Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvárací usmerňovač, náhrada trafoplechov (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
780529



Založen: Sep 11, 2007
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 15:05    Předmět: Zvárací usmerňovač, náhrada trafoplechov (přesunuto) Citovat

Dobrý deň. Mal by som na Vás prosbu ohľadom náhrady trafoplechov v tlmivke. Chcem postaviť zvárací usmerňovač s tzv. VEĽKOU TLMIVKOU k zváraciemu transformátoru( usmerňovací mostík, tlmivka kondenzátor). A celkom mám problém zohnať veľké trafoplechy. Keďže elektromagnetizmus je pre mňa viac menej neznáma vec, chcel by som sa spýtať, čím by sa dali trafoplechy nahradiť. Mám doma hrubú Fe pasovinu. A mal som predstavu o výrobe jadra z pasoviny ( narezať, pozvárať, stiahnuť, vytvoriť vzduchovú medzeru a stiahnuť) . Je to možné ????

Dakujem za pomoc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 15:08    Předmět: Citovat

Trafoplechy nelze nahradit libovolnou pásovinou. Jaký potřebuješ rozměr?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 15:15    Předmět: Citovat

Vyprav se do sběrných surovin a nějaké to trafo si tam najdi, rozeber a máš trafoplechy, kostru už případně uděláš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
780529



Založen: Sep 11, 2007
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 15:25    Předmět: Citovat

Cena železa je 7 centov/1 kg a cena plechu je 5 cent/1kg. Takže zberné suroviny som už obehal dávno ako prve. Nikde nič. Aj tak ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miyuki



Založen: Jan 07, 2016
Příspěvky: 93

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 15:54    Předmět: Citovat

Vyplatí se to vůbec i s použitím materiálu ze šrotu ? V porovnání s cenou invertoru ať už kupovanýho, nebo doma dělanýho. Z novejch plechů a drátu by to bylo minimálně o řád dražší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 16:00    Předmět: Citovat

Transformator, ako stroj pracujuci so striedavym magnetickym polom, potrebuje aj magneticky obvod ktory v nom spravne funguje. Pouzivaju sa tenke plechy s vysokym obsahom kremika. Je to kvoli stratam virivymi prudmi. Preto nemozes pouzit obycajny plech.
Ale ak mas konkretne rozmery alebo este nemas cievku, nemal by byt problem trafoplechy kupit.


Naposledy upravil Peterseal dne st leden 20 2016, 16:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mikosa



Založen: Apr 29, 2007
Příspěvky: 93
Bydliště: Bílovec - Novojičinsko

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 16:00    Předmět: Citovat

Použij tlumivku z výbojky veřejného osvětlení na ulici .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 16:31    Předmět: Citovat

Když je tlumivka v obvodu stejnosměrného proudu, jádro přispívá k celkovým ztrátám jen malým podílem, i kdyby bylo z kusového železa. Jen se sycením bude třeba jít níž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 17:17    Předmět: Citovat

Nwm k jakému trafu (výkon, proud) chceš tu tlumivku použít - to mělo být už přímo v zadání Exclamation

Jak už bylo řečeno, trafoplechy ničím nenahradíš! Avšak i "(nejen) na nich" můžeš podstatně ušetřit.
Na "svarfóru" si vyhledej popis a zapojení továrního výrobku UDA 160 - tento usměrňovač byl prioritně určen k trafu
RTB 3 (příp. i 2, či 1); TMB 125 (všechno výrobky MEZ Brumov), příp. i k jiným, od jiných výrobců, s přibližně stejnými parametry - tj. do proudu 160A !!!
Pro tyto proudy má klasická tlumivka určitě více než 10kg, kdežto tl. do UDA 160 je podstatně lehčí - ušetříš nejen na železe, ale hlavně na (ne zrovna laciné!) mědi.
Na takovouto tlumivku seženeš plechy (EI) podstatně snadněji Rolling Eyes
Pokud bys trval na "klasické" tlumivce, tak na tom "svarfóru" vyčteš taky vše potřebné.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 18:33    Předmět: Citovat

Pro výkonovou tlumivku za usměrňovač ke svářečce lze bez problémů použít plný železo.Kdysi v časopise "Urob si sám" vyšel návod na výrobu usměrňovače ke svářečce.Bylo to z plnýho železa ve tvaru U.Nějaký info o článcích najdeš i tady.
Jinak - pro výrobu usměrňovače s pomocnou tlumivkou se používaljí tlumivky z pouličního osvětlení (jak už vylo zmiňováno).Sám mám i origo usměrňovač UDA 160 -vaří to s ním pěkně.Zvládá krátkodobě zatížení i 220A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
780529



Založen: Sep 11, 2007
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 21:41    Předmět: Citovat

Mam RTB3 a mám aj UDA 160. Ale nejako sa mi nepáči ako to prská. Viem že za málo penazi je malo muziky preto by som to chcel vylepšiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st leden 20 2016, 21:56    Předmět: Citovat

Takže máš vlastně ideální kombinaci. Ta "UDA" byla navržena především k tomuto trafu. (Věř - dělal jsem v té fabrice cca 30 let).
Pokud ti to nefunguje správně, tak jsou jen 2 možnosti:
a) - nezkušený svářeč, anebo
b) - něco nemáš v pořádku (pravděpodobně ten usměrňovač).
Poněvadž tato dvojice pracuje určitě v tisících případů k naprosté spokojenosti.
Prověřil bych v první řadě ten usměrňovač - vyzkoušel si u někoho, kdo právě tuto dvojici strojů má Wink

EDIT:
Teď se dívám zpětně do tvých příspěvků - přikláním se k bodu b).
Ty totiž nemáš UDA 160, ale spíše jen její napodobeninu, vyrobenou samo-domo. Doufám, že alespoň to trafo RTB 3 máš originál Shocked
Kde máš jistotu, že ten tvůj bastl funguje na 100%? Měl jsi to možnost porovnat s originálem?

Já dělal v té fabrice do konce r. 1993 - to už fabrika spěla k "úspěšnému zániku".
Začátkem těch 90. let jsme měli možnost (my zaměstnanci) odkupu téměř všech výrobků z její produkce, za poloviční ceny.
Já sám, poněvadž bydlím v činžáku, svářecí techniku nepotřebuju - nevyužil bych ji. Přesto jsem právě tuto kombinaci (RTB 3 + UDA 160) koupil pro svého švagra, který bydlí v rod. domku a který tuto kombinaci už více jak těch 20 let úspěšně využívá.
Co čtu různě po forech, tak je tomu vytýkána pouze větší hmotnost (oproti střídačům-invertorům). Je to ale vyváženo: nižší cenou a spolehlivostí - kdo to nepotřebuje stěhovat, tak to za nevýhodu ani nepovažuje. A kdo potřebuje mobilitu, tak si k tomu "posváří" nějaký přepravní "forichtuňk" (patrový vozík) - už jsem jich na NETu viděl několik Wink

RTB 3 + UDA 160
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2009031001
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2008051301



200903101924_rtb+uda_1.jpg
 Komentář:
RTB 3 + UDA 160 (MEZ Brumov)

Stáhnout
 Soubor:  200903101924_rtb+uda_1.jpg
 Velikost:  36.95 kB
 Staženo:  97 krát


200805132355_drevosvar2.jpg
 Komentář:
Něco podobného bastlíš? :-(

Stáhnout
 Soubor:  200805132355_drevosvar2.jpg
 Velikost:  39.2 kB
 Staženo:  87 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 6:16    Předmět: Citovat

Je to sranda . Proč někoho přesvědčujete ať to nedělá ? Nerozumím . Také jsem si dal k RTBčku velkou tlumivku a spokojenost . Tlumivka z VO je právě tzv. malá . Plechy lze vzít z jakkoliv starého zařízení , např. nabíječky akuvozíků třeba 60let staré atp. Pokud by jsi sehnal s proudem přes 100A , tak máš komplet vystaráno . Takovou jsem sehnal já . Kdyby jsi se potuloval v mém okolí , plechy zde mám , dokonce orientované , chtěl jsem dělat celou svářečku . Ale projekt usnul , i když jsou již cívky z Cu namotané .... Snad 25let .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 12:30    Předmět: Citovat

Nepoužívala se v těch napodobeninách tlumivka z sodíkového osvětlení snad 400W. Snad se nemusela ani převíjet.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 12:54    Předmět: Citovat

Jo , ale to si najde na svarforu , ale to nechce a já také ne .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund