Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

správná frekvence
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DONAN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 08 2006, 19:59    Předmět: správná frekvence Citovat

Sehnal jsem analog. osciloskop,podle kontroly v manuálu je zdá se vše OK.

Přesto měřené frekvence neodpovídají skutečnosti- z CD TEST,v jedné knížce se uvádí hrubé měření jinde jsem četl nejpřesnější je čítač.

U mne je rozdíl cca 9% při udávané toleranci 3% v manuálu.
Servisní manuál pojednává o všech nastaveních-při ladění,ale je to pro mne zatím pase nechce se mi v něm hrabat a ani nevím které části patří k horizontálnímu ladění.Faktem je že udávají které přístroje jsou potřeba jako generátor,multimetr.

Může někdo poradit jestli je to takhle OK?
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 08 2006, 21:07    Předmět: Citovat

Zdá se, že dotazu valně nerozumím, je řeč o časové základně osciloskopu?
Tu je třeba čas od času zkalibrovat, protože, jako u každého zařízení, které je plynule přeladitelné, i zde dochází ke stárnutí součástek, v důsledku čehož dojde v generátoru pily ke změně časových konstant či prahových úrovní komparátorů (to podle zapojení).
Počítá se s tím, že při zobrazování průběhů se nastaví kmitočet časové základny poněkud níže, než je třeba pro zobrazovaný průběh, a stabilita na obrazovce se zajistí synchronizací měřeným signálem nebo signálem přivedeným odjinud. U dobrých osciloskopů je důležitý údaj v [ms/dílek] nebo v [us/dílek]. Když obraz vodorovně nejezdí, je kmitočet správně, ale na přepínači a potenciometru časové základny máš nastavený kmitočet nižší - impuls synchronizace tu periodu totiž ukončí před nastaveným koncem.
Ale to tu komentuji problém, se kterým na mne nedávno vyrukoval někdo jiný, třeba ti jde o něco úplně jiného.
Definuj proto přesněji, co a jak jsi tím chtěl měřit. Z tvého dotazu lze totiž vydedukovat téměř cokoliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DONAN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 08 2006, 21:55    Předmět: správná frekvence Citovat

Děkuji za odpověd.
Přesně jde o horizontální základnu-frekvence je to ujeté o téměř 9% dolů-ukazuje místo 20kHz cca 18kHz.
O ujíždění mi nejde to už jsem pochopil.

V serv. manuálu //má cca 290str.// je toho spousty na naladění otázkou je co mám ladit jestli kanály ABCD či jiné věci a nechci ho poničit zvlášt když poprvé něco takového mám.

Nebo bude lepší nechat jej s tím,že měří špatně frekvenci?

Ještě možná blbý dotaz sítové napětí 230V se sondou 10:1 na 5 V/DIV čili 50V/DIV mi křivka lítá přes vymezené dílky /mimo obrazovku svisle/ je to v pořádku?Měřeno jen cca desetiny sekundy!

Ještě nechápu všechna možná přepínání,ale základ už mi jde.
Dík
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 08 2006, 22:36    Předmět: Citovat

Pokud jde o citlivost, měření se vždy má začínat na nejvyšším rozsahu a pak zvyšovat citlivost, aby celý průběh byl v celé výšce na obrazovce viditelný.
Jak časem zjistíš, někdy potřebuješ podrobnosti tvaru průběhu i třeba ve třetině výšky - pak temena mohou klidně být i mimo stínítko: to musí osciloskop zvládnout.

Kmitočet měřit podle časové základny analogového osciloskopu jakž takž jde, ale přesné to nebude ani s vypnutou synchronizací. Když průběh zasynchronizuješ, bude kmitočet časové základny vždy vyšší, než jaký jsi nastavil přepínačem a potenciometrem. O kolik, to záleží na měřeném průběhu a nastavení prahové úrovně, na jejíž překročení časová základna synchronizuje. Proč, to už jsem psal - jedině tak se obraz na stínítku zastaví.
Kmitočet přesně lze měřit pomocí přesného generátoru kmitočtů, kterým budeš budit vstup X a měřený kmitočet přivedeš na vstup Y. Na obrazovce se objeví tzv. Lissajoussovy obrazce, které musíš zastavit tak, aby se nepohybovaly. Z počtu vrcholů ve vodorovném směru a jejich počtu ve svislém směru pak určíš vzájemný poměr přivedených kmitočtů.

Osciloskop je ale určený především k měření tvaru, amplitudy a doby trvání průběhů napětí. Takže, když ti dobře kreslí, zapomeň na servisní manuál a dovnitř vůbec nelez, to si radši přeraz pazoury, protože pak je lahůdka dát dohromady, když to rozšteluješ!
K přímému měření kmitočtu lze s určitým úspěchem použít jen takový osciloskop, který má vestavěný čítač, zobrazující na samostatném displeji (nebo přímo na obrazovce) skutečný kmitočet časové základny, ne ten, co jsi nastavil (třeba Tektronix, řada 2200 a novější - a to ještě musíš trefit úroveň synchronizace, jinak i ten vestavěný čítač ukazuje méně!). Mimoto měří přesně délku trvání impulsů, jde podle toho nastavit vzájemný časový posuv mezi spouštěním časových základen u vícepaprskových přístrojů atd.
Takže si s tím nedělej hlavu, tvůj osciloskop je zjevně v pořádku, jen si s ním zatím moc netykáš.
Existuje dost dobrá knížka o měření osciloskopem, ale snad sem někdo dá její přesnější označení, autora a vydavatele (měl jsem ji kdysi půjčenou z tehdy ještě existující technické knihovny firmy, která už taky neexistuje, a fakt si to nepamatuju) . Je toho v ní hodně, takže skenovat se s tím asi nikdo nebude.
Oběhni pak knihovny, případně antikvariáty.
Máš se s tím hodně co učit: používám různé osciloskopy skoro 40 let a ještě pořád mám pocit, že jsem je dodnes nevyužil úplně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DONAN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so září 09 2006, 8:24    Předmět: správná frekvence Citovat

Díky za vyčerpávající odpověd.
Je dobře že se v něm nemusím hrabat.

Knihu jsem sháněl "OSCILOSKOPY OD A DO Z" měly na jednom webu ale neposlali a později jsem zjistil,že už není /nikde/ tak jsem objednal POZNÁVÁME ELEKTRONIKU 7 OSCILOSKOPY a tam autor uvádí měření frekvence osciloskopem "hrubě".
Pro úplné začátečníky /osciloskop/ jako já prozatím stačí dozvěděl jsem se tam základní věci avšak cca 190 stran je věnováno popisu a zapojení osciloskopů včetně schémat a teprve cca 80 stran je praktických včetně měření a zbytek cca 20str. je věnováno popisy se schématy přípravků.
Na webu v různých školách je také něco přístupného,ale nejdříve musím poznat základy a úplné ovládání z té knihy.

Ještě mají jednu knihu:"OSCILOSKOPY A JEJICH POUŽITÍ
Kniha seznamuje čtenáře s principy, vývojem a vlastnostmi analogových, vzorkovacích a digitálních paměťových osciloskopů. Nejvíce prostoru je věnováno..." Je sice dražší cca500kč,ale nevím co v ní je z jejich popisu není jasné čemu se nejvíce věnuje a hlavně kolik prostoru mají jednotlivé kapitoly.

Generátor mohu maximálně z CD a to do 20kHz a ještě nějaká deska z asi tiskárny s procesorem d75212acw kde jsem našel měřákem 37.5kHz-krystal,50kHz,4MHz/nebo 40MHz/ a měřák mám jen multimetr metex myslím do 40MHz.

Ještě díky za ty rady budou se určitě hodit.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 09 2006, 8:32    Předmět: Citovat

9% rozdílu může být naprosto v třídě přesnosti toho osciloskopu, při vzpomínce na ty čínské střepy, co kolega kdysi koupil na školu... tam bylo 20% na časovce a 10% na napětí úplně běžné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DONAN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so září 09 2006, 8:56    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
9% rozdílu může být naprosto v třídě přesnosti toho osciloskopu, při vzpomínce na ty čínské střepy, co kolega kdysi koupil na školu... tam bylo 20% na časovce a 10% na napětí úplně běžné.


Nejde sem nahrat soubor tak tady jsou tech. data promě moc rozvětvená-složitá snad nebudu ukamenován já chápu 3% v horizontálním směru.:
1.2. CHARACTERISTICS
This instrument has been designed and tested in accordance with I EC Publication 348 for Class 1 instruments and has been applied in a safe condition. The present Instruction Manual contains information and warnings that shall be followed by the purchaser to ensure safe operation and to retain the instrument in a safe condition.
- This specification is valid after the instrument has warmed up for 30 minutes (reference temperature 23°C)
- Properties expressed in numerical values with tolerance stated, are guaranteed by the manufacturer. Numerical values without tolerances are typical and represent the characteristics of an average instrument.
- Inaccuracies (absolute or in %) relate to the indicated reference value.

Designation Specification Additional Information
1.2.1. CRT, Cathode Ray Tube
Type PHILIPS D14-302GH/95 Rectangular tube face, domed mesh type, post-accelerator, metal-backed phosphor
Measuring area 80 x 100 mm
Screen type P31 (GH) phosphor P7 (GM)or P11 (BE) phosphor optional
Photographic writing speed > 1500 cm/us, Typically 2000 cm/us, Measured with Steinheil Oscillophot M5 camera; aperture 1:1,2 object-to-image ratio 1:0,5; film: Polaroid 410 (10.000 ASA)
No pre-fogging, Phosphor type P31 (GH), Total acceleration 17 kV, Graticule Internal Continuously variable illumination Engravings,
Centimetre divisions with sub-divisions of 2 mm along the central axes. Dotted lines at 1,5 and 6,5 div. from top of display provide a measuring lattice for checking rise-time.
Trace rotation: Screw-driver adjustment accessible via ventilation hole in left side of instrument.

1.22. Vertical or Y axis
1.2.2.Display modes
- Channel + or - A only -Channel + or - B only
- Channel + or - C only - Channel + or - D only
- Channels ± A ± B added
- Channels ± C ± D added
- Trigger view only
- Any possible combination of the seven channels that are mentioned above can be selected in the chopped or alternate mode

Designation Specification
1.2.2.2. Response
Frequency range DC 0... 100MHz 3 dB bandwidth, DC coupled
AC 7 ... 100 MHz -3 dB bandwidth, AC coupled
Frequency range includes 10:1 probe over 20-30 °C
35 MHz at 2 mV For 2 mV spec. sec. 1.2.2.13.
Rise-time 3,5 ns See fig. 1.5.
Pulse aberrations ± 4 % peak-peak Over 6 divisions, 5 ... 40 °C
1.2.2.3. Deflection coefficient 2mV/DIV ...5V/DIV (for 2 mV spec, refer to Section .2.2.13)
Eleven calibrated positions in 1-2-5 sequence. Uncalibrated continuous control 1:2,5. Uncal, lamp signalling.
Error limit ± 3 Except linearity of CRT
Maximum permissible input voltage +- 400 V DC + AC Derating at frequencies above 500 kHz. peak See Fig. 1.2.
Maximum undistorted deflection 24 divisions Up to 35 MHz
Shift range 16 divisions 8 divisions each in upward and downward direction from the central horizontal line of graticule
1.2.2.4. Input impedance 1 Mohm ± 2 %//
Input RC time 22 ms Coupling to AC
1.2.2.5. Instability for 2 mV/DIV setting refer to 1.2.2.13)
Instability of trace 0.1 DIV/Hour 20 ... 40 °C temperature range.
Trace jump 0.2 DIV When switching between any of the attenuator positions.
Trace jump 0.5 DIV When operating the NORM/INVERTswitch.
Trace shift 0.2 DIV When rotating the continuous attenuator. 0.4 DIV in 5 mV/DIV position.
Trace jump 0.5 DIV When switching to the ADDED position.1 DIV in 5 mV/DIV position.Increasing when rotating the continuous attenuator.
1.2.2.6. Temperature drift 4 x10~ 3 DIV/K Typical value
1.2.2.7. Visible signal delay 15 ns approx. Typical value
1.2.2.8. Display time per channel in ~ 700ns
chopped mode
1.2.2.9. Cross-talk between channels 1:500 With 8 divisions of signal amplitude on one channel, cross talk on other channel within line width, up to 35 MHz. Both attenuators in the same setting.
4
Designation Specification
1.2.2.10. Common
factor mode rejection Better than 100 up to 2 MHz 20 at 50 MHz// Measured with +A and -B added.Max. common-mode signal 8 divisions.
1.2.2.11. Trigger view display External or internal trigger signal
Deflection coefficients Same as vertical, error ± 10 %
External 100mV/DIV±3 %
7.2.2.12. Trigger point (threshold) Screen centre ± 0,3 div DC-coupling
Aberrations ±10 % peak-to-peak
Time delay between vertical input and external input 2 ns ± 1 ns
Bandwidth 80 MHz
1.2.2.13. Specification f
setting
a. Deflection coeff. 2 mV/DIV
Error limit ±5 %
b. Response
Frequency range DC 0... 35 MHz //-3 dB bandwidth, DC coupled
AC 7 Hz... 35 MHz //-3 dB bandwidth, DC coupled
Rise time 10 ns
Pulse aberration ± 5 % peak-to-peak
Common mode rejection factor Better than 100 up to 2 MHz
c. Instability
Instability of trace 0.25 DIV/hour //20 ... 40 °C temperature range
Trace jump 2 DIV //When switching from 5 mV to 2 mV attenuator position
Trace jump 2 DIV // When operating the Normal/Invert switch
Trace shift 1 DIV // When rotating the continuous attenuator
Trace jump 2 DIV //When switching to ADDED position
1.2.3. Horizontal or X Axis
1.2.3.1. Display modes - Main time-base
- Main time-base intensified by delayed time-base
- Delayed time-base
-Main TB intensified and // With possibility of trace separation of 4 divisions. Not functioning if TRIG VIEW is selected.
delayed TB alternately displayed
- X-Y operation //X deflection by: - channel A signal,- channel B signal,- channel C signal,- channel D signal,- signal applied to EXT connector of,main time base,- line voltage
Designation 1.2.3.2. Horizontal positionXI position drift in Specification 0,2 DIV/hour //*The horizontal position drift with the magnifier in the X1 position, shall not exceed 0.1 DIV/hour over 20 ... 40 °C temperature range. The same stability requirement applies to the start of the sweep during variation of the sweep speed setting, with exception of the highest sweep ranges 50 and 100 ns/DIV.
1.2.3.3. Horizontal position control t 5,2 DIV from screen centre //The horizontal shift control combines coarse and fine adjustment.
1.2.4.1.2.4.1. Main time-base Operation Automatic //Automatic free running in the absence of triggering signals, after less than 100 ms.
Triggered single shot //NOT TRIG'D lamp lights after reset and extinguishes at the end of the sweep
1.2.4.2. Time coefficient 1s/DIV ... 50ns/DIV //23 calibrated positions in a 1-2-5 sequence.Uncalibrated continuous control
1 : > 2,5 between the steps. One UNCAL lamp for both time bases.
1.2.4.3. Coefficient error ±2% ±3'//+20 °C ... +30 °C
+ 5 °C ... +40 °C The sweep accuracy over any two divisions of the sweep is ± 5%.
1.2.4.4. Expansion
Magnification 10x //Switched, calibrated.The display, when coinciding with the central horizontal graticule line, shall not shift more than one DIV when the horizontal magnifier is changed from x 10 t o x l .
Coefficient error ± 1 % additional //Excluded the first and last 50 ns of the 5 ns/DIV, 10 ns/DIV, 20 ns/DIV and 50 ns/DIV magnified sweep rates.
Max. effective time coefficient
1.2.4.5. Variable hold-off time

1.2.5. Delayed time base
1.2.5.1. Operation
5 ns/DIV
The sweep hold-off time can be increased by a factor of 10.

STARTS:DEL'DTB starts immediately after the selected delay time. TRIG:DEL'D TB is triggered after the delay time.

Designation Specification Additional information
1.2.5.2. Comparator long - term stability <2DIVat 1000 times magnification When MAIN TB at 1 ms/DIV and DEL'D TB at 1 MS/DIV a selected signal detail in the DEL'D TB mode shall not move more than two divisions after warming-up
1.2.5.3. Time coefficient 0.5s/DIV... 50ns/DIV 22 calibrated positions in 1-2-5 sequence Uncalibrated continuous control
One uncal. lamp for both MAIN TB and DEL'D TB
1.2.5.4.Coefficient ±2' , +20 °C ... +30 °C
±3' , + 5°C...+40°C
The sweep accuracy over any two divisions of the sweep is ±5%.
1.2.5.5.Delay-time Continuously variable Range delay-time multiplier 0 ... 10 between 0,5x and 10x the Incremental accuracy 0.5 %, time coefficient of thetypically 0.2%.
MAIN TB
1.2.5.6. Delay-time jitter ter than 1:30.000 When MAIN TB at 1ms/DIV and DEL'D TB at 1/VDIV a selected detail in the DEL'D TB mode shall not move more than one third of a division after warming up.
1.2.6.X Deflection
X deflection via channel
YA,Y B,Y CorY D 2mV/DIV ... 5V/DIV Uncalibrated continuous control 1:2,5 via Y gain potentiometer.
1.2.6.1. Coefficient error r ±5%
1.2.6.2. Bandwidth 2 MHz -3dB bandwidth over 4 divisions in horizontal screen centre.
1.2.6.3.Maximum
undistorted deflection 20 divisions up to 100 kHz
1.2.6.4.Phase difference
with respect to Y display 3° at 100 kHz
External X-deflection via EXT socket
1.2.6.5.Deflection
coefficient External 50 mV/DIV Uncalibrated continuous control 1:3
1.2.6.6.Accuracy
External + 3%
1.2.6.7.Bandwidth 0... 2 MHz 7 Hz... 2 MHz With DC trigger coupling With AC trigger coupling
1.2.6.8. Input characteristics Identical to Y channels
1.2.6.9.Phase difference
with respect to Y-channels 3° at 100 kHz
1.2.6.10. Linearity 1.5%
1.2.6.11. Drift 0.2 DIV/hour
1.2.7. Triggering of the main time-base

Designation Specification Additional information
1.2.7.1.Trigger source Internal from channel A
Internal from channel B
Internal from channel C
Internal from channel D
Composite (COMP): In alternate mode only. any combination of the channels A, B, C or D
Internal from mains (LINE)
External source (EXT)
1.2.7.2. Slope Positive or negative
1.2.7.3.Trigger sensitivity Internal: better than 0.5 Typical sensitivity as a function of frequency:
DIV up to 30 MHz. see fig. 1.3
External: 50 mV up to Typical sensitivity as a function of frequency:
30 MHz. 150 mV up to see fig. 1.4.
100 MHz
1.2.7.4.Trigger modes and DC: 0 - full bandwidth Both internal and external -3dB
coupling AC: 100 Hz - full bandwidth
1.2.7.5.Level range
Internal trigg. 24 DIV
External trigg. +1,2 V to-1,2 V
1.2.7.6.Input characteristics 1 MJ2±2%//15pFapprox.
1.2.7.7.Trigger jitter Less than 0,5 ns
1.2.8.Triggering of the delayed time-base
1.2.8.1.Trigger source Internal from channel A
Internal from channel B
Internal from channel C
Internal from channel D

Other characteristics are identical to those of MTB triggering; see section 1.2.7.
I: 1:2,5 between the steps.
1.5 DIV up to 100 MHz

Designation Specification Additional information
1.2.9. Calibration unit
Output voltage Output current 3 Vp.p ± 1 % 6 mA ± 1 % Square wave voltage and current.
Frequency 2 kHz ±2 %
Protection The output is protected against continuous short-circuiting.

1.2.10. Additional input and outputs
1.2.10.1. Z-modulation DC coupled. TTL compatible. High level blanks display.
Response time 35 ns. Input impedance 10 kL2. Max. input voltage 50 V.

1.2.10.2. MAIN gate +5 V during MAIN TB s Optional sweep Otherwise 0 Volt
Output impedance 1 kohm
1.2.10.3.DEL'Dgate +5 V during DEL'DTB Optional
sweep. Otherwise 0 Volt.
Output impedance 1 kohm
1.2.11. Power supply
Line voltage 100... 127 VAC, ± 10% Automatically protected against
220... 240 VAC, ±10% incorrect setting of the mains voltage 250 ... 350 VDC selector switch
Line frequency 46 ... 440 Hz
Power consumption 50 Watt
Power transients Damage to the oscilloscope shall not occur under voltage and frequency transient conditions specified in MIL-T-28800.
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 10 2006, 21:28    Předmět: Citovat

Hille, jsem z toho nějak jelen:

"....Kmitočet měřit podle časové základny analogového osciloskopu jakž takž jde, ale přesné to nebude ani s vypnutou synchronizací. Když průběh zasynchronizuješ, bude kmitočet časové základny vždy vyšší, než jaký jsi nastavil přepínačem a potenciometrem. ...."

Copak měření kmitočtu měřeného signálu pomocí osciloskopu závisí na kmitočtu časové základny nebo na vypnuté či zapnuté (bez ní by to asi nešlo)synchronizaci. Přece závisí jen na strmosti nárůstu pily, nebo ne? Kmitočet časové základny má vliv tak leda na to, jak bude dlouhá vodorovná viditelná stopa na obrazovce, ale to přece nemůže mít vliv na měření kmitočtu. Napočítám třeba 10 period na 10 dílků a z toho vypočítám kmitočet, nebo ne?

DONANe:

"...Ještě možná blbý dotaz sítové napětí 230V se sondou 10:1 na 5 V/DIV čili 50V/DIV mi křivka lítá přes vymezené dílky /mimo obrazovku svisle/ je to v pořádku?Měřeno jen cca desetiny sekundy!..... "

Síťové napětí bude na obrazovce mít amplitudu 230Vx 1,414 = 324V!
Na obě strany to bude rozkmit 650V! Tvoje obrazovka má na výšku předpokládám jen 8 dílků, takže obsáhne jen 8x50V = 400V! Proto je to mimo rozsah.

Při měření síťového napětí hrozí reálné nebezpečí zničení osciloskopu , pokud je kostra osciloskopu uzemněna (spojena s ochranným vodičem). Můžeš (šance 50%) odpálit osciloskop zkratem přes vstupní obvody. Jestli se ti to nestalo, tak to asi uzemněné nemáš a nebo jsi měl štěstí. Taky tě to může bacit, páč na kostře(osciloskopu a pozdějí svojí) můžeš mít 230V!

Jinak analogový osciloskop zas není tak složitý, abys to metodou pokusů nevykoumal. Neuč se na síťovém napětí!!!!!


Tady najdeš manuály k různým osciloskopům a ony jsou ty funkce většinou stejné u víc typů.

http://bama.edebris.com/manuals/
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 10 2006, 22:45    Předmět: Citovat

Do jisté míry máš pravdu, Pavle: jestli mám kalibrovanou ČZ v mili a mikrosekundách na dílek, nezáleží na tom, jestli synchronizuje nebo ne. Pokud je tam ale uvedený kmitočet pily ČZ, pak musím se synchronizací započítat i vodorovné zkrácení stopy, abych se dostal ke skutečnému kmitočtu blíže. Nebo si přepočítat kmitočet na ty mikrosekundy na dílek.
Mně šlo hlavně o to, rozmluvit Donanovi zásah do kalibrace časových základen. Zjevně to má osciloskop s dvoupaprskovou obrazovkou a každou stopu si může sčítat, chopovat nebo swapovat pro dva různé vstupy a různě tyto funkce kombinovat.
Přitom ještě nezná možnosti ani jednokanálového osciloskopu a začal tím nejblbějším způsobem - pokusem měřit kmitočet, což není jeho primární určení, jde spíš o vedlejší produkt možností osciloskopu. Na to potřebuje o osciloskopu a metodách měření s ním vědět podstatně víc, aby nehledal chybu v přístroji, ale v neznalosti principů funkce, která mu to měření kmitočtu má umožnit.
Taky pomocí osciloskopu kmitočet měřím. Jenže Tektronix 2236 má vestavěný velmi slušný a přesný čítač (zobrazuje kmitočet synchronizačního signálu pro časovou základnu) a jde o to, aby dostal přesný signál, v němž každou periodu spolehlivě identifikuje. Jak je amplituda synchronizace menší, než je třeba, nenaměřím nic. Když je podstatně větší, i ten čítač ukazuje méně (častěji zcela nesmyslné hodnoty). To pásmo úrovní, kde chodí přesně, je pro některé průběhy jen asi 3dB široké, takže ubírám úroveň signálu pro synchronizaci tak dlouho, až je údaj čítače nejvyšší. Podle počtu period na dílek si stejně údaj kontroluji hrubě, pokud nejde o obdélníkový průběh, jehož průchody nulou někdy ani nerozsvítí stínítko - tam lze počítat temena impulsů, ale lze se na také údaj čítače spolehnout.

Ono vlézt dovnitř a rozštelovat osciloskop je snadné. Ale co s tím potom?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 1:30    Předmět: Citovat

Jsem z toho, Hille, jelen ještě víc.
Mám na mysli školní primitivní měření kmitočtu z obrazovky analogového osciloskopu bez kurzorů apod. Tj. nejprve se snažím poctivě odpočítat, kolik dílků mi zabere jedna perioda a z údaje na knoflíku časové základny vypočítám kmitočet.
Mám tři letité osciloskopy a na knoflíku ČZ mám v jednom případě údaj "TIME/DIV" a ve dvou případech "vremja/dělenie", ale nemám tam žádný údaj o kmitočtu. Mluvit o kmitočtu časové základny snad ani nemá smysl, můžu si ho nastavovat parametry spouštění (jednorázově, opakovaně, "TRIG HOLDOFF",...).

Jsou běžné osciloskopy, které mají na knoflíku uveden kmitočet ČZ?

Tvoje metoda je produkt plynoucí z existence čítače v přístroji, a navíc vyžaduje kvalifikovanou obsluhu a znalost toho, co děláš. Ale co když čítač v osciloskopu nemám? Jakože nemám.
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 5:09    Předmět: Citovat

Ten vestavěný čítač jsem uvedl jen pro ilustraci, že i v analogovém osciloskopu...atd....
Proto taky předpokládám, že Donan dělá chybu ve způsobu měření toho kmitočtu a viní z toho osciloskop. Prostě chyba kalibrace ČZ přes 5%, a to na všech rozsazích, je mi podezřelá. Podle technických dat jde o přístroj takové kvalitativní třídy, ve které nepřekročí chybu 3%, zaručovanou po půlhodinovém ustálení parametrů, jak tam stojí psáno hned na začátku (článek 1.2).
Jestli si Donan spočítal z periody kmitočet a ten porovnává, nevím. Z jeho popisu to není jasné. Od začátku však hovoří o měření kmitočtu.
Naopak od téhož začátku je zjevné, že dřív, než se naučil osciloskop používat, chtěl vzít servisní dokumentaci a hrabat se vevnitř.
Třeba má i pravdu, stárnutím jediné součástky se mohly všechny rozsahy ČZ o těch 9% "zpomalit". Mohla se zvětšit délka stopy na obrazovce. Nebo se sešly dvě takové odchylky najednou? Čím to je skutečně? Určitě to nebude v přepínání rozsahů, to by se na každém z nich projevovalo jinak.
Byl bych pro, ověřit kalibraci ČZ pomocí generátoru známého přesného kmitočtu (nebo kombinace generátor - čítač, ten v Metexu například chodí za určitých podmínek dobře), protože příčinu pořád jen odhadujeme, což Donanovi nepomůže.
Tak bych se tu už nezdržoval řešením metodiky měření kmitočtu, protože Donan toho musí s osciloskopem nacvičit napřed daleko víc. A pak třeba přijde na to, že osciloskopu nic není. A, jestli přesto je, bude mít na vybranou: buď s tou chybou počítat, nebo najít a odstranit její příčinu.
Mimochodem - kdosi mi nabízel asi před 10 lety čtyřkanálový osciloskop (výrobce nepamatuju, ale měl něco mezi možnostmi Tektronixů a rozměry staré Tesly), na přepínačích ČZ stupnice v Hz i ms. Potenciometry nekalibrované jemné regulace kmitočtu byly označené 50 až 100% kmitočtu (údaj v T/div kalibrovaný jen v koncové poloze). Označení v Gc/mks azbukou je třeba i na ruském CO-5. Ale to vše bylo jen na okraj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DONAN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 9:53    Předmět: Citovat

Chtěl jsem původně vědět jestli je v pořádku ta frekvence a jak jsem psal podle knihy se měří frekvence oscil. hrubě a podle Vašich reakcí to souhlasí.Ted mi je jasné,že na přesné měření to není a mašina je v pořádku /ještě nemám projeté testy z knihy o osciloskopech tam jde o seznámení s používáním/!!!!!

To jestli se dá nastavi správné zobrazování frekvence jsem předpokládal že to bude něco jako nastavit zesílení vertikál. kanálu tedy vyvážení napětí které je přístupné z předního panelu.
Podle dokumentace jak jsem psal by bylo asi třeba nastavit celý stroj od začátku a na to stejně nemám jiné měřáky.

PavelFF: a já počítal 324V na obě amplitudy jsem dobrej vul.Tu frekvenci jak počítáš dílky-nastavení DIV a z toho frekvence tady mám těch až 9%

Hill:psal jsem jsem začátečník a proč takový osciloskop?Momentálně nebylo nic na webu k mání a podle různých diskuzí optimum 2kanály a do 100MHz.Na ebay jsem nechtěl riskovat ne elexbrno/snad je to správně/ měli bud drahé nebo bm556 za 5000kč 15 let starou jinde dokonce za 10000.Že má 4kanály to už je jen náhoda stále levnější než new za 8500 až 10000 z obchodu.

Kmitočet jsem psal měřil z CD generátoru tedy do 20KHz a u měření byla chyba potom jsem u nějaké desky asi k tiskárně je tam tento obvod uPD75212ACW ,našel 37.5KHz referenci a 4MHz které jsem porovnával METEX 3850D který je do 40MHz a má 0.1% chybu měření .
Dále osciloskop má svůj generátor 2KHz kde na metexu bylo 2001Hz u tohoto je také chyba.

Ale možná to je tím že to ještě neumím dobře nastavit a možná je něco špatně a vůbec ted jsem z toho úplně jelen to co jste psali ted už nevím .
Objednám si čítač od zajíce/tady na webu jsou odkazy/ stejně ho budu potřebovat a tam zjistím tu frekvenci a mohu porovnat pokud 0.1% metexu je málo.

Ten osciloskop tady manuál jsem musel koupit nikde jsem jej nesehnal.
http://www.jetecnet.com/Scopes/PM3264.html
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 9:55    Předmět: Citovat

Hypoteticky, pokud by skutečně byly všechny časy uskočené, mohlo by jít o změnu citlivosti vychylování (jednou jsem viděl v diferáku přerušenou jednu tlumivku a udělalo to podobný jev, akorát že se i posunul střed), nebo vada potenciometru na "zkracování časovky- UNCAL TIME" apod. Společných dílů se nakonec najde dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 9:59    Předmět: Citovat

DONAN se nám vytratil. Mám za to, že jako zdroj kmitočtu použil nějaké testovací CD, kde jsou asi nahrány různé frekvence. Nevím, jak přesné může být takové CD, ale předpokládám, že řádově přesnější, než metoda odečtu délky periody z obrazovky osciloskopu.
Návrat nahoru
DONAN
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 10:21    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
DONAN se nám vytratil. Mám za to, že jako zdroj kmitočtu použil nějaké testovací CD, kde jsou asi nahrány různé frekvence. Nevím, jak přesné může být takové CD, ale předpokládám, že řádově přesnější, než metoda odečtu délky periody z obrazovky osciloskopu.



CD test a nemecké CD jsou tam i nezkreslené normální frekvence a ty jsem použil.Asi to dělají přes PC generátor.
O dva příspěvky výše jsem psal a vidím to nebo Vy ne?
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund