Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

elektron a střídavý proud.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2125
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 6:59    Předmět: Citovat

pokud by neexistovaly gravitační vlny tak čím by ta gravitace fungovala ?

Pokud se dvě tělesa navzájem nějak ovlivňují tak to je nějakými částicemi které vychází z jednoho a ovlivňuje to druhé. Nebo existuje fyzikálně i jiný způsob ?
Na tuto otázku mi od základní školy kdy jsem se nad tím poprvé pozastavil nikdo neodpověděl, a podle mne to je základní kámen pro stavbu celí Fyziky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 8:14    Předmět: Citovat

U elektrostatického pole je také silové působení a žádné elektrony tam nelítají, náboje sedí pěkně na prdeli na elektrodách kondenzátoru.
U magnetostatického pole je také silové působení a žádné částice v mezeře mezi póly nelítají, pohyb náboje je schován někde v magnetu.
U statického gravitačního pole také nic nelítá Smile

Problém je, že gravitační pole má tak malou dynamiku, že projevy šíření jsou tak potlačeny statickými projevy, že jsou přímo těžko měřitelné, nebo vůbec zjistitelné.
A taky si nedovedu představit kvantum energie gravitonu, které by muselo být odvozeno od minimálního kvanta hmoty a hmota by se pak musela skládat z definovaného počtu kvant.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6327
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 9:49    Předmět: Citovat

Když pomineme bosony W a Z (které mají malý dosah), tak se dá říct, že účinky silového působení elektronů zajišťují fotony.
mrkni třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_interakce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3126

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 10:08    Předmět: Citovat

Říkali to i v televizi, že za silové působení můžou fotony, tak to asi bude pravda. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2125
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 10:27    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
U statického gravitačního pole také nic nelítá Smile

pokud tomu tak je tak čím se to ovlivňuje ? Pokud dvě tělesa mají mezi sebou jakoukoli reakci (mechanickou, elektrickou, gravitační tak se musí ovlivňovat pomocí nějakých částic ? Pokud tomu tak není, a ovlivňují se nějakým polem tak co je vlastně to pole? Buď pole jsou částice, nebo to je něco co není v čase, prostoru a neuznává fyzikální zákony ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 14:28    Předmět: Citovat

Z wikipedie:
"Čas od času je předpovídaná pátá interakce, většinou jako vysvětlení rozporu mezi naměřenou a předpokládanou velikostí kosmologické konstanty. Jejich rozdíl je asi největším rozdílem mezi teoretickou a naměřenou hodnotou ve fyzice, činí celých 120 řádů. Vysvětení se zatím nenašlo."

Vysvětlení je jednoduché, všchny ty modely nesedí, takže si musejí vymyslet další obezličku, aby se teorie shodovala s praxí Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 14:32    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Když pomineme bosony W a Z (které mají malý dosah), tak se dá říct, že účinky silového působení elektronů zajišťují fotony.

Jaké mají ty fotony vlastnosti u elektrostatického pole ve vacuu ?
Jakou mají vlnovou délku, frekvenci, energii, hybnost ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6327
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:02    Předmět: Citovat

Opravdu se ptáš? nebo mě chceš zahnat do kouta a označit za idiotského papouškovače?
Pokud to opravdu nevíš, tak si nastuduj kvantovou teorii pole - ale to pak budeš papouškovat cizí myšlenky.
S troškou čtivé filozofie můžeš začít zde:
http://natura.baf.cz/natura/1999/6/9906-5.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:09    Předmět: Citovat

Myslím, že se ptám dostatečně konkrétně, tak mě neser nějakejma odkazama.
Bud víš a dáš konkrétní odpověď, nebo nevíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:04    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
pokud tomu tak je tak čím se to ovlivňuje ? Pokud dvě tělesa mají mezi sebou jakoukoli reakci (mechanickou, elektrickou, gravitační tak se musí ovlivňovat pomocí nějakých částic ? Pokud tomu tak není, a ovlivňují se nějakým polem tak co je vlastně to pole? Buď pole jsou částice, nebo to je něco co není v čase, prostoru a neuznává fyzikální zákony ?


Ty částice vzájemné interakce se kupodivu nazývají "polní" (intermediální) Smile

Vzhledem k tomu, že graviton jako polní částice zatím nebyl prokázán, je teorie o zakřivení časoprostoru, kde se těleso pohybuje sice po přímce, ale "pokřivenou" cestou, je podle mě logičtější vysvětlení gravitace. Ale je to složitější si to představit.

Tím se teoreticky dostáváme k tomu, že "gravitace" se šíří rychlostí světla.

http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/interakce/particles.html

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6327
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:09    Předmět: Citovat

danhard: nikdy jsem to nepočítal a nikdy mě to nezajímalo - nevím Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:17    Předmět: Citovat

Mimochodem, dnešní fyzika se dopočítala k tomu, že nás obklopuje 27-rozměrný prostor (teď nevím, jestli je to 25+1 nebo 26+1 ? , ale ta jednička označuje jeden, co je kolmý na ty naše tři známé vnímatelné a trošku nám plete hlavu) - ale to není o nějakém prolínání více vesmírů, ale o "štěpení" prostoru směrem k mikrosvětu.

Tam je i gravitace kvantována (už existuje tzv. kvantový dalekohled, umí rozlišit změnu gravitace na pouhém 1m výšky). Škoda, že nejsem Šamponek, už bych si ho stavěl doma. Nějaké ty chomáčky cesiových atomů a laser bych někde vyhrabal... Very Happy

Dodatek k objevu gravitačních vln: http://www.aldebaran.cz/bulletin/2016_06_gra.php

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 17:08    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
danhard: nikdy jsem to nepočítal a nikdy mě to nezajímalo - nevím Cool

Tak to ani nemůžeš dát odpověď na to, jak to funguje, když to nemáš nijak ověřené. Je to jen papouškování cizích názorů.

Je to podobné jako s nábojem, gravitační vlny vytváří každé pohybující se těleso Smile
Jenom to neumíme změřit.
Zkoušel jsem to "na blízko" s centrifugou s gravitačně pólovým rotorem při 600tis. ot/min a nenaměřil jsem nic smysluplného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6327
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 21:24    Předmět: Citovat

Cust mimo jiné napsal(a):
Opravdu se ptáš? nebo mě chceš zahnat do kouta a označit za idiotského papouškovače?
danhard po chvíli napsal(a):
Bud víš a dáš konkrétní odpověď, nebo nevíš.
Cust mimo jiné napsal(a):
nevím
danhard po chvíli napsal(a):
Tak to ani nemůžeš dát odpověď na to, jak to funguje, když to nemáš nijak ověřené. Je to jen papouškování cizích názorů.
tady je asi fakt někdo magor? nebo co papouškuju?
jen jsem zmínil to že jistá teorie předpokládá intermediální částice a upozornil na to, že to nejsou elektrony, ale fotony Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 17:00    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
tady je asi fakt někdo magor? nebo co papouškuju?
jen jsem zmínil to že jistá teorie předpokládá intermediální částice a upozornil na to, že to nejsou elektrony, ale fotony Rolling Eyes

Odkaz na intermediální částice tu už byl v podobné tématice vícekrát.
Sorry, ale další odkazy na wikipedii a na "Pejska a Kočičku" Laughing o něčem, "co jsi nikdy neřešil a nezajímalo Tě to", mi připadá jako papouškování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
Strana 10 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund