Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Obvod pro ovládání krokového motorku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt září 21 2006, 4:58    Předmět: Citovat

I to je možné, ze tří tiskáren, s jejichž krokovými motory jsem měl kdy co dělat, těžko usoudit, jestli takto dimenzují motory všichni výrobci a dodnes.
Takže jedině vyzkoušet a hlídat si teplotu motoru. Pokud by v klidu topil, zajisti napájení výkonového budiče (nebo přímo motoru, to podle konstrukce) ze dvou zdrojů, například 12V a 24V přes diody. Zdroj 12V bude pod napětím trvale, zdroj 24V sepneš před rozběhem a vypneš po zastavení. Ale nutné to zřejmě nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 22 2006, 19:25    Předmět: Citovat

GUF: K tomu třífázovýmu motoru: Potřebuješ sehnat švába, kterej řídí otáčky tohoto motoru naindukovaným napětím na nevybuzeném vinutí, nebo v modelářských prodejnách se už prodává řídící jednotka pro tyto motory hotová...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 13:22    Předmět: Citovat

To Artaban001: Hmm, to by se dalo. Zkoušel jsem rozjet ten HDD motorek na ss zdroji a kdybych otáčel fáze, tak by se normálně roztočil. Tam stači jen řídící jednotka, která otáčí fáze.
Já potřebuju nějaké schéma na tu jednotku. Můžeš poradit? Pls.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2006, 17:33    Předmět: Re: Obvod pro ovládání krokového motorku Citovat

MirrA1 napsal(a):
Potřeboval bych ovládat krokový motor jen aby se točil buďto jedním, nebo druhým směrem. Nejlépe aby tam byly jen 2 vstupy- dopředu/dozadu.Smile Jelikož nemám znalosti s programováním mikročipů tak bych vás chtěl poprosit, jestli náhodou nemáte nějaké schéma k ovládání motorku tímto způsobem. Jinak motor je z tiskárny. Díky


Tak mi to nedalo a udělal jsem takový jednoduchý "driver". Sice je to s mikročipem PIC, ale naprogramovat ho zvládne každý, když má HEX k dispozici. Na jednom vstupu jsou "krokovací" impulsy, druhý přepíná směr otáčení. Zdroj impulsů pro pouhé otáčení může být generátor třeba s 74HC14 nebo PC, pokud si napíšeš (seženeš) soft.
Programátor je záležitost několika odporů a konektoru, soft je zdarma.

http://jirky.webz.cz/main_bastleni.php?page=krokovy_motor


Jinak uvítám každé Vaše vylepšení obslužného softwaru pro PIC, případně (kdyby se někdo nudil) program pro PC, který by řídil tento obvod přes sériový port - tam jsou k dispozici asi tři výstupní linky. Jejich napětí by se upravilo třeba odporem a zenerkou.
( Program pro PC by mohl vypadat jako 1 okno, kam by se zadal vždy směr otáčení a počet kroků, třeba L250, P120, L200 - 250 kroků do leva, potom 120 do prava a 200 do leva. Pak jen tlačítka pro Start sekvence, Stop, Konec programu. )

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kisa



Založen: Mar 17, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 10:47    Předmět: Citovat

Potřeboval bych docílit toho, aby se krokový motorek otáčel plynule (aby sebou necukal, když se otáčí). Jedná se o krokový motorek z 5.25" mechaniky s 5 vývody. Zkoušel jsem vytvořit PWM regulaci, kdy se impulzy na jednom vinutí lineárně zkracovaly, a na druhém vinutí se impulzy lineárně prodlužovaly. A tak se to postupně opakovalo i na dalších vinutích. Problém je v tom, že motorek se sice otáčí plynule, ale rychlost otáčení není konstantní. Přechod z jedné polohy do druhé probýhá tak, že motorek nejprve zrychluje, v mezipoloze se pohybuje nejrychleji, pak začne zpomalovat. To vše jsem zkoušel pomocí PIC16F84. Napadlo mě průběh rozdělit do tří částí, ale to už začíná být dost složité programování - v něm nejsem moc zběhlý. Neřešil jste někdo podobný problém? Potřeboval bych s tím nějak poradit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 10:56    Předmět: Citovat

5 vývodů je hezká informace, ale k ničemu. Kolik má fází a jak je vinutí vyvedeno ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kisa



Založen: Mar 17, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 11:14    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
5 vývodů je hezká informace, ale k ničemu. Kolik má fází a jak je vinutí vyvedeno ?


4 vývody pro 4 cívky a jeden společný vývod. Postupným přepínáním jednotlivých cívek se motor otáčí.

1. krok 1000
2. krok 0100
3. krok 0010
4. krok 0001
5. krok 1000
atd.

Motorek má 200 kroků na jednu otáčku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 11:59    Předmět: Citovat

Řídíš to po jedné fázi ? Proč ? Když to budeš řídit po dvou, dosáhneš asi vyššího momentu a plynulejšího chodu. Jaký máš ovladač, odporový ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kisa



Založen: Mar 17, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 14:39    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Řídíš to po jedné fázi ? Proč ? Když to budeš řídit po dvou, dosáhneš asi vyššího momentu a plynulejšího chodu.


Řídím to po jedné fázi protože mi to přijde výhodnější a jednodušší pro to PWM. Prostě se snažím o plynulý přechod mezi 1000 a 0100, mezi 0100 a 0010, atd., ne skokem. Moment mám dostatečný

Vím že můžu zdvojnásobit počet kroků na 400 takhle:

1. krok 1000
2. krok 1100
3. krok 0100
atd.

Ale to můj problém neřeší, chtěl bych aby se otáčel plynule.

citace:
Jaký máš ovladač, odporový ?
Nějak nerozumín této otázce. Používám procesor PIC16F84A a jednotlivé fáze spínám pomocí tranzistorů.

Buď bych potřeboval, aby mi někdo poradil s programem, nebo mi poradil třeba jiný způsob jak toho dosáhnout. Na procesoru netrvám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 16:19    Předmět: Citovat

Pokud to jen spínáš tranzistorem, tak snad musíš mít nějak omezen proud tekoucí vinutím a taky nějak vyřešen zánik proudu (komutační špička).

Můžeš ovládat po dvou fázích a přesto používat PWM, nebo to kombinovat.

Některé ovládače jsou tvořeny jen trandy v můstku a komutačními diodami, jede to na pár desítkách kHz a proudy mohou být zcela spojité.

Teď mám ale dotaz... proč chceš plynulé otáčení, a když už není zbytí, proč nepoužít vhodnější motor ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kisa



Založen: Mar 17, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 19:00    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Pokud to jen spínáš tranzistorem, tak snad musíš mít nějak omezen proud tekoucí vinutím a taky nějak vyřešen zánik proudu (komutační špička).

Proud tekoucí vynutím nijak neomezuji, vinutí má 70 Ohmů, takže proud je při 12V asi 170mA. Vím že v impulsním režimu se to chová jínak (možná i postatně), ale zapojené jsem to měl a motorku ani tranzistorům to nijak nevadilo. Zánik proudu řeším pomocí diod paralelně k jednotlivým vinutím, ale když tam nebyli, tak to taky šlo bez problémů.

citace:
Můžeš ovládat po dvou fázích a přesto používat PWM, nebo to kombinovat.

To je mi jasné, ale když už chci používat PWM, tak si myslím, že je jedno jestli to ovládám po dvou nebo po jedné fázi. S jednou je to jednodušší.

citace:
Některé ovládače jsou tvořeny jen trandy v můstku a komutačními diodami, jede to na pár desítkách kHz a proudy mohou být zcela spojité.

Nějaký odkaz by nebyl? Nebo nejaké bližší info? Něco podobného už jsem našel. Bylo to myslím pro soustruh nebo něco podobného, ale používalo to jiný krokový motor (myslím, že to byl bypolární - můj by měl být unipolární, jestli se teda nepletu), který má ale podstatně jiné ovládání.

citace:
Teď mám ale dotaz... proč chceš plynulé otáčení, a když už není zbytí, proč nepoužít vhodnější motor ?

Dobrá otázka... Potebuji vlastně tři základní věci:
1. Pomalé otáčení o různé úhly co nepřesněji
2. aretaci v jednotlivých polohách - tohle bych snad nějak obešel
3. Pomalé plynulé otáčení bez cukání
Možná bych mohl použít modelářské servo s vykuchanými dorazy, ale navím jak s ním zase otáčet přesně o určitý úhel, navíc toto servo ani nemám, zato těch krokových motorků se mi doma válí dost. Takže mi použítí krokáče připadá nejvýhodnější - jen vyřešit to plynulé otáčení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 0:27    Předmět: Citovat

Nejprve si ujasni, jestli nechceš od motoru zadara moc věcí naráz.

Dále - 170mA je sice hezké, ale kolik udává výrobce jako Imax ? Jak víš, že motoru to nevadí ? Jakou maximální rychlost chceš použít ?

Můstkový pulzní ovladač - u výkonnějších pohonů je prostě motor - 2 fázový (má jen 4 dráty, někdy 6 - 2 vinutí, někdy s vyvedenými středy) - připojeny k brouku, který se stará sám. Je napájen z 24-48V DC, píská si to třeba na 10kHz a okamžitě to zadává velikosti proudu fází a pwm je uskutečňuje, žádný odpor na sražení max. proudu, to vše řeší pwm ovladač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kisa



Založen: Mar 17, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 7:33    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Nejprve si ujasni, jestli nechceš od motoru zadara moc věcí naráz.

Dále - 170mA je sice hezké, ale kolik udává výrobce jako Imax ? Jak víš, že motoru to nevadí ? Jakou maximální rychlost chceš použít?

Možná chci, jen jsem doufal, že tady někdo bude vědět jak na to. K tomu proudu těžko říct, není na něm nic napsáno podle čeho bych poznal co je to za typ, a vyhledal si o něm nějaké údaje. Ale při provozu se nijak nezahřívá, tak si myslím, že je to ok.

citace:
Můstkový pulzní ovladač - u výkonnějších pohonů je prostě motor - 2 fázový (má jen 4 dráty, někdy 6 - 2 vinutí, někdy s vyvedenými středy) - připojeny k brouku, který se stará sám. Je napájen z 24-48V DC, píská si to třeba na 10kHz a okamžitě to zadává velikosti proudu fází a pwm je uskutečňuje, žádný odpor na sražení max. proudu, to vše řeší pwm ovladač.

Našel jsem tohle: http://www.ges.cz/sheets/t/ta8435h.pdf . Myslím, že je to to co popisuješ. Je to přesně to co hledám, jenže je to pro ty dvoufázový (myslím, že se jim říká taky bipolární) motory. Neexistuje něco podobného pro ten můj případ (unipolární)? Případně z čeho by se dal vykuchat ten bipolární motorek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kisa



Založen: Mar 17, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 7:53    Předmět: Citovat

Ještě mě napadlo jestli by se nedalo předělat vnitřní zapojení toho mýho motorku, aby z něj vznikl bipolární. Nebo je to nesmysl? Otevřený jsem ho už měl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 9:38    Předmět: Citovat

Vnitřní zapojení obvykle lze předělat, pokud umíš rozpojit ten třed vinutí. Je samozřejmě možné, že je to motor pro plynulé natáčení nevhodný z více důvodů.
Velký proud způsobuje časem demagnetizaci rotoru a způsobuje zbytečné překmity při krokování.
Některé drivery - asi i ten, co jsi výše pásnul - potřebují zpětnou vazbu od motoru. Já mám v jedné technologii nějaké řadiče tuším řady TCL, které umí spoustu věcí, ale jsou dost drahé (asi 30 euro).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund