Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

panelový multimetr DMK 16 a měřící transformátory
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2125
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: so listopad 07 2015, 22:27    Předmět: panelový multimetr DMK 16 a měřící transformátory Citovat

Dostalo se mi do rukou několik panelových mařících přístrojů DMK 16. Chtěl bych to dát například k oddělovacímu transformátoru, k regulačnímu autotransformátoru a pod. Jsou na měření střídavých proudů do 5A.
Rád bych si k tomu připojil nějaké to měřící trafo, ale abych měl rozsah pro měření né v KW ale ve W. Jak mám vypočítat převodový poměr toho trafa ?
Může se s tím měřit do 5A přímo napětí ze sítě ? Nebo to vždy potřebuje galvanické oddělení od sítě ?

Omlouvám se za dosti laické informace, ale v tomto se vůbec nevyznám a na netu o tom není nikde nic podrobnějšího, pouze teorie.

popis tohoto přístroje najdete zde:
http://eshop.elfetex.cz/10-775-439-multimetr-dmk-16-r1

pdf dokumentace ke stažení zde:
http://www.lovato.ca/HandlerDoc.ashx?s=I205IGBFE10_12.pdf&ic=110

popis nějakých traf nalezených skusmo na netu:
http://www.huyu-electric.com/upload/pdf/2010_1_9_13_3_48_32330.PDF

toto trafo nabízející hadex, nepřijde na moc peněz ale jaký rozsah bych s ním naměřil:
http://www.hadex.cz/r006-proudovy-transformator-50a5a~-lmzj1/

a tady je nějaký trafo s převodem 1:1 na 5A
http://www.voltmetr.cz/merici-transformatory-proudu/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 13:33    Předmět: Citovat

Jestli tento konkrétní přístroj snese přímé měření nevím, ale myslím si, že ano. Mám doma ampérmetr určený pro nepřímé měření s trafem a ten to snáší velmi dobře, protože uvnitř jedno malé proudové trafo má. Snad mne někdo doplní se svou zkušeností.

Proudové trafo slouží k úpravě rozsahu a volí se tak, aby to vyhovovalo měření. Pokud chceš měřit například obvod jištěný 16 A jističem, chtělo by to trafo 20/5 A čili primární proud 20 A převede na sekundární proud 5 A a tento proud pak měří měřidlo. V jeho nastavení ale musíš mít tento poměr nastavený, jinak bude ukazovat nesprávně. Tvůj multimetr to umí, podle toho co jsi poslal, umí měřit s trafem od 5/5 A (čili 1:1) až do 10000/5 což je pro malou elektrárnu Smile

To trafo z Hadexu je 50/5 čili slouží k měření až do 50 A což je pro domácí použití docela hodně. Použít by šlo, ale měřidlo pak bude ukazovat na spodní části své stupnice a to není dobré. Nevyužiješ rozsah ani přesnost přístroje.

Při pokusech s proudovým trafem ale pozor na jednu věc a tou je nutnost mít trafo při měření vždy zatížené. Buď ampérmetrem nebo zkratem, protože jinak reálně hrozí nebezpečí pro tebe nebo pro izolaci trafa. Bez zátěže totiž napětí na sekundáru nebezpečně vzrůstá, trafo není konstruované na chod bez zátěže. Při malém primárním proudu trafo velmi nepříjemně vrčí, při vyšším proudu se poškodí nebo zničí. Proto mají laboratorní trafa zkratovací spínač.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 15:01    Předmět: Citovat

Při použití u oddělovacího transformátoru je třeba volit zapojení tak aby byly splněny podmínky ochranného oddělení. V tom případě by napájení mělo být testováno na 4kV proti měřícím vstupům. Nebo celý přístroj zapojen na sekundární straně, případně napájen z jiného bezpečně odděleného zdroje.

Převodní konstanta (násobitel) pro měřící přístroj je daná poměrem X / I₂ čili pro výše uvedený příklad 20/5A = 4. Záleží jestli se na přístroji nastavuje tato konstanta nebo přímo číselně max. rozsah měřeného proudu. Vlastní převodový poměr MTP je dán vztahem I₂ / I₁.

Je samozřejmě možné měřit i 3 nezávislé odběry pokud mají společný střední vodič N. U oddělených obvodů by bylo nutné použít transformátory i pro měření napětí (sekundáry jedním pólem spojeny na měřící vstup "N").


Naposledy upravil Achab dne út listopad 10 2015, 19:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 15:36    Předmět: Citovat

Použití a princip měřicích traf napětí je jasnej - tam platí převodovej poměr shodnej se závitama a nejvyšší měřitelný napětí je daný mechanickou konstrukcí, elektrickou pevností použitý izolace a tím převodním poměrem.

Ohledně měřicích traf proudu už tady padlo, že se nesmějí provozovat na prázdno, protože na jejich odpojeným = nezatíženým sekundáru nebezpečně narůstá napětí - ale nebyl dostatečně vysvětlenej důvod PROČ. Je to proto, že trafo nejen transformuje napětí ve stejným poměru, jakej je poměr počtu závitů na primáru a sekundáru, ale taky transformuje PROUD - a to V OBRÁCENÝM POMĚRU NEŽ SE TRANSFORMUJE NAPĚTÍ.
Základní použití proudovýho měřicího trafa se proto provádí tak, že měřenej proud teče vodičem, JEDENKRÁT prostrčeným vnitřním otvorem jádra. Pro tohle uspořádání platí převodní poměr proudů, vyznačenej na obalu/štítku proudovýho trafa - neboli to taky znamená, že na sekundární cívce toho trafa je přesně tolikrát víc závitů proti primárnímu vinutí (proud se transformuje v opačným poměru - viz vejš!!!) a taky to tím pádem znamená, že pokud má proud vedenej tím prostrčeným drátem napětí 230V, na NEZATÍŽENÝM sekundáru bude napětí n krát vyšší - neboli při trafu 50A / 5A (poměr n=10) by při použití k měření proudu v 1 fázi běžnýho rozvodu na svorkách nezatíženýho sekundáru napětí vyletělo až na 2 300V !!!

A ještě tady nepadlo, že ten měřicí poměr proudovýho trafa se dá ZMENŠIT (zmenší se tím i maximální proud, kterej se trafem dá měřit) - jednoduše se primární vodič vícekrát provleče otvorem trafa. Měřicí poměr se pak zmenší přesně N-krát (N je počet průchodů primárního drátu trafem) - neboli pro už jednou zmíněný trafo 50A/5A platí, že pokud se primární drát protáhne 2x otvorem jádra, měřicí rozsah se zmenší na 25A/5A (50A x 1/2), když se protáhne 3x, zmenší se rozsah na 16,67A/5A (50A x 1/3), pokud 4x, bude měřicí rozsah 12,5A/5A (50A x 1/4) atd. Výhodný to je u tohohle konkrétního kusu při 5násobným provlečení - pak má trafo převod 10A / 5A. Takový uspořádání je výhodný, pokud potřebujeme měřicím trafem určeným pro vyšší proudy měřit menší odběry. Musí se sice shánět příslušně ocejchovanej jinej měřák, nebo aspoň upravovat (překreslovat) stupnice toho původního, ale je to rozhodně jednodušší, než shánět jiný proudový trafo (myšleno pro amatéra, rozvodář si samozřejmě objedná ze skladu nebo od dodavatele celý jiný trafo ...).


Ty samý konstanty zmenšení samozřejmě platí i pro jiný měřicí proudový trafa - čistě teoreticky se tak dá upravit každý proudový trafo, pokud známe jeho převod - a opačně, dá se tak i malým kontrolním proudem poměrně bezpečně zjistit převod proudovýho trafa, ke kterýmu neznáme jeho převodní poměr.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 17:52    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

....a taky to tím pádem znamená, že pokud má proud vedenej tím prostrčeným drátem napětí 230V, na NEZATÍŽENÝM sekundáru bude napětí n krát vyšší - neboli při trafu 50A / 5A (poměr n=10) by při použití k měření proudu v 1 fázi běžnýho rozvodu na svorkách nezatíženýho sekundáru napětí vyletělo až na 2 300V !!!
....
Takže když ten proud bude mít napětí jen 0,1V (což je samo o sobě pro elektrikáře obtížné k pochopení) , tak může trafo běžet naprázdno?

Trafo vůbec neví, jaké napětí má ten primární proud.Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 18:02    Předmět: Citovat

Je na to bezpečnostní předpis, kterej požaduje, aby měřicí trafo PROUDU bylo provozovaný VŽDYCKY SE ZÁTĚŽÍ - buď typizovaným ampérmetrem, nebo zkratem. Napětí 0,1V na primáru bejt může, ale v takovým případě se snáz použije bočníková metoda měření - měřicí trafo se používá tam, kde jde o ochranu před nebezpečným dotykovým napětím = ke galvanickýmu oddělení silovýho a měřicího obvodu, takže se tam předpokládá napětí vyšší než nějaký desetiny voltu. Proto ten požadavek na bezpečnost - samozřejmě to nevylučuje, že napětí na primáru bude při provozu natolik nízký, že nebude nebezpečný, ale pořád to trafo musí plnit požadavek na galvanický oddělení. Nikdy totiž nemůžeš vyloučit možnost, že do silovýho obvodu pronikne napětí vyšší - a pak by nezkratovanej sekundár měřicího proudovýho trafa znamenal nebezpečí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 18:20    Předmět: Citovat

Tak snad ještě platí, že uL(t) = L * diL(t) / dt, pak napětí na cívce je dané derivací proudu, který skrz ni protéká, ne nějakým napětím někde v obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 18:25    Předmět: Citovat

Protože to jádro jde do sycení, tak tam žádné kilovolty nebudou, maximálně nějaké vetší špičky.
Trafo 50/5A má na sekundáru 10 závitů na průřezu železa max. 4qcm Rolling Eyes
U trafa 500/5A už by to bylo trochu horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 18:37    Předmět: Citovat

Při rozpojení sekundárního obvodu se celý primární proud stává proudem magnetizačním. Magnetická indukce pak dosahuje vysoké hodnoty - zejména u velkých primárních proudů. Podle převodového poměru trafa tak může napětí na sekundáru dosáhnout hodnoty i několik kV a může nastat průraz mezi závity případně i ohrožení obsluhy.

Napětí na primárních svorkách proudového transformátoru se ve většině případů rovná skoro nule zvlášť když ho často tvoří pouze kus pásoviny (0,5 závitu).
Provozní napětí měřené soustavy má význam pouze z hlediska izolační pevnosti měřícího transformátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 18:48    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
(0,5 závitu)

Jak se dělá u toroidu 0,5 závitu ? Laughing

A necituj tady příručky, vem si to 50/5A trafo, zátěž tam připoj třeba žehličku a podívej se na výstup trafa naprázdno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 19:17    Předmět: Citovat

S měřícíma trafama nemám skušenosti, ale chtěl bych vidět trafo, které s jedním závitem na primáru udělá na sekundáru kilovolty (při sin. 50Hz a do 5A). Nějak se mi tomu nechce věřit.

Edit: Vlastně kecám, dělal jsem kdysi trafo na indikaci proudu motorem, při jmenovitým výkonu mělo dávat kolem 10V při proudu několik desítek mA. Nezatížené jsem ho neprovozoval, ale bylo to normální trafo s pár závity na primáru a nějakém rozumném počtu na sekundáru. Myslím, že kdybych odpojil sekundár, nic destruktivního by nenastalo.


Naposledy upravil Kremik dne ne listopad 08 2015, 19:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 19:22    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Achab napsal(a):
(0,5 závitu)

Jak se dělá u toroidu 0,5 závitu ? Laughing
...

Půl závitu se běžně bere jako jedno provlečení vodiče středovou dírou jádra - může jít i o "podkovu", kdy oba konce provlečenýho drátu jsou na stejný straně toroidu, středem ale prochází jen 1 rameno tý "podkovy"... Nevím jak jinak bys to chtěl definovat, stejně je "půl-závit" definovanej i u vf cívek atd. Prostě VODIČ NETVOŘÍ UZAVŘENOU SMYČKU = NEKŘÍŽÍ SE.

Kremik napsal(a):
S měřícíma trafama nemám skušenosti, ale chtěl bych vidět trafo, které s jedním závitem na primáru udělá na sekundáru kilovolty (při sin. 50Hz a do 5A). Nějak se mi tomu nechce věřit.
Třeba když tím primárem poteče zkratovej proud a přeruší se - a na nezatíženým sekundáru to učuní kV špici jako na indukční cívce elektrickýho zapalování... Prostě proudový měřicí trafa se musejí na sekundáru zatěžovat a basta - je to podle požadavku "safe in failure" neboli "aby to bylo bezpečný, i kdyby..." (se všecko dokonale pos.ralo). Jejich konstrukce se proto taky dělá tak, aby byly na sekundáru trvale zkratuvzdorný. Neberte to proboha furt jen na ten případ s trafem 50A/5A - tyhle věci se musejí aplikovat obecně, protože proudový trafo může bejt klidně i 50kA/5A - a tam už si provoz bez zátěže nesmí nikdo ani představovat....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 19:30    Předmět: Citovat

Rovná pásovina nebo vodič která tvoří většinu silnoproudých měřících traf se dá považovat za aspoň přibližně půlzávit, celý 1 závit by musel toroid obtočit.

to danhard: nemusí být řeč o žehličce ale třeba o trafu na rozvodně kde jsou proudy v kA takže záleží na konkrétnícch okolnostech. Sám jsem takhle jednou dostal pořádný kopanec. Pak si snadno zapamatuješ co se v těch příručkách píše o poměrech při rozpojeném sekundáru proudového měřícího trafa. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 19:34    Předmět: Citovat

V tomhle je elektrika tak trochu jako náboženství - některý věci prostě vyžaduje fest dogmaticky a bez diskuse. Naštěstí na rozdíl od víry i ty elektrikářský dogmata jdou materiálně a fyzicky dokázat a nevěřícím demonstrovat - třeba právě tím, že dotyčnej nedbalej dogmat dostane kopanec jak vrata ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2015, 19:37    Předmět: Citovat

Půlzávit je celý závit, který obepíná poloviční magnetický tok. U toroidu se to dá tak, že se do materiálu jádra vyvrtá dírka, a drát se provleče tou dírkou. Pokud to teda někdo mermomocí chce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund