Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

přídavné závaží gramofonu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so únor 13 2016, 17:05    Předmět: přídavné závaží gramofonu Citovat

http://hudba.bazos.cz/inzerat/57481433/Tezitko-gramodesek-HASO-Akustic.php
má to provozní smysl ? no známej z kovovýroby by to dokázal vysoustružit z aušusu (již nepotřebných odřezů) nerezový kruhový oceli ale nebude to zatěžovat pohon gramce a tak podobně ?

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 13 2016, 17:08    Předmět: Citovat

Když má talíř v pořádku patní ložisko, ničemu to nebude vadit.
A půlkilové těžítko stabilitu otáček nijak významně nevylepší, tu vylepšuje především setrvačnost hmoty na obvodu talíře (stejných půl kila na poloměru 140 mm má nejméně 25x vyšší moment setrvačnosti, než to závaží o průměru 80 mm). Závaží podlepené tlumicí hmotou může ale "sežrat" některé složky hluku vznikající v materiálu desky.
Ale to je asi tak všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so únor 13 2016, 18:42    Předmět: Citovat

Pokud se dodrží Φ přibližně středový etikety LP desky a výška válce 20mm
(aby se zavřel plexi dekl aparátu) tak mi hmotnost bazmeku (ocel) vychází téměř přesně 1 kg no a to může bejt nápomocný coby setrvák gramofonů plasťáků s velmi lehkým lisovaným plechovým Al talířem jako můj Pioneer PL 335 nebo trochu podobný Technics SL-BD20 či Yamaha TT400 no zkrátka takové ty mittelklasse Gerät.
Další využití výrobku je protizávaží v prodejně ovoce-zelenina případně těžítko na mapy, výkresy na pracovním stole.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so únor 13 2016, 21:29    Předmět: Citovat

Odkaz jsem neotvíral, ale znamená to, že deska bude o 2 cm výše? Tak do toho bych nešel. Navíc - pokud máš dobrý gramofon - co na něm chceš vylepšovať? Jestli máš šmejd, tak se talíř ani neroztočí. A konečně - co z toho? Zcela určitě nejsi v tom věku, že bys sluchem rozeznal rozdíl.
Edit: Jo tak, to závaží se položí na desku? Aha, tak pak už to vystihl Hill, setrvák se dělá jinak. Je to blbost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so únor 13 2016, 21:47    Předmět: Citovat

Kremik: jo, deska leží na talíři a závaží tlačí shora, takových pomocných přípravků je víc jako tlumicí podložka slipmat (neplést s metalovou kapelou Slipknot)
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 13 2016, 23:09    Předmět: Citovat

jimirek napsal(a):
Za ty prachy, no nekup to. Důstojně se to i cenou řadí mezi další v jiných vláknech zde zmíněné audiofilské lahůdky...

Kolik jich asi tak dobrý soustružník vytočí za hodinu? Dvacet? Řekněme 120 za směnu, ať si může přebrousit kudly a uvařit kafe.
Materiál, práce, energie, povrchová úprava poniklováním nebo chromováním (to by se dělalo na více kusech najednou), k tomu nějaké daně a pojištění, normálně mi vychází, že by se přiměřená cena za kus vešla i s balením do krabičky a marží obchodníka do 150 korun. Když dvě stovky, tak proto, že obchodník ví, že celodenní výrobu bude prodávat dva roky, zákazníků na to zase tolik není, tak stejně ho to nebude živit, ale ať z toho něco má.
Takže i to "nejlevnější závaží na trhu" je nejméně čtyřiapůlkrát (ale spíše ještě více) předražené.
Konosuke, jestli jich tvůj kámoš pár udělá, třeba najdeš i nějaké zájemce tady, kteří by za to byli ochotní zaplatit i s poštovným, přestože naši vědí, že přínos toho závaží zdaleka není tak slyšitelný, jak se deklaruje v inzerci, natož za devět stovek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2016, 10:50    Předmět: Citovat

Dobře, tak když chceš zlepšit vlastnosti talíře, proč ho nevyndáš, a nedáš něco zevnitř nejblíže jeho obvodu? Bude to mnohem lehčí, nesrovnatelně lepší, nebudeš to muset s každou deskou sundávat a nebude trpět ložisko a vlastně celý pohon. Navíc to vůbec nemusí být soustružený kruh z jednoho kusu, můžeš tam narvat doslova jakýkoli železný odpad, stačí, když to trošku rozumně vyvážíš, což u talíře gramofonu není žádný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2016, 12:52    Předmět: Citovat

Ano, to je jediná cesta.
Marně hledám nějakou fotku mého prvního gramošasi, které jsem překopal z darovaného šasi H04 v "chlebníku" tuším S12, z něhož zbyl jen nosný plech, talíř a ložisko talíře.
Zvolil jsem řemínkový náhon, řemínek jsem lepil Alkaprénem z čtvercové šedé modelářské gumky ≠ 2,5 mm, motorek z magnetofonu Start s odstředivým regulátorem a stupňovitou kladkou byl mimo šasi v desce skříně. Už v roce 1968... dělal tehdy vůbec někdo něco takového? Se svislou osou ten odstředivý regulátor reguloval sice lépe, než naležato, ale ostatní nectnosti mu zůstaly, tak jsem do obvodu talíře (měl vnější Ø = 300 mm) nechal stočit ocelový prstenec čtvercového profilu ≠ 10 mm, bylo ho 901 mm a měl mezi konci asi 4 mm mezeru, takže byl o fous větší a musel se dovnitř talíře namáčknout, mezi konci pak zůstala mezírka asi 0,5 mm. Sice by tam držel vlastní silou, ale "pro jistotu" jsem prstenec podmázl ChS Epoxy 1200. Po vytvrzení jsem naproti mezírce trochu odvrtal, až se talíř na osičce sklopené vodorovně přestal zastavovat ve stejné poloze. A bylo vyváženo.
Těch 0,7 kg navíc na obvodu si s nepravidelnostmi chodu motorku hladce poradilo a gumka odpružila. Kolísání se neuvěřitelně zmenšilo.
Mimochodem - na nahrávkách klavírních skladeb je kolísání slyšet nejvíc, ani jednou jsem si pak nestěžoval, že mi nestabilita otáček uráží uši.
Raménko jsem nahradil postupně hadí hlavou ze šasi H21 s přenoskou VK031, pak přišly sterofonní desky, tak následovala výměna raménka za kubistickou hadí hlavu z HC646 s přenoskou VK311 a posléza za trubkové z HC11 s poddajnější VK4301, což byla vzhledově VK311, ale i slyšitelně hrála lépe.
Ten gramofon je už v nenávratnu, druhý, který jsem dodělal v roce 1983 (vylepšoval jsem ho z původní verze někdy od roku 1980), mám dodnes a je nafocený v článku o odhlučnění tady na hlavní straně.
EDIT: přece jen se nějaký obrázek našel - to gramorádio je na tomto diáku z roku 1982 na komodě vlevo.


Naposledy upravil Hill dne po únor 15 2016, 20:46, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2016, 13:49    Předmět: Citovat

Ano ovšem, to mě rovněž napadlo...na lehký talíř zdola těsně u okraje přilepit 4 ocelová závažička na kříž ale musej bejt přesně vyváženy na gram a milimetr aby to neházelo.
Tažená kruhová nerez ocel i levná jakost "potravina" DIN 1.4301 v toleranci D9 pod stovku za kg nebude jo leda zpravovat ty nepotřebné odřezy za cenu šrotu co jinak končí jako vsázka k přetavení do pece...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2016, 14:58    Předmět: Citovat

Nač taženou a ještě nerez? Já tam dal prstenec stočený z obyčejné čtvercové tyčoviny ze stejně obyčené konstrukční oceli, té se tehdy říkalo 11 600.
Původně jsem vystřihoval límec z plechu a ohýbal ho kolem okraje talíře, odstředivě vylít olovem ani klempířským cínem se mi to ale nepovedlo, vždycky to někde teklo a cákalo ven, loupal jsem to pak i s omítkou, tak jsem se spokojil s ocelí.
To byly doby, kdy nikoho nějaké ROHS nezajímalo a z olova se dělaly i vodovodní trubky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund