Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla DOMINANT 1039A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 2:14    Předmět: Citovat

Jsou tam párované dvojice a vybírané čtveřice KB109G a tak se i prodávaly, v zavařených PE sáčcích po dvou a po čtyřech. Nejspíš bych nějaké doma našel, ale pokud některý nemáš ujetý, k ničemu Ti to nebude. Bude to chtít v obvodech varikapů snížit pevné kapacity - ale pozor, ne ledasčím, ale předepsaným typem keramiky ze servisního manuálu. Jinak to afc teplotně neudrží a bude Ti to ujíždět jak na pevném, tak na presetech.

Ten příšernej nf zesilovač Ti v tom nevadí? Jmenovitě ten otřesnej šum? Pokud by Ti vadil, můžu trochu pomoct, jak dostat klidovej odstup aspoň na -72dB, to už s horšíma bednama s papírákama není tak strašný.
Servis Dominanta 1039A, nebo Sóla 638A je běžně na netu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 2:34    Předmět: Citovat

Uladil bych to pomocí cívek, že to v dolním rozsahu nenaladí kompletní OIRT, asi nebude vadit. Paralelní kapacity tam nejsou, slaďuje se předpětím varikapů.
Ohledně napětí na P1 - záleží na poloze trimru. Běžec by měl být blízko k té straně, kam je přivedeno ladící napětí. Když je trimr nastaven špatně, nebo je prasklá jeho odporová dráha, bude tam stále napětí zdroje pro ladění a přijímač bude mít sníženou citlivost, neboť vstupní propust bude uladěná. Jinak je žádoucí s trimry nehýbat, protože v tomto zapojení slouží ke sladění souběhu namísto standardních kapacitních trimrů. Není to moc dobré řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 2:52    Předmět: Citovat

No on celkově Dominant vůbec není dobré řešení Smile
xsc, můžeš mi zhruba naznačit, co z těch bratislavskejch pastevců kdy vypadlo dobrého? Naposledy to byla ST100...Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 9:36    Předmět: Citovat

Bratislava měla vždycky svá "špecifiká" Smile Ale třeba 816 byla ještě vcelku OK až na mechanické provedení předvoleb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 12:21    Předmět: Citovat

Jako myslíš ovládání na spodní stěně? Jeho výhoda spočívá z dnešního pohledu v tom, že s předvolbami každý hned nekroutil. U přístrojů s ovladači na předním panelu bývají po letech ty potenciometry úplně vyšmajdané, takže se dá určitá stanice jen stěží naladit. Kvalita pájení a vyvažování různě kolísavá, používání jedné a té samé konstrukce po několik let... Nicméně zdařilejší kusy jedou bez zásahů dodnes. U Sólo a Dominantu se jim aspoň podařilo jakž takž vyřešit stabilitu, naladěná stanice neujíždí. Dnes nemá cenu o tom psát sáhodlouhé traktáty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 19:15    Předmět: Citovat

Hlavní nevýhoda spočívala v tom, že po čase potenciometry zatuhly a ty umělohmotný párátka to nevydržely...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 19:17    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi,

Na typ varikapů jsem se právě ptal z důvodu maximálního napětí a abych si dokázal představit jejich kapacitu. Už jsem na to koukl a vidím že zvyšování napětí již nemá smysl.

Že je vadný trimr mě napadlo, ale nechtělo se mi tomu věřit, že by to hrálo s fixně naladěným vstupním obvodem.
Tymry jsou nastaveny jak píše xsc skoro na konci k ladícímu napětí. Že se jimi slaďuje souběh mi je jasný. Teoreticky by bylo možno trimr vyměnit a doladit k ostatním. Ovšem posunutí frekvence snížením indukčnosti by obnášelo sáhnout do L2, L5, L6 a L8 ?
Nemám na to žádné vybavení a otočení všemi jádry o stejný počet otáček mě moc nezachrání.

Šumu sem si zprvu nevšiml, ale teď mi začíná vadit nevím jaká je normální úroveň, já musím stahovat výšky jinak to šumí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 19:34    Předmět: Citovat

Teď se mi povedlo píchnout do P1 a už kopíruje ladící napětí na P4 se pořád projevuje úbytek nad 24V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 21:11    Předmět: Citovat

Úbytek napětí na P4 bude nejspíš dělat mírný svod C30 - je to malý elyt.
Možná to otočení všemi jádry přibližně stejně zas tak blbá myšlenka není, následně to lze sladit podle napětí AVC při příjmu slabší stanice. Nejdřív bych vyměnil ten elyt a pak bych otočil cívkou oscilátoru, abych věděl, jak velká změna bude na naladění 108MHz nutná. Samozřejmě je vhodné si pozice jader předem dobře označit, případně si i udělat fotky.
Šumu se u této bratislavské radosti lze zbavit jen úpravou regulace hlasitosti, šumí totiž ty IO (A273+A274).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 21:33    Předmět: Citovat

Kdysi jsem porovnával vstupní jednotky z 820A (v Dominantu i v Sólu jsou obdobné) s rozsahem do 104 a do 108 MHz. Série ze závěru výroby s rozsahem do 108 MHz se liší hlavně tím, že mají o jeden závit méně na oscilátorové cívce. Pokud si ještě vzpomínám, tak tam bylo myslím místo 10ti závitů jen devět. Když jsem ten jeden závit ubral, tak to pak šlo krásně doladit na celé pásmo do 108Mhz.
U staršího receiveru 816A se dalo docílit roztažení pásma do 108MHz jen úpravou ladícího napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 13:53    Předmět: Citovat

To bezproblémově lze i u starších 813-814A, které dokonce stupnicově končí na 100MHz. Protažení napětím tam pro následný nesouběh a velký pokles citlivosti na kraji pásma není možné.
Já svou 814A zdědil po svém kamarádovi lékaři OK2VI a ten, ač sám velmi zdatný odborník na vf techniku /mnoho z vf jsem se naučil právě od něj/ zavezl ji upravit svému kamarádovi na nějaké speciální pracoviště do tehdejší Tesly Pardubice. Tam to řešili výměnou původních tranzistorů ve vstupní jednotce za nějaké typy BF /nevím přesně, neotvíral jsem to/ s nižšími mezielektrodovými kapacitami a proběhly nějaké úpravy i na pasivních prvcích vstupní jednotky, doladění lajdácky sladěného mf zesilovače apod. Jiné tranzistory jsou i v mf zesilovači, něco v pouzdrech TO18.
Výsledkem té odborné práce je CCIR až do 108MHz, plná a vynikající citlivost celého CCIR pásma. Dolní část stupnice pro FM je zčásti umytá a nějakými obtisky udělaná znovu s novým dělením od 88-108MHz. Muselo to dát hroznou práci a pochybuju, že by se do něčeho podobného někomu dneska chtělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 20:07    Předmět: Citovat

Tak kondenzátor jsem koupil a trimry také.
Taky jsem si koupil plastový šroubovák. Ještě bych se rád zeptal jestli ty Mosfety vydrží pájení trafopájkou v VF dílu.

Pokud by měl někdo chuť a trpělivost popsat mi tady postup jako to přeladit, byl bych rád.
Nikdy jsem takovou věc nedělal a rád bych, aby to ještě někdy hrálo. Navíc to je řádně zakapané voskem.

Díky Robert
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 21:46    Předmět: Citovat

Mosfety přežijí.
K přeladění: Nejdřív označit polohu, aby se bylo možné vrátit zpět, klidně si to i vyfotit. Pak zkusit točit jádro cívky oscilátoru (ven), aby se na konci stupnice objevila stanice co nejblíž 108MHz. Pokud se to povede, je přeladění možné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 22:19    Předmět: Citovat

Teď je mi to jasné děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 20:58    Předmět: Citovat

Nadalo mi to abych se s Vámi o toto nepodělil.
Pořídil jsem takové torzo Dominanta, abych měl případně druhý pokus při přelaďování.
Bylo to trochou vlhké tak jsem to otevřel a sušil na topení. Vf díl byl originál zaletovaný, dokonce i ten konektor byl zakápnutý voskem, nebo to alespoň tak vypadalo.
Uvnitř jsem objevil nahňácané trimry - hnus a když uvážím co to tehdy stálo. Pravdou je, že to normálně funguje.



A-VKV.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A-VKV.jpg
 Velikost:  96.01 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund