Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BM388 oprava
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 18:47    Předmět: BM388 oprava Citovat

Zdravím, dostal se ke mně univerzální voltmetr BM388. Potřeboval bych prosím poradit s opravou. Popis poruchy:

DC rozsahy (+ polarita):
Na všech rozsazích jde ručka za nulu. Ani jeden rozsah nereaguje na potenciometr DC nula. Na přivedené DC napětí přístroj nereaguje.

DC rozsahy (- polarita):
Rozsah 1000V- ručka je asi v 1/10 stupnice
Rozsah 300V- ručka je asi v 1/2 stupnice
Rozsah 100V- ručka je asi v 1/10 stupnice
Rozsah 30V- ručka je asi v 1/2 stupnice
Rozsah 10V- ručka je asi v 1/10 stupnice
Rozsah 3V- ručka je asi v 1/2 stupnice
Rozsah 1V- ručka jde za maximum stupnice
Rozsah 0,3V- ručka jde za maximum stupnice
Ani jeden rozsah nereaguje na potenciometr DC nula. Na přivedené DC napětí přístroj nereaguje.

Režim pro nesymetrické měření AC napětí:
Nepodaří se nastavit DC nulu dle postupu v návodu. AC nula se nastavit nějak dá, ale asi za tak za pár minut uplave. Když nastavím AC nulu na nejnižším rozsahu, tak po přepnutí na vyšší rozsahy je tam nějaká výchylka. Když to spravím, tak to zase nesedí po přepnutí na vyšší rozsahy. Na přivedené sinusové napětí 50Hz sice reaguje, ale neukazuje správně. Na stejné napětí o kmitočtu 1kHz reaguje stejně. Vyšší kmitočet si myslím nemělo cenu zkoušet. Když jsem tam to napětí nechal chvíli připojené tak ta ručka šla pomalu dolů. Po odpojení napětí a následovném připojení stejného napětí to ukázalo hodnotu při které jsem to předtím odpojoval-(tam kam to stačilo sjet). Vše jsem kontroloval pomocí nf voltmetr o kterém vím že ukazuje správně.

Ještě bych se chtěl zmínit že drátek ve variátoru na dvou místech žhne. Součástky vevnitř vypadají velice zachovale takže to na nic spáleného nebo uhnilého vůbec nevypadá. Mám tedy podezření na elektroniky (ujeté parametry aj.). Prosím tedy o radu co s tím, čím by to mohlo být, nebo v jaké části. Byl bych moc vděčný za jakékoli rady a pomoc. Předem všem moc děkuji.



vaiator1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vaiator1.jpg
 Velikost:  271.51 kB
 Staženo:  99 krát


bm388-foto.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bm388-foto.jpg
 Velikost:  238.6 kB
 Staženo:  125 krát


variator2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  variator2.jpg
 Velikost:  177.1 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 18:57    Předmět: Citovat

tuto máte návod i so schémou. Hádam Vám pomôže pri oprave. Prečítajte si ho.
http://www.oldradio.cz/meraky/bm388.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 19:33    Předmět: Citovat

Děkuji, návod mám a schéma studuji již týden. Vím že ten variátor bude asi špatnej, protože je to stabilizátor proudu pro žhavení ECC83 ta je v tom zapojení dost důležitá, protože "přes ni jde většina měřených signálů ve většině měřících režimech". Variator se ale nahrazuje těžko. Četl jsem že se nějak dá nahradit polovodiči, ale nevím jak. Potřeboval bych prosím konkrétnější pomoc. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4030

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 19:38    Předmět: Citovat

Proč si myslíš, že je variátor vadný? Nejsou správná žhavicí napětí? Tady píše mtajovsky jak nahradit variátor a též odkaz na novou stupnici.
Mimochodem, proč otevíráš nové vlákno a nepokračuješ v původním?

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 20:33    Předmět: Citovat

Variátor na fotce je OK. Za provozu má jen žhavit, nikoliv svítit!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 20:48    Předmět: Citovat

Serviceman: Myslel jsem si že je variator vadný, protože ve videu http://m.youtube.com/watch?v=OBybbeIlS-Q nežhaví. A nové vlákno zakládám protože to není on ten bm388, tohohle jsem vydražil na aukru jako nefunkčního. Ten z toho jiného vlákna funguje alespoň na DC měření.

Otkundes: Když je tedy dobrý tak bude vadná ta ECC83?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 21:36    Předmět: Citovat

Ten variátor stabilizuje žhavící proud katody triody a tím přispívá ke stabilitě přístroje (eliminuje kolísání napětí v síti). Pokud přístroj nelze podle popisu v návodu zkalibrovat (vynulovat), příčinou může být nejen vadná některá elektronka. To nelze takto od stolu určit. Jestli máte ještě jeden stejný a funkční měřák, můžete zkusit ty elektronky mezi sebou vyměnit a porovnat výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 23:11    Předmět: Citovat

toto je ako strieľanie z pištoľa trombónu. Nik tu nevlastní vešteckú guľu aby pri pohľade na krivú ručičku ukázal že jedna súčiastka zo sto je zlá. Skúste si zmerať napätia na anódach elektrónok E1 a E3, ktoré napájajú katódový sledovač.
Mali by byť približne rovnaké. Ak sa to nedá vykompenzovať, hľadajte chybu okolo E3, špeciálne si skontrolujte rezistory R3, R4 a prvky okolo. Potenciometer môže mať zlý kontakt na dráhu alebo môže byť prerušený.

Ešte raz dodávam: MERAŤ MERAŤ MERAŤ. Oboznámte nás s napätiami vo významných uzloch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 9:54    Předmět: Citovat

[quote="matmafek"]Serviceman: Myslel jsem si že je variator vadný, protože ve videu http://m.youtube.com/watch?v=OBybbeIlS-Q nežhaví. A nové vlákno zakládám protože to není on ten bm388, tohohle jsem vydražil na aukru jako nefunkčního. Ten z toho jiného vlákna funguje alespoň na DC měření.
Ale žhaví. Takovýma, jako je ten mentoš z videa, se inspiruj

Rolling Eyes Laughing . Používá na "prečištění a konzerváciu WD 40". Co dodat Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 17:34    Předmět: Citovat

Co to je za typ variátoru?
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 17:41    Předmět: Citovat

Davidsev: Gluwo 3-9V/1.4A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2015, 20:16    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes něco změřil.

Sepnuté tlačítko + (měření DC)
Napětí na anodě E4 je asi 80V.
Napětí na anodě E2 je asi 79V.
Napětí na jezdci i krajích R26 kolísá okolo 1V (rychle se mění) nezávisí na poloze. Když na jezdec R26 velmi krátce připojím 4,5V baterii tak ručka prudce vystřelí za maximum stupnice.

Sepnuté tlačítko pro nesymetrické měření AC
Napětí na anodě E4 je 90V.
Napětí na anodě E2 je 90V.
Napětí na jezdci potenciometru R58 je v krajních polohách -1,6V a +1,6V.

Všechna napětí jsou měřena proti zemi(kostře).

Prosím napište mi, jestli už lze zjistit co je tam vadné, nebo co ještě změřit nebo udělat. Děkuji za reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2015, 16:15    Předmět: Citovat

Zdravím, tak dnes jsem měřil žhavící proud E3 (ECC83). Je přesně 1,40A, takže variátor je skutečně v naprostém pořádku. Potom jsem měřil odpor potenciometru R26. Přerušený není ale když měřím odpor mezi krajem a jezdcem tak hodnoty sice odpovídají ale multimetr pořád přeskakuje (neustálí se na určité poloze). Ještě dodávám že byl samozřejmě při měření vypájený. Když jsem tam dal nový tak porucha stále přetrvávala, tak jsem tam dal znova ten původní. Myslíte prosím že z tohohle se již dá něco usoudit? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2015, 17:07    Předmět: Citovat

nedaří se mi dostat se na upload tak přikádám schema sem. Jsou tam důležitá napětí, snad ti to pomůže. Někde mám ještě i výpisy z nastavování ale musel bych pohledat. Chtěl jsem udělat takovou minikuchařku jako na BM215, ale ten výpis z výr. předpisu nemůžu najít. Našel jsem pouze schema - zde je sken.
__
tak bohužel schema je větší, sem se nevejde. Zkusím nějaké úložiště..

máš to vletecké poště:
http://leteckaposta.cz/427812839
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2015, 18:37    Předmět: Citovat

Marshal: Děkuju moc, přesně to jsem potřeboval Smile . Ještě jednou dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund