Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co ovlivňuje praskání LP desky?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 19:56    Předmět: Co ovlivňuje praskání LP desky? Citovat

Zdravím,už se s tím trápím asi tři roky co jsem poznal jednoho člověka co si libuje v poslechu kvalitní hudby na LP.
Celo dobu když k němu přijedu vždy se mi zdálo že mu LP desky prostě nepraskají nebo hodně málo slyšitelně.
Až jednou jsem od něho koupil jednu desku,poslouchali jsem ji u něho a potom jsem si ji odvezl domů a taky přehrál.Rozdíl byl obrovský u něho sem tam jemné prasknutí u mne hrozné.
Zkoušel jsem všechno možné různá kabeláž různé gramofony různé preampy i koncáky ale nikdy žádná změna.
Mám podezření v jednom rozdílu mezi náma kolega používá hodně kvalitní MC přenosku (z hlavy nevím co to teď má) a já používám MM.
Začal jsem na OMB5 potom OMB10 nyní mám sumiko black pearl ale krom změny barvy zvuku je praskání pořád stejné.
Kolega má gramec Pro-ject RPM 9 já RPM 5 on má upravený actidamp MK4 na MC přenosku,já to samé bez úpravy tedy MM.Konec on DPA 380 já DPA 222.
A asi taky v tomto to může být on má bedny Sonus Faber concerto já jen obyčejné KEF coda Q3.
Je možné že MC přenosky hrají (nepraskají) o tolik lépe než MM nebo jak se zbavit praskání (není to statické praskání ale praskání od jemných škrábanců).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31796
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:08    Předmět: Citovat

Určitá možnost tam je, MC přenosky obvykle pracujou s ještě menším přítlakem na hrot než MM (míň jak 1g = 10mN). Ale daleko spíš tvůj kolega pečlivě dbá na čistotu a drasticky si hlídá, aby mu na deskách uvízlo co nejmíň zrníček prachu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:25    Předmět: Citovat

Budeme na tom stejně,máme stejné kartáče na prach Lencobrusch a ještě si ode mě půjčuje pračku na vinyly a psal jsem i o desce kterou jsme hráli u něho a za hodinu u mě takže se nemohla zasvinit převozem v autě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:47    Předmět: Citovat

A nepoužíval medzi gramcom a ostatným nejaký "hardwér" ?
Videl som to raz dávno pripájalo sa to medzi gramec a zosilovač. Odstraňovalo to s toho tie lupance a praskanie. Dalo sa to kúpiť v Maďarsku neviem jak sa to volalo bolo to už dávno Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:59    Předmět: Citovat

Měl udělaný bufer od Dudka ale ten používal jen mezi CD a předzesilovačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 0:01    Předmět: Citovat

Dnes sa dá použiť na nahrávanie aj prehrávanie takéto niečo Nevím .
Tá skrinka čo sa dakedy dávala medzi gramo a zosík bola však super vec .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 5:50    Předmět: Citovat

Jde ještě o to, kolik těch praskotů pochází skutečně od nečistot v drážce a kolik jich způsobují přeskoky statické elektřiny. Ta mimo jiné přitahuje z okolí desky i tak jemné částice, které by normálně na desku ani nesedly. Záleží totiž i na vlhkosti vzduchu v prostoru kolem gramofonu, protože statický náboj vzniká i pouhým pohybem řemínku vzduchem.
Ale neslyšel jsem to, jen hádám na základě zkušeností se statikou po přestěhování ze zděného bytu do panelového. Přes léto jsem ještě nezaznamenal nijak podstatný rozdíl, zato v zimě, kdy se topilo, v paneláku ty projevy statiky vždy nepříjemně zhoustly.

Opět na okraj:
Klíčování praskotů se zpožďovacím vedením podle AR jsem kdysi měl (svého času vyšlo opravdu účinné zapojení, tehdy se impulsním rušením zabýval kdekdo i pro příjem rozhlasu FM i AM), ale seřídit to na maximální účinnost a minimální ztrátu původní informace bylo o trpělivost, zvlášť, když jsem tehdy používal samo domo osciloskop se 7QR20 a nějakými EF80, či co jsem tam tehdy nacpal, a náhodné průběhy na obrazovce se daly spíše tušit, než vidět. Samozřejmě, chodilo to, většinu mechanických lupanců to vyklíčovalo nebo aspoň utlumilo na nerušivou velikost, se staikou si to moc dobře poradit nedovedlo, ale ten kombajn jsem před lety dal Červánkovi mého života rozebrat na prvočísla a roztřídit součástky podle druhu a hodnoty, už jsem měl zase o trochu lepší.
Dnes si desku pustím jen svátečně (nebo ji sampluji do digitálu), tak mi nedělá problém ji přehrát za mokra, ostatně to jsem popsal v článku na hlavní straně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4232
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 7:28    Předmět: Citovat

když pominu, že praskání (v určitých mezích) má svoji romantiku která k vinilu patří. Hodně dělají reproduktory a frekvenční průběh zesilovače. Zvláště když jsou ( ostré) výškáče tak sykavky a praskot vynikne. Ovšem nejhorší je když se na to praskání člověk zaměří pak to je na výměnu technologie, protože to slyší o to intenzivněji a všude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 8:05    Předmět: Citovat

Jojo, při této deformaci se občas přistihnu dodnes. A dochází mi, že jsem ani tak často neposlouchal obsah, jako rušivé pozadí, zkreslení a "sound", tedy subjektivní dojem z frekvenční a fázové charakteristiky. U magneťáků jsem si toho docela užil.
Významnou roli hrají i vlastnosti poslechového prostoru, i ty dokážou zdůraznit signály impulsního charakteru.
Vlastnosti přenosek a jejich rozdíl se projeví jinde, než v lupancích. Na ty má přenoska sama o sobě minimální vliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 8:28    Předmět: Citovat

já mám zase zkušenost, že velmi záleží na typu hrotu, jeho stáří - počtu ohraných desek a tím velikosti rádiusu . . .
Když je totiž ohraný, nebo poškozený, zapadá do drážky poněkud hlouběji
a pak s užitečným signálem "slyšíš" i bordel na dně drážky.
Když se použije hrot se správným radiusem a je ve správné výšce drážky, slyšíš jen ten "užitečný signál . . .

mám to odzkoušeno hlavně na starých šelakových deskách.
Na typu přenosky, předzesilovače a koncového stupně při odstraňování lupanců nezáleží, teda pokud je doopravdy nedělá statika . . .

na ukázku nahrávka C.K. orchestru někdy kolem roku 1914 . . .
http://www.ok1hga.nagano.cz/archiv/my_gramophone_records_needles_box/MP3/Hoch-a_Deutschmeister.mp3
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 8:35    Předmět: Citovat

Hille mohl by jsi mě navézt na to udělátko o kterém píšeš že bylo v nějakém amáru? Stačí mi ročník číslo už si to najdu a budu mít co dělat dlouhé zimní večery při poslechu praskajících desek.

ok1hga z té nahrávky jsem jelen,to byli i šelákové desky nahrávané ve stereu nebo to praskání rozdělil nějaký soft do dvou stop?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 11:55    Předmět: Citovat

Zatím jsem měl při monofonních náhrávkách problém s jejich zpracováním v NeroWaveeditoru, muselo se samplovat rovnou stereofonně, aby se nahrávka dala nějak editovat, jinak z ní zbyla jen rovná čára s občasným škvrknutím. Nevím, jestli to v novějších verzích odstranili, nové Nero do nového počítače jsem nekupoval. Jednání prodejců od Nera, že trvali na zakoupení nové plné verze jen proto, že jsem musel vyměnit DVD mechaniku, mě tehdy přesvědčilo, že tak nutně zase Nero nepotřebuji.
Ale, jak říkám, je to 12 let, třeba se už polepšili...

Nicméně ze šelakové desky je lepší snímat rovnou monofonně a samplovat do dvou kanálů, jako by byla nahrávka stereofonní. Dát ke stereofonní přenosce hrot na N78 je sice příjemná možnost, ale skutečně se bude dnes těžko hledat šelaková deska, která má oba boky drážky opotřebené stejně. Takže i praskoty nejsou v obou kanálech ve stejném okamžiku.
Proto bude hotový signál vypadat, jako by byl ze stereofonně řezané desky.
Paralelní spojení obou kanálů (ještě v analogové části) tomuto jevu zamezí.

Snad si odpoledne najdu 5 minut času, abych se hodinku dvě pohrabal v amárech a našel to schéma klíčovače praskotů. Jinak k témuž vyzývám i všechny ostatní, kdo jako bude rychlejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 12:09    Předmět: Citovat

Přenoska má vliv zcela zásadní...co jsem kdysi na NC420 vyměnil ze zvědavosti původní VM2101 za tuzexovej kus Shure M75 (nic jiného tenkrát nebylo kromě vzácné JVC Z4S a náhradní NEC do ty stříbrné almary za 29.9 tis.Kčs) tak šum a praskot mírně ohraných nosičů vzrostl nemožně, no prostě lépe snímala i ty nežádoucí vady, poruchy zatímco Tesla tak nějak je přehlížela, řečeno obrazně.
Antistatic carbon fibre brush a mokrá pračka.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 14:13    Předmět: Citovat

Když jsem VM2201 nahradil JVC Z4S, žádný rozdíl ve snímání praskotů jsem nepozoroval. Vlastně poslechově trochu přibylo výšek a podle kmitočtové měřicí desky byl průběh ve výškách vyrovnanější.
Jen v tom, že JVC má kratší hrot a chvějku opravdu nízko nad deskou, takže vyhrabané částečky prachu ji dokážou zvednout nad desku, A stačí jich opravdu málo. Proto jsem se dal na mokré přehrávání, při něm se sajrajt nehromadí. Na tohle úplně stačí destilka, jestli jste neobdrželi desku s cizími mastnými daktylkami, to už pak jde jedině s pomocí pár kapek nějakého smáčedla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2016, 14:43    Předmět: Citovat

Jednou na sklonku éry totáče jsem napsal do pobočky Sanyo electric v Dojču že teda renovuji jejich gramec TP 1010 UM (fakt se dovážel do Tůzu za strašné tenkrát peníze) a potřebuji tu origoš přenosku (Tonabnehmersystem) no netrvalo měsíc, zásilka i s věnováním a prospekty byla ve schránce...to jsem měl doma Vánoce v říjnu.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund