Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon Tesla B115
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 51, 52, 53  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2022, 13:12    Předmět: Citovat

Philips s 18cm myslíš N4512 ? to je taková ta plastička s dc motorky Very Happy

Ale i 25 kilová Philips N4520 má dc motory.

To bych radši nějaké retro, třeba Akai GX210D.

Nějakej vyšší Akai by Ti nevyhovoval ? třeba GX635 ?

Ten Marlux umí auroreverz, to se mi vždycky líbilo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2022, 15:31    Předmět: Citovat

Pravdou je že ani jedno nechcem. Technicky som posadnutý revoxom alebo teacom. Ale to sú zasa inak predražené stroje..

Taktiež sa mi páči ako je riešený Technics kotúčak čo aktívne sníma rýchlosť posuvu pásky pomocnou kladkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2022, 19:38    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):
Harry.pa napsal(a):
Pokud chceš něco vylepšovat na uložení hřídele, nabízí se přidat ložisko na horní konec hřídele, omezí se tím nerovnoměrné namáhání ložiska od přítlačné kladky a hřídel zůstane kolmá nezávisle na síle přítlaku kladky. Pozor, je potřeba zachovat axiální tlak na hřídel kvůli provozu ve svislé poloze. Tento způsob uložení je vidět v některých starších a robustnějších viderekordérech.


Toto som moc nepochopil a hlavne, aké ložisko tam použiť keď je nám jasné že klasické guličáky to nedajú.


Myslel jsem něco takovýho, jako na obrázku níže. Ložiska by to chtělo kluzná a ze spékaného kovu, tak, jak je to originál, to se léty osvědčilo většině výrobců.



ULOŽENÍ.jpg
 Komentář:
 Velikost:  7.18 kB
 Zobrazeno:  48 krát

ULOŽENÍ.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2022, 23:40    Předmět: Citovat

ahá to už vyzerá zaujimavo..ano na SONY TC337 som videl presne toto. Takže proste ďalšie klzné púzdro v predu už ale za páskou. Ano to by šlo, aj keď toto vidím ako potrebuje pre tenšie tónové hriadeľe, nemyslím že hriadeľ ktorá by bola tučná 12mm následne zmenšená na 5mm v bode dotyku kladky s ňou sa bude nejako uhýbať pri použiťí dlhého klzného púzdra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 426
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2022, 7:42    Předmět: Citovat

Mně tahle anabáze se setrvákama nějak nejde do hlavy. Jako strojařská diskuze je to velice zajímavé a sám jsem se dověděl docela dost nových informací...ale pokud bych stavěl magnetofon, nebylo by fakt jednodušší udělat ten capstan jako direct drive a opravdu tam vsadit motor z nějakýho revoxu nebo akaie, který je už defacto vybaven tachimetrikou a udělat mu pořádný moderní regulátor? Nebylo by nutný se zabývat vyvažováním, ložiskama a dalšíma kravinama. Možná by stálo za to tam dát dva a udělat dual capstan s tzv. elektronickou převodovkou (jeden motor master, druhý slave). I se standardníma hlavama ANH200 a 210 by to celý stroj katapultovalo někam úplně jinam...líp by to žralo např. mírně zvlněný pásek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2022, 12:25    Předmět: Citovat

Většinou je řešené ložisko tónové hřídele jako dlouhé třecí, nemusí to být pouzdro v celku, běžně jen na začátku a na konci a můžou to být natlačené bronzové pecky do slitinového pouzdra.
Všechny Akai GX6xx mají na tónové hřídeli skluzový motor a tachoservosmyčku.
GX210D má 2 rychlostní synchronní motor a náhon setrvačníku gumovým páskem s přehazovačkou 50/60 Hz Very Happy

Našel jsem tu jednu 5mm osku 140mm dlouhou, z té bych to udělal.
Do setrvačníku zvětšit díru na 10mm a udělat mosaznou vložku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2022, 16:47    Předmět: Citovat

K tomu dodám, že pokud mám v setrváku díru 10mm, tak už lehko vyrobím přesný trn, na kterém to mohu snadno staticky vyvážit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2022, 23:27    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
Mně tahle anabáze se setrvákama nějak nejde do hlavy. Jako strojařská diskuze je to velice zajímavé a sám jsem se dověděl docela dost nových informací...ale pokud bych stavěl magnetofon, nebylo by fakt jednodušší udělat ten capstan jako direct drive a opravdu tam vsadit motor z nějakýho revoxu nebo akaie, který je už defacto vybaven tachimetrikou a udělat mu pořádný moderní regulátor? Nebylo by nutný se zabývat vyvažováním, ložiskama a dalšíma kravinama. Možná by stálo za to tam dát dva a udělat dual capstan s tzv. elektronickou převodovkou (jeden motor master, druhý slave). I se standardníma hlavama ANH200 a 210 by to celý stroj katapultovalo někam úplně jinam...líp by to žralo např. mírně zvlněný pásek...


Problém s už existujúcim motorom je že je to neudržatelné. Raz ti tie motory dojdu a skončil si. A ja nechcem vyrobiť len jeden kus. Velmy rýchlo by sa z toho mohol stať nákladný boj a lov o súčiastky. Tomuto by som sa chcel vyhnúť. Okrem toho mňa baví experimentovať a bádať čo a ako funguje a ako by sa to dalo vyrobiť. Koniec koncom so všetkým som tak.

Samotná B135 bude velice podobná revoxu A700. Ideálne by som sa chcel vyhnúť dual capstanovým riešeniam. Vôbec si dual capstan ani nedokážem predstaviť ako by som k tomu zostrojil nejakú reguláciu ako nastaviť tahy atď.... v HP AP89 je tento dual capstan aj spomenutý ale nejak okrajovo. Ja som za "klasiku"

Teraz čo riešime nieje úplne pre B135 ale pre B113 115. Totiž mnoho ľudom sa rozpadol zotrvák Smile (aj mne) a bolo by super nejako aspoň to vyriešiť. Ostatné veci k B135 si už sám viem doriešiť podla týchto vedomostí čo naberiem v procese hrania sa s týmto..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2022, 23:30    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Většinou je řešené ložisko tónové hřídele jako dlouhé třecí, nemusí to být pouzdro v celku, běžně jen na začátku a na konci a můžou to být natlačené bronzové pecky do slitinového pouzdra.
Všechny Akai GX6xx mají na tónové hřídeli skluzový motor a tachoservosmyčku.
GX210D má 2 rychlostní synchronní motor a náhon setrvačníku gumovým páskem s přehazovačkou 50/60 Hz Very Happy

Našel jsem tu jednu 5mm osku 140mm dlouhou, z té bych to udělal.
Do setrvačníku zvětšit díru na 10mm a udělat mosaznou vložku.


Keď je to tá kalená vodiaca 5mm tyč tak to skúsim. V prvom rade vyskúšame to naraziť do pôvodnej diery (mám pocit že viac nebude potreba vykonať) a ak aj v tom prípade to bude robiť neplechu tak potom sa vyrobí medzikus a hotovo. Teraz sa len snažím minimalizovať svoju robotu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2022, 4:47    Předmět: Citovat

... a tak si práci přiděláváš. Třeba budeš mít štěstí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 426
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2022, 7:37    Předmět: Citovat

Tak ono dokud člověk nemá jiný povinnosti a větší žrouty času, tak si může dovolit spekulovat a vymýšlet. Sám jsem nebyl jiný, takže to v zásadě umím pochopit. Pak se ale dojde do bodu, kdy začneš hledat to nejjednodušší a nejrychlejší řešení.
Nejefektivnější pomoc zoufalým uživatelmům B73/B11x/CM1x0 by samozřejmě byla nechat hromadně vyrobit setrváky profi firmě na základě jednoho dodaného kusu, nechat jich vyrobit třeba 500ks a pak je prodávat...jenomže kdo to jen tak ze svého zaplatí a bude to držet doma, že jo? Na druhé straně je to jediná opravdu použitelná cesta, protože rada, jak vyrobit setrvák na CNC-čku jedním upnutím, jak ho vyvážit a jakou osku použít je 99% uživatelům k ničemu. Doma to nevyrobí, neví kde to to nechat vyrobit a kusovou výrobu nejspíš dnes ani nezaplatí. Vzhledme k tomu, že pracuju ve firmě, která dělá integrátora průmyslové automatizace mám nějaký kontakty pro strojařinu a moc dobře vím, co stojí přesné frézované nebo soustružené vyvažované díly, pokud se jedná o kusovku. Navíc je v mechanikách B7 hromada dalších problematických dílů, které již nejde sehnat a jejich domádo výroba je velice obtížná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2022, 11:24    Předmět: Citovat

Presne to je v pláne vyrobyť niekolko kusov masovo. Určite nie 500kusov. Tolko opravy hodných storjov určite ani neexistuje.

Problém prečo som nemohol spraviť úplnú kópiu tesla zotrvákov je hmotnosť. Ja som to hodil to fusionu a tan vykazoval skoro až 1.1kg keby to je z ocele, a to už je podľa mňa dosť na tie ložiská. Tak som to trocha prekreslil. Okrem toho otiginálny zotrvák by bol značne drahší na výrobu z dôvodu tých povrchov pod uhlom. Toto je tam zjedondušené ako len išlo. A teraz príde komentár : tak to vyrob z hliníku....ano bolo by to asi 3-4 násobne drahšie.

Ja tých "zopár" kusov už mám vyrobených. Nechcem zverejňovať číslo lebo budem považovaný za psychopata. Zato teraz hladám riešenia ktoré budú vyžadovať minimálnu prácu na opravu tohoto problému s ktorým som nepočítal lebo mi bolo povedané že tá hriadeľ bude rovná. No, nieje. A aj povrch je tak drsn´že to tie bronzové púzdra dosť slušne vybrusuje. Toto čo sme tu riešili so zotrvačníkmi je čisto vec pre B115, a to čo som sen dohodil z projektu B135 to už je len ako otázka či to "moje" riešenie bude "lepšie" až sa ktomu dostanem.

Čas nečas. Keď je niečo srdcovka to musí ísť. Ja neplánujem deti ani rodinu Very Happy tak si myslím že je to reálne aby som do konca roka mal funkčný prototyp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2022, 15:25    Předmět: Citovat

Mám obavy, že při tom nalisování tu osičku poškodíš.
Proto jsem myslel tu vložku.
Do té by se dala osička zatlačit zatepla a pak jí teprve natlačit trubkou do toho setrváku.
Na 10 průměru máš větší možnosti uložení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2022, 16:25    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Mám obavy, že při tom nalisování tu osičku poškodíš.
Proto jsem myslel tu vložku.
Do té by se dala osička zatlačit zatepla a pak jí teprve natlačit trubkou do toho setrváku.
Na 10 průměru máš větší možnosti uložení.


Nevylučujem že to neposerem, ale práve mi ide o vyskúšanie. Ak sa to podarí neničiť tak nemám čo riešiť, budem to tak robiť. Ale ak to inak nepojde tak to nechám urobiť inak..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2022, 16:58    Předmět: Citovat

Měl jsem krátce Philips N7150, 3 hlavy, 4 motory, 3 rychlosti, cívky Φ180mm
mašina figuruje ještě v audio katalogu 1981 (takže, Tesla B113 a deriváty
nebyla až tak zastaralým artefaktem jak se běžně traduje)
málo u nás známý a levnější než obludy N7300 či N4520, dizajn
napohled skoro japonský řekl bych

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 51, 52, 53  Další
Strana 41 z 53

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund