Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramorádio Tesla Tábor II, oživení
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LukasJancar



Založen: Dec 27, 2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2015, 21:45    Předmět: Gramorádio Tesla Tábor II, oživení Citovat

Ahoj,
před nedávnem se ke mně dostalo gramorádio Tesla Tábor II. Rád bych jej zprovoznil. Nikdy před tím jsem gramofon neměl a ani se touto technikou nijak nezaobíral. Proštudoval jsem na internetu několik materiálů, ale popravdě z toho pořád nejsem moc moudrý. Chtěl bych se vás zeptat na pár věcí ohledně oživení gramofonu. Gramorádio se mi povedlo nahodit, ale mimo jiné je třeba opravit gramofon. Je tam ještě původní vložka PS-17. Jehly jsou 100% špatné a skoro určitě i krystal ve vložce (dočetl jsem se, že je citlivý na vlhkost, je to tak?). Co jsem hledal tak tato vložka už se nedá sehnat. Chtěl jsem se zeptat jestli nemáte zkušenosti čím ji nahradit. Nebo vložku jakých parametrů a typu shánět. Co jsem se dočetl tak existuje několik typů desek, drážek atd. Taky že životnost původní vložky byla jen pár desítek přehrání a že degraduje ať už vlhkostí nebo mechanickými vlivy. Čím byste ji nahradili? Pokud možno aby montáž nevyžadovala moc úprav a pasovalo to. A jakou technologii? Dočetl jsem se že existují i keramické vložky, které mají delší životnost a nedegradují. Pokud možno aby nová vložka měla delšího trvání než pár desek, nebyla citlivá na vlhkost a hlavně neničila desky.
Vložka a jehly jsou dvě různé a kombinovatelné součásti, nebo se to dodává a mění jako celek?
Neslibuju si od toho excelentní kvalitu reprodukce ani nemám v plánu to používat často. Spíš to jen rozchodit a sem tam si pro radost něco pustit. A abych na tom nehrál s vědomím že desky se ničí před očima.
Předem díky za jakýkoliv podnět či nasměrování. Jak říkám jsem v tomto zatím úplný laik. Díky moc za rady, Lukáš.



TT1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TT1.JPG
 Velikost:  42.87 kB
 Staženo:  326 krát


TT2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TT2.JPG
 Velikost:  39.95 kB
 Staženo:  268 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2015, 22:39    Předmět: Citovat

Přenoska PS17 byla přece vysokoohmová elektromagnetická a pravděpodobně jí nic není.
Je jí přizpůsobené i zapojení zesilovače v rádiu s možností zvolit jednu ze dvou různých korekčních charakteristik: RIAA pro desky s úzkou drážkou (M) a přibližně AES pro šelakové standardní desky (S). Ovšem skutečné vlastnosti této přenosky se budou asi těžko zjišťovat, bez nich však těžko navrhnout korekční obvod pro jinou přenosku.
Asi by stálo za to použít chvějku pro nějakou krystalovou přenosku a zkusit ji kapkou Epoxy přilepit: původní chvějka z bronzu s natmelenými hroty byla totiž připájená na kotvu magnetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 11:28    Předmět: Citovat

Měl jsi vyndaný talíř? Tipnul bych si, že bude i další problém se ztvrdlou gumou na hnacím mezikole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 14:03    Předmět: Citovat

Pokud by bylo zdeformované gumové mezikolo převodu, tak se mi v polici povaluje jedno docela dobré mezikolo tohoto typu. Mohu poskytnout.

Ad Hill > ty elektomagnetické vložky PS17 se později nahrazovaly vložkami s krystalem, tvarově shodné aby náhrada šla vsunout do držáčku. Kdoví co v té přenosce je. U této červené přenosky je přepínání mezi standardním hrotem a mikrohrotem pomocí podélné páčky s excentrem, tj. vložka spolu s jehlami se natáčela předozadně a ve většině případů které jsem viděl byl držáček s jehlami buď ulomený od chvějky nebo zdeformovaný. Doporučil bych dotázat se na některém sběratelském webu zda by takovou vložku byl choten někdo prodat. Podle fotek vypadá Tábor velice pěkně a bylo by škoda kdyby mu ten gramec nejel... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 15:25    Předmět: Citovat

Ty přenosky se opravdu dělaly jak magnetické, tak krystalové. Magnetická je plechová a krystalová porcelánová.

Tyto přenosky mají velký přítlak, nikterak dobré vlastnosti a špatně se shání ve funkčním stavu. Pokud na tom chceš opravdu poslouchat desky, asi bych ti radil to předělat na krystalovou přenosku novějšího typu - VK4302 nebo nějaký ekvivalent. Ty se dají pořád snadno sehnat a dají se k nim koupit i hroty. Musel by ses ale obejít bez možnosti přehrávat 78ot desky a bylo by nutné to mechanicky předělat, aby tam tu přenosku bylo jak upevnit, pak zkontrolovat, jestli je v pořádku přítlak. Elektricky to asi bude možné připojit přímo.

Hill: Tu magnetickou jsem si kdysi koupil nepoužitou v krabičce a měla přerušené vinutí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
LukasJancar



Založen: Dec 27, 2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 16:55    Předmět: Citovat

Děkuji za rady.
Takže jehly s chvějkou jsou obecně měnitelné díly a lze je kombinovat s vložkou přenosky? Zatím jsem do toho raději nehrabal, dokud nebudu vědět co a jak. Posílám fotku přenosky co tam mám. Je to ten elektromagnetický nebo krystalový typ? Jehly jsou špatné 100%, kvůli tomu byl přístroj odstaven na půdu. Dá se nějak zjistit, jestli je vložka přenosky dobrá nebo ne?
Rádio se mi povedlo nastartovat. Gramofon hraje, ale velice slabě. Jsou špatné elektronky. Vypovídá to něco o stavu vložky?
Franta: Díky, je to poměrně zachovalé. Podle mě to moc neběhalo. Jak znám babi, od které jsem rádio dostal, tak to hrálo akorát výjímečně na Vánoce. Talíř jsem zatím nesundával. Kouknu na to a kdyby to bylo gumové kolo špatné, dám vědět, dík Smile



ps17.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ps17.JPG
 Velikost:  53.57 kB
 Staženo:  238 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 17:02    Předmět: Citovat

Přenosku máš magnetickou a vyzkoušíš ji tak, že na jemný dotyk na chvějku (část s jehlami) bude reagovat hlukem z repráku. Pokud rádio hraje dobře, asi bude problém v přenosce. Jediná lampa použitá jen pro gramofon je jedna půlka 6CC41, tam bych vadu neočekával.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 17:16    Předmět: Citovat

Sice jsem přenosku PS17 ve všech třech exemplářích, s nimiž jsem se potkal, viděl jen magnetickou, konečně Kottek pro Tábor II také jinou nezná, ale to není tak těžké zjistit: jestli tam byla magnetická, naměříš v kablíku přenosky odpor asi 5k, ten je uvnitř rádia (R28) a společně s indukčností přenosky zajišťuje základní předkorekci snímací charakteristiky. S takovým odporem se krystalové přenosce rozhodně nechce spolupracovat, ta potřebuje vstupní odpor v rozsahu asi M39 - M56, s menším odporem uřízne hloubky (čím menší, tím víc), s větším je sice mírně zdůrazní, ale význam to nemá - zdůrazní hluk mechanismu a zvýší náchylnost na rozkmitání akustickou zpětnou vazbou.
Takže, jestli tam ten malý odpor je, musí ven a místo něj není třeba žádný, o to se postará mřížkový odpor vstupní triody, ten má hodnotu M5, to je pro kteroukoli dostupnou krystalovou přenosku tak akorát.

O svislou sílu na hrot ani tak moc nejde, ta se dá seřídit pružinou v kloubu raménka, potíž bude spíše s celkovou hmotností raménka, dost zatěžuje patní ložisko. Protože se v něm jedná spíše o mikropohyb, je ho je nutné udržovat trvale čistě namazané jemným tukem s přídavkem MoS2, aby aspoň něco nahradilo olejový film, který se vytváří za běhu rychloběžných uložení.
Původní PS17 byla totiž dostatečně nepoddajná, tak nějakých 7 g svisle na hrot ještě nehrálo roli, to se hrot v drážce udržel, i když raménko nechodilo docela hladce. Ono to šasi totiž bylo určené sice k přehrávání i desek s mikrodrážkou, ale mikrodrážkou monofonní, t.j. s poloměrem zaoblení řezacího hrotu nad 20 µm a o konstantní hloubce řezu. To stereofonní desky nemají - hrot musí sledovat i hloubkový záznam, i když "si ho jinak nevšímá", navíc poloměr zaoblení snímacího hrotu je mezi 13 µm a 18 µm, tedy i plocha kontaktu hrotu s boky drážky je asi poloviční a navíc "dostává zvedáky pod bradu", což s sebou nese i 5x větší tlak. Rozumný kompromis je svislá síla asi 5 g a použití nějaké nepříliš poddajné odolnější přenosky, sklápět se nebude a tu původní už nepotřebnou páčku na raménku zajistíš třeba kapkou silikonového tmelu, aby nedrnčela.
Dobře tam jde krystalová přenoska AUE CP40S20, Sanyo MG05, National EPC41, ale ty se dodávají jen s hrotem na stereofonní desky.
Zato jsou malé a kolem nich máš dost místa na nějaký držák, který musíš vyrobit. Nakonec by tam šla i některá z dosud dostupných VK43xx, ale vzhledem k jejich poddajnosti a ceně bych šel napřed do nějaké levnější, než se to vychytá.
Výstupy L a R spojíš paralelně a je to.
Ještě by občas měla být k mání keramická ER5MB s oběma hroty (jak MS, tak S78), jen se překlápí páčkou pod přenoskou spodem, takže původní páčka na raménku je taky na nic. Ale nevím, jaká je základní kapacita jejich krystalů, je dost možné, že vstupní odpor M5 bude málo na správný přenos hloubek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 18:21    Předmět: Citovat

padla tuším otázka "gramo hraje ale velice slabě..."a co rádio ? zesík výkonu je společný, osazen 6CC31, 2x EBL21, AZ12 (ta poslední je usměrňovačka rovněž společná pro celej aparát) tyhle báně bych vyměnil v prvé řadě ale kde sehnat kvalitní a provozuschopné, lepší než původní ? No možná někdo poradí...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 21:45    Předmět: Citovat

Nojo, to je kardinální otázka, tj. jestli a jak hraje rádio. Ale z jiného soudku: EBL21 a 6CC41. Možná se pohybuji v nějakém jiném hyperprostoru, nicméně mezi námi sběratelskými troglodyty nevnímáme tyto elektonky jako nedostatkové. Tím nenaznačuji, že je přehazujeme vidlema, ale jsou.
Mj. mne zajímá jak by byl schopen kvalitu těch svých elektronek vyhodnotit, když je nemá s čím porovnat, natožpak je změřit. Kdyby byl zblízka tady kolem Zlína nebo popř. kolem Třešti, kde máme klubový barák s vybavenou dílnou a nějaká ta hrající ébela nebo usměrňovačka tam určitě je, tak jsem mu jako nadšenci ochoten nějak pomoci. Jako vždy je to věcí domluvy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 8:16    Předmět: Citovat

Takovej bazmek řeší situaci enemže kdo ho má doma ?
http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/tester_p508/p508.htm
V nějakém servise R-TV nebo basltířské trucovně možná vyskytuje se,
jsou i jiné jednodušší modely, že jo.
Vakuovou duodiodu AZ..rádia snadno nahradíš čtveřicí křemíkových KY,
nebude to sice origoš zapojení ale dovnitř není stejně vidět,
výkonová pentoda EBL21 to je větší potíž no byla hojně zastoupena
ve většině čs. radií té doby...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 10:34    Předmět: Citovat

Mně stačí na měření elektronek klasika Tesla BM215A a mimoto mám ještě jeden zkoušeč, kterýžto jsem si vyrobil kdysi před 30 lety, protože na BM215A nejsou objímky na staré elektonky USA s tlustými kolíky na žhavicí přívody nebo na německá ervéčka apod.
Jo - tu AZ12 stačí nahradit dvěma diodami, protože anodové vinutí trafáku je dvojité se středem, není nutné dělat Graetz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 11:06    Předmět: Citovat

Možná by bylo lepší nejdřív něco změřit než hned bastlit diody místo AZ12.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
LukasJancar



Založen: Dec 27, 2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 15:50    Předmět: Citovat

Zdravím pánové, mockrát děkuji za vyčerpávající rady.
Rádio nehraje zatím vůbec, 6B31 je rozsypaná. První bych rád zprovoznil zesilovač a gramofon a pak se vrhl na rádio. Jak píšete, v zesilovači jsou EBL21 a 6CC41, ty jsou špatné, tzn. ty teď sháním primárně. Včera jsem hledal na internetu ale popravdě to není zas taková sláva jak jsem čekal. Obepsal jsem pár inzerátů a koukal na Aukro, tak čekám jak se to vyvrbí. Dále jsem našel toto http://patice.eu/ Máte s nimi nějakou zkušenost? Jsou tam všechny elektronky, které potřebuji, ale ceny jsem čekal nižší Smile Jinak nevím, kde shánět, ptal jsem se ve svém okolí, ale lidi kteří to kdysi dělali už je většinou vyhodili. Jak to řešíte vy?
Co se vložky týče, je tam skutečně elektromagnetická a měla by být v pořádku, až na ty hroty teda. Pokud jsem správně pochopil Hillovu odpověď, mám tedy dvě možnosti:
1. Nechat tuto vložku a vyměnit hroty. Tzn. přilepit epoxidem jak píše Hill. Jaké použít?
2. Anebo koupit krystalovou přenosku (zmíněné AUE CP40S20, Sanyo MG05, National EPC41) a uchytit ji namísto PS-17. Je u tohoto řešení nutné něco upravovat elektricky, nebo to bude po spojení L a P fungovat?
Pro jaké řešení byste se přiklonili vy?
Desky zatím nemám žádné, vyhodily se, tak si musím nějaké obstarat až to rozchodím. Jak je to s typem drážek? Přiznám se, že jsem o tom četl několik článků, ale stále v tom mám trochu guláš. Několikrát jsem se dočetl, že některé hroty ničí některé desky. Když se použije správný dobrý hrot (jaký?) pro danou desku a bude správný přítlak hrotu, tak by toto nemělo nastat, nebo ne? Jaká je většina desek, které se dají sehnat? Předpokládám správně, že hrot na šelakové desky se širokou drážkou nejspíš ani nebudu potřebovat?
Díky, L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 16:04    Předmět: Citovat

Šelakové desky na 78 otáček asi poslouchat nebudeš, takže ti stačí úzký hrot. Ta přenoska se ale nehodí pro přehrávání novějších stereofonních desek, má velký přítlak a není poddajná ve svislém směru, takže bude desky rychle opotřebovávat. Pokud to s poslechem novějších desek myslíš opravdu vážně, tak bude lepší na tento gramofon úplně zapomenout.

Jak jsi přišel na to, že jsou ty lampy špatné? Nejdřív jsi psal, že jsi rádio rozchodil, teď, že nehraje. Jinak kdybys napsal, odkud jsi, tak by ti je někdo dal třeba zadarmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund