když bude slabší magnet,tak to bude hrát slaběji.
V tomto zařízení je proud katodou AL1 kolem 16mA což je hodně ve spodní části doporučeného proudu pro tuhle lampu. Proč bych tedy snížením odporu R5 měl tento proud ještě snižovat?

Edit:Jinak souhlasím,ano neuvědomil jsem si,že zesílení v katodě je menší než 1. No,ale pořád tady máme zesílení v G2 AF7.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 15:34    Předmět: Citovat

Ano, snížením budícího proudu magnetu se sníží i účinnost reproduktoru, ale nikoliv výkon do kmitací cívky reproduktoru.
Jinak diskusi nevedeme kvůli regulaci nf výkonu, ale kvůli regulaci a stabilizaci pracovního bodu "vzácné" elektronky. Ty uvozovky jsem nepoužil z důvodu své ironie, ale proto, že jinou cenu měla elektronka kdysi a jinou má dnes.
Pokud jde o hodnotu Ia AL1, Beran uvádí naměřenou hodnotu 30mA. Myslíš, že se mýlí o 50%?
p.s. Velikost proudu AL1 lze také ověřit nepřímo výpočtem ze tří dalších naměřených hodnot v Beranově schematu:
Im=Um/Rm= (85+104)/6400=29,5mA

A jen pro připomenutí - danhard upozornil na možnost (a zkušenost), že zhoršením emisní schopnosti AF7 dojde k nárůstu anodového proudu AL1, kterýžto nárůst nedokáže AF7 dostatečně "zmírnit" z důvodu malého zesílení zpětnovazební smyčky. Obojí lze řešit právě snížením R5. Wink


Naposledy upravil masar dne st duben 06 2016, 15:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 15:46    Předmět: Citovat

masar napsal(a):

Pokud jde o hodnotu Ia AL1, Beran uvádí naměřenou hodnotu 30mA. Myslíš, že se mýlí o 50%?
To netuším,ale na budící cívce je uvedeno napětí 100V a v dokumentaci je uveden odpor budící cívky 6400Ohm,takže jse použil ohmův zákon 100/6400 a vyšlo mi to. No zase se mi nezdá,že by se někdo měřením sekl a místo 192V,to odpovídá 30mA, naměřil jen 100V jak je uvedeno v dokumentaci a na katodě AL1 to napětí není zas tak měké,aby voltmetr s odporem 300 000Ohm vykazoval takovou chybu.
Co se týká ceny lamp,ano jistě máš pravdu tenkrát byly k dostání běžně a dnes je to problém a od toho se odvíjí i cena. Ovšem pořád nechápu proč ten odpor měnit nebo proč ho někdo měnil před 50lety,když mu bylo 13 a ty lampy byly dostupné? Wink
No pro mne je přijatelnější to rádio nechat v zapojení jak má být a lampy ochránit tím,že ho nebudu pouštět pro běžný poslech.
Jsem rád,že jsme se shodly ve vyvážení soustavy. Very Happy

Edit: no jo,ale snížení emisní schopnosti hrozí prvně právě u AL1 ,i kdyby zeslábla prvně AF7,ta máme pořád zpětnou vazbu do G2 z katody AL1. To by ta AF7 musela zeslábnout natolik,aby se regulace dostala mimo své mantinely,ale v takovém případě bych raději měnil AF7 než dělal úpravy.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.


Naposledy upravil pajosek2 dne st duben 06 2016, 16:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:00    Předmět: Citovat

Je třeba vycházet z podstatně přesnějšího Beranova schematu. Nemůžeš napětí měřená přístrojem s Ri 1kΩ/V na odporu 200kΩ použít pro další výpočty bez úprav (matematických korekcí). To už tu zaznělo.
Pro snadnější představu o ss poměrech v přijímači jsem nakreslil tohle náhradní schema:
Wink



Bali35 náhradní schema.png
 Komentář:
Pro objasnění funkce stabilizace prac. bodu AL1

Stáhnout
 Soubor:  Bali35 náhradní schema.png
 Velikost:  13.61 kB
 Staženo:  9 krát



Naposledy upravil masar dne st duben 06 2016, 16:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:06    Předmět: Citovat

V pohodě to chápu,ale přeci,když měřím na odporu 6,4kOhm na kterém je dejme tomu kolem 100,musím mít přepnutý rozsah min.100voltový a to je 100x1kOhm= 100kOhm. Myslíš,že měřidlem s odporem 100kOhm vnikne měřením na odporu 6,4kOhm taková chyba? Já jsem přesvědčen,že ne.

Edit: jo počkat,mínus je až za odporem R5....,tak v tom případě ano. Může tam téct proud 30mA.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:16    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Edit: jo počkat..
No vidíš, kdybys počkal o chvilinku dýl, stihnul bych to schéma včas. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:22    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Edit: no jo,ale snížení emisní schopnosti hrozí prvně právě u AL1...
To je možné a v tom případě není třeba nijak zasahovat, protože stabilizace zafunguje a částečně dorovná zmenšení proudu AL1.
pajosek2 napsal(a):
...To by ta AF7 musela zeslábnout natolik,aby se regulace dostala mimo své mantinely,ale v takovém případě bych raději měnil AF7 než dělal úpravy.
Pokud by ovšem už nebylo pozdě. Jinak právě z důvodu dnešní ceny a dostupnosti těchto elektronek je výhodnější prodloužit jim život snížením R5.
Wink


Naposledy upravil masar dne st duben 06 2016, 16:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:24    Předmět: Citovat

Ono jde o to,že tohle zapojení je opravdu háklivé na emisní schopnost elektronek. Mám odskoušeno,že v běžných rádiích 50% emise stačí na to,aby to hrálo,takže já bych spíše volil to tohohle rádi osadit elektronky opravdu 80% a výš a případně slabší,které by se v tomhle rádiu vyskytly použít jinde.
Pokud bych chtěl ochránit koncovku,tak bych já osobně opravdu v nouzi zařadil sériový odpor do budící cívky. Byl by tím omezen katodový proud přímo,i kdyby někdo vytáhl za provozu AF7.
Ale jinak cokoliv měnit,co se hodnot týče, je špatně! To rádio musí hrát tak jak je!

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:32    Předmět: Citovat

S tím, jest-li měnit původní hodnoty nebo neměnit nepolemizuji a je to o jiné diskusi. Osobně jsem také spíše pro originální hodnoty všech součástek a dílů.
Ale kvůli tomu jsi toto vlákno nezaložil. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:37    Předmět: Citovat

Dobrá.
Tak a teď si můžeme probrat zesílení NF.
Pokud celé zapojení má tendenci(vlastnost) si stále dorovnávat ss stabilitu,tak to musí mít nějaký limit,kdy tahle vlastnost přestane být podstatná. Jde o časovou konstantu,kdy je schopno to zesilovat stříďák. Tohle mi právě není zcela jasné.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:46    Předmět: Citovat

Ještě jsem nestihl reagovat:
pajosek2 napsal(a):
...Ovšem pořád nechápu proč ten odpor měnit nebo proč ho někdo měnil před 50lety,když mu bylo 13 a ty lampy byly dostupné?
Před 50-ti lety nebyl takový zásah považován za takový hřích, protože jednak tu lampu danhard třeba neměl, jednak mu bylo 13 a jednak to rádio tehdy nemělo tu historickou cenu a proto se opravovalo, nikoliv restaurovalo.
Vzpomínám si na nesčetné množství různých úprav obvodu slavné elektronky PCL85. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 16:57    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ještě jsem nestihl reagovat:
pajosek2 napsal(a):
...Ovšem pořád nechápu proč ten odpor měnit nebo proč ho někdo měnil před 50lety,když mu bylo 13 a ty lampy byly dostupné?
Před 50-ti lety nebyl takový zásah považován za takový hřích, protože jednak tu lampu danhard třeba neměl, jednak mu bylo 13 a jednak to rádio tehdy nemělo tu historickou cenu a proto se opravovalo, nikoliv restaurovalo.
Vzpomínám si na nesčetné množství různých úprav obvodu slavné elektronky PCL85. Wink
Moje chyba, neměl jsem na tak blbý argument danharda reagovat.
V každém případě pro mne je to velmi zajímavé zapojení.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Strana 11 z 15

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund