Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

žhavicí trafo televizoru Tesla Akvarel
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 19:48    Předmět: Citovat

Chtelo by to pak presunout do
"Opravy a restaurování starých elektropřístrojů"

Shanka se zvrhla v prinosnou diskuzi a detailni zajimave fotografie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 20:27    Předmět: Citovat

Zdravím,
taky bych to již přesunul, ale to asi může provést jen admin, ...a nové téma se mi nechce otvírat.

Jinak to uložení 40 let na půdě s ozdravným ostravským luftem se špetkou síry se podepsalo na všem kovovém.Takže patice elek, možičky elek, hliníkové obaly kondíků, šasy ,vše bylo napadeno korozí. Byla to drbačka to očistit,ale snad se to povedlo.
Ta špinavá práce je snad už za mnou,ještě mě čeká rekonstrukce bedny. Má sem tam nějákej škrábanec,ale už jsem rekonstruoval i horší.
Akvadak na obrazovce se vlivem vlhkosti sloupl,takže naspoupil spray s uhlíkem a po té slabý roztok z kalafuny pro zpevnění nastříkaného uhlíku.
Co se týče karamelek, ty jsou dozajista původní, mám výrobní číslo 1227885.
Kanálový volič mám pouze se dvěma pozicemi,
Oživování už bude rutina, nedávno jsem dával dohromady Athose,takže vím kam šáhnout.

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 22:02    Předmět: Citovat

Můj má výrobní číslo 1229541. je tedy novější než ten tvůj a přitom ten tvůj už nemá přepážku na které byly umístěné trimry na seřizování výšky a linearity obrazu. Na mém ta přepážka je, ale trimry jsou umístěný na zadní stěně, je tedy nevyužitá.

V kanálovým voliči jsem měl kromě standartních cívek pro 2.a 3. kanál ještě nějakou další. Aretační šrouby omezující chod karuselu jsou demontovány, takže jím lze točit dokola. Mám tu na ND Athose II, který má cívky i pro třetí pásmo. Ty jsem z něj vymontoval a dal je do Akvarelu aby ho mohl provozovat, protože můj modulátor vysílá na devátém kanálu. Tu která v něm byla navíc přidaná jsem dal pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2020, 20:37    Předmět: Citovat

Já mám modulátor od 1 do 12 kanálu a od 21 do 65.
Jeden Athos mám osazen k. 1,2,9, druhy 2,3,5,6 a ten Akvarel až ho rozchodím tak to se dozvím až pak. Very Happy
Dnes jsem zase pokročil, osadil jsem opravený a vyčištěný kanálový volič včetně krycích plechů ,které tam nebyly.
Takže zejtra dávám šasi zpět do bedny a začínám oživování.
Very Happy
Jen pro info ,původní majitel tvrdil,že jsou zkratované vychylovací cívky,. Po předběžném proměření vypadají zatím OK, ale pro jistotu se ptám, jestli by do Akvarelu pasovaly vychylovačky z Athose.

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2020, 23:01    Předmět: Citovat

Podle katalogu mají čísla dílů odlišná. A to Akvarel, Athos I i Athos II mají každý jiný číslo. Při pohledu do schematu bych ale řekl, že Akvarel a Athos I by mohly být záměnné, ale u Athose II těžko říct. Muselo by se to vyzkoušet. Nicméně jsem měl cívky z Akvarelu i z AthoseII otevřené a vnitřní uspořádání součástek je odlišné. minimálně přívodní vodiče by se patrně musely prohodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 10:24    Předmět: Citovat

Ze získané technické zprávy k Akvarelu jsem zjistil následující:

od výrobního čísla 121 1500 se mění typ vychylovacích cívek z 3PN607 06 na 4PN 050 06 , odhaduji ,že ty z Athose tam půjdou po změně RC členu .

Od výrobního čísla 122 6175 potenciometry R227 a R 229 upevněny na zadní stěnu chassis

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1458
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 14:05    Předmět: Citovat

To Jarda-k: Chybi ti tam kryt. Vofo ho má navíc. Smile
Já si už přesně nepamatuju na všechny zásahy, ale určo jich nebylo moc protože krom úzkého obrazu normálně hrála. Ale měl jsem problém s anodovým napětím protože usměrňovačky tehdy nebyly. Tak jsem tam dal jednu KY719. A to VN trafo je pravěpodobně původni to co jsem VoFovi dal do ruky. Jelikokž to mělo úzký obraz tak jsem se to snažil rozchodit a zjistit proč a tak jsem přehazoval. Ale odborník předemnou říkal, že jsou v háji vychylovačky. A to možná mám na půdě ještě náhradní z jiného Akvarelu. Ty jsem vyměnil a žádná změna. Tak mě MOC zajímá jestli to bude fungovat, PROČ to mělo úzký obraz. Po čtyřicéti létech se dozvím co tomu bylo. Smile



Poznámka 2020-12-10 135248.jpg
 Komentář:
 Velikost:  45.81 kB
 Zobrazeno:  41 krát

Poznámka 2020-12-10 135248.jpg



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 17:41    Předmět: Citovat

Ano, vím, že ten kryt chybí, bohužel ani v Akvarelu, ani v Athosu který mám na ND nebyl. Pokud by byl Vofo ochoten ho prodat, rád ho koupím.

Na šířku obrazu má určitý vliv i vysokonapěťová cívka na VN trafu. Na svém Akvarelu jsem dlouho řešil kolísající šířku obrazu a smrad spáleniny z VN kobky. Říkal jsem si nechám telku delší dobu v provozu ono se to ukáže. Telka běžela 6 hodin v kuse a neukázalo se nic. Pak mě napadlo změřit ohmetrem odpor cívek VN trafa. Vysokonapěťová cívka měla 1,2 Megaohmů. Změřil jsem kolik má táž cívka v Athosu na naměřil jsem 1200 ohmů. Takže ta v Akvarelu je patrně přerušená, ale přitom VN pro obrazovku bylo - spoj zřejmě nastal obloukem a pokaždý trochu jinde, proto se měnila šířka a smrděla. VN trafo jsem tedy rozebral a VN cívku jsem tam dal z Athosu. Trafo přestalo smrdět a šířka je stálá.

Vofo: ve vedlejším vlákně uvádíš možnost náhrady VN cívky cívkou z TV řady Mánes. Můžeš k tomu uvést něco víc? Třeba nějakej obrázek, případně to oskenovat Amara, nebo alespoň napstat ve kterém čísle to vyšlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1458
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 17:55    Předmět: Citovat

Aha..! Tak to jsem zvědavý co vofo vykoumá. Nakonec budou obě VN trafa v háji (i to jedno co jsem mu přibalil) a proto to mělo úzký obraz. Tak to jsem, zvědavý k čemu dojde. Ale držím palce protože mě to moc potěší pokud to bude fungovat.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 21:49    Předmět: Citovat

Já když toho Akvarela prvně zapnul tak byl obraz taky příliš úzký a nešel rozšířit. To jsem ale zkraje považoval za podružný problém - řešil jsem ještě špatně pracující oddělovač synchronizačních impulzů. To jsem vyřešil a jak přibývaly hodiny, co byla telka v provozu, tak se obraz stále rozšiřoval a nešel zúžit. A stále se skokově občas šířka změnila - chvíli byl rozměr OK, pak příliš široký. A zápach z VN trafa.

Na obrázku je ta vadná VN cívka. Ta z Athosu co jsem tam dal nemá ty jednotlivý sekce tolik zalitý. Mají jen nějaký ochranný lak. Já jsem je ještě pro jistotu taky potřel izolačním lakem.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 7:33    Předmět: Citovat

Tento týden jsem na to neměl moc času. Šasi je už zpátky v bedně. Trochu bojuji s obrazovkou, Vn cca 13 kV, účinostní napětí cca 630 V ale obrazovka žádnej jas.Tak snad přes víkend se k tomu dostanu.
Pokud by někdo byl ochoten napsat hodnoty napětí na patici obrazovky při max a min jasu budu rád.
Jinak tu náhradu VN cívky jsem praktikoval u Athose a šlape to. O víkendu to nafotím a pověsím to sem. Návod jak na to přikládám.



oprava VN trafa.jpg
 Komentář:
 Velikost:  115.7 kB
 Zobrazeno:  110 krát

oprava VN trafa.jpg



_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 17:09    Předmět: Citovat

Díky za ten návod.
Změřil jsem Ti ty napětí na svém Akvarelu.

Napětí v síti bylo 233 V a usměrnění je křemíkovou diodou s odporem 22 ohm v serii a je napojeno přímo na síťové napětí, tedy ne na to zvýšené autotrafem. Na prvním elektrolytu C 202 je napětí 260 V místo 240 V co píší ve schematu.

Účinnostní napětí je 590 V a na druhé mřížce obrazovky je 567 - 586 V (max - min jas)
Na katodě je při min jasu 132 V, při max jasu 77 V Při optimálním jasu je tam asi 95 V. Rezerva v regulaci jasu je poměrně velká, potenciometr je při normálním nastaveném jasu zhruba v polovině dráhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 19:31    Předmět: Citovat

Díky za data. Já zatím bojuji, při oživování se projevila další závada a to přeskoky napětí u snímkového rozkladu. Prostě těch 40 let na půdě ve vlhku je znát.Asi vyměním i patici u UBL21.
Posílám foto úpravy VN Athose



VN.jpg
 Komentář:
 Velikost:  233.77 kB
 Zobrazeno:  44 krát

VN.jpg



VN2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  196.19 kB
 Zobrazeno:  38 krát

VN2.jpg



_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 23:14    Předmět: Citovat

A byl problém s vodorovnou linearitou jak se uvádí v tom návodu?

Ještě mě napadá jestli by nebylo vhodnější použít tu válcovou VN cívku co měly novější VN trafa pro 110°. Ta by možná mohla vejít do primární cívky podobně jako je ta origo.



IMG_6833.JPG
 Komentář:
 Velikost:  216.09 kB
 Zobrazeno:  42 krát

IMG_6833.JPG




Naposledy upravil Jarda-k dne pá prosinec 11 2020, 23:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 23:24    Předmět: Citovat

vofo napsal(a):
Oživuji toto téma k TV TESLA Akvarel. Mám původní návod k obsluze k tomuto televizoru včetně prodejního paragonu. Pro majitele tohoto TV jistě vhodný doplněk ke sbírkovému předmětu.
protože také sbírám Telky od Tesly ,nechci za to peníze, ale jistě se dohodneme na nějákém pro oba výhodném výměnném obchodě. Very Happy


Chtěl jsem se zeptat jak to dopadlo s tím návodem? Je ještě k mání? A taky Mirast psal, že máš navíc kryt toho tráfka řádkovýho generátoru. Myslíš, že bychom se mohli nějak dohodnout?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund