Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

problém s VF moduly AUREL
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 16:48    Předmět: problém s VF moduly AUREL Citovat

Mám problém s 443MHz moduly aurel. Chci je použít k přenosu dat mezi 2 procesory ATMEGA8. A abych se nemusel programovat s vlastním protokolem přenosu, použil sem USART (asynchronně, 8bit, parity bit, 1 stop bit, jen 100 bit/s. Naprogramoval jsem oba procesory a v kontaktním poli vyzkoušel funkčnost přes drát. Komunikace probíhala 100% bez chyb. Zkusil sem tedy místo dratu zapojit VF moduly, ale ejhle neprojde skoro nic (mene nez 5% dat). A to na vzdalenost jen par cm (vse v jednom kontaktnim poli). Nemáte nekdo zkušenost s těmito moduly (konkrétně TX-SAW a AC-RX), nebo zdroj informací jak se prakticky používají tyto moduly k přenosu dat?

Nevadí třeba že to je vše napájeno z jednoho zdroje (4x NiCd článek), nebo že je všechno blízko u sebe? Nechci dělat DPS dokud nebudu mit ověřenou funkčnost zapojení.
Návrat nahoru
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 19:13    Předmět: Citovat

Už jsem na to asi přišel. Přijímač z nějakého důvodu neudrží na výstupu logickou jednicku delsi dobu (zlomky sekundy) nezávisle na tom že vstup přijímače je pořád připojen na log 1. Nevím jestli je to chyba v modulu nebo standardní vlastnost (nedají se sehnat téměř žádné informace v ČJ a v datasheetu sem nasel jen zapojeni vyvodu), ale znemozni mi to pouzit USART protoze v klidovem stavu je linka v log 1. Jestli je to standardní chovaní tak musím pro přenos naprogramovat vlastni protokol, ktery s tim bude pocitat nebo se da pouzit jina periferie?
Návrat nahoru
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 19:31    Předmět: Citovat

Nechce to náhodou nějakou nosnou? - třeba to neumí přenést stejnosměrnou úroveň.. (Log1 musí být asi signál o nějakým kmitočtu..)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 19:51    Předmět: Citovat

No předpokládal sem že ne, v datasheetu (www.selectronic.fr/includes_selectronic/pdf/AUREL/TX-SAWSZ_UM.PDF a www.aurelwireless.com/wireless/uk/manuals/650200473_um.pdf) píšou u vstupu do vysílače: "TTL 0÷5V type data input" a u výstupu na přijímači "Receiver digital output". Takže sem očekával TTL úrovně (log 1=5V stejnosměrných).
Návrat nahoru
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 19:59    Předmět: Citovat

\_Honza_/: Já mám taky takovej dojem, že to co přivedeš na vstup (TTL) budeš mít na výstupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 20:11    Předmět: Citovat

Jenže tomu tak bohužel není, a nemůžu si dovolit koupit jiný modul, abych vyzkoušel jestli ten co mám není třeba poškozený.
Návrat nahoru
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 20:26    Předmět: Citovat

Ja s temito moduly ted experimentuju a narazil jsem na uplne stejnej problem jako ty. Bohuzel to opravdu neumi trvale prenaset log 1. V datasheetu pisou, ze se musi pouzit modulacni kmitocet 4 kHz a modulace ON/OFF takze ted logickym signalem spoustim AKO s kmitoctem asi 4 kHz a tento signal prenasim. Z prijimace tento signal zase "demoduluju" pomoci MKO a je to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 04 2006, 20:54    Předmět: Citovat

A já doufal ze přenos dat vyřeším pár řádkama kódu přes USART. Teď to vypadá že to bude na bůh ví kolik hodin programováni a laděni Sad
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út září 05 2006, 14:08    Předmět: Citovat

Tak zkus zvednou rychlost komunikace na ty 4Khz (4000Bd). Třeba to proleze...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 05 2006, 16:32    Předmět: Citovat

Ty moduly dokáží udržet log1 déle než tu setinu sekundy při 100bps, zvýšení rychlosti tedy nejspíš nepomůže. Problém je v tom, že USART v režimu kdy nic nevysílá (IDLE) drží linku v log1 a komunikaci začíná stažením linky na log0 (=start bit). Jenže jelikož se úroveň na výstupu přijímače nezávisle na vysílači za určitou dobu (desetiny sekundy) změní na log0, tak už startbit správně nedojde.

Situaci by možná vyřešil invertor mezi procesorem a modulem na obou stranách. Ale potřebuji obě zařízení co nejmenší a nejlhehčí, tudíž bych se rád dalším součástkám vyhnul.
Další možností možná bude zvýšit rychlost a posílat nějaká data neustále. Jako třetí možnost a také zatím nejreálnější a nejspolehlivější vidím softwarově naprogramovat nějaký druh pulsní modulace (např log0=1ms mezi pulzy a log1=2ms mezi pulzy)
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út září 05 2006, 17:02    Předmět: Citovat

Pořád mě připadá jednodušší ten invertor z "kácéčka" a dvou odporů, než vymýšlet vlastní protokol...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupiino



Založen: Jun 06, 2006
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: st září 06 2006, 13:38    Předmět: Moduly Aurel Citovat

Pánové, pokud se můžu přimluvit, používejte nosnou..... veškerý ostatní pokusy, co jsem zkoušel, zatím ztroskotaly. A ještě jedna věc: testovali jste, že vysílač vysílá log1 trvale? Moduly co mám já tohle neumí! Spadnou na 0!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 06 2006, 14:39    Předmět: Re: Moduly Aurel Citovat

Lupiino napsal(a):
Pánové, pokud se můžu přimluvit, používejte nosnou..... veškerý ostatní pokusy, co jsem zkoušel, zatím ztroskotaly. A ještě jedna věc: testovali jste, že vysílač vysílá log1 trvale? Moduly co mám já tohle neumí! Spadnou na 0!!!


Možná bys měl více číst a potom psát. Ale v podstatě máš pravdu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 07 2006, 21:19    Předmět: Citovat

Co myslíte konkretně tím použít nosnou? Zapojit nějaký generátor frekvence mezi chip a modul? Máte někdo odkaz na konkrétní řešení?

Ja jsem to zatím vyřešil tím, že sem si přenos zařídil softwarově použitím asi 1ms pulsů. Dosáhnu rychlosti asi 15 B/s, s chybovostí okolo 10%. Toto mi pro můj účel dostačuje ale předpokládám, že by se parametry po chvilce ladění ještě zlepšily.

citace:
Pánové, pokud se můžu přimluvit, používejte nosnou..... veškerý ostatní pokusy, co jsem zkoušel, zatím ztroskotaly. A ještě jedna věc: testovali jste, že vysílač vysílá log1 trvale? Moduly co mám já tohle neumí! Spadnou na 0!!!

Právě na řešení problému, že modul neudrží log1 (nelze tedy použít USART), sem se ptal původně. Nicméně trochu sem hledal, a zjistil že vysílač dokáže vysílat log1 trvale, problém je ve vyhodnocování signálu v přijímači, kde se pomocí RC členů a komparátoru určuje změna vstupního signálu a ne absolutní hodnota.
Návrat nahoru
147.228.103.52
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út říjen 17 2006, 10:17    Předmět: Díky Citovat

S tímto modulem budu teprve začínat, takže tvoje rada je pro mě přínosem. Navíc je vše popsáno v datasheatu. Jen se divím, že se ještě lidi ptají jak se to má ovládat a vymýšlení svého ovládání je naprostý nesmysl, poněvadž v aurel modulu budou určitě různě pásmové propusti a ty jakékoliv jiné ovládání (tj. fm) nebudou pravděpodobně brát, takže lidi ČTĚTE!!!
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund