Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramorádio Tesla Tábor II, oživení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 9:52    Předmět: Citovat

Co se týče potenciometru (regulátor hlasitosti) , tak ideální je samozřejmě výměna za nový , ale ten již těžko seženeš . Není - li odporová dráha silně "popraskaná ", pomůže Ti (omezeně) DIAVA - červená leštěnka na nábytek . Aplikuje se injekční stříkačkou s jehlou . Jehlu vsuneš pár milimetrů do potenciometru (ze strany vývodů) na odporovou dráhu a nakapeš několik kapek , několikrát protočíš potenciometr na obě strany . POZOR nekapej diavu pod bakelit VYPÍNAČE !
Dále co se týče gramofonové přenosky , tak se řiď radou od HILLA .

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 10:02    Předmět: Citovat

při absenci Diavy posloužila i brzdová kapalina Syntol akorát že chem. složení
bude asi mírně odlišné zrovna jak u staré Diavy z dob socíku

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 11:39    Předmět: Citovat

Lepší je potenciometr demontovat, rozebrat a vyčistit. Musí se u něj ale odvrtat nýtky. Pokud je poškozená dráha, (vydřená nikoli přerušená) tak se dá mírným vyhnutím posunout běžec víc k ose aby obíhal o menším průměru a tím potenciometr zachránit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 11:39    Předmět: Citovat

Ano , ta červená brzdovka byla obzvláště agresivní , měl jsem jí ve VOLZE M21 a byla dobrá na povolování starých zarezlých šroubů .
Tesla Orava cpala do těch ještě elektronkových TV typu 235 ap. něco jako červenou vazelínu konkrétně do potenciometrů "ladění" nap. pro varikapy . Tato "vazelína" tam vydržela po celou dobu životnosti TV .

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 12:25    Předmět: Citovat

Původně jsem chtěl "Lukášovi" také navrhnout tu "rozborku a zborku", no nevím , zda - li by to Lukáš zvládl . Rozhodnout se musí sám .
Dalším řešením by mohlo být : - Detail položky
Položka : Potenciometr TP 281 + vypinač 1M / G
Popis : Potenciometr s vypínačem - hřídel 6mm
Oddělení : Potenciometry Cena : 90.00 Kč
Katalogový list není k dispozici Vložit do košíku
Jaromír Buček - Elektronické součástky

Zatím má "Buček" více druhů potenciometrů dle hodnoty v přístroji .

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LukasJancar



Založen: Dec 27, 2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 18:06    Předmět: Citovat

Tak jsem dneska provedl testovací provoz a přes hodinu poslouchal rádio Dechovka Very Happy Udělal jsem narychlo provizorní anténu z vodiče cca 4m a natahal po pokoji, volič trafa na 240V.
Zvuk nebručí, jen to šumí, někdy méně, někdy více, ale to přičítám provizornímu zapojení a taky tomu že to nemůžu dost dobře jemně doladit kvůli drhnoucím lanovodům.
Poznatky: Osvětlovací žárovky (sundal jsem a očistil masku) stále všechny žhnou. Pravá strana svítí zvolené pásmo a ostatní lehoulince žhaví, nalevo se ale "dělí svit" mezi zvolené pásmo a osvětlení znaku Tesla. Zbytek opět lehce žhaví, ale trochu více jak vpravo. Je to takto v pořádku?
Stále se točí motorek gramofonu. Po startu pomalinku a postupně zrychluje až se točí podle mě nominálníma otáčkama. Pořád, dokud je zaplé rádio, nezávisle na dojezdovém spínači a volbě knoflíků. Čím by to mohlo být?

Chassis vyndám, povedu si důkladný "rozborkový denník" a fotodokumentaci, tak snad se to nějak nepoplete. Rozebrání potenciometru se nebojím, na mechaniku jsem celkem dobrý a mám i solidní dílenské zázemí a vybavení. V elektru si ale už tak nevěřím. Nevím jestli pomůže jen prostříkání, ale rád bych to udělal pořádně, i ostatní přepínače, protože to praská fakt nepříjemně. Ten Buček co poslal Elektronik55 by mohla být záloha kdyby se to rozsypalo.

Na přepínače a vodivé spojení mám nachystaný kontaktol, na motorek grama hodinářský olej, a co na ten zbytek, je lepší olej (jaký) anebo spíše nějaký tuk (uvažoval jsem nad silikonovou vazelínou nebo plastickým mazivem na plastové převody, taková ta bílá pasta)?

Takže elektro, když se to chová takto, tak by mělo být v pořádku? Nemusím měnit nic preventivně? Nerad bych aby nějaká načatá součástka s sebou vzala nějaké další, špatně sehnatelné...

Je dobré to proměřit alespoň podle první poloviny bodu 5 zde? http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000412 To bych doufám měl zvládnout. Píše se tam o vyndání kondenzátoru C39 - dělat, nebo raději nechat tak dokud to funguje?

To formování elektrolytů tedy není třeba, pokud rádio hraje v rámci možností normálně, chápu to dobře?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 19:40    Předmět: Citovat

Lukáši ,
čti pozorně a řiď se radami od HILLA , na bod 5 se vykakej , rádio Ti hraje ! Tento přijímač přijímá pouze signál modulovaný amplitudově DV,SV a KV , tento Amplitudový signál není všude stejný , jeho "síla" se v krajích různí . Např. Rádio dechovka se někde chytit nedá vůbec ! Natahování drátu po pokoji je k ničemu , je třeba použít anténu venkovní na izolátorech vis. Základy Radiotechniky - příjem rozhlasu .
Na ose "ladění" je setrvačník , který napomáhá překonat "tuhost" celé mechaniky .
V motorku gramofonu bude zatuhlá vazelína , pročisti technickým benzínem a znovu namaž (olej raději ne , ten vyteče) . Tenhle motůrek má tuším kuličková ložiska . Dále zkontroluj gumové obložení mezikola .
Vypínač motorku gramofonu bývá vadný , Musí cvakat v obou polohách .
Osvětlovací žárovky jsou ovládány přepínačem vlnových rozsahů . Drž se schématu , doufám , že ho máš .

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 20:09    Předmět: Citovat

Tak tak, v té anténě je příčina šumu. To rádio je konstruované pro provoz s venkovní anténou, radši vyšší, než nižšší, a radši delší, než kratší.
Zkusím to polopaticky vysvětlit, než začneš zbytečně ladit (jak vidíš trimr nebo jadérko, kterým se dá točit, nejsi k udržení), a než si tak zaděláš na problémy, které bys neměl, kdybys se na to ladění vyignoroval.
Mimoto na AM rozsazích je šum závislý na okamžité síle signálu z antény, tedy i na tom, jaký momentální výkon vysílač vysílá - z důvodu úspor se používá tzv. řízená nosná, jejíž výkon se při slabším modulačním nf signálu snižuje, AVC v rádiu funguje, tedy zvedne citlivost rádia a s ní i šum.
Další věc je fading, čili únik, při dálkovém příjmu: na anténu přichází pozemní vlna současně s vlnou odraženou od ionosféry. Délka dráhy této vlny je proměnlivá, tak se chvíli signály fázově sčítakjí a chvíli odečítají. V rádiu se děje opět to, co jsem popsal.
A, když se to děje, znamená to, že rádio je v pořádku, přinejmenším tak dalece, že musíš napřed odstranit mechanické příčiny potíží. Pak už obvykle není třeba s rádiem nic dalšího dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 9:53    Předmět: Citovat

dneska v panelákové zástavbě je problém natáhnout vnější drátovou anténu aspoň 20-25 m délky, brání v tom hned několik hloupých předpisů a směrnic ale najdou se otrlí všehoschopní desperaté, jednoho máme na sídlišti...na venkově je to jednodušší, od komínu baráku přes pole k urostlému stromu a tak podobně
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 15:25    Předmět: Citovat

Elektronik55 napsal(a):
Co se týče potenciometru (regulátor hlasitosti) , tak ideální je samozřejmě výměna za nový , ale ten již těžko seženeš . Není - li odporová dráha silně "popraskaná ", pomůže Ti (omezeně) DIAVA - červená leštěnka na nábytek . Aplikuje se injekční stříkačkou s jehlou . Jehlu vsuneš pár milimetrů do potenciometru (ze strany vývodů) na odporovou dráhu a nakapeš několik kapek , několikrát protočíš potenciometr na obě strany . POZOR nekapej diavu pod bakelit VYPÍNAČE !
Dále co se týče gramofonové přenosky , tak se řiď radou od HILLA .

Když už radíš, tak by jsi mu měl zdůraznit, že ta Diava musí být jen a pouze ta stará Wink . Ta nová je na dvě věci..

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 18:03    Předmět: Citovat

Když už radím (jak píše FREDIS) , tak poradím i jemu . DIAVA se stále vyrábí na Slovensku , tato tekutina je určená především na čištění a leštění nábytku , pro svojí vlastnost má i jiné využití (chlastat se teda nedá , to mi věř !) . Krom toho , že využíváme její "mastnoty" na odporové dráhy potenciometrů , jí využívají modeláři (vláčky) na čištění kolejí .
Je rozdíl mezi "čerstvou a odpařenou" DIAVOU . Nejsem chemik , ale vím , že DIAVA obsahuje :
benzín
odsiřený petrolej
aceton
barvivo

U dlouho skladované diavy se odpaří těkavé látky a zůstane jen mastný petrolej .
Závěrem : - není - li odporová vrstva potenciometru "přerušená" , pomůže i nová čerstvá Diava , byť jen na omezenou dobu ! Není to renovace , ale pomoc v nouzi !!!

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 20:21    Předmět: Citovat

Mě radit nemusíš, vím co píšu Wink . A o tom rozdílu mezi novou a starou Diavou se toho napsalo víc než dost, určitě i na Bastlírně. Hledat to nebudu. Stejný je jen ten nápis, obsah už ne. Navíc mám schovaný zbytek té původní a je pořád stejná. Vzhledem, funkcí i čichem.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 20:34    Předmět: Citovat

Ve starý Diavě byl i včelí vosk a další složky, který po odpaření rozpouštědlovejch složek vytvořily rozleštitelnou vrstvičku na politúře.

V tý nový nic takovýho není, naopak obsahuje nějakou syntetickou látku, leptající měď a její slitiny - mosaz, bronz a pod. Po napatlání do potencáku ta nová akorát rozežere nejtky a měď obsahující díly, takže předtím poškozenej potenciometr úplně zničí ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LukasJancar



Založen: Dec 27, 2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 22:43    Předmět: Citovat

Hill, Elektronik55: Ok ok, elektroniku už tedy nebudu řešit Smile Chtěl jsem se jen ujistit že není třeba nic preventivně měnit či kontrolovat (byť to v tuto chvíli funguje), když budu mít chassis venku. Nic nastavovat a sahat na ledění obvodu, jadérka apod. určitě nehodlám Smile
Jdu tedy na mechaniku, o víkendu chci vyndat chassis.

Schéma mám vytištěné, i návod, Kottek už se taky usadil v knihovně. (Btw. nemá prosím ještě někdo k dispozici příručku k údržbě pro typ 512072? Mám jen pro 074 ale chybí tam pro mě důležité body. Nebo nevíte kde stáhnout? Nepovedlo se mi nikde dohledat).
Žárovky svítí a správně reagují na přepínání pásem. Spíš mi šlo o to, že i ty, které by zrovna svítit neměly, tak pořád slabě žhnou a jedna strana svítí slaběji než druhá. Dneska jsem rozchodil ještě spínač osvětlení grama, tak už se dá rozsvěcovat i toto Smile
Dojezdový spínač grama cvaká v obou polohách, jak ručně při pohybu raménkem, tak i při hraní desky. Secvakne, ale talíř se pořád točí. Od zapnutí stroje do jeho vypnutí.
Vyčistit a namazat mechaniku grama mám v plánu. Na gumovém mezikole jde trošku vidět věk, ale je pořád "gumové", není rozpraskané, deska hraje podle mě správně rychle, tak si myslím že bude v pořádku.

S tou anténou jste mě trochu předběhli, chtěl jsem se na ni zeptat později, ale když už se to řeší. V bytě je pro mě nereálné natahat si anténu velikosti a rozpoložení podle návodu, jediné co můžu je dotáhnout si k rádiu svod od společné panelákové antény. Má to cenu? Četl jsem že to není nic moc. Jak se to pak zapojí? Připojí se někde stínění kabelu? A je nutné připojovat uzemnění, na které má rádio zdířku (příp. kde)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2017, 6:12    Předmět: Citovat

STA má pouze FM rozsah, do rádia s AM by pouze zanášela rušení. To je lepší ten kus drátu v pokoji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund