Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon Tesla B115
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 51, 52, 53  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 16:48    Předmět: Citovat

Mladší som bol tiež by som spravil takúto hlúposť... Viem že už neskoro a že viacerí to tu konštatovali a na celé sa došlo len vďaka môjmu upozorneniu.

V snimacích zosilňovačoch som sa hral s tranzistormi. Pôvodné som si označil a uložil a nachádzal som to plne s BC549C. (Až na myslím T2 ktorá rieši charakteristiku rýchlostí pásky).
Modul som samozrejme pred tým odmeral na osciloskope a aj po tej mojej experimentácií...no zistil som že nic moc rozdiel to nieje k lepšiemu. Asi som mal šťastie že som mal zrovna tak dobré tie 549 alebo neviem.. Ale originál som vrátil naspäť do prvého stupňa ako špecifikuje manuál že je vyberaný. Reálne ten šum je zanedbateľný čo vychádza z originálov. Skôr by trebalo nájsť kvalitnejšie médium (nejaké dobré maxwellky pásky alebo novovýrobu Recording Of The Masters).

Ja som vykonal komplet rozborku celích snimacích zosilňovačov. Bolo to nutné lebo boli zatečené od neznámej tekutiny alebo elektrolytu zo zelenín.
Vybral som z neho komplet všetko ostala len doska osadil som nové rezistory a kondenzátor a myslím že je to aj lepšie ak pred tým.. ale tranzistorov som sa obzvlášť obával tak som ich značiek a fotil ktorý kam išiel.

PS
POZOR v servisnom manuáli na oldradio sú hodnoty niektorých súčiastok CHYBNE zapísané. Treba sa riadiť objednávacim kódom súčiastky nie jeho hodnotou. Ja som si to všimol neskoro. Na tých zaznamovych zosilňovačoch sú asi 4 súčiastky zle (viem že dva kondenzátory istotne) a potom som prešiel celí zoznam a bolo tam viac chýb. Treba sa riadiť schémou alebo objednávacim číslom.

Hádam som tu nikoho nenaštval s týmto príspevkom.

Tu sú foto môjho riešenia..niesom na to nahrdší ale čo už. https://drive.google.com/folderview?id=16IN8egcgO7Y242v6E-knNAh3_ZA2qp2p


Naposledy upravil AdamVarga dne so květen 29 2021, 17:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 17:06    Předmět: Citovat

Vážení, neleží někde typová a hodnotová rozpiska součástek na B116?
Chci ji generálkovat a tak bych rád předem nakoupil elyty místo zeleniny a růžovek, případně malých hodnot TE 98x, co budou dnes po skoro 40 letech suchánek. Nechce se mi to 2x rozebírat a zjišťovat, co je potřeba za hodnoty.
V těch PDF od Kratze rozpiska není. B115 jsem rozpisku našel ale B116 ne.
Vůbec by mě zajímalo cokoliv o těch sluchátkových zesákách v B116.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne so květen 29 2021, 17:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 17:17    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Vážení, neleží někde typová a hodnotová rozpiska součástek na B113-116?
Chci ji generálkovat a tak bych rád předem nakoupil elyty místo zeleniny a růžovek, případně malých hodnot TE 98x, co budou dnes po skoro 40 letech suchánek. Nechce se mi to 2x rozebírat a zjišťovat, co je potřeba za hodnoty.
V těch PDF od Kratze rozpiska není.
Díky


http://www.oldradio.cz/b115.htm
Nájdeš to tam...len ako som písal v predošlom mojom príspevku :
Neriadiť sa hodnotami ale objednávacim kódom !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 17:19    Předmět: Citovat

Chtěl jsem napsat B116, ta B113 mi tam vlezla omylem.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 21:36    Předmět: Citovat

B116 som opravoval asi pred 2 tyzdnami, teraz este digitalizujem stare pasky. Vymienal som z kondikov iba zeleninu, axialne elyty boli podla merania dobre. Z elektrickej casti som menil teda len tu zeleninu a ziarovky dB metrov. Mechanicka cast chcela viac zasahov, ale uz to hra ako zamladi Smile
Ak by niekto hladal, tu je navod na pouzitie a tu servisny manual. Ziadany zoznam suciastok z hodnotami tam ale zial nie je. Ktovie ci vobec existoval...
Ktore kondiky myslis pod "ruzovkami"?

_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 21:49    Předmět: Citovat

Přesný rozpis součástek je v každém SM, který je oskenovaný kompletně.
V SM pro B116 je naprosto všechno, včetně sluchátkových zesilovačů.
V dodatcích pro B113 a B115 pak jsou popsány i změny konců a jejich napájení.
Dokonce bych řekl, že co do kompletnosti popisu komponentů, jsou právě servisy od této řady nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 22:43    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Jsem rád, že to někdo s kreditem napsal.
Tranzistory KC149B a KC149C v TO92, co jsou tam výhradně na prvních a šumově citlivých stupních použity, jsou přímo v Přelouči vybírané přesně pro pracovní bod, ve kterém pak pracují - na šumové číslo nižší, než 2dB.
Tomu se skutečně neblíží ani skutečně originální Philips/NXP BC550, ani žádný jiný běžný tranzistor, natož tak nějaký padělky z číny. Blížil by se tomu možná MPSA18, kdyby ovšem bylo možno sehnat originál Motorola/ON, což už nejde.


Predpokladam, ze mas na mysli ty na modulu S primo za snimaci hlavou. Very Happy Tech se moje nicemne pracky a mikropajecka nedotkly. Very Happy Ja rozvrtal zakladni desku. Tam vidim jen nejakou hromadku tranzistoru pro odpojeni vystupu z tech modulu S na DIN (T3-9) a T1 a T2 co visi na stejnym vstupnim obvodu vypada jak nejaky odpojovatko pro zaznamovy hlavy. Tu jsem rozvrtat chtel, protoze si s ni chci hrat.
Druhou desku, kterou jsem rozebral komplet, je deska L - ta podle me taky primarne pracuje spis s vyssima urovnema signalu - vstup se krmi z DIN, takze i na tech vstupnich pozicich T3 a T4 to snad se sumem nebude takova krize. I kdyz podle SM tahle dvojice ma byt nizkosumova (kvuli mikrofonu?).
Treti, kterou chci podobne zneuctit, jsou korekce. To je topologicky taky az za snimacim zesilovacem a BC 549/550 tam musi byt v pohode.
Ono to ma svuj dovod. Tyhle 3 desky jsem si proste chtel rozpitvat a premerit soucastku po soucastce, protoze jestli jednou budeme chtit postavit neco co vypada jako B 135, tak tyhle desky bude potreba mozna prekreslit, aby do nich pasovaly otocny potaky. Stejne tak ZD - tu mozna budeme muset trochu predelat (zbavit se otocnych prepinacu).

Ale abych vas panove uklidnil, znicil jsem desky ze stroje, ktery mel sice krasne zachovalou mechaniku, ale nejaky kutil se v tom uz prede mnou stoural a udelal nejaky tuning na zdroji, diky kteremu se na vystup dostalo krasnych nestabilizovanych 40V a jeste to vylepsil fakt, ze v baraku mam v zasuvkach kolem 247V
(nikoliv tech 220V, na kterych zdroj navrhli). Takze kdyz jsem si to privezl domu a zapnul, bylo to uplne mrtvy. Takze jsem jen vyuzil situace, protoze nektery tranzistory tam zarucene prorazeny byly a vysypal jsem je do popelnice rovnou vsechny.
Zasuvny moduly mam peclive vycisteny a naskladany v bedynce v puvodnim stavu a prijdou na radu v dalsim kole.

Ale kazdopadne vase rady beru vazne. Kdyz vezmu do pracek desku S, budu se k ni vzdy chovat s uctou a jestli tam narazim na odpaleny vstupni tranzistory, propadnu panice. Smile Bohuzel u desek z tohohle kusu mam takovou nedobrou predtuchu, ze bude v tahu i snimaci zesilovac, protoze i na signalovy ceste pres ty moduly S to bylo uplne mrtvy.
Ale mozna nejakou nadeji prece jen mam. Objednano mam po 20 kusech

od mistra cinana a snad se tam neco s opravdu nizkym sumem najde. Smile

CM 160 co ted davam do kupy jsem naopak nechal s original osazenim a zatim jsem tam nevymenil ani elity, protoze jsou OK. Stejne pristoupim ke zbylym dvema 115/6 ktere jsou zaprasene jak kdyby je bagr vyhrabal ze skladky, ale obvody maji funkcni. Tam budu resit jen kondenzatory, celkove vycisteni a opravu mechaniky.


Naposledy upravil kratz dne ne květen 30 2021, 2:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 23:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Vážení, neleží někde typová a hodnotová rozpiska součástek na B116?
Chci ji generálkovat a tak bych rád předem nakoupil elyty místo zeleniny a růžovek, případně malých hodnot TE 98x, co budou dnes po skoro 40 letech suchánek. Nechce se mi to 2x rozebírat a zjišťovat, co je potřeba za hodnoty.
V těch PDF od Kratze rozpiska není. B115 jsem rozpisku našel ale B116 ne.
Vůbec by mě zajímalo cokoliv o těch sluchátkových zesákách v B116.
Díky

Muzu poskytnout jen to, co vzniklo z myho niceni desek ZD a L.
Zde je sheet se seznamem, ktery jsem si vytvoril pro objednavku v Mouseru. Planuju jeste destrukci desky TK, ale k tomu se dostanu mozna az na podzim nebo v zime.
Zasuvny moduly takhle rozebirat nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 4:07    Předmět: Citovat

Kratzi, nám asi všem je úplně u prdele, co si provedeš se svým magnetofonem a jak ho potom, osazený podřadným čínským šrotem, vychválíš. Nepiš tady ale bludy, kterým potom méně zkušení mohou uvěřit.
Kromě toho si myslím, že v tom předchozím, delším příspěvku pěkně kecáš. Omlouvat pitomosti lze všelijak.

Prozraď nám tajemství - na kterém místě internetu, ti poradili dělat takovéhle píčoviny s tranzistory?
Jestliže snímací, záznamové i korekční zesilovače pracují a původní tranzistory výroby TESLA jsou v naprostém pořádku, tak proč měnit špičkové vybírané tranzistory za nějaký noname hnus?
Ten bude na 99,99% šumově o parník horší a bude mít o dva řády nižší životnost, nehledě na ostatní parametry.
Říkají ti něco pojmy, jako kapacita Ccb, proudový šum, blikavý šum, nebo mezní kmitočet?
Opravdu si myslíš, že v pouzdře BC549/BC550 dneska od TME, nebo spíš už jenom od číňana dostáváš to, co je na něm napsaný?

Tady jde primárně o to, že tady, na veřejném místě pro bastlíře, sebevědomě píšeš naprostý hovadiny, kterých se potom mohou chytit i ostatní.
A podle tvého "návodu" si pak skurwí i vlastní, po elektrické stránce jinak dobrý magnetofon, osazený originál polovodiči, pasivy a který má jen drobné nedostatky, často elektromechanického charakteru.

Tohle sebevědomí, spojené s arogancí a neschopností se poučit z chyb jiných, u tvé a mladších generací úplně vyhladí schopnost porozumět analogové technice. Nebo -a to je pravděpodobnější- z vás tenhle přístup nadělá typické fachidioty, pro které bude tranzistor jako tranzistor.
V analogové technice tohle neplatí ani z 1%.

Jarda k tomu jistě napíše zase nějaký smířlivější komentář, já ho chápu.
Ale ani ten smířlivější nic nezmění na faktu, že tímto bezhlavým vyměňováním součástek a slepou důvěrou v čínskou výrobu, lze VŽDY napáchat víc škody, než užitku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 8:19    Předmět: Citovat

Jeden smířlivější příspěvek jsem odesílal včera v 11:10. A že je zbytečné do toho zapojení sahat z jiného důvodu, než kvůli opravě, to snad jsem ani celé psát nemusel.
Ovšem souhlasím s tebou, že zatímco na jedničky a nuly, tedy spínání a rozpínání, stačí kdejaký tranzistor, pak do nf aplikací, zvlášť tam, kde se pracuje s nepatrnými signály, už se jich hodí daleko, daleko méně. A ještě se z nich vybírají kusy podle šumu a dalších parametrů. V dobře navrženém zapojení nemají tyto tranzistory důvod odejít.
Je to jednou analogové zařízení, v němž je každá desetina dB v odstupu dobrá.
Jestli Kratz skutečně na snímací zesilovač (tedy na žádný z modulů S) nesáhl jinak, než ořezanými hloubkami podmíněnou výměnou C1, C4 a C11, pak to už zkraje blbě napsal. Nebo kecá.
Za snímací hlavou žádný snímací zesilovač není, všechny moduly jsou přece na konektory na základní desce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 11:27    Předmět: Citovat

Mek7 napsal(a):
Ktore kondiky myslis pod "ruzovkami"?

Jsou to ty samý jako zelenina (TE002-006 ), jen byly růžový. Dokonce jsem viděl i pár kusů, kde bylo dno zelený a vršek růžovej a naopak.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 11:33    Předmět: Citovat

To dělá to očkování.
Kdyžtak oranžové. Příp. šedé, modré, žluté, zelené tří odstínů a některé i dvoubarevné.
Růžovou bužírku měly navlečenou axiály řad TC960, TC970, TE980.
Kde vidíš růžovou barvu?



zelenina001.jpg
 Komentář:
 Velikost:  158.15 kB
 Zobrazeno:  33 krát

zelenina001.jpg



zelenina002.jpg
 Komentář:
 Velikost:  163.36 kB
 Zobrazeno:  33 krát

zelenina002.jpg



zelenina003.jpg
 Komentář:
 Velikost:  181.96 kB
 Zobrazeno:  14 krát

zelenina003.jpg




Naposledy upravil sinclair dne ne květen 30 2021, 11:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 11:35    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Přesný rozpis součástek je v každém SM, který je oskenovaný kompletně.
V SM pro B116 je naprosto všechno, včetně sluchátkových zesilovačů.


A máš Sinclaire kompletní rozpis součástek pro B116? Tak mi ho prosím pošli.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 11:38    Předmět: Citovat

A kam kurwa?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 11:39    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Kdyžtak oranžové.

Nejseš Ty z půlky ženská? Růžová, oranžová, světlečervená, žlutočervená, to je pod mojí rozlišovací schopností. Mr. Green

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 51, 52, 53  Další
Strana 13 z 53

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund