Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zálohování GSM modulu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 18:23    Předmět: Zálohování GSM modulu Citovat

Ahoj,

Mám malý GSM komunikátor pro montáž do elektroinstalační krabice, který je napájený z 230V a potřeboval bych, aby zůstal funkční ze záložního AKU i při výpadku proudu. Továrně tuto funkci nemá, a protože uvedený modul vlastním nebudu kupovat jiný ale rád bych funkci pro vlastní potřebu zkusil dodělat.

Uvnitř je spínaný zdroj, který na výstupu dává 25V ss, je zřejmě ale velmi měkký, protože pokud GSM komunikátor vysílá nebo přijímá, napětí stoupne až na 28V (zdroj přidá?...). Zkoušel jsem na výstupní kondenzátor připojit 24V z jiného zdroje a vše bez problému fungovalo.
Zakoupil jsem proto 2ks 12V VRLA akumulátorů, které bych tam rád připojil, tyto akumulátory bych chtěl "udržovat nabité" z jiného zdroje s LM350 nastaveným na 27.2V a s proudovým omezením cca 100mA.

Napadá někoho z Vás, jak to realizovat, aby ty dvě napětí nešly proti sobě? Nejprve mi napadlo tam dát diody, který by určili, kterým směrem poteče proud, ale pak si uvědomil, že tudy cesta nepovede

Děkuji


Naposledy upravil CZJKP1 dne so únor 20 2016, 18:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7830
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 18:25    Předmět: Citovat

A proč ne diody? Zvlášť pokud ti bude ten zdroj dávat o trochu víc než aku, potom je to asi nejjednodušší řešení.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3302

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 18:46    Předmět: Citovat

A copak je to za GSM modul, ma nejake oznaceni?
Teoreticky by dobre zvolene 2 diody mohly pomoci.
Nebo to napajet jen z noveho zalozniho zdroje a puvodni napajeni z 230V nepouzivat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 18:51    Předmět: Citovat

Michal22: A poradíš mi, jak bych to měl zapojit?

Aby mi napětí z jednoho zdroje nelezlo do druhého zdroje, ale jen za normálního stavu do aku a pak při výpadku z AKU do GSM komunikátoru?

Nevím, jestli si to představuji správně, ale z hlediska principu té diody jsem pochopil, že se k tomu použije blokovací směr, ale nějak mi logicky nejde dohromady, jak bych to měl zapojit, aby tam, kde proud za normálního stavu téct nemá (budu ho blokovat diodou), tekl při výpadku.

Napadlo mi už i přepínání relátkem, držené právě síťovým napětím, které když vypadne, tak to přepojí na aku. V tom případě by ale došlo ke krátkodobému výpadku a zřejmě resetu toho GSM komunikátoru, což by asi ani nevadilo, ale přišla by SMS že nešel proud, která by postrádala smysl. Protože ji to posílá až po připojení k elektrice.

Jinak je to tento GSM modul a už se nevyrábí: http://elektrika.cz/data/clanky/abb-uz-nemusite-volat-sousedum-at-vam-zaliji-zahony

Přes jeho kontakty máme napojenou starou zabezpečovačku. Ale minulý víkend sem přijel domů a zjistil, že nějaký hovado nám vyplo v ulici hlavní jistič a začal jsem si uvědomovat nebezpečnost beznapěťového stavu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7830
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 19:20    Předmět: Citovat

Zdroj i aku pošleš každý zvlášť přes diody v propustném směru. No a ten nabíječ s CV/CC připojíš na aku. Pokud bude napětí zdroje vyšší než napětí na aku, tak ti poteče proud jen přes tu diodu od zdroje, aku se mezitím bude nabíjet.
Jakmile dojde k výpadku síťového napětí, tak začne být komunikátor napájen přes druhou diodu z aku, zároveň ani nebude mít síťové napětí ten nabíječ, čili se to nijak nepohádá.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 19:26    Předmět: Citovat

Aha. Tak to je pravda, takto jsem nepřemýšlel. Čili budu muset přesně definovat na tom tištáku toho GSM modulu, čím končí zdroj a začíná zátěž (GSM) a tam vřadit tu diodu, pokud tam již není továrně a v případě že jo, připojit se až za ní (přes další diodu)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1681

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 22:04    Předmět: Citovat

Můžeš dát i dvojpolohový relé, napětí toho zdroje ho bude držet sepnutý tak, aby tekl proud z něj, při výpadku to automaticky spadne na druhej kontakt kde bude zapojenej akumulátor. V zařízení kdyžtak zvětšit vstupní kondenzátor, aby to podržel na tu chvíli kdy vypadne zdroj a relé teprve přepíná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 23:33    Předmět: Citovat

Tak mi to nedalo a reverznul jsem to schéma sekundáru zdroje Very Happy . Zdroj tvoří spodek (výplň elektroinstalační krabice).
Do šestikolíkového konektoru se připojuje další část s vlastním GSM přijímačem a displejem, která je v rámečku.

myslím, že by se tam ani žádná dioda přidávat nakonec nemusela, díky té usměrňovací RS1M. Co myslíte?



reverz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  reverz.jpg
 Velikost:  176.39 kB
 Staženo:  47 krát


20160220_205417.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20160220_205417.jpg
 Velikost:  198.64 kB
 Staženo:  53 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3302

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 7:09    Předmět: Citovat

A to rele ma civku na kolik? na 24V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 9:50    Předmět: Citovat

Ano. Relé je na 24Vss. Nepředpokládam, že by mu vadilo že tam přes další diodu pustím 27.2V. To relé nepoužívam. Je tam jiný vstup který ovládam relátkem v zabezpečovačce. Jen se mi ho nechce košerovat ven.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 12:39    Předmět: Citovat

S chybějící signalizací výpadků napájení jsem smířený. Tuto signalizaci by šlo těžko dodělávat. Ale, pokud ty aku budou v pořádku, tak k tomu těžko dojde. Protože ten modul si vzal nejvíce 70mA když vysílal, a 30mA "v klidu" ty aku jsou dva 12V/1.2Ah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 16:57    Předmět: Citovat

Má výstupní relátko, které se dá ovládat přes telefon. Primárně je to totiž určený jako povelový spínač. A potom má svorky, který se dají nastavit, že při jejich rozpojení to pošle SMS nebo prozvoní...

Nevím, jak by mělo jít udělat, aby to poslalo SMS, že to běží ze záložního zdroje. Samozřejmě, že bych za tu funkci byl vděčný, ale jaksi jsem se smířil, že je to asi nemožné Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 18:13    Předmět: Citovat

Pošle SMS a zavolá, pokud to nevezmu, tak už nevolá. Toto udělá na tři čísla po sobě.
Reakce na odmítnutí hovoru žádná - běžná praxe. Když je o číslo uložené jako ALARM a vím, že nic jiného to být nemůže Very Happy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 21:02    Předmět: Citovat

Taky už sem původně přemýšlel, že bych tam dal relátko, které by v případě výpadku proudu přerušilo "sabotážní smyčku" pak jsem si řekl, že to bude zbytečně plašit a ono půjde jen o výpadek, na který se pojedu podívat bůchví odkud, v domnění, že jde o poplach, abych zjistil, že pouze nešel proud

Tomu všemu ještě předchází stará ústředna Jablotronu, která má v sobě taky záložní aku a tam je výdrž taky otázkou. Ale nejsou k tomu připojené žádné sirény.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2016, 19:04    Předmět: Citovat

Zdravím,

Tak mam dobijení s LM350 nakreslené v EAGLU včetně transformátorku na DPS. Troufnu si říct, že se mi to zdařilo a že už to nejsou moje eaglovské začátky Laughing ...

Teď triviální dotaz ohledně "regulační smyčky". Mám tam v návrhu daný precizní trimr a rád bych, aby to bylo jen "adj" - jemné nastavení napětí. To znamená, že dám jeden odpor před trimr a druhý za trimr, je to tak? Protože s tím odporem 120R který je mezi výstupem a pinem adj. nic nezmůžu.



schema zdroj.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema zdroj.png
 Velikost:  11.86 kB
 Staženo:  54 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund