Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

protizákmitové zapojení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bred



Založen: Jun 12, 2007
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 22:29    Předmět: protizákmitové zapojení Citovat

Zdravím, našel by se někdo, kdo by dokázal vysvětlit, poradit... ???

Okrajově se zabývám elektrotechnikou a nevím si rady.

Různě na netu i tady jsem našel různé rady a odpovědi, ale žádná nebyla asi dost specifická k mému tématu.

Jedná se o řešení mechanického tlačítka v obvodu s CMOS obvody, kde zobrazená část plní funkci postupné reakce na polohu spínače, ale konkrétní fce postupného spínání není asi důležitá.
Narazil jsem totiž na problém způsobený tzv. zákmity mechanického tlačítka, jehož vlivy se mi nedaří eliminovat, byť jsem našel několik popsaných řešení. Tyto zákmity způsobí, že se obvody zpravidla ihned po první změně stavu tlačítka přepnou do posledního stavu jako bych vykonal několik sepnutí, respektive rozepnutí.

Nejjednodušším nalezeným způsobem ochrany před zákmity je asi (RC člen) nebo složitěji různé kombinace hradel rezistorů a kondenzátorů, nebo RS klopný obvod atd. Viz přiložené obrázky.



V mém případě potřebuji ovládání pouze spínačem, nikoli přepínačem jako třeba u RS klop. obv..Ač jsem to nezkoušel, přijde mi takové zapojení bezchybné, avšak jak jsem zmínil, rád bych zůstal u spínače.
Přikládám moje schema, respektive řešenou část.(Napájeno 12V)
Obvod mi přijde velmi choulostivý na vzájemné velikosti rezistorů i kapacity, asi přesně nerozumím všem vlivům kolem a něco pomíjím.
Určitě by bylo příjemné pokud někdo předloží funkční variantu, ale rád bych se pokusil pochopit kámen úrazu.

Bred



protizákmitové opatření 2.JPG
 Komentář:
některá zapojení získaná z netu z kterých jsem čerpal.

Stáhnout
 Soubor:  protizákmitové opatření 2.JPG
 Velikost:  32.68 kB
 Staženo:  151 krát


protizákmitové opatření.JPG
 Komentář:
některá zapojení získaná z netu z kterých jsem čerpal.

Stáhnout
 Soubor:  protizákmitové opatření.JPG
 Velikost:  56.76 kB
 Staženo:  123 krát


protizákmit.png
 Komentář:
Moje zapojení. Schema A je původní které nefunguje. Schema B je výsledek metody pokus omyl a i když ne na sto procent, dalo by se říct, že funguje s poměrně nízkou nespolehlivostí.

Stáhnout
 Soubor:  protizákmit.png
 Velikost:  12.59 kB
 Staženo:  159 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 22:42    Předmět: Citovat

Myslím, že když prostuduješ publikaci Syrovátko-Čermoch: Zapojení s integrovanými obvody, nebo Kurz číslicové techniky, najdeš tam ověřená řešení.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 23:01    Předmět: Citovat

Volil bych variantu a) z obrázku protizákmitová opatření, kombinace rc a schmittova klopáku by měla být dobře spolehlivá, pokud tedy nevadí zpoždění sepnutí i rozepnutí dané rc časovou konstantou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 5:40    Předmět: Citovat

Přesně na to slouží http://www.cmos4000.com/cmos/4047.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 8:42    Předmět: Citovat

Uveď raději konkrétní zapojení. S monostabilním obvodem to nebude pro tazatele tak snadné jako je to pro tebe, BOBOBO.


Jinak bych taky volil SKO a RC článek jako Zaky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 9:09    Předmět: Citovat

Jak nesnadné , šváb a dvě součástky . Může si vybrat vstup +i- a stejnětak výstup + i - . Není nic jednoduššího . Přidával jsem to k ZPA regulátorům , kde byl porod se do nastavení trefit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 9:26    Předmět: Citovat

Ale monostabilní obvod přece jednou překlopí zpátky. To se sem nehodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 9:34    Předmět: Citovat

Já mám zato , že ošetřuje tlačítko ? Nebo ne ? On ošetřuje přepínač ? Pokud přepínač , tak následuje obvod , který popsal dříve a před něj dá zase obvod OŠETŘUJÍCÍ zákmity tlačítka .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 9:45    Předmět: Citovat

Asi bude lepší počkat, jestli se tazatel vyjádří. Zpočátku píše o tlačítku, potom o spínači. Já měl za to, že chce spínač, co drží v sepnuté poloze( řazení č.1 ), ale obvod je tak rychlý, že reaguje na odskoky kontaktů, což je nežádoucí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 13:36    Předmět: Citovat

Nechce něco takového ? (R2 není nutný, do uvolněných vstupů NAND se dají vnutit počáteční podmínky klopáku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 13:56    Předmět: Citovat

Máš k tomu tabulku ? Stav po náběhu napětí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 23:27    Předmět: Citovat

Zdar, hardwerově lze zákmity spínače potlačit některým ze způsobů popsaných v A Radiu 10/99, softwarové potlačení zákmitů tlačítek je popsáno zase tady:
http://352lab.vsb.cz/ServerFinalVer/Marek/pic-html/od5/od5_7.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so únor 06 2016, 22:34    Předmět: Citovat

Kolik jsi jich vyzkoušel ? Já to 4047 vícekrát .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bred



Založen: Jun 12, 2007
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: ne únor 07 2016, 9:13    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Volil bych variantu a) z obrázku protizákmitová opatření, kombinace rc a schmittova klopáku by měla být dobře spolehlivá, pokud tedy nevadí zpoždění sepnutí i rozepnutí dané rc časovou konstantou.


V publikaci od Petra Jedličky/ Přehled obvodů řady CMOS 4000 díl I, jsem našel zapojení (viz. příloha).
Domnívám se (snad správně), že by takové zapojení mělo mít stejnou funkci jako Schmittův KO (např. 4093).
Ale proto, že jsem s přiloženým vyobrazením nedosáhl spolehlivé funkce, tak jsem trochu rozpačitý, zda by mělo zásadní význam to zkoušet s 4093-ojkou.
Máte někdo snad zkušenost, že by mezi náhradním zapojením z 4011-tek a 4093-ojkou byl výrazný rozdíl ve spolehlivosti?



Schmittův KO z 4011.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schmittův KO z 4011.png
 Velikost:  6.7 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bred



Založen: Jun 12, 2007
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: ne únor 07 2016, 10:02    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Nechce něco takového ? (R2 není nutný, do uvolněných vstupů NAND se dají vnutit počáteční podmínky klopáku).


Zajímavé zapojení, ale nejsem jistý zda umím správně porozumět jeho fci.
Budu li uvažovat, že v počátečním stavu bude na vstupu 1. hradla L pak na jeho výstupu a hlavním VÝSTUPU H a na výstupu 2. hradla úroveň L.

V tento okamžik, je spínač rozepnutý, kondenzátor je za krátký okamžik nabitý přes rezistor R1.
Když spínač sepnu, vybíjecí proud z kondenzátoru zajistí překlopení 1. hradla do stavu L, následně je úroveň H na výstupu 2. hradla a kondík se opět udržuje ve stavu nabitém.
Nyní spínač rozepnu a nic se nepřeklopí, pouze se začne vybíjet kondík skrze R1.
Teprve až nyní při dalším sepnutí spínače dojde vlivem nabíjení úbytku napětí za R2 při nabíjení kondíku k opětovnému překlopení 1. hradla do našeho původně výchozího stavu.
-------
Přijde mi to svým chováním( pominu-li vliv kondíku na čosové průběhy) jako klopný obvot typu T, který se dá snadno vyrobit z KO typu D např 4013.

Prosím, porozuměl jsem tomu správně?
Pokud ano, určitě si toto zapojení někam založím, ale můj problém to neřeší.

--------
Jedná se mi vlastně pouze o první čtyři impulzy, pak už je do resetu zařízení jakýkoli vstup tímto spínačem skrze řešený obvod bezvýznamný.

V zařízení vycházím ze stavu rozpojeného spínače, a zpracovávám jiným paralelním vstupem hradla nízkou úroveň signálu .

V druhém kroku spínač sepnu a pouze se mi změní úroveň signálu na vysokou úroveň aniž by v tento okamžik došlo k překlopení jediného KO.

Ve třetím kroku spínač rozepnu a za ideálních podmínek(žádné rušivé vlivy) dojde k překlopení pouze 1. KO (ten vlevo)

Ve čtvrtém kroku spínač sepnu a překlopí se i 2. KO.
----------
Nejedná se o tlačítko, ale o spínač.
----------

Zásadní vliv má druhý krok, kdy dochází k přechodu do rozepnutého stavu. Výhodu spatřuji v tom, že pokud by snad došlo k porušení aktuálně uzavřeného okruhu spínače okamžitě se tím změní stav na nízkou úroveň, což mohu jednoznačně vyhodnotit jako buď poruchu nebo funkční změnu stavu spínače.
Očekával li bych příchod vysoké úrovně a vodič by snad byl přerušený, tak se nikdy nedočkám i kdybych spínač přepnul 100krát .

Omlouvám se tu rozsáhlost povídání Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund