Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Převinutí trafa 1000VA

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
multa62



Založen: Sep 09, 2009
Příspěvky: 38
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 16:18    Předmět: Převinutí trafa 1000VA Citovat

Zdravím všechny,
mám trafo 1000 VA s primárem 500 V a sekundárem 220 V.Z důvodu primárního napětí jsem se rozhodl trafo převinout na 220 V (primár).Trafo je jádrové se dvěma cívkami a plechy tvaru L.Za svůj elektrikářský život jsem navinul nespočetně traf,ale vždy se jednalo o plechy tvaru M nebo EI s jedinou cívkou.
Na tomto typu trafa je na každé cívce 1/2 vinutí. Trafo navíjím ručně -potom spočítám počet závitů v řadě a pak pokračuji dále.
Jde mi hlavně o to,že je možné,že nebudu mít naprosto shodný počet závitů na každé cívce.Vinu drátem 0,8 mm,takže se může jednat skutečně jen o pár závitů.Nebudou se tam vyskytovat nějaké příčné (vyrovnávací) proudy,které by nadměrně zvyšovaly primární proud hlavně při zatížení trafa?Pokud někdo máte zkušenosti -prosím o radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4036

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 16:26    Předmět: Citovat

Při sériovém zapojení obou cívek se mírné rozdíly v počtu závitů vůbec neprojeví. Mimochodem, jaké má být výsledné sekundární napětí? To bude oddělovací trafo 230/230?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 16:32    Předmět: Citovat

Pokud navineš na každý sloupek vinutí 110V a spojíš je do série, nějaký závit sem tam nevadí, pokud navineš na každý sloupek vinutí 220V a spojíš je paralelně, i malý rozdíl v počtu závitů vadit bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 16:45    Předmět: Citovat

Zatím není jasné, jak bylo původní vinutí pospojované(paralelně/sériově) a jak to plánuješ spojit po převinutí.
Předpokládám, že nové primární cívky mají být paralelně - podle toho, že vodič o průměru 0,8mm by byl v sérii hrubě poddimenzovaný. I tak bude slabý na výkon 1kVA.

V případě paralelního spojování cívek se snaž dodržet stejný počet závitů. Tak velké trafo má malý vnitřní odpor a málo závitů na volt, takže je lepší se vyrovnávacím proudům vyhnout.

Když se nemůžeš dopočítat, musíš měřit napětí.
Dalo by se to zjistit třeba tak, že bys trafo s oběma prim. cívkami částečně složil (netřeba pěchovat plechy na těsno) a provizorně na každý sloupek přimotal stejný malý počet závitů z nějakého zbytku.
A pak bys do tohoto sériově pospojovaného pomocného vinutí pustil nějaké odpovídající malé napětí z jiného trafa. A pak bys spojil konce primárů tak, aby na druhé straně byla skoro nula. Dokud tam nula nebude, je třeba ubrat nebo přidat závity. Přesná nula to asi nebude, ale musí to být menší hodnota než je napětí na závit. Je to dost kostrbatá a pracná metoda, a určitě jsou i jiné ale nic jednoduchého mě nenapadá.
Šlo by to asi i jednodušeji bez pomocného vinutí, ale chtělo by to přesný měřák, stabilní síť a tak vůbec.


Naposledy upravil PavelFF dne pá únor 05 2016, 0:03, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
multa62



Založen: Sep 09, 2009
Příspěvky: 38
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 23:33    Předmět: Citovat

Původní zapojení trafa bylo tak,že obě cívky byly zapojeny paralelně a to tak,že začátky vinutí cívek byly na jedné svorce a konce na druhé,na přiloženém fotu je to dobře vidět.
Sekundární vinutí plánuji na 6-12-24 Volt.Každé vinutí samostatně.
Z vašich odpovědí vyplývá,že by bylo vhodnější vinutí spojit do serie.Zatím mám navinutý pouze primár na jedné cívce(druhá je ještě původní-teprve jsem s tím začal).
Teď jsem ale trochu zmatený,tak prosím poraď te ,jak by bylo nejlepší to provést.Díky předem.



DSC04854.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC04854.JPG
 Velikost:  274.62 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 23:58    Předmět: Citovat

A co tak původní sekundár 220V použít jako dnešní primár.
Potom 500V (původní primár) odmotat a (místo něj) navinout nové sekundáry - požadovaných 6-12-24 Volt. A budeš vinout pouze silnějším drátem (vyhneš se navíjení slabým 0,8mm).
Pokud to teda půjde takto provést (nwm, jak jsou dnes vinutí na sobě).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 0:10    Předmět: Citovat

Podle fotky je 500V vespod.

Máš slabý drát na to, aby cívky byly do série.

Paralelní spojení je výhodnější v tom, že ti stačí slabší drát, se kterým se líp dělá.
Na sekundáru se už snad dopočítáš závitů přesně a nebo budeš měřit rozdílové napětí, jak popisuju výš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
multa62



Založen: Sep 09, 2009
Příspěvky: 38
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 11:23    Předmět: Citovat

Zdravím,
všem děkuji za náměty,určitě pomohly.
Ad kokun: to bylo první, co mne napadlo.Poněvadž primár byl spodní,tak jsem musel nejdříve odvinout sek.Spočítal jsem závity a vyšlo mi 1,8 z/V.
Přiznám se,že jsem se původně domníval,že každá cívka obsahuje jen 1/2 vinutí,což byl vzhledem k jejich zapojení zásadní omyl.
Proto jsem se vrátil a trochu prostudoval teorii.Předesílám,jsem chtěl trafo převinout tak,aby bylo prakticky použitelné pro běžnou potřebu tzn. s napětím,která se nejčastěji používají.S primárem na 500 V je prakticky na nic a zbytečně leží v regálu.
Teoreticky by to mohlo být provedeno tak,že na 1.cívku navinu primár a na 2.cívku sekundár-mělo by to fungovat.Anebo použít jen jednu cívku a navinout na ni vše.V obou případech bych se vyhnul problémům s malým rozdílem závitů.
Napište mi prosím váš názor.
V každém případě děkuji pavloviFF za velmi podnětný příspěvek-opravdu mi pomohl.Jsem už v důchodu a mám dostatek času ,tak budu více měřit a laborovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4036

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 11:30    Předmět: Citovat

Primár a sekundár zvlášť na dvou cívkách vede k velké rozptylové indukčnosti - trafo bude měkké. Vinout vše na jednu cívku není vhodné z hlediska ztrát v mědi. Zůstal bych u dvou cívek, ale navinul bych je v sérii - primár i sekundár. Tím se vyhneš rozdílným proudům.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2016, 17:48    Předmět: Citovat

Mimochodem toto staré trafo, zřejmě ještě z ČSSR, je hezká ukázka toho, že výkon trafa nezávisí na průřezu jádra. Obě cívky mají ještě velkou rezervu na tlustší vodiče než dodal výrobce. Takže kdyby byl prostor pro vinutí naplno využit silnějším vodičem, dostali bychom z vinutí větší proud a tedy i výkon.
A naopak, při průměru primáru 0,8 bude výkon menší než původní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund