Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon Tesla B115
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 51, 52, 53  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: po leden 24 2022, 13:48    Předmět: Citovat

Osobne si myslím, že Tvoj problém viazne v nastavení citlivosti snímacích stupňov. Pravdepodobne máš snímanie nastavené na nejaký neobvykle vysoký magnetický tok.
Btw., záznamový prúd sa nenastavuje na úroveň 1V už preto, že prúd sa nemeria vo voltoch. Nechceš to nastavenie radšej zveriť niekomu, kto vie, čo robí a prečo to robí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 24 2022, 15:17    Předmět: Citovat

Taky se mi zdá, že je poněkud mimo.
Ten 1 V na výstupu zesilovače je referenční úroveň při 1 kHz a měří se na vývodech 15 a 16 základní desky.
Na tuto úroveň se nastavují indikátory na nulu (v režimu SOURCE). K tomu slouží trimry R15 a R16 na desce I.
Nastavení záznamového proudu pomocí trimrů R1 a R2 na základní desce se dělá až úplně nakonec, když máš správně seřízené kolmosti a výšky hlav, správně nastavené úrovně snímání podle referenčního pásku a srovnanou předmagnetizaci (několikrát popsáno výše) s páskem DP25LH.
Přepínač monitor do polohy TAPE a nahrávat ten 1 kHz tak, aby na bodech 15 a 16 základní desky byla úroveň snímaného signálu 1,05 V.
Těch 1,05 V je jen orientační údaj, správná záznamová úroveň by se měla definitivně seřizovat na takovou, při které zkreslení snímaného signálu třetí harmonickou nepřeleze 3%, ale celkový odstup rušivých napětí současně zůstane lepší, než 54 dB.
Jestli ti cokoli z toho, co jsem tu teď napsal, nic neříká, poslechni Unicorna a dej to seřídit někomu, kdo to už někdy dělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Paviel



Založen: Jan 21, 2022
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: po leden 24 2022, 17:04    Předmět: Citovat

Hill a TheLastUnicorn ďakujem Vám. Celé som si to prešiel a zistil som, že celé som to mal zle nastavené už hneď na snímacích zosilňovačoch, resp. ich citlivosť. Zistil som aj, že môj merný pás ma 250 Wb.. .
Takže teraz je to konečne tak ako to má byť (odposluch a záznam sú počas nahrávania na rovnakej úrovni). Predmagnetizácia aj záznamový prúd sú nastavené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: st leden 26 2022, 11:32    Předmět: Citovat

Tak by som mal znova otázku na Hilla

Riešim tie motory na kotúče a zisťujem že to ani tak super nebude s tými BLDC motormi. Skôr to bude hrôza zoštelovať to celé.

Obzeral som sa po tých motoroch aké tam skutočne majú byť, vraj Eddy Current motory, ktoré nezoženiem. Tak som ešte rozmýšlal ako sa k tomu dostať najbližšie a napadlo ma že číňan predáva navinuté statory pre BLDC motory. Je to tiež prakticky 3 fázový motor ako tie motory v deckoch len rotor nieje identický.. A ak som dobre pochopil "eddy current motor" bude znamenať že rotor bude z hliníka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st leden 26 2022, 16:36    Předmět: Citovat

Klasický starý obežák s kondenzátorom systému Papst...ako mali B4-ky, aké sú v Revox-och, Akai-och.
Bez problémov sa ale dajú použiť aj bežné komutátorové DC motory (tak to má riešené napr. Teac X2000). Prečo si si to chcel komplikovať BLDC-čkami neviem...
Všetko to, čo sa snažíš vymyslieť už bolo dávno vymyslené. A že to výrobci ako Studer, Tascam (Teac), Akai, Technics atď. riešili tak, ako to riešili nie je tým, že by boli blbí. Práve naopak. Keď si proste na ebay kúpiš sadu motorov pre niektorý z týchto strojov a urobíš podobné riadenie, získaš funkčnú vec. Kúpiť vhodný motor pre kotúčový mgf nie je v súčasnej dobe jednoduché. Viem to, lebo tieto elaboráty už mám za sebou.
Ja som pre pohon unášačov použil uhlíkové DC motory značky Parvex.



P7170479.JPG
 Komentář:
 Velikost:  205.5 kB
 Zobrazeno:  99 krát

P7170479.JPG



P7170464.JPG
 Komentář:
 Velikost:  164.11 kB
 Zobrazeno:  77 krát

P7170464.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 26 2022, 20:29    Předmět: Citovat

Fak je, že pro cívkáče nebude jednoduché sehnat nějaké střídavé motory k unašečům, ale stejnosměrné kartáčové motorky to zvládnou stejně dobře, samozřejmě, když při převíjení budou stačit na plnou cívku.
Ale i tomu se dá pomoci - při převíjení snímat otáčky odvíjené cívky a, když dosáhne nastavenou rychlost, snižovat otáčky navíjené cívky a otáčky odvíjené tak udržovat na zvoleném konstantním maximu. Omezí se tak namáhání pásku a vliv setrvačné hmoty odvíjené cívky při brždění.

Zajímavou regulaci tahů používal Grundig (asi aby nemusel platit patenty za zpětnovazební regulaci snímáním tahu pásku) třeba u TS945, ale i ve videomechanice řady 300: na kartáčovém motorku hvězdice, snímala se frekvence otáčení. A v paměti byly tabulky pro oba zdroje motorků unašečů při převíjení oběma směry a všech posuvových rychlostech, které každý z motorků potřeboval, ať už táhl přivíjecí unašeč, nebo brzdil odvíjení protitahem. Čím nižší otáčky, tím víc musel táhnout, myslím, že momentové křivky podle proudu motorkem byly v těch tabulkách zohledněné také.
Stejně se tahy definitivně nastavovaly trimrem.
Přesto bych se do tohoto způsobu regulace nepouštěl, dal bych přednost klasickým kyvným kolíkům se snímáním polohy optozávorou pro řízení navíjecího tahu, při rychloposuvech pak pro řízení zatěžovacího proudu motoru odvíjené cívky, případně velikosti "protiproudu".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 4:39    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Fak je, že pro cívkáče nebude jednoduché sehnat nějaké střídavé motory k unašečům


Čína je zem zázrakov, a sú mi ochotný vyrobiť stator rotora kompletný na mieru. Teda bude to 3fázový outrunner motor. Ten bude krmený 3fázovým signálom s variabalnou amplitúdou a frekvenciou. Znie to prekomplikovane a možno aj bude, ale hádam to zas nebude nerealizovateľné. Rotory si viem vyrobiť miestne z potrubia...Bude to skladačka no.

Hill napsal(a):
dal bych přednost klasickým kyvným kolíkům se snímáním polohy optozávorou pro řízení navíjecího tahu, při rychloposuvech pak pro řízení zatěžovacího proudu motoru odvíjené cívky, případně velikosti "protiproudu".


Optozávora ma ani nenapadla.. Rozmýšlal som rôznymi hovadinami, rozobrať potencák vyčistiť mazivo a to použiť alebo kúpiť taký halový potencák z ebayu (čo asi ešte nebude tak zlý nápad) a stým snímať polohu kolíkov.

Medzičasom ma napadla jedna vec, keď už teda chcem tak moc postaviť ten snímací zosilňovač a záznamový zosilňovač, bol by nejaký rozumný spôsob ako nasimulovať vlastnosti hlavy v LTspice? Nejaká kombinácia cievok rezistorov a kondenzátorov a potom do toho nejako krmiť "sweep" aby som z toho dostal charakteristiku snímacej hlavy? Myslím že by bolo možné tak aj naprogramovať sweep aby kopíroval charakteristiku reprodukcie ale na to by som musel vedieť ako sa to teda správa pri rôžnych rýchlostiach (9,19) a celé frekvencné spektrum, a záznamovú hlavu len jej indukčnost DCR a prípadne parazitnú kapacitu ak tam nejaká bude až nie zanedbatelná?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 10:35    Předmět: Citovat

Kdysi (tedy někdy kolem roku 2000) jsem zkoušel simulovat zapojení pomocí Electronic Workbench 5, měl jsem přístup ke školní verzi, ta toho moc nedovolovala. Už nebyla poblíž žádná lépe vybavená laboratoř, pro další měření musel stačil tónový generátor (použitý i k napájení můstku RLC10 místo původního vestavěného generátoru), milivotmetr do 200 kHz a osciloskop 20 MHz, kterým jsem se pokoušel najít nějakou vlastní rezonanci hlavy do 200 kHz, ale ta se dala zjistit spíše podle nerovnoměrnosti fázového posuvu, než amplitudy - jakási široká "boule" o převýšení sotva +1,5 dB je v oblasti kolem 80 kHz. Kvůli omezenému počtu použitelných součástek v simulátoru jsem tehdy odladil náhradní schéma (příloha). A nejspíše se na tom podílely i kapacity přívodních vodičů.
To schéma s mírně upravenými hodnotami používám dodnes i v LT Spice, protože pro zátěž nad 100 kΩ se tváří velmi podobně, jako skutečná hlava, odchylka v pásmu do 20 kHz nepřekračuje -1,5 dB.
Ty hodnoty jsem nakonec doladil až v EWb5, a to tak, že jsem měřil hlavu skrz snímací zesilovač v B115, přeměřil hodnoty jeho součástek, celý ho přesypal do simulátoru a nakrýval charakteristiky na sebe.
Mysli na to, že ta hlava má na 20 kHz impedanci k 38 kΩ, takže 100 kΩ zátěže je opravdu minimum. Ještě se proto vyplatí vykompenzovat výšky pomocí paralelní rezonance, přesněji - přisunout ji blíže k přenášenému pásmu. K tomu se hodí na vstup snímacího zesilovače (vlastně paralelně k C1R3) připojit další sériovou kombinaci RC z odporu 22k až 27k s kapacitou 120 - 150 pF. Tím přizvedneš charakteristiku na 20 kHz až o 2,5 dB.

Zvlnění charakteristiky na dolním konci pásma jsem neřešil, kmitočty maxim a minim se mění podle délky opásání čela hlavy i rychlosti posuvu pásku, kolem 80 Hz na devatenáctku to pořád ještě dělalo -1 dB a na 50 Hz asi +2 dB. Jak dlouhé bylo opásání čela, nepamatuji, asi jsem ho ani nekontroloval, prostě jsem to vzal jako fakt, který na devítku neruší ještě vůbec a na devatenáctku si ho stejně nikdo nevšimne (to jen já, že o tom vím).

Pokud jde o záznamovou hlavu ANH200, je to jednodušší: má ve středu pásma 23 mH, stejnosměrný odpor kolem 120 Ω, na záznamový proud tato sériová kombinace pro simulaci stačí, protože při linearizačním odporu 5k6 (odpovídá napětí 1,05 V na výstupu záznamového zesilovače při úrovni 0 dB na kmitočtu 330 Hz) způsobí impedance hlavy pokles záznamového proudu na 20 kHz jen o 1,05 dB. To se pomalu ani nevyplatí rovnat korekcemi v záznamové cestě, protože nad 15 kHz na devatenáctku nemá valný smysl to dorovnávat ani velikostí předmagnetizačního proudu - když ti bude na takovém kmitočtu kolísat úroveň proti 330 Hz jen o ±3 dB od začátku do konce cívky pásku, pak máš hodně dobrý pásek.
Tím chci říci, že kmitočtová závislost záznamového proudu se omezí velikostí linearizačního odporu, takže není třeba pro záznamovou hlavu vymýšlet kdovíjak složité náhradní schéma.



nahr_sch_ANH210.png
 Komentář:
 Velikost:  18.22 kB
 Zobrazeno:  39 krát

nahr_sch_ANH210.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2022, 12:52    Předmět: Citovat

Co se týče motorů, nevymýšlel bych teplou vodu:
https://www.ebay.de/itm/154374192504?hash=item23f16b3d78:g:yCQAAOSwge9gUMhy
Za 46€ není myslím co řešit a jedná se o funkční věc určenou primárně pro unašeče cívkového stroje. Bude to mít krásný hladký chod bez trhání, neshoří to při trvalé excitaci a řízení je primitivní.
Regulaci tahu optozávorou bych surově obšlehl od Teac-u (X1000, X2000), kterým to funguje výborně a není to složitý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 7:57    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

To schéma s mírně upravenými hodnotami používám dodnes i v LT Spice, protože pro zátěž nad 100 kΩ se tváří velmi podobně, jako skutečná hlava, odchylka v pásmu do 20 kHz nepřekračuje -1,5 dB.
Ty hodnoty jsem nakonec doladil až v EWb5, a to tak, že jsem měřil hlavu skrz snímací zesilovač v B115, přeměřil hodnoty jeho součástek, celý ho přesypal do simulátoru a nakrýval charakteristiky na sebe.
Mysli na to, že ta hlava má na 20 kHz impedanci k 38 kΩ, takže 100 kΩ zátěže je opravdu minimum. Ještě se proto vyplatí vykompenzovat výšky pomocí paralelní rezonance, přesněji - přisunout ji blíže k přenášenému pásmu. K tomu se hodí na vstup snímacího zesilovače (vlastně paralelně k C1R3) připojit další sériovou kombinaci RC z odporu 22k až 27k s kapacitou 120 - 150 pF. Tím přizvedneš charakteristiku na 20 kHz až o 2,5 dB.

Zvlnění charakteristiky na dolním konci pásma jsem neřešil, kmitočty maxim a minim se mění podle délky opásání čela hlavy i rychlosti posuvu pásku, kolem 80 Hz na devatenáctku to pořád ještě dělalo -1 dB a na 50 Hz asi +2 dB. Jak dlouhé bylo opásání čela, nepamatuji, asi jsem ho ani nekontroloval, prostě jsem to vzal jako fakt, který na devítku neruší ještě vůbec a na devatenáctku si ho stejně nikdo nevšimne (to jen já, že o tom vím).


Toto zvlnenie ktoré spomínate je zaujímavé. Včera...teda dnes ráno som sa hral s B115 a nastavoval som jej predmagnetizáciu a záznamový prúd pre pásku AGFA PE46 (keďže som sa pokúšal znovu nahrať originál skladby z lepšieho zdroja a vytvoril som 30 sekúnd dlhý "chirp" od 20Hz do 25khz a to som opätovne nahrával do audacity naspäť a pozoroval som dokonca až na VU metri okolo 0.7dB nadskoky v oblasti 40-60Hz nad 0dB. Nech som sa už akokoľvek hral s tou predmagnetizáciou tak furt mi vyšlo 100Hz +0.8dB (oproti 1khz) a na pohodu to zvládlo 19kHz -3dB (v rámci možností). Ale táto "rozhúpanosť" tých nízkych frekvencií ma dosť prekvapila. Na BASF DP26 som si to akosi nevšimol pri mojej prvej riadnejšej nastavovačke, tak či sa jedná o ten jav ktorý popisujete. Ak áno tak by som chcel poprosiť o vysvetlenie pretože si to vôbec ale absolútne neviem vysvetliť prečo sa to deje Very Happy.

Mimochodom tá PE46tka je až prekvapivo super aj oproti BASF DP26 LH ale nahrávať na PE46 pričom B115 by mala byť kalibrovaná na DP26LH je neoptimálne (chce to fakt menej predmagnetizácie oproti DP26). A toto je ale s tým oscilátorom pri 150kHz.

Hill napsal(a):
Pokud jde o záznamovou hlavu ANH200, je to jednodušší: má ve středu pásma 23 mH, stejnosměrný odpor kolem 120 Ω, na záznamový proud tato sériová kombinace pro simulaci stačí, protože při linearizačním odporu 5k6 (odpovídá napětí 1,05 V na výstupu záznamového zesilovače při úrovni 0 dB na kmitočtu 330 Hz) způsobí impedance hlavy pokles záznamového proudu na 20 kHz jen o 1,05 dB. To se pomalu ani nevyplatí rovnat korekcemi v záznamové cestě, protože nad 15 kHz na devatenáctku nemá valný smysl to dorovnávat ani velikostí předmagnetizačního proudu - když ti bude na takovém kmitočtu kolísat úroveň proti 330 Hz jen o ±3 dB od začátku do konce cívky pásku, pak máš hodně dobrý pásek.
Tím chci říci, že kmitočtová závislost záznamového proudu se omezí velikostí linearizačního odporu, takže není třeba pro záznamovou hlavu vymýšlet kdovíjak složité náhradní schéma.


Okej teda, super vďaka za info k tomuto. Chcem sa ale napriek tomu pokúsiť o prúdovú väzbu..aj keby to teda bola slepá cesta ale som zvedavý ako by sa to chovalo..na to som chcel hlavne do simulátora parametre. Pokúsiť sa o to zložiť niečo diskrétneho.

Ďalšia vec ktorá ma už dlhodobo nasiera v mojej B115 je že ako som zmenil frekvenciu oscilátora na 150kHz ukázalo sa viacero problémov. A to hlavne teda problém úniku predmagnetizácie do záznamového zosilňovača. Je logické že keď zvýšim frekvenciu bude sa musieť zvýšiť aj napätie na hlavách aby sa zachoval prúd.. Predtým to bolo nepohodlné nastavovať záznamový prúd a predmagnetizáciu ale teraz je to komplet psycho že pri každom maličkom pootočení musím pohnúť s trimrami predmagnetizácie aby som dostal nejaké zrozumiteľné veci z tohol.. Pred nedávnom som toho trocha čítal o zádrži predmagnetizácie. Nešlo by to B115tke doplniť ku záznamovému zosilňovaču? Videl som to v B73 kde používajú ladený obvod cievka-kondenzátor.. Je s tým prakticky opatrený takmer každý Tesla magič ktorý poznám/mi prešiel stolom okrem B113 a neskoršie... Myslím že s tými zmenami ktoré som už vykonal na historickú hodnotu môžeme zabudnúť pre ten môj konkrétny magnetofón Very Happy .

Ešte jedna vec ma zaujala ohľadom páskové záznamu, toto bude špecifickejšie na pásky.. :
Postrehol som že sú bežné úrovne záznamu nWb/m podľa stránky https://www.recordingthemasters.com/machine-adjustment/ v tom ich grafe je označené že sa kalibruje na 185, 200, 250, 370 a 520nWb/m. Predpokladám že 185 bude pre 18mikronové pásky z doby kamennej a 200-250 pre LN pásky z doby bronzovej..
By ma tak zaujímalo ako sa vyberá ten pracovný bod pásky teda na základe čoho?
V datasheetoch RTM LPR35,90 SM900 911 468 popisujú pre všetky furt len 370nWb/m. Myslel som si že o čo hrubšia páska (magnetická vrstva) o to väčšie sýtenie? (samozrejme závisí to aj od zloženia magnetickej vrstvy)

V tom článku popisujú že ich pásky teda pri vybranej úrovni 185nWb/m dodajú
-SM911 +9dB (čo korešponduje s 520nWb/m)
-SM900 +6dB (čo korešponduje s 370nWb/m)
-SM468 +3dB (čo korešponduje s 250nWb/m)

Tak moja otázka je, ako si človek vyberá ten pracovný bod a na čo je B115 nastavená?

Okrem toho vy o tých tesla hlavách viete asi najviac koho poznám, tak by ma zaujímalo ešte to že aké napätia dostanem zo snímacej hlavy pri tých úrovniach nWb/m? Až teda viete. Myslím že mi bude postačovať jedna hodnota a potom si už pomocou dB odvodím.
Tiež by ma zaujímala záznamová hlava viac do detailu. V niektorom príspevku ste spomínali že 1,1mA je odporúčaný predmagnetizačný prúd pri 80kHz. Datasheet pásiek RTM zas popisuje niečo vo forme "IEC Refference Bias 0dB". Vôbec netuším kolko je tých 0dB IEC a už vonkoncom netuším či taký parameter existuje v nejakej knižke alebo na papieri pre ANH200, koľko mA to chce pre dosiahnutie toho "Refference Bias Seeting"( https://www.recordingthemasters.com/wp-content/uploads/2021/09/SM468-technical-datasheet-IAQ-COM01-CLCOM-15.pdf 2. Measurement Conditions, RBIEC ), alebo už vôbec netuším akú veľkosť tomu v hlave mám priradiť. V prvom rade by bolo dobré do detailu vedieť rozoznať všetky magnetické parametre pásky a vedieť čo je čo..

TheLastUnicorn napsal(a):
Co se týče motorů, nevymýšlel bych teplou vodu:
https://www.ebay.de/itm/154374192504?hash=item23f16b3d78:g:yCQAAOSwge9gUMhy
Za 46€ není myslím co řešit a jedná se o funkční věc určenou primárně pro unašeče cívkového stroje. Bude to mít krásný hladký chod bez trhání, neshoří to při trvalé excitaci a řízení je primitivní.
Regulaci tahu optozávorou bych surově obšlehl od Teac-u (X1000, X2000), kterým to funguje výborně a není to složitý.


Tie motory sa pokúsim vyrobiť.. Vyjde ma to 1/3 ceny oproti inzerátu za motory keď si to mám vyrobiť, tak to skúsim Smile .

Ten Teac bol úžasný tip. Za to ďakujem.
To riešenie s tou optozávorou sa mi fakt páči. Jednoduché po mechanickej stránke aj elektronickej.

Akosi som prešiel servisný manuál toho teacu z elektrotáne a tak trocha viacero vecí sa mi začína z neho páčiť Very Happy. Snímací zosilňovač teda obzvlášť sa mi páči. Otázne bude nakoľko to bude schopné pracovať keby ten koncept použijem na tranzistory BC549C 559C..Aký bude pekelný šum a iné parametre.. No skúsim s tým nakrmiť simulátor.

Toto už smerujem aj na Hilla:
V schéme toho Teac X2000 je obvod DBX čo predpokladám že je obvod redukcie šumu. Ten obvod by som si rád postavil tiež, ale diskrétne, teda z operákov (úplný masochista niesom). Ja by som nemal problém ani s nejakým Dolby integráčom avšak problém je dostupnosť a keď si mám vziať že by to mal byť taký noise reduction ako má SM260 tak to radšej bez toho lebo to je skôr taký Noise induction efekt než reduction.

Chápem že taký DBX obvod určite bude hrozne členitý keď to teda budem riešiť diskrétne teda pomocou operákov bez špeciálnych IC. Niekde na internete som aj videl primitívnu blokovú schému takého DBX (alebo teda Dolby A) kde to vyzeralo ešte reálne také niečo diskrétne spraviť, ale ja hľadám skôr konkrétnejšiu schému alebo niečo čo by som vedel upraviť na potreby povedzme už priamo danej páske.

Prihodím sem schému toho Teac x2000 (z praktických dôvodov) ktorú som teda na elektrotáni našiel.

EDIT: Schéma zapojenia TEAC X2000 / X2000M je tu: https://drive.google.com/file/d/19DUed3CpUPTg76Ee71agAe_-7BOVIZ4j/view?usp=sharing
Bohužiaľ fórum vyhadzuje chyby tak je to jednoduchšie takto..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2022, 13:53    Předmět: Citovat

Nejjistější je oprásknout původní zapojení DBX třeba zrovna z toho TEACu. Máš k němu schéma, desku PCB můžeš použít taky, nebo si navrhnout vlastní, nastavovací předpis je v manuálu. Dva kanály pro záznam, dva pro snímání, nedělají nic jiného, jejich funkce se nepřepíná.
Můžeš shánět RMS detektor µPC1253H2 a řízený zesilovač µPC1252H2, to je asi to nejlepší, co pro normální úrovně kolem 1 V vzniklo, vše po 4 kusech, zbytek spraví dva kousky NJM4580, případně, pokud existují, jejich náhrady. Do stavby nějakého VCA s definovanou závislostí zesílení na řídicím napětí nebo proudu a detektoru RMS z něčeho jiného bych si netroufal.
Ale můžeš se poohlédnout třeba po dvou kouskách AN6291, každý obsahuje kompletní enkodér/dekodér pro dva kanály, dají se napájet až 14 V (chodí od asi 2 V napájení, při něm je ale nelze budit úrovněmi podle specifikace DBX, měly prý být součástí nějakého walkmana, kde do vstupu lezlo typicky 20 mV a obvod se nepřepínal do režimu E, tedy enkodéru).
Měl jsem kdysi v parádě nějakého tříhlavého Technicse (kazeťák), v něm byly právě dva obvody AN6291 a pak jakési Onkyo s obvodem AN7367 napájený souměrným zdrojem ±6 V, ale schéma jsem neměl a jakýchkoli informací málo.
Vstupní úrovně lze přizpůsobit obvodu do jisté míry libovolně, protože obvod se stará o kompresi dynamiky v [dB] 2:1 a v opačném poměru ji pak expanduje. Čili není tak citlivý na to, jak přesně byla při snímání dodržená úroveň, která z enkodéru vylezla při záznamu na pásek (na Wikipedii se tvrdí opak, ale není to pravda), nicméně je citlivý na nesouhlas časových konstant při záznamu a snímání a na zachování kmitočtového průběhu.
A samozřejmě - je stejně citlivý, jako obvod Dolby, na pronikání nežádoucích signálů mimo pásmo (zbytky pomocné nosné a pilotního kmitočtu v MPX stereo a kmitočtu předmagnetizace), ale jejich vliv je v dbx slyšet až nepříjemně moc.
Navíc nahrávka pořízená systémem dbx se na přístroji bez dbx nedá poslouchat a nekomprimovaný záznam se nedá poslouchat přes dekodér dbx.
Kdysi jsem to zkoušel s obvodem HA12072ANT - obsahuje obvod, který se chová, jako dbx kompandér (i když to neinzeruje) pro FM záznam do šikmých stop na videu, ale použil jsem jen ten kompandér - poslechově to bylo kompatibilní s tím Technicsem, ale při maximálním napájecím napětí 5 V se nedalo jít do vstupních úrovní přes 50 mV při 0 dB.
Pochopitelně těch 50 mV bylo i na výstupu, což znamená, že další stupeň musí mít co nejmenší šum vstupu, aby se účinnost dbx skutečně mohla projevit v celé kráse. Nakonec tedy na vestavbu systému dbx do cívkáče nedošlo. Ale hlavní důvody byly dva: jednak mám těch cívkáčů víc, musel bych je dovybavit všechny, jednak už jsem pár let nic na pásky nenahrával, a nezdá se, že by na to ještě došlo.

Pokud jde o zvlnění charakteristiky "přes pásek" v hloubkách, jde o normální fyzikální jev, kdy délka vlny záznamu je tak dlouhá, že ještě, když se pásek vzdaluje od pólového nástavce, nějaký magnetický tok zasahuje pólový nástavec. Vlivy kratších vlnových délek se navzájem stihnou vyrušit, než bude pásek od pólového nástavce dostatečně daleko, ale nevyruší se u velkých vlnových délek. Na devatenáctku to zvlnění ještě nevadí, ale při osmatřicítce už by asi vyžadovalo nějakou další korekci.
Přiznávám, že mě to kdysi překvapilo, když jsem poprvé seřizoval B43, a na devatenáctku rychlost se ta minima a maxima posunula o oktávu výše, než na devítku. To mě přimělo poshánět podrobnější literaturu a vysvětlení od Jána Fortuny v knize Magnetický záznam (vyd. ALFA 1981) se krylo s tím, co jsem naměřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: po březen 14 2022, 7:27    Předmět: Citovat

No tak trocha som sa hral v simulátore a tá simulácia hlavy ANH200 mi nejako nevychádza :/

schému som 1:1 odkopíroval podľa prílohy ktorú ste poskytli a mne sa zdá že niečo tam asi bude zle. Prikladám foto charakteristiky ktorú som z nej dostal a aj toho ako to mám načmárané.. robím niečo zle?

Ku tomu DBX sa vrátim asi inokedy, až keď budem mať relatívne funkčný magnetofón kam by som to chcel. Každopádne je prúser zohnať ešte vyrábané integrované obvody pre tieto účely. Bolo by super keby viem 1:1 použiť schému DBX toho TEACu ale bohužiaľ tie integráče sú unobtánium. Najprv sa asi zameriam na snímací zosilňovač.

EDIT: Nikdy si neviem zapamätať označenie tých hláv takže som tie screenshoty nesprávne označil ako ANH200...



char_anh200.png
 Komentář:
 Velikost:  52.31 kB
 Zobrazeno:  67 krát

char_anh200.png



ANH200.png
 Komentář:
 Velikost:  15.9 kB
 Zobrazeno:  27 krát

ANH200.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: po březen 14 2022, 15:31    Předmět: Citovat

Aby si si pozrel servisák od X2000 som Ti radil už dávnejšie. Osobne ten stroj ako taký nemám príliš v láske, ale niektoré veci má výborne riešené. Takisto je dobré sa mrknúť aj do servisákov od GX77, GX747, RT909, niektorých Studerov atď. Dá Ti to pomerne veľa, keď vidíš akým spôsobom sa kto vysporiadal s danou problematikou a ktorou cestou by bolo v súčasnosti najlepšie sa vydať. Často je to lepšie, než hromada teoretizovania a diskutovania na fóre. Snímací stupeň v X2000 je exceletný, ak človek zoženie trandy na vstupný diferák, možno by stálo aj za to ho skúsiť okopčiť.
Dolby B a C sa dá jednoducho riešiť pomocou známych švábov NE645, ale v kotúčakoch od rýchlosti 9,5 nahor v tom nevidím extra zmysel a má to dosť neduhov...typu dýchanie atď.
DBX je účinnejší, na rýchlosti 19 sa s ním dá dosiahnuť odstupov ako CD. Je ale zložitejší a ešte háklivejší na presnosť nastavenia úrovní. Návod na jeho stavbu bol kedysi aj červenom A-Radiu, ale ročník ani číslo už neviem...ale bol myslím navrhovaný z dostupných dielov.

Čo sa týka skratového magnetického toku: Nedá sa vôbec kategorizovať, že niektorý tok je z takej alebo takej doby. Ja mám napr. AKAI GX620 a GX255 nastavený na 185nWb/m, B73 na 250nWb/m a B115 na 320nWb/m. Ono každému stroju vyhovuje najlepšie niečo iné, naviac je to dosť naviazané na konkrétny pás a takisto záleží, či má mašina obvody DOLBY (pre ktoré býva štandardným tokom 200nWb/m). Veľmi teda záleží aj akého skreslenia chceš dosahovať pri úrovni "0VU" na úkor odstupov. Osobne už kašlem na štandardy NAB alebo IEC a svoje stroje nastavujem tak, že si vyskúšam viacero tokov a sledujem, ako sa to chová pri ktorom páse. Ono totiž aj tie VU metre ukazujú na každom stroji inak. Keď si vezmeš niekoľko rôznych typov kotúčakov, všetky skalibruješ na 250nWb/m voči 0VU, na jednom z nich urobíš záznam ideálne nejakej hudby, tak zistíš, že vôbec nebudú ukazovať pri takto širokospektrálnom signále rovnako. Pás nahraný na akai so špičkami blízko "nuly" bude na revoxe ďaleko v červenom poli atď. Takže ak si staviaš mašinu sám, vyber si pás, ktorý chceš najčastejšie používať a skusmo si vyber tok, s ktorým to bude celé makať najlepšie. Či už to bude 150, 185, 200, 250, 320, 370 alebo dokonca 510 je vlastne jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 14 2022, 20:44    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):
No tak trocha som sa hral v simulátore a tá simulácia hlavy ANH200 mi nejako nevychádza :/

schému som 1:1 odkopíroval podľa prílohy ktorú ste poskytli a mne sa zdá že niečo tam asi bude zle. Prikladám foto charakteristiky ktorú som z nej dostal a aj toho ako to mám načmárané.. robím niečo zle?...

Hej, to teda robíš.
Nepochopil jsi, k čemu to náhradní schéma hlavy je.
To náhradní schéma je na simulaci snímacího zesilovače s připojenou SNÍMACÍ hlavou ANH210.
Čili to, co ti vyšlo bez korekcí, je vliv parametrů hlavy na celkový kmitočtový průběh snímání. A je v pořádku - hlava ANH210 dává výstupní napětí při 1 kHz a záznamové úrovni 0 dB přibližně 1,3 mV, to je úroveň -57,2 dB pod 1 V. Totiž ten 1 V na výstupu snímacího zesilovače odpovídá úrovni 0 dB při asi 250 - 300 Hz na pásku.
Průběh zkratového magnetického toku pásku a teoretický růst napětí na hlavě s kmitočtem, což je +6 dB/oktávu, by bylo možné zapojením napodobit, ale už nenapodobíš štěrbinové a vířivé ztráty.
Tím tvoje simulace ztrácí smysl.
Asi nevíš, jak se měří charakteristika snímacích zesilovačů: každý výrobce stanovil toleranční pole, v němž se tato křivka musí pohybovat, aby se magnetofon vešel do požadavků příslušné normy, a ve fyzickém stavu (tedy už bez simulátoru) se dal seřídit. Jenže hlava samotná má na tvar charakteristiky vliv hlavně na horním konci pásma, proto se musí zesilovač měřit "přes hlavu". A pro simulátor k ní máš náhradní schéma.

Schválně zkus do simulátoru nasypat přiložená schéma snímacího zesilovače z B115 při zařazené rychlosti 19 cm/s. Na výstupu budeš mít kmitočet 250 Hz na úrovni 1 V, v LT Spice reprezentovanou úrovní 0 dB. Samozřejmě, když bude na pásku 320 nWb/m místo 256 nWb/m, bude ta nula na 315 Hz. K tomu na generátoru přidej 1,94 dB a bude to.
Ale, protože s rostoucím kmitočtem poroste i napětí v hlavě indukované (to žádným sweepem napětí zdroje nenasimuluješ, musel by sledovat průběh zkratového magnetického toku pásku včetně všech ztrát), bude ta nula ve většině pásma.
A pak se podívej, co udělá se snímací charakteristikou, když L1 nahradíš zkratem a odpojíš člen C1R5 (nezohledníš indukčnost a parazitní kapacity hlavy) a odpojíš druhý RC člen C5R13 (rezonanční vylepšení snímací korekce výšek).
Podle pořadí je samozřejmě budeš mít očíslované jinak, ale ve schématu jsem to zvýraznil.



sim_B115_snimani19.png
 Komentář:
 Velikost:  32.2 kB
 Zobrazeno:  45 krát

sim_B115_snimani19.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: út březen 15 2022, 6:49    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
Aby si si pozrel servisák od X2000 som Ti radil už dávnejšie. Osobne ten stroj ako taký nemám príliš v láske, ale niektoré veci má výborne riešené. Takisto je dobré sa mrknúť aj do servisákov od GX77, GX747, RT909, niektorých Studerov atď. Dá Ti to pomerne veľa, keď vidíš akým spôsobom sa kto vysporiadal s danou problematikou a ktorou cestou by bolo v súčasnosti najlepšie sa vydať. Často je to lepšie, než hromada teoretizovania a diskutovania na fóre. Snímací stupeň v X2000 je exceletný, ak človek zoženie trandy na vstupný diferák, možno by stálo aj za to ho skúsiť okopčiť.


Parametricky tie tranzistory nevyzerajú extra špeciálne, myslím že nahradiť ich nebude tak strašné.

TheLastUnicorn napsal(a):
Dolby B a C sa dá jednoducho riešiť pomocou známych švábov NE645, ale v kotúčakoch od rýchlosti 9,5 nahor v tom nevidím extra zmysel a má to dosť neduhov...typu dýchanie atď.
DBX je účinnejší, na rýchlosti 19 sa s ním dá dosiahnuť odstupov ako CD. Je ale zložitejší a ešte háklivejší na presnosť nastavenia úrovní. Návod na jeho stavbu bol kedysi aj červenom A-Radiu, ale ročník ani číslo už neviem...ale bol myslím navrhovaný z dostupných dielov.


Známy šváb NE645 je bohužiaľ obsolete, takže to je úplne slepá ulica keď ju ani nemám ako zohnať..
No to DBX by som skúsil, ale problém je ako na to keď každá DBX schéma požíva obsolete integráče ala unobtánium. Diskrétne alebo s operákmi by to bolo najlepšie, aj keby to znamenalo že to budem musieť zlaďovať.

TheLastUnicorn napsal(a):
Čo sa týka skratového magnetického toku: Nedá sa vôbec kategorizovať, že niektorý tok je z takej alebo takej doby. Ja mám napr. AKAI GX620 a GX255 nastavený na 185nWb/m, B73 na 250nWb/m a B115 na 320nWb/m. Ono každému stroju vyhovuje najlepšie niečo iné, naviac je to dosť naviazané na konkrétny pás a takisto záleží, či má mašina obvody DOLBY (pre ktoré býva štandardným tokom 200nWb/m). Veľmi teda záleží aj akého skreslenia chceš dosahovať pri úrovni "0VU" na úkor odstupov. Osobne už kašlem na štandardy NAB alebo IEC a svoje stroje nastavujem tak, že si vyskúšam viacero tokov a sledujem, ako sa to chová pri ktorom páse. Ono totiž aj tie VU metre ukazujú na každom stroji inak. Keď si vezmeš niekoľko rôznych typov kotúčakov, všetky skalibruješ na 250nWb/m voči 0VU, na jednom z nich urobíš záznam ideálne nejakej hudby, tak zistíš, že vôbec nebudú ukazovať pri takto širokospektrálnom signále rovnako. Pás nahraný na akai so špičkami blízko "nuly" bude na revoxe ďaleko v červenom poli atď. Takže ak si staviaš mašinu sám, vyber si pás, ktorý chceš najčastejšie používať a skusmo si vyber tok, s ktorým to bude celé makať najlepšie. Či už to bude 150, 185, 200, 250, 320, 370 alebo dokonca 510 je vlastne jedno.


Chcel by som to udržať aspoň teda na tie IEC štandardy. A čo sa týka pásky, chcel by som mať možnosť všetkých pásiek od RTM..teda konkrétnejšie LPR35 LPR90 SM900 SM911 a myslím že SM468 by som aj mohol vynechať.
Len tak zvedavostne, ale asi predpokladám čo bude odpoveď, aký skratový magnetický tok je naj ideálnejší pre najlepšie SNR. Skreslenie ma až natoľko nebude zaujímať ale bolo by vhodné aspoň niečo rozumného aby to zas nebolo prehnané..

Hill napsal(a):
Hej, to teda robíš.
Nepochopil jsi, k čemu to náhradní schéma hlavy je.
To náhradní schéma je na simulaci snímacího zesilovače s připojenou SNÍMACÍ hlavou ANH210.
Čili to, co ti vyšlo bez korekcí, je vliv parametrů hlavy na celkový kmitočtový průběh snímání. A je v pořádku - hlava ANH210 dává výstupní napětí při 1 kHz a záznamové úrovni 0 dB přibližně 1,3 mV, to je úroveň -57,2 dB pod 1 V. Totiž ten 1 V na výstupu snímacího zesilovače odpovídá úrovni 0 dB při asi 250 - 300 Hz na pásku.
Průběh zkratového magnetického toku pásku a teoretický růst napětí na hlavě s kmitočtem, což je +6 dB/oktávu, by bylo možné zapojením napodobit, ale už nenapodobíš štěrbinové a vířivé ztráty.
Tím tvoje simulace ztrácí smysl.
Asi nevíš, jak se měří charakteristika snímacích zesilovačů: každý výrobce stanovil toleranční pole, v němž se tato křivka musí pohybovat, aby se magnetofon vešel do požadavků příslušné normy, a ve fyzickém stavu (tedy už bez simulátoru) se dal seřídit. Jenže hlava samotná má na tvar charakteristiky vliv hlavně na horním konci pásma, proto se musí zesilovač měřit "přes hlavu". A pro simulátor k ní máš náhradní schéma.


No tak už som v úplnom stave beznádeji.. Vôbec netuším už teda ako navrhnúť korekcie snímacieho zosilňovača.. Čoho sa mám odraziť alebo čím sa mám riadiť..

Hill napsal(a):
Schválně zkus do simulátoru nasypat přiložená schéma snímacího zesilovače z B115 při zařazené rychlosti 19 cm/s. Na výstupu budeš mít kmitočet 250 Hz na úrovni 1 V, v LT Spice reprezentovanou úrovní 0 dB. Samozřejmě, když bude na pásku 320 nWb/m místo 256 nWb/m, bude ta nula na 315 Hz. K tomu na generátoru přidej 1,94 dB a bude to.
Ale, protože s rostoucím kmitočtem poroste i napětí v hlavě indukované (to žádným sweepem napětí zdroje nenasimuluješ, musel by sledovat průběh zkratového magnetického toku pásku včetně všech ztrát), bude ta nula ve většině pásma.
A pak se podívej, co udělá se snímací charakteristikou, když L1 nahradíš zkratem a odpojíš člen C1R5 (nezohledníš indukčnost a parazitní kapacity hlavy) a odpojíš druhý RC člen C5R13 (rezonanční vylepšení snímací korekce výšek).
Podle pořadí je samozřejmě budeš mít očíslované jinak, ale ve schématu jsem to zvýraznil.


No skúsim a dám vedieť až na to vyhradím čas. Zatiaľ vďaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 51, 52, 53  Další
Strana 33 z 53

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund