Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí pero SL11/VEL - jaký typ termočlánku?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: pá březen 18 2016, 18:36    Předmět: Pájecí pero SL11/VEL - jaký typ termočlánku? Citovat

Zdravím. Zakoupil jsem pájecí pero SL11/VEL od GESu: www.ges.cz/cz/pajeci-pero-sl-11-vel-GES07713573.html , ale nevím, jaký typ termočlánku v něm je. Nevíte, jak to zjistit? Postavil jsem si k němu pájecí stanici, ale musím nastavit přes 500°C, aby to vůbec začalo tavit pájku. Protože si nemyslím, že by v peru mezi topným tělískem a hrotem byl teplotní rozdíl téměř 200°C (indikace vyhřívání hrotu si poblikává, aniž by to naznačovalo nějaké trvalé přetápění hrotu) mám dojem, že v peru je termočlánek typu J. Kdyby totiž ano, vycházela by teplota podle termoelektrického napětí na nějakých 380°C, což by pro bezolovnatou pájku snad i odpovídalo. Je vůbec možné o termočlánku typu J uvažovat? Nebo je v pájecích perech výhradně typ K? Nemohu totiž najít žádnou chybu. Teplotu měřím katalogovým zapojením MAX6675, navíc mám obvody dva a oba měří stejně. Poradíte mi prosím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
luce



Založen: Aug 22, 2004
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so březen 19 2016, 13:36    Předmět: Citovat

Posílám tabulku simulování termočlánku J procesním kalibrátorem Metrahit na MAX6675 .


Max6675TermJ.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Max6675TermJ.pdf
 Velikost:  90.14 kB
 Staženo:  292 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: so březen 19 2016, 14:00    Předmět: Citovat

Ponořit do vroucí vody, třeba v nějakém plastovém sáčku a změřit mV odpovídající zhruba 100 st.C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: so březen 19 2016, 14:42    Předmět: Citovat

Ale musí to měřit po ránu a venku. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ufero



Založen: Jul 24, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: ST

PříspěvekZaslal: so březen 19 2016, 21:53    Předmět: Citovat

U mého pera SL10 cca 40 uV/1°C (16,5mV/420°C)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 14:40    Předmět: Citovat

Ověřoval jsem měření, a pokud termočlánek dává 20.6 mV, ukazuje mi to 500 °C. Takže měření mám v pořádku. Bohužel milivolty neodpovídají skutečné teplotě hrotu. Asi zkusím hrot uvařit ve vodě a až se prohřeje i tělísko, tak zkusím zjistit, kolik to dává mV... Nebo hrot nakalibruji na skutečnou teploty a na ten rozdíl teplot se pokusím zapomenout... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ufero



Založen: Jul 24, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: ST

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 22:19    Předmět: Citovat

Podíval bych se na nastavení zesílení zesílovače napětí termočlánku nebo nastavení děliče pro komparátor nebo jen poklesne napětí z trafa tak že není možné dosáhnout nastaveného výkonu pera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6194
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 23:12    Předmět: Citovat

Jestli se nepletu, používají se u mikropájek dva typy, J (běžnější) a K. Podle toho co píšeš bych řekl, že problém bude jinde...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6194
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 23:14    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
Ale musí to měřit po ránu a venku. Smile
Teplotu místnosti snad jde odečíst. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: po březen 21 2016, 16:44    Předmět: Citovat

ufero napsal(a):
Podíval bych se na nastavení zesílení zesílovače napětí termočlánku nebo nastavení děliče pro komparátor nebo jen poklesne napětí z trafa tak že není možné dosáhnout nastaveného výkonu pera.


Nemám nic takového. Smile Termočlánek jde přímo do MAX6675 a z něj už vyčítám jen digitální data. Trafo je toroid 60W, takže vůči pájecímu peru 48W má dostatečnou rezervu. Vše ověřeno měřením. Mi ale jde o to, že termočlánek posílá teplotu, kterou pero nemá. To vše ale za předpokladu, že je v něm typ K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: po březen 21 2016, 16:50    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Jestli se nepletu, používají se u mikropájek dva typy, J (běžnější) a K. Podle toho co píšeš bych řekl, že problém bude jinde...


Tohle je pro mne zásadní informace. Ale zatím jsem se nikde v diskusích ani u pájecích per nedočetl, že by měly typ J. Proto s tím typem J váhám. Vše ale nasvědčuje tomu, že i já mám typ J. Teplota hrotu by vůči milivoltům odpovídala a i okamžik tavení cínu odpovídá při typu J předpokládané teplotě... Bohužel jsem nakoupil MAX6675 a ty jsou pro typ K. Budu muset v programu mikropájky udělat nějaký převod... Snad mají oba typy K a J jakžtakž lineární závislost teploty a mV...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: po březen 21 2016, 19:09    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
lesana87 napsal(a):
Ale musí to měřit po ránu a venku. Smile
Teplotu místnosti snad jde odečíst. Cool

To sice jde, ale napětí odpovídající 100°C tam při pokojové teplotě nenaměří a o tom byla řeč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 7:01    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):

To sice jde, ale napětí odpovídající 100°C tam při pokojové teplotě nenaměří a o tom byla řeč.

Když bude mít tabulky se vztažnou teplotou 20st.C, tak to změří i v pokoji. (Těch pár stupňů případné odchylky v pokoji proti tabulce to ta pájka už nějak rozchodí) Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 14:09    Předmět: Citovat

voitano napsal(a):
lesana87 napsal(a):

To sice jde, ale napětí odpovídající 100°C tam při pokojové teplotě nenaměří a o tom byla řeč.

Když bude mít tabulky se vztažnou teplotou 20st.C, tak to změří i v pokoji. (Těch pár stupňů případné odchylky v pokoji proti tabulce to ta pájka už nějak rozchodí) Very Happy


Mám tabulku vztaženou k nule. Ale dočetl jsem se, že pokud je termoelektrické napětí vznikající na všech spojích ve stejné teplotě, vzájemně se vyruší. Takže prý kompenzovat netřeba. Chtěl jsem původně od naměřené hodnoty odečítat milivolty odpovídající teplotě místnosti, ale MAX6675 to zřejmě dělá už za mně, protože teplotu místnosti měří pájecím perem poměrně přesně.
Vlastně jsem zjistil, že mne až tolik nezajímá absolutní teplota pájecího pera, jako spíše možnost přesně jej regulovat na zvolenou teplotu. PID regulátor se mi podařilo nastavit na +/- 1°C (mírný překmit po zapnutí velkoryse přecházím, protože v tu dobu je hrot beztak ještě mnohem chladnější) a pokud výsledek vydělím konstantou 1.32, dostávám se v široké oblasti pájecích teplot do tabulkových teplot odpovídajících čidlu typu J (přestože jej měřím převodníkem pro typ K). Takže to mám asi vyřešeno. Leda bych měl v téhle teorii nějakou chybu. Smile Pak budu rád za každé vysvětlení a program páječky znovu upravím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6194
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 21:52    Předmět: Citovat

Dan555 napsal(a):
Mám tabulku vztaženou k nule. Ale dočetl jsem se, že pokud je termoelektrické napětí vznikající na všech spojích ve stejné teplotě, vzájemně se vyruší. Takže prý kompenzovat netřeba.
Termočlánek měří rozdíl teplot mezi tzv. teplým a studeným koncem. Pokud dáš "teplý konec" do vařící vody a "studený konec" bude na pokojové teplotě (25 °C), termoelektrické napětí bude odpovídat hodnotě z tabulky pro teplotu 75 °C.
Dan555 napsal(a):
Chtěl jsem původně od naměřené hodnoty odečítat milivolty odpovídající teplotě místnosti, ale MAX6675 to zřejmě dělá už za mně, protože teplotu místnosti měří pájecím perem poměrně přesně.
Ano, MAX6675 měří teplotu okolí pomocí integrované tepelně citlivé diody a automaticky kompenzuje výstupní napětí.
Dan555 napsal(a):
Vlastně jsem zjistil, že mne až tolik nezajímá absolutní teplota pájecího pera, jako spíše možnost přesně jej regulovat na zvolenou teplotu. PID regulátor se mi podařilo nastavit na +/- 1°C (mírný překmit po zapnutí velkoryse přecházím, protože v tu dobu je hrot beztak ještě mnohem chladnější) a pokud výsledek vydělím konstantou 1.32, dostávám se v široké oblasti pájecích teplot do tabulkových teplot odpovídajících čidlu typu J (přestože jej měřím převodníkem pro typ K). Takže to mám asi vyřešeno. Leda bych měl v téhle teorii nějakou chybu. Smile Pak budu rád za každé vysvětlení a program páječky znovu upravím.
Překmitu se zbavíš, pokud snížíš zesílení D popřípadě P složky. Nejlepší je, pokud změříš dynamiku (křivku teploty při trvale zapnutém vyhřívání) na to si nafituješ diferenciální rovnici (pravděpodobně bude druhého řádu) a ze získané rovnice spočteš parametry PID tak, aby byl celý systém na mezi aperiodicity. Získáš tak nejrychlejší ohřev bez překmitu a oscilací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund