Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ovládání RGB LED matice pomocí Raspberry či FPGA ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Fanula



Založen: Sep 07, 2014
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 20:12    Předmět: Ovládání RGB LED matice pomocí Raspberry či FPGA ? Citovat

Zdravím všechny,

chtěl bych poradit ohledně ovládání RGB LED panelu od Adafruitu. Nevím, zdali tento dotaz přímo patří do těchto témat, za to se předem omlouvám. Jedná se mi o tuto RGB matici LED: http://www.exp-tech.de/display-modules/led-displays/adafruit-32x32-rgb-led-matrix-panel. V popisu píší, že je vhodné ovládat tento panel pomocí FPGA, ale lze to také pomocí Raspberry. Tak bych chtěl poradit, co by bylo lepší (jednodušší) na ovládání takového panelu. Nebo zdali to lze úplně jinak ?

Všem moc děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 1:31    Předmět: Citovat

Nefunkční odkaz. 404 - Seite nicht gefunden
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3292

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 9:38    Předmět: Citovat

Myslim, ze nam chtel ukazat toto . Nebo nektere z jeho 4 mutaci na jejich e-shopu, kde maji JEN pres Vanoce zavreno, Mirku Smile
Ja pres Arduino honim displej 8x32. Ma v sobe ten brouk HT1632 a slape to pekne. Ale to je proti tomuhle "odvarek".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 12:35    Předmět: Citovat

S těmito RGB ledkami jsem si hrál, řízení jsem spáchal pomocí PSOC4 od Cypressu, komunikační protokol řeší konfigurovatelná logika (takové malé fpga) a přípravu zobrazovaných dat ARM MCU na 48MHz, PSOC4 má toto všechno na čipu, za 100 Kč je to super hračka Smile Nevím, jak rychle dokážeš z Raspi softwarově generovat komunikační protokol, při 1024 ledkách už to musí dost svištět, chce to dokázat překreslit celé pole aspoň 60 x za sekundu pro zdání neblikajícího obrázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fanula



Založen: Sep 07, 2014
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 13:24    Předmět: Citovat

Stačilo by výkonově Raspberry Pi 2 Modell B - 1GB RAM ? Nebo by bylo lepší použít FPGA třeba od Xilinx Spartan 6. O koupi FPGA jsem uvažoval již dříve. Kdybych třeba porovnal výše zmíněné Raspberry pi 2 Modell B se Spartanem 6 co by bylo rychlejší ?

Co přesně dělá ten Real Time Clock HAT:
https://learn.adafruit.com/adafruit-rgb-matrix-plus-real-time-clock-hat-for-raspberry-pi. To je nějaký časovač ?

Za ten odkaz se omlouvám Rolling Eyes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 16:06    Předmět: Citovat

Hat obsahuje akorát převodníky úrovní z 3V3 na 5V, jak se můžeš dočíst v popisu z tvého odkazu. K řízení použij to, s čím umíš, FPGA bude určitě vyšší liga, jak na znalosti, tak cenově, pro raspi bude stačit koupit jen raspi a vše ostatní bude k dispozici free a určitě na webu dostatečně popsané. Jak jsem četl specifikaci, já zkoušel neopixels, což je něco jiného, jak se řídí tento panel nevím. Ale každopádně počítej, že toho budeš muset dost načíst sám, dát sem odkaz a ptát se na věci, co jsou přímo v něm napsané, to nevím, proč se děje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fanula



Založen: Sep 07, 2014
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 17:05    Předmět: Citovat

Jo, máš pravdu nikdy jsem s něčím takovým nedělal. Spíš jsem to myslel tak, jestli nemá někdo přímo s tímto RGB LED panelem, zkušenost. Každopádně dík za odpověď.

Naposledy upravil Fanula dne so prosinec 26 2015, 19:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fanula



Založen: Sep 07, 2014
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2015, 19:01    Předmět: Citovat

Abych se popravdě přiznal, tak nemám zkušenosti ani s FPGA a ani s Raspberry. Proto jsem se ptal, co by bylo pro začátek lepší. Napadlo mne, zdali by bylo možné ovládat ten RGB LED panel třeba pomocí PC, abych nemusel na začátek nic kupovat nebo alespoň ne tak drahého ( v případě FPGA).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2015, 21:18    Předmět: Citovat

Zkusil bych to Raspi, je to celkem zvládnutelné jen s pomocí Google, pokud tedy umíš číst anglické texty (podmínka nutná pro vše, pokud neumíš, začni se učit). Ale začni něčím jednoduchým, blikání ledkou, čtením tlačítka a tak. Tohle se snadno udělá v Pythonu, nevím ale, jak je to s efektivitou a tudíž dosažitelnou rychlostí, to žádná sláva nebude. Nebo se zkus naučit s procesory od Cypressu, je to značně perspektivnější záležitost, než arduino, a díky jejich podpoře, příkladům, dokumentaci a video tutorialům je to zvládnutelné samostudiem. Tři roky zpátky jsem neměl o nějakých ARMech ani páru a dnes na téhle platformě tvořím v práci jednu aplikaci za druhou, je ale potřeba se naučit základy jazyka C. Obrovskou výhodou je, že díky IDE PSOC Creator (je free) nemusíš mít ani potuchy o nějakých registrech, jejich adresách a hodnotách pro konfiguraci, vše se řeší naklikáním funkcí v prostředí, nebo z kódu přes dobře zdokumentované API funkce. Spoustu periferií navíc realizuje vestavěné FPGA + UDB, což jsou vlastně další jednoduché procesory, takže když třeba máš už použité všechny UARTy a potřebuješ další, realizuje ho UDB a je to, nebo třeba hodně PWM kanálů a mraky dalších možností, co jiné procesory nemohou nabídnout. Pro začátek bych volil toto: http://cz.farnell.com/cypress-semiconductor/cy8ckit-059/dev-brd-cy8c5888lti-psoc-5-prototyping/dp/2476010 , tahle deska umožňuje debugging kódu přímo v procesoru a pak i toto: http://cz.farnell.com/cypress-semiconductor/cy8ckit-049-42xx/prototype-board-cy8c4245axi-483/dp/2420489 , to je nejlevnější kit s jednodušším procesorem, debuggovat ho lze debuggerem z předchozího kitu. Za tuzemské poštovné ti kity doveze Mausel.eu z Mouseru. Procesory jsou sice trochu dražší, ale 100,-Kč za PSOC4 je naprosto únosné, 400,- za PSOC5 je už přece jenom trochu víc, dají se ale na bastlení kupovat ty kity za 250,-, kde jsou za ty peníze dva procesory PSOC5. Na vývojové kusy procesory v práci z těch kitů přeletovávám, je to levnější, než kupovat holé nové procesory Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fanula



Založen: Sep 07, 2014
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 10:26    Předmět: Citovat

Děkuji za vydatnou odpověď Smile . Takže jestli to správně chápu, tak ty procesory od Cypressu jsou jednočipy (MCUs) a obsahují vlastně všechny komponenty pro běh normálního PC. Abych je mohl používat musím se naučit přesně jejich architekturu a pro každý typ se programuje trochu jinak. V případě Raspberry bych například vytvářel skripty v programovacím jazyce Python. Je to tak, nebo se pletu ?

Jak jsem zmiňoval na začátku, chtěl bych na RGB LED matici rozsvítit určitý symbol. Neblikal by, pouze by svítil a po určité době by se zase změnil. Myslím si, že by nebylo špatné zkusit oboje. Na začátek Raspberry a pak třeba ty MCUs. Pak by mne ještě zajímalo, jak je to s počtem GPIO pinů. Díval jsem se na rozblikání jedné LEDky pomocí Raspberry a používali se k tomu právě ty GPIO piny, tak zdali by mi pro RGB LED matici a rozsvícení statického symbolu stačilo 40 GPIO pinů na Raspberry Pi 2 modelu B.
A ještě by mne zajímala ta frekvence. Zdali by pro plynulou změnu barev LEDek stačila frekvence 900 MHz u Raspberry nebo i nižší v případě MCUs. Možná jsou to hloupé dotazy, ale jak říkám, tuto oblast teprve objevuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 12:06    Předmět: Citovat

Kdyby sis něco přečetl o těch RGB modulech, tak bys věděl, že těch pinů potřebuješ 12.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2015, 18:16    Předmět: Citovat

Na MCU typicky běží pouze uživatelský program, který musíš napsat. Výhodou je takřka okamžitý start bez dlouhého bootování. Může na něm běžet i nějaký operační systém, ale není to běžné a zpravidla se uživatelská aplikace kompiluje dohromady se zdrojáky toho OS, který se používá pro snazší realtime multitasking. Zatím jsem vždy vystačil s vlastním řešením, OS si totiž vezme dost výkonu MCU a zatím jsem se do těchto vod neponořil, protože to nebylo potřeba. Jestli vystačíš pro plynulé překreslování s výkonem Raspi ti nejspíš nkdo neřekne, nejde až tak o takt CPU, ale hlavně o to, z čeho budeš GPIO řídit a jaký overhead k tomu přidá běh Linuxu. Python je interpreter, moc rychlý nebude, pokud napíšeš řízení efektivně v C, budeš na tom rychlostně asi o dost lépe. Jak se přistupuje na Raspi k periferiím z C netuším, hrál jsem si jen s Pythonem, určitě to ale půjde snadno vygooglit. Počítej, že k testování a ladění budeš bezpodmínečně potřebovat alespoň adekvátně rychlý logický analyzátor (dá se levně koupit deska a zbytek zajistí PC) nebo lépe digitální osciloskop. Začni blikáním ledkou a a ti začnou být jasnější souvislosti, můžeš postupně tvořit složitější záležitosti. Když jsem si hrál s neopixely, strávil jsem na tom po večerech asi týden, dost se to bránilo, datasheet mají Číňani v mnoha ohledech špatně, což je opravdu prima. Takže k zamýšlenému panelu sežeň dokumentaci a pokus se pochopit, jak se vlastně řídí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund