Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

domácí odposlech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2016, 20:44    Předmět: Citovat

děkuji
Jsem z toho zaskočený. Já měl za to, že ten Audio Input je jen možnost použít zesilovač i na muziku(třeba cinche by tam mohly být). A že to tím přepínačem, co je ve schématu, mohu přepnout podle potřeby(muzika/mikrofon). Záměrně jsem tuto Audio Input část vynechal, neboť nemám potřebu si zesilovat hudbu...

Chci se tedy ještě jednou prosím zeptat, jak propojit(odkud kam) zesilovač s předzesilovačem, když nemám tu audio-input část(10uF, zubatý potenciometr, přepínač, relé,dioda)?

Myslím, že propojka na potenciometr je jasná. A co druhý kablík? je to to propojení zemí? (mínus jednoho adaptéru a mínus druhého adaptéru?)

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2016, 20:57    Předmět: Citovat

To pak zapoj takto.


zes.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zes.jpg
 Velikost:  41.8 kB
 Staženo:  192 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po leden 18 2016, 19:55    Předmět: Citovat

děkuji za tu námahu s plánkem..

zesilovač funguje. Akorát jsem nevědomě koupil lineární poťák a nikoliv logar..... No neva.... Zesilovač jsem odzkoušel přes mp3 přehrávač na repráčky... a jede to Smile

ale!

předzesilovač jakoby půlzuje(lupe/tepe) v pravidelných intervalech. Možná co vteřínu. Jak jen trochu zesílím, tak chrčí, škrčí, není to dobré Smile .... . Mikrofon cosi zachrastí,když do něj zařvu.

Vyměnil jsem zdroj, prořezal jsem cestičky(plošňák jsem prořezával odlam.nožem a ne máčel v kyselině). Zkontroloval zapojení. Kondy jsou nově koupené. Tranzistory by měly být taky v pořádku zapojeny. Studené spoje by neměly být(na součástky jsem trochu potlačil a pohýbal při chodu).
Mám takový kapesní reproduktor na baterie a mp3 přehrávač. Vývod je jack 3.5mm. Předzesilovač jsem zkusmo připojil na ten jack. Reprák jen chrčel. Řekl bych, že problém je v předzesilovači.

Otázka k zapojení tranzistorů. (kovové pouzdro-KC508)
Emitor je nožička u výstupku?
Prostřední je báze,že?(ta, jakoby v pravém úhlu pomyslného trojúhelníku tvořeného nožičkami)
A protilehlá nožička emitoru je kolektor,že? (dívajic se zespodu součástky).
Tzn., že musím na tom plánku protáhnout bázi mezi E a K, abych mohl osadit tranzistor.(plošňák mám rozvržený stejně jak to schéma). Toto u obou traňďáků.

Potom si nejsem jistý tím kondíkem u mikrofonu. Plus kondíku je směrem k mikrofonu,nebo bázi levého tranzistoru?

Další nejistotu mám v zapojení ostatních kondíků. V odkaze je kondík, který má v šedém pruhu "mínuska". Ty co jsem koupil v šedém pruhu ty "minuska" nemají. Zapojil jsem ty šedé pruhy jakoby to byly "mínusy". Na zesilovači to funguje toto zapojení. http://www.hadex.cz/i580-100u63v-85-8x13x35mm-elektrolytkondenzator-radialni/
Nemám odvahu to zkusit přepájet naopak. Co se s kondy stane, když by byly zkusmo chvíli zapojeny naopak?

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 10:04    Předmět: Citovat

zkusil jsem nahrát to chrčení. snad to půjde tady umístit a vám přehrát...


2016-01-21-102027.mp3.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2016-01-21-102027.mp3.zip
 Velikost:  198.94 kB
 Staženo:  204 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 10:45    Předmět: Citovat

No po pravdě, nevím jak ti takhle na dálku poradit. Může tam být chyba v zapojení, obráceně zapojený mikrofon (má ten tvůj dva nebo tři vývody), může to kmitat…
Osobně se mi to zapojení předzesilovače mikrofonu zdá nějaké divné. Zkus ho zapojit podle tohoto schématu. Mělo by to jít i na ten původní tišťák, nějaké součástky vyndáš, jiné nahradíš drátovou propojkou. Ten trimr 22k by už byl v tvém zapojení ten potenciometr 10k. Jako T1 můžeš použít ty KC 508 jestli je máš. Ano při pohledu ze spodu je nejblíže k tomu výstupku na pouzdře emitor, pak je báze a nejdále kolektor. Ještě mi v tom zapojení chybí blokovací kondenzátor 100nF. Zapojuje se co nejblíže k tomu LM380 na + a na -.




Pokud by to hrálo slabě, dá se rezistor R2 nahradit trimrem cca 200K a nastavit tím maximální zesílení. Pokud by to nepomohlo, je možné za to zapojit druhý stupeň v podstatě totožný s tímhle.



2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  23.76 kB
 Staženo:  210 krát



Naposledy upravil jova1 dne čt leden 21 2016, 10:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 10:56    Předmět: Citovat

Změř napětí na elektretu. U toho prvního zapojení máš docela malý odpor 1kΩ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 11:03    Předmět: Citovat

Ještě bych zkusil nahradit ten kondenzátor co je na emitoru druhého tranzistoru za mnohem menší. 100uF je podle mě nesmysl, dal bych tam 100nF -1uF. A vyhoď ten rezistor 1K pod ním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 13:59    Předmět: Citovat

zvuk2000: ano, je tam 1k ohm. Zkusím tedy dát větší. Snad ty tranzistory už nejsou po smrti, bo bych je musel jet v té zimně kose zase kupit Smile))

udělám úpravy jak jste poradili...

Ještě malý dotaz. Ty menší hodnoty kondíku.... to bude na keramický asi,ne? Mám tady v šuplíku nějaké starší ze 14let starého monitoru. Chci se zeptat, jestli také keramiké kondy stárnou(ztracejí kapacitu), jako ty elektrolytové.

Jinač napětí na mikrofonu momentálně nezměřím. Dvou letý synek mi nedávno chtěl ten měřák umýt... v lavoru.... s vodou..... Já nic, já muzikant Nemám včil měřák.... Chystám se vybrat si nějaký nový, trochu lepší než jsem měl... ale včil nemám. Nicméně mikrofon jsem vytáhl z webkamery, kde fungol dobře. Mikrofon je dvojdrátkový. Jeden drátek je spojen s kovovým kroužkem kolem něho a navíc je bez druhé izolace. Druhý drátek je zaizolován+oba jsou ještě společně v druhé ochranné izolaci(bužírce). Jo a zkoušel jsem ho taky otočit - furt stejné. A taky jsem ho tam taky nedal vůbec a taky stejné.

udělám změny, dám vědět

zatím děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 14:09    Předmět: Citovat

Hodnota keramických a svitkových kondenzátorů se stářím nemění.
U toho mikrofonu ten "drátek" spojený s obalem patří na zem(-) ten samostatný pak na ten rezistor a kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 14:27    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
zvuk2000: ano, je tam 1k ohm. Zkusím tedy dát větší. Snad ty tranzistory už nejsou po smrti, bo bych je musel jet v té zimně kose zase kupit Smile))


i

Také mohla odejít ta mikrofonní vložka. Některé elektrety mají provozní napájení cca 1,5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 14:41    Předmět: Citovat

nějak takto? červeně jsou změny

No a k těm kodnům. Ty nižší hodnoty mohou být bipolární kondy? Tam nemusí být elektrolyty(jednopolární)? Mám za to, že elektrolyty jsou od 1uF....

děkuji



t_zes_198.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  t_zes_198.jpg
 Velikost:  21.5 kB
 Staženo:  166 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 14:46    Předmět: Citovat

" Také mohla odejít ta mikrofonní vložka. Některé elektrety mají provozní napájení cca 1,5V. "


No to mohla, webka je vlastně na 5V.... ale ono to chrčí i bez toho mikrofonu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 15:30    Předmět: Citovat

takto:


1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  21.75 kB
 Staženo:  177 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 19:27    Předmět: Citovat

ten kondenzátor mezi Vs a GND, je tam vůbec k něčemu? Neplní tu samou funkci už ten 2200uF u vstupu zesilovače? Nebo je klíčové to, aby byl co nejblíže tomu LM380?

Jinač zvuk už lze přenést, jen to ještě chrčí. Když zatlumím chrčení, tak se taky zastaví přenos hlasu.

Dělal jsem rovnou ten dvoutranzistorový předzesilovač.

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2016, 21:05    Předmět: Citovat

poznatky:
Když zapojím jen zesilovač do zásuvky, tak šumí a trochu chrčí. Když připojím mp3 přehrávač, tak hraje čistě. Šumí jen cca od 1/5 otočením toho lin.potenc. Když je skoro vypnutý, tak nešumí. Ale i při takovéto "hlasitosti", když připojím mp3, tak krásně čistě hraje. Není to třeba adapterem, že nemá pořádnou kostru?

Když připojím předzesilovač, tak v té první 1/5, kdy zesilovač nešumí, není slyšet vůbec nic. A když trochu zesílím zesilovač potenciometrem více, tak začne chrčet, jako když není připojený mp3 přehrávač. Takže je to jakoby nebylo připojeno nic.

Když připojím předzesilovač na kapesní reproduktor na baterie, tak pouze chrčí a ani náznak zesíleného zvuku.

Bylo by nějaké tušení, proč to hrčí/šumí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund