Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED Samsung UE22D5003BW, šasi U57F - zdroj

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 22:40    Předmět: LED Samsung UE22D5003BW, šasi U57F - zdroj Citovat

Nebýt to jen malá placka (22"), tak se do toho ani uvrtat nenechám - nemám ani dostatečné prostory, ani zkušenosti.

Známý to přinesl, že se ani nerozsvítí signální led ST-BY a po zapnutí z DO panel jen slabounce poblikává.
Chtěl jsem si nejprve opatřit nějakou dokumentaci, ale nepochodil jsem.
Sice jsem k tomuto šasi našel i servismanuál, avšak chybí schémata - jsou v něm pouze bloková. Toto mně docela zaskočilo - že nebývají přiložena sch. zdrojů a invertorů vím, ale že nejsou žádná . . . Cry
Šásko U57x má hodně variant, a proto se od sebe zapojení hodně liší - malé modely LED podsvícení, jiné (velké?) zase CCFL podsvícení, proto jsou hodně rozdílné i zdroj. desky.

V mém modelu (a ještě v mod. UE19D4003BW) je tento zdroj (foto na str. 4-54 sm):
Výrobce: Powernet     CODE: BN44-00467A     MODEL: PD22A0_BPNV
Bohužel ani k tomuto zdroji se mně nepodařilo najít sch. zapojení. Kromě řady nabídek na "finál" jsem našel pouze obecný návod na prověrku - tady.
Proto dotaz: Nemáte někdo sch. zapojení tohoto zdroje? (příp. odkaz na stažení)

Přesto jsem se do hledání závady pustil i bez schématu - nakonec jen podle "obecné nápovědy" (i bez ní!) a závadu jsem hned objevil:
Byl zkrat na sec. za diodou DM887 - resp. byla zkratovaná přímo ona.
Byla osazena tato: Logo výr. chybí     Typ: SR315A      Pack: DO-201AD     Jedná se tedy o schottky diodu.
Příčinu zničení neznám - předpokládám že náhoda (stárnutí?), páč za ní nic zkratováno nebylo,
S těmito impulz. zdroji mám minimum zkušeností. Proč se v těchto zdrojích hodně využívá právě schottkyho diod? - hl. kvůli jejich malému úbytku v propustném směru (menší výkon. ztrátě) na nich, či jen vysoké frekvenci?
Páč jsem v zásobách našel pouze "slabší" schottky SR360 (60V 3A) a 1N5822 (40V 3A) a orig. Di. byla (150V 3A), tak jsem usoudil, že by byla napěťově poddimenzovaná a když "odešel" originál, tak tyto by "odešly" tím tuplem.
Tak jsem na zkoušku použil raději běžnou-rychlou BYW72 (200V 3A) keramický pack SOD-64.
Telka po výměně Di. DM887 (náhr. BYW72) běží - po cca 15min. chodu je Di. sotva vlažná.
Páč je však na DPS vedle DM887 ještě příprava DM888 (paralelně k DM887) -NC! (NC = Non Conected = neosazeno), tak předpokládám, že buďto tam v minulosti osazovali ty Di. dvě (a teď ušetřili = že by "kurvítko"?), anebo se 2. osazovala jen pro větší modely (výkony?) - Nevím

Proto 2. dotaz: Je nutné shánět orig. Di. SR315A (či hned dvě), anebo tam můžu nechat tu moji provizorní náhradu trvale?
Nwm totiž ani kde orig. sehnat (AME má pouze na 100V 3A a pokud bude jinde, tak pošt. bude několikráte dražší, než diody Cry
Anebo co jiného použít - nedaří se mně ani najít nějaké ekvivalenty - třeba mně doma něco leží.

Děkuji všem, kteří dočetli až sem a zvláště těm, kteří něco poradí k věci.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33911
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 22:48    Předmět: Citovat

V akej napatovej vetve je ta dioda? 150V tam na sekundari nema kde byt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 22:53    Předmět: Citovat

V spinanych zdrojoch je ovela dolezitejsia rychlost polovodicov, nez ubytky napati na nich, takze vyberat hlavne podla doby zotavenia Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 22:58    Předmět: Citovat

Dioda může být právě v sekci pro LED podsvícení, ledky jsou v sérii a takové napětí tam klidně být může, ale malý proud. Takže pokud je náhradní dioda pouze málo teplá, klidně bych ji tam nechal, průraz původní zjevně nezpůsobil žádné drastické zahoření, tak v nejhorším případě by se problém opakoval. Schottky jsou použity jak kvůli rychlosti, tak kvůli malému úbytku, menší ztráty = méně hřející diody, hlavní roli ovšem bude hrát jak, jinak, jejich cena, je tam to nejlevnější, co na dané pozici přežije záruku. Možná by stálo za úvahu zkontrolovat stav elytu za proraženou diodou, mohla ho potrápit opačná polarita a nemusí být v nejlepší kondici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 23:01    Předmět: Citovat

Když jsem telku rozjel, tak jsem naměřil:

Sekundáry:                        ST-BY       ON        Teplota
.......................................................................................
DM887-"BYW72"/kat.        23,8V      14,18V      46°C
DM884- SR506/kat.          5,22V       5,22V       47°C
DM885-  dtto  /kat.           dtto          dtto        41°C
DM881- .F34/kat.             33,6V       19,8V       44°C
DD851- .R210/kat.           33,7V       32,1V       30°C     (podsvícení LED?)

Takže DM887 po nějaké stabilizaci asi zdroj 12V - Nevím

EDIT: 10.1. - doplnění tabulky o naměřené teploty.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne ne leden 10 2016, 14:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 23:13    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Dioda může být právě v sekci pro LED podsvícení, ledky jsou v sérii a takové napětí tam klidně být může, ale malý proud. Takže pokud je náhradní dioda pouze málo teplá, klidně bych ji tam nechal, průraz původní zjevně nezpůsobil žádné drastické zahoření, tak v nejhorším případě by se problém opakoval. Schottky jsou použity jak kvůli rychlosti, tak kvůli malému úbytku, menší ztráty = méně hřející diody, hlavní roli ovšem bude hrát jak, jinak, jejich cena, je tam to nejlevnější, co na dané pozici přežije záruku. Možná by stálo za úvahu zkontrolovat stav elytu za proraženou diodou, mohla ho potrápit opačná polarita a nemusí být v nejlepší kondici.

Ne, podsvícení bude spíše ta DD851 (menší pouzdro - a jiná větev, jiné značení DDxxx) - ani jsem zatím nezjišťoval její typ (leží na desce - nečitelně) a myslím, že to ani nebude třeba.
Taky jsem nevysledoval, jestli nejsou náhodou paralelně i ty DM884 a DM885 - páč je na nich naprosto shodné napětí (a nemění se jak ve ST-BY, tak i v ON provozu).
Ale ani u těchto jsem zatím nezjišťoval typ - měření jsem prováděl až po připojení a montáži desky, abych to mohl zapnout. Mně zajímal především ten zdroj s Di. DM887/888.
Ale není žádný problém to znovu demontovat a přečíst (i za cenu vyletování) jakékoliv součástky.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 23:40    Předmět: Citovat

Nedělal bych si s tím hlavu, pokud je dioda v 24V větvi, tak by byla 60V verze asi na hraně, ale možná by stačila, záleží, jak je zdroj dobře navržený a jaké má překmity, to by se dalo prohlédnout osciloskopem, ale dioda s Ur 200V to zvládne určitě a pokud nehřeje, dále bych se s tím nezabýval, je spoustu zajímavějších věcí k řešení na světě Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33911
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 23:48    Předmět: Citovat

Moze to byt nestabilizovana vetva pre invertor (ktory tam nemas) alebo audio.

Kazdopadne ti to funguje a nehreje, tak by som to povazoval za opravene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so leden 09 2016, 0:05    Předmět: Citovat

Takže tam asi nechám to, co jsem tam dal.

Zaky napsal(a):
Takže pokud je náhradní dioda pouze málo teplá, klidně bych ji tam nechal, průraz původní zjevně nezpůsobil žádné drastické zahoření, tak v nejhorším případě by se problém opakoval.

Ano, jak výše píšeš - pokud by nevydržela, tak se problém pouze zopakuje.
Nová je dostatečně vysoko nad DPS (ještě jsem jí nechal na vývodech i ty ferit. perličky, jak jsem ji zdemontoval z nějaké telky), takže ani tepelné namáhání desky nehrozí. Až když by se to zopakovalo, tak tam dám origoš (mezitím ho snad někde seženu) - něco z tohoto (90÷200V).
Už proto, že to zákoš po mně už zítra chce (má to od švagrové, někde 50km daleko) a má tam jet. I za cenu, že by to musel příště zase přivézt, stejně tam jezdí častěji.
Ještě ráno prolezu všechny zdroj. desky (co mně leží doma), jestli bych náhodou neobjevil nějakou vhodnější schottky Di.
Zatím díky všem, kteří se zúčastnili.

EDIT:
Teď mně ještě napadá - neměl bych ty ferit. perličky spíše vyhodit? - přecejen Di. byla v CRT a tam na takové frekvenci nejela, tak nwm, jestli ten ferit tady vyhoví. Ještě vyzkouším (změřím teplotu - infrákem) jak diody (ker. tělíska), tak těch feritů.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 09 2016, 0:15    Předmět: Citovat

Ano, perličky by tam být neměly, DPS se navrhuje s ohledem na minimalizaci impedance, na druhou stranu si netroufám odhadnout, jestli může být jejich vliv vůbec měřitelný Smile Ale dal bych je pro klid duše pryč. Pokud by ovšem vliv měly, mohly by zase pomoct odlehčit diodě při trr, takže by ve výsledku mohla méně hřát. Opět bych k tomu přistoupil z hlediska prozkoumání zajímavosti - změřit teplotu diody s perličkami a bez, nebo z hlediska lenosti - chodí to, zadeklovat a pryč s tím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so leden 09 2016, 3:13    Předmět: Citovat

Okrem toho sa pri takychto diodach pocita s ich chladenim do medenych plosiek na PCB, takze dat ju vysoko nad plosak moze byt viac na skodu nez na uzitok - cim kratsie vyvody, tym lepsie, zaroven je aj ich nizsia impedancia a mensie prekmity - clovek by neveril, ako zdanlive prkotinky na vyssich kmitoctoch robia citelnu zmenu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so leden 09 2016, 11:04    Předmět: Citovat

Vďaka za poučenie - ty plošky jsou tam skutečně dost velké, vývody diody rovněž hodně silné, tak přenos tepla na DPS (a vyzáření těmi ploškami) bude jistě intenzivní.
Teď jdu ještě prohrabat krabici se zdrojema, jestli náhodou nějakou vhodnější schottky Di. nenajdu. Pravděpodobnost je ale malá - zdroje jsou vesměs z DVD přehrávačů a SAT receiverů a tam jsou nižší požadavky na parametry těch Di., takže vhodnější (než jsem našel dosud) asi nenajdu Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2016, 14:23    Předmět: Citovat

Přestože už jsem měl osazenu ("definitivní") Di. BYW72, s minimálními vývody (sice to bylo jen o cca 5mm, což byla délka těch ferit. "korálků" - barva zn.: green), tak jsem ji přece ještě vyhodil, páč jsem ještě nakonec objevil schottky SR5A0 (100V 5A).
Tak doufám, že tahle bude dostatečnou náhradou za původní SR315A - sice menší napětí, zato proudově (5A) je více než u té původní. A byla by snad i za tu paralelní dvojici DM887/888. Wink

Ještě upravím (doplním o naměřené teploty a o "zapomenutou" Di. DM881) výše uvedenou tabulku.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund