Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pokus o nahravku na MGF kazetu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 22:05    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Tak to jsi na úrovni nejlevnější čínské hračky, nikoliv u cíle.
Máš tam špatně jedno písmenko. Místo "h" máš mít "s" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rctamiya



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 383
Bydliště: Opavsko

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 22:06    Předmět: Citovat

Jedna se o pokus, ne Hi-fi zaznam, muzete to uz nekteri pochopit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 22:10    Předmět: Citovat

Jo, rozříznul jsem si prst o plech v PC a blbě se mě píše. Very Happy

rctamiya : Když znáš tak dobře teorii, říká Ti něco hysterezní křivka? Kde se při záznamu nacházíš, když používáš pouze DC?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 22:34    Předmět: Citovat

Především mysli na to, že hlava je cívka, tedy indukčnost. Tedy záznamový proud při konstantním napětí je frekvenčně závislý.
Mezi výstup záznamového zesilovače a hlavu musíš zařadit linearizační odpor takové velikosti, aby se celková impedance obvodu RL v celém uvažovaném pásmu frekvencí nijak podstatně neměnila. Většina hlav pro kazeťáky má indukčnost kolem 80 mH při 10 kHz, vlastní odpor vinutí kolem 300 Ω, to znamená pro pokles o 3 dB na 12 kHz musí být linearizační odpor 6 kΩ.
Že bys měl při záznamu zdůraznit výšky o to víc, jestli dáš odpor menší, je jasné.

Abys dostal pracovní bod do středu lineární části magnetizační charakteristiky, potřebuje hlava zapisující na úplně odmagnetovaný pásek proud kolem až 2 mA, záznamový proud pro přijatelné zkreslení by neměl překročit 200 µA (efektivní hodnota). Možné zapojení zohledňující frekvenční závislost impedance hlavy přikládám.
Předmagnetizační proud závisí na tom, jestli je pásek před záznamem zcela odmagnetovaný nebo nasycený na jednu polaritu, když se maže permanentním magnetem. V případě, že je pásek zmagnetovaný permanentním magnetem do nasycení, stačí na posunutí pracovního bodu menší předmagnetizační proud, ale je nutné vyzkoušet správnou polaritu proudu záznamovou hlavou - v jednom směru je záznam slabší, tak je nutné ji přepólovat.
Samozřejmě lze použít menší napětí i odpory, předmagnetizační proud se dá přivádět přímo přes odpor na vinutí hlavy, ale tím se změnší vnitřní odpor zdroje, ze kterého je hlava napájená a v nahrávce budou potlačené výšky tím víc, čím menší tento odpor bude.
U stejnosměrné předmagnetizace nedochází k tak značným demagnetizačním ztrátám výšek (u AC předmagnetizace se jich část zase odmaže, než pásek opustí pólový nástavec hlavy), tak jsem nekreslil žádnou korekci ztrát ani demagnetizací ani předpokládaných ztrát při snímání způsobených štěrbinovým jevem (ten se totiž kompenzuje nejméně z 80% při záznamu, při snímání už pokud možno ne, aby se nezdůrazňoval šum).

To je ale jen malá část problematiky magnetického záznamu.
Především stejnosměrné mazání a předmagnetizace se vyznačují vyšším zkreslením a menší úrovní snímaného signálu, ale hlavně - značnou hladinou šumu (odstup signál/šum do 32 dB) a dalším zhoršením kvality záznamu, jestli se přepisuje už jednou takto nahraný pásek. A v žádném případě bych nedoporučil takto nahraný pásek přehrávat v nějakém lepším přístroji, protože dojde ke zmagnetování páskové dráhy a postupně začnou šumět i jiné záznamy na tom přístroji přehrávané.
Lepší řešení použila Tesla u cívkových magnetofonů Start a Blues a dlouhé roky je používala například firma Crown (a několik málo dalších) i v kazeťákách, a to mazání magnetem, ale předmagnetizace střídavá, kterou se stejnosměrné sycení pásku snížilo, tedy se zlepšil i odstup signálu od šumu. Přesto to pořád nebylo nic moc. Odstup se zlepšil na asi 36-38 dB.
Nejvyšší kvalitu záznamu ale poskytuje vysokofrekvenční mazání a z něj odvozená předmagnetizace, kdy v modulačních přestávkách opouští pásek hlavy zcela odmagnetovaný, tedy s nejmenším dosažitelným šumem, při správně navržených korekcích a kvalitním pásku se dá dosáhnout odstupu signálu od šumu i přes 52 dB.
Odstupy uvádím měřené metodikou podle norem přidružených k ČSN 36 8420, které jsou sice už zrušené, ale měřicí metody dodnes jiná norma neřeší. Zejména zámořští výrobci si měřili každý tak, jak mu to vyhovovalo, a ještě si údaj kvůli prodejnosti často o pár dB vylepšili.
Myslím, že tě výsledek nenadchne.



princip_DC_predmagnetizace.png
 Komentář:
Při stejnosměrně nasyceném pásku magnetem lze Ipm (tedy zde napětí) snížit až na polovinu

Stáhnout
 Soubor:  princip_DC_predmagnetizace.png
 Velikost:  8.7 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 22:54    Předmět: Citovat

Řešil někdo u mazání permanentním magnetem a "opačnou" DC předmagnetizací třeba zanešní hlav či slábnutí těch levných mazacích magnetů - viz stroje typu "porevoluční Internacional" ? Very Happy

To byly šílený přístroje. Když to někdo přinesl na opravu, prchal jsem do lesa.

Ten můj Sony s HX-PRO měl autokalibraci - a docela dost starších kazet odmítl zkalibrovat. Tak se to nastavilo manuálně....

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 23:02    Předmět: Citovat

K téme pridávam nejaké odkazy na stavby záznamovej/snímacej elektroniky magnetofonu, nájdené na internete:

Jednoduchý záznamový zosilňovač

http://www.belza.cz/players/rec1.htm

Úprava jednoduchého magnetofonu

http://www.belza.cz/players/eltape.htm

možno ako inšpirácia to autorovi vlákna pomôže, pán Belza tam má aj iné zaujímavé zapojenia.

_________________
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 20 2016, 23:57    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Řešil někdo u mazání permanentním magnetem a "opačnou" DC předmagnetizací třeba zanešní hlav či slábnutí těch levných mazacích magnetů - viz stroje typu "porevoluční Internacional" ?....


Jojo, u strojů, u nichž to stálo za to, a že jich moc nebylo, jsem to řešil vestavbou feritové mazací hlavy místo magnetu a mazacího oscilátoru (minivěž Aiwa a midivěž Crown dostaly každá jedno MBAčko jako strhávaný oscilátor pro mazací hlavu, oscilátor pro předmagnetizaci tam už byl, do boomboxu JVC RC680 a dvou podobných jsem dělal s komplementáry oscilátor pro mazání i předmagnetizaci).
Ono se totiž stejně nedalo podruhé nahrávat na kazetu, která byla už jednou předtím nahraná s mazáním permanentním magnetem a se stejnosměrnou předmagnetizací, jinak zvuk vypadal, jako když se brambory sypou dřevěným žlabem. Ale stačilo tu kazetu napřed smazat odmagnetovací tlumivkou a bylo to mnohem lepší. Prostě to bylo jediné životaschopné řešení, nic jiného nepomohlo tak, abych mohl říci, že ta práce byla zhola zbytečná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 0:02    Předmět: Citovat

Předmagnetizace 2mA? To se mi zdá poněkud hodně. Pokud se tedy jedná o kazetový stroj. U kotoučáku jsem se nikdy s DC předmagnetizací nesetkal.
Zmagnetování páskové dráhy samotným páskem? O tom jsem nikde ani nečetl. Dá se to nějak objektivně vyvolat a změřit? V domácích podmínkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rctamiya



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 383
Bydliště: Opavsko

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 0:52    Předmět: Citovat

Dekuji, to mi staci. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 4:15    Předmět: Citovat

rctamiya- můžu se zeptat k čemu tady to teoreticky-praktické okénko slouží? Já bych třeba osobně oprášil svého RS-TR373 a ušetřený čas využil k produkování něčeho výnosnějšího.
To fakt stojí za to, vymýšlet něco vymyšleného?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rctamiya



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 383
Bydliště: Opavsko

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 8:12    Předmět: Citovat

Jen pokus, jak jiz jsem psal. Pokud chci neco kvalitne nahrat, tak na RS-BX701...to bych nic nestavel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 10:29    Předmět: Citovat

Se vší úctou ke zdejšímu odborníkovi Hillovi s tímto textem se nedokážu vypořádat:

Hill napsal(a):

A v žádném případě bych nedoporučil takto nahraný pásek přehrávat v nějakém lepším přístroji, protože dojde ke zmagnetování páskové dráhy a postupně začnou šumět i jiné záznamy na tom přístroji přehrávané.

Ono se totiž stejně nedalo podruhé nahrávat na kazetu, která byla už jednou předtím nahraná s mazáním permanentním magnetem a se stejnosměrnou předmagnetizací, jinak zvuk vypadal, jako když se brambory sypou dřevěným žlabem.


Pro trvalé zmagnetování ocele (tedy části páskové dráhy), je potřeba určité velikosti magnetického napětí, jinak ke zmagnetování nedojde. Tato část páskové dráhy by musela být zmagnetovaná opět tolik, aby překročila úroveň potřebnou pro magnetizaci následně probíhajícího pásku. Kde by se tolik magnetického pole v pásku vzalo? To by pak znamenalo, že magnetofonofou hlavu zmagnetujeme vždy, když při přehrávání zastavíme reprodukci pauzí, a následně ji úplně zrušíme tlačítkem stop. Na rozdíl od páskové dráhy, kde vždy většina magnetického toku prochází vzduchem, magnetický tok jádlem hlavy je vždy uzavřený, tudíž tam nutně musí docházet k mnohem větší intenzitám magnetického pole a hlava by musela zůstat zmagnetovaná, kdybychom ji oddálili od zmagnetovaného pásku třeba v okamžiku když by přehrávala zvuk bubnu. Pokud vím, k tomuto jevu nedochází, nedovedu si tedy představit, jak by pouhým páskem mohlo dojít ke zmagnetování páskové dráhy. Přijde mi to podobné, jakobychom chtěli nízkým napětím otevřít dva přechody PN zapojené v sérii.

Ke druhé citaci: Nahrál a smazal jsem spoustu pásků i kazet, ale nikdy jsem se nesetkal, že by jakýkoli záznam nešel smazat, ani když byl pořízen na stroji s magnetem a DC předmagnetizací. Jakýkoli další záznam, i mnohokrát opakovaný, byl ve stejné kvalitě. Pouze u jedné kazety FeCr (typ IV) se mi stalo, že záznam nešel úplně smazat ani opakovaně, na strojích které byly pro tento typ kazet určené, ani na jednodušších strojích, ani magnetem. Podotýkám, že záznam byl pořízen korektně, správně navolený typ pásku, atd, a pořízen samozřejmě s AC předmagnetizací. Toto je pro mě záhadou, a tu kazetu mám pořád schovanou.
Samozřejmě že staré kazety Emgeton, ještě s páskem LN, nedovedly udržet tak kvalitní záznam jako kazety nové, ale nevěřím, že by to bylo způsobené zmagnetováním pásku, navíc když moje nejstarší kazety byly nahrány na magnetofonu A3 VKV s předmagnetizací střídavou. Dříve byly prostě pásky horší, to je celé. Ovšem i na tyto kazety šlo uložit poslouchatelný záznam, když se jím předmagnetizace nastavila na míru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 11:08    Předmět: Citovat

Předmagnetizační stejnosměrný proud, jak jsem psal, záleží na tom, jak je konstruovaná mazací hlava, jestli má jen magnet, nebo oba póly se štěrbinou, případně má tvar pole v čele postupně slábnoucí (tři štěrbiny resp. dva mazací dvoupóly v jednom pouzdře měl Crown, ale ten měl AC BIAS). Jak to bylo odstupňované, jsem neměl čím měřit, původně jsem měl za to, že jsou tam dva magnety pro vyšší účinnost, ale laboroval jsem s tím, abych zjistil, jakou cestou se dá nahrávání zlepšit, došlo i na náhradu odklápěcí hlavy za jinou z nějakého tržnicového jezevčíka. Přitom se výrazně zvětšil šum nahrávky, na základě toho předpokládám, že magnet na odběžné straně původní hlavy byl slabší a pásek přemagnetoval na opačnou polaritu, ale ne do plného nasycení.

Velikost předmagnetizačního proudu ovlivňuje mj. i to, odkud a kam se musí posunout klidový pracovní bod na charakteristice pásku. Jestli je pásek nasycený na doraz, lze pracovní bod buď posunout zpět směrem k nulové magnetizaci poměrně malým proudem (stačí i 700 µA), nebo k přetažení pracovního bodu "přes nulu", na to ale bývá potřeba proud 2x-2,5x vyšší, podle hlavy i druhu pásku.
O stejnosměrném zmagnetování páskové dráhy u kazeťáku se pravda moc přít nedá, tam toho magneticky měkkého a snadno zmagnetovaného tolik není, "jen" kombinovaná hlava, nicméně setkal jsem se u cívkáčů, že vodicí prvky a zejména čela hlav měla tak velký remanentní magnetismus, že po přehrání pásku smazaného nasycením bylo bezpečnější dráhu odmagnetovat. Konečně řada firem to ošetřovala po vypnutí připojením nabitých kondenzátorů na vinutí hlav, tlumené kmity hlavy odmagnetovaly. A to i přesto, že předmagnetizace i mazání byly zajištěné dvojčinným symetrickým oscilátorem (tady nejblíž to dělali Maďaři podle amerického vzoru, ale ti si po válce odvezli z Německa všechny možné patenty, nevím, jestli to vzniklo v Evropě nebo až za louží). Dodnes není zcela zřejmé, zda to bylo nutné, účelné, či šlo o zbytečnou paranoiu. Každopádně i před opravou platila povinnost dráhu odmagnetovat.
I relativně nevýznamná stejnosměrná remanence v pauzách bez modulace totiž zbytečně zvyšuje šum pásku, ať si výrobci mleli ten magnetovatelný prášek sebejemněji. A že to dotáhli tak daleko, až se zase daly dělat kazeťáky se stejnosměrným mazáním i předmagnetizací. I posluchači slevili ze svých požadavků a s magnetickým záznamem, který už dosáhl nejvyšší fyzikálně dosažitelné kvality, to nemohlo jít jinam, než s kopce.
Proto to používání stejnosměrně zmagnetovaných pásků nezakazuji, ale pouze nedoporučuji. Sám nevím, ale preventivně si na to dávám pozor. Jestli to mohl být problém před 60 lety, nemůžu ho vyloučit ani dnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2016, 13:28    Předmět: Citovat

To je zajímavé, nikdy mě nenapadlo, že by mazací hlava - magnet, mohla mít několik magnetů za sebou, to je zajímavý nápad. Od té doby, co jsem poznal předmagn. střídavou jsem se ke stejnosměrné nikdy nevracel, tak mi možná i něco ušlo. Měl bych tu mít jeden stroj s magnetem a AC predmagnetizací, budu se muset kouknout.
S tou velikostí DC předmagnetizace budeš mít asi pravdu, můj první mgf byl placatý Panasonic, mono, magnet, DC predm. Postupně jak jsem ojel hlavu až se začala rozšiřovat štěrbina, přestalo mi to nahrávat, hledal jsem příčinu a tak jsem se tehdy dozvěděl, že nejaká předmagnetizace vůbec existuje. Abych obnovil nahrávání, postupně jsem ji zvedal až do extrému. Pak se mi povedlo sehnat stereofonní hlavu, zapojil jsem tehdy jenom jeden její systém, proto jsem měl předmagnetizaci asi tak nízkou. Určitě dost pod 500uA. Ta změna k lepšímu byla úchvatná! Pak přišly lepší stroje a DC předm. už jsem nikdy více nezkoumal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rctamiya



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 383
Bydliště: Opavsko

PříspěvekZaslal: út únor 23 2016, 19:57    Předmět: Citovat

Zde foto meho pokusu, vysledek uspesny jak s DC tak i AC bias.
Dekuji vsem za rady.

Zapojeni primitivni.
Predzesilovac LM386 pres kond 5uF primo do hlavy, mechanika kazetaku cinska, oscilator ac ze zarivky 4W na 6V pres 24kom primo do hlavy, vstup signalu mobil....svete div se, ono to funguje Smile A kvalita je docela hodne dobra, dokonce s minimalnim sumem(kdyz demontuju magnet a pasku vymazu na tapedecku) a bez zkresleni s vybuditelnosti +2 dB.
Toto nastaveni je pro chromku.
Jeste zkusim nahradit magnet mazaci hlavou, snad to ZDROJ pro zarivku utahne Very Happy

Samozdrejme se jedna o pobaveni, tak si prosim z toho nikdo nedeljte srandu.



P2230201.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P2230201.JPG
 Velikost:  276.84 kB
 Staženo:  102 krát


P2230202.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P2230202.JPG
 Velikost:  273.5 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund