Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výpočty reakcí v chemii
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 18:01    Předmět: Výpočty reakcí v chemii Citovat

Nazdar všem.
Omlouvám se, že to píšu do elektrofóra, ale moc prosím o vaši radu.
Kluk má v chemii počítat hmotnosti podle molárního množství a s tím mu nedokážu poradit. A když už postupuju podle nějakého (podobného) příkladu v učebnici, tak k nějakému výsledku dojdu ale nevím, zdali je správně.

Takže:
Otázka č. 1: Kolik g CO vznikne reakcí 50g uhlíku s kyslíkem.
Otazka č. 2: Kolik g CO2 vznikne jeho dokonalým spálením.

Mohl byste mi, někdo, moc prosím, popsat (pro blbce) postup, tak tohle trojčlenkou vypočítat?
Potřebuji pro řešení obou otázek sestavit chemickou rovnici?

Díky moc za názorné řešení.

Tady je můj pokus o řešení:
Otázka č. 1:
2C + 0₂ ---> 2CO
Podtrhnu si, s čím počítám (vlevo 2C (=neznámá), vpravo 2CO (=známá)).
Molární hmotnost 2C je 24g/mol.
Molární hmotnost 2CO je 56g/mol.

24g..........56g
50g..........xg

x/56 = 50/24
x=50*56/24, tj 116,6666g
Výsledek: Reakcí 50g uhlíku s kyslíkem vznikne 116,6g CO.

Tady je můj pokus o řešení:
Otázka č. 2:
2CO+O₂ ---> 2CO₂
Podtrhnu si, s čím počítám (vlevo 2C0 (=známá), vpravo 2CO₂ (=neznámá)).

Molární hmotnost 2CO je 56g/mol.
Molární hmotnost 2CO₂ je 88g/mol.

56g .......... 88g
116g..........xg

x/88=116/56
x=116*88/56
x=183g

Odpověď: Spálením 116g CO vznikne 186g CO₂.

Je to dobře?
Ještě jendou díky. Jsem z toho fakt zoufalý.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 18:34    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
Kolik g CO2 vznikne jeho dokonalým spálením
Čeho "jeho"??? Myslia uhliku, či CO? Neznášam tieto nejednoznačné zadania v moderných učebniciach.

V podstate dobre, len načo to komplikovať tým O₂?

1 mol C = 12g
1 mol O = 16g
1 mol CO = 12 + 16 = 28g

trojčlenka
12g C ..... 1 mol
50g C ..... x

x = 50/12 = 4,167 mol

trojčlenka
1 mol CO ..... 28g
4,167 mol CO ..... x

x = 4,167 * 28 = 116,67 g


druhá čásť podobne, podľa toho, čo myslia pod zámenom "jeho".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 19:10    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
petrfilipi napsal(a):
Kolik g CO2 vznikne jeho dokonalým spálením
Čeho "jeho"??? Myslia uhliku, či CO? Neznášam tieto nejednoznačné zadania v moderných učebniciach.
A jaký je v tom rozdíl, jestli se to spálí přes CO nebo rovnou na CO₂?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 19:40    Předmět: Citovat

Ech,
petrfilipi ma zmiatol tým, že 2. úlohu počítal z výsledku 1. úlohy. A mne sa už na tým ďalej nechelo uvažovať.

Teoreticky v tom nie je rozdiel. Ale prakticky sa tak kvôli chybe zaokrúhľovaním nemá počítať.

Druhý príklad je teda úplne rovnako jednoduchý

1 mol C = 12g
1 mol O = 16g
1 mol CO₂ = 12 + 2 * 16 = 44g

trojčlenka
12g C ..... 1 mol
50g C ..... x

x = 50/12 = 4,167 mol

trojčlenka
1 mol CO ..... 44g
4,167 mol CO ..... x

x = 4,167 * 44 = 183,3 g
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 19:50    Předmět: Citovat

Děkuji, samec.
Ale: nevím proč.

Co se týče příkladu č. 1:
Rozumím tomu (když tak mě oprav), že 1 mol C má hmotnost 12g, tzn. 6E23 atomů C váží 12g.
Rozumím tomu, že 1 mol CO váží 28g.
Rozumím tomu, že v 50g C je 4,167 molu

Ale proč tu finální hmotnost CO počítáš tak, že vynásobíš hmotnost 1 molu CO počtem molu C v 50g? Jakou to má spolu souvislost? Znamená to, že když je v 50g C 4,167 molu C, tak v 50g CO je taky 4,167molu, ale už ne C, ale CO?

Slovu "jeho" v 2. příkladu rozumím tak, že je to CO z prvního příkladu.

A ještě k mé otázce: Potřebuji k těmto výpočtům správně sestavenou chemickou rovnici (abych věděl, kolik atomů a molekul vstupuje/vstupuje do/z reakce)?

Omlouvám se, že se ptám jako trouba, ale chemie šla opravdu hodně mimo mě. A to jsem se nezeptal ještě na moji nejzákeřnější otázku - když jsem sledoval videa na Youtube ohledně těchto výpočtů, tak tam nějaký chlapec počítal rovnici (něco jako Al + 0 ---> Al₂O₃). Proč, proboha, vznikne právě Al₂O₃? Proč nevznikne Al₂O₂, Al₃O₂ apod. Nebo samotné Al a O. Ale to je asi na dlouhé vysvětlování.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 20:34    Předmět: Citovat

Jednoduché, i když nepřesné vysvětlení:
Každý prvek má určitá mocenství či valence, laicky řečeno má určitý počet vazeb, daný elektronovým obalem kolem jeho atomového jádra. Např. Al má 3 mocenství (valence), O má 2 valence, takže musí být 3 atomy O (O₃) na 2 atomy Al (Al₂) = Al₂O₃ atd. Některé prvky mají různá mocenství, tak je počet možných kombinací větší. Např. fosfor P může být trojmocný nebo pětimocný atd.
(Také lze říci, že hliník je trojmocný, kyslík dvojmocný, fosfor troj- nebo pětimocný, uhlík C dvoj- nebo čtyřmocný apod.)
Omlouvám se za záměrnou nepřesnost a neúplnost Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 20:41    Předmět: Citovat

Zrovna jsem sem chtěl dát něco podobného, ale mrkl jsem se a koukám, že jjilek byl rychlejší. Jen dodám, že základní tabulka přípon ze základky -ný, - natý atd. pro hliničitý dává automaticky poměr Al a O 2:3, takže proto Al₂O₃.
Tady jsou nějaké základy chemie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 20:43    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Zrovna jsem sem chtěl dát něco podobného, ale mrkl jsem se a koukám, že jjilek byl rychlejší. Jen dodám, že základní tabulka přípon ze základky -ný, - natý atd. pro hliničitý dává automaticky poměr Al a O 2:3, takže proto Al₂O₃.

Hlinitý ne -ičitý!
-ný -natý, -itý, -ičitý. --ečný, -ový, -istý, ičelý.
To je ale specialita českého chemického názvosloví a v současné době se již oficiálně nepoužívá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 20:52    Předmět: Citovat

Jo, spěchal jsem a z hlinitého jsem udělal příponu podle siřičitý. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 21:18    Předmět: Citovat

jjilek: proč by se nemělo české názvosloví používat? Náhodou je velmi vychytané. Nemusí se nikam psát oxidační stavy atd.
Ad mocenství. U prvků nepřechodných se dá dost dobře řídit číslem skupiny. (1A, 3A...) Prvky přechodné v tom dělají trochu bordel, je potřeba se podívat trochu na strukturu elektronového obalu a vzpomenout si na to, že plně, polo a neobsazený orbital jsou energeticky výhodnější než jiné počty elektronů v orbitalech. Mějme třeba železo. V poslední, valenční vrstvě, tedy té, která nás při reakcích zajímá, má při počtu 8e- obsazený 4s orbital dvěma elektrony a 3d 6 e-.
Necháme li železo oxidovat, formálně pustí elektronegativnějšímu kolegovi prvně 2 elektrony, čímž se dostane na 4s1 3d5. Fe+II. A ještě může pustit další elektron z s orbitalu a bude mít 4s0 3d5. A čím to, že pouští prvně 1 a 1 elektron, při další ox už pak jen z 4s orbitalu?
Protože je mnohem výhodnější mít jeden orbital napůl a druhý taky napůl zaplněný, než mít v 4s sice celé 2 elektrony, ale 3d při 3 elektronech by energeticky byl dost vysoko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 21:25    Předmět: Citovat

Souhlasím, čeština je velmi ohebná. Ale české koncovky jsou zejména v anglosaských zemích nepoužitelné.
Co se týká dalších řádků, nechtěl jsem zacházet do podrobností, Petrfilipimu snad postačí to nejjednoduší vysvětlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 21:32    Předmět: Citovat

Uznávám, zvolil jsem kanón na vrabce. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2020, 23:55    Předmět: Citovat

A taky je k původnímu zadání nutný dodat, že 1mol je v soustavě SI jednotka, která má bez ohledu na prvek/látku POŘÁD STEJNEJ POČET ČÁSTIC. Ten počet se nazývá "Avogadrova konstanta" a její hodnota je dohodou stanovená na počet 6,02214076×10²³ částic v 1 molu. Platí to pro prvky i pro sloučeniny bez ohledu na složitost molekuly, prostě danej počet stejnejch strukturních celků je 1 mol daný látky - a ten potom podle konkrétní atomový nebo molekulový hmotnosti má i různou hmotnost v gramech nebo kilech. Ale protože chemický reakce si na kila nehrajou, ale počítají s počtem vzájemnejch vazeb, je výhodnější reakce počítat s molama a teprve ve finále v případě potřeby moly převádět na reálnější váhový jednotky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 11 2020, 0:02    Předmět: Citovat

Včera jsem našel dva moly u ořechů. Sviňa chemie, vleze všude. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st listopad 11 2020, 0:15    Předmět: Citovat

Jenom jestli jsi při tom nebyl na mol Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund