Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Schéma gramorádia RDG-6000 (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2015, 20:09    Předmět: Citovat

Když vidíš na osciloskopu sinusovku alespoň 1 mV na vstupu mezifrekvence Europhona a přesto hraje slabě, je chyba v mezifrekvenci Europhona. Projdi napřed, jestli přepínají kontakty tlačítka U 1-3 (oba kanály) a 4-9 (ty přepínají signál do mezifrekvence a ruší funkci oscilátoru AM), a pak co je za napětí a signál v mefce na tranzistorech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2015, 22:43    Předmět: Citovat

Ten isostat jsem proměřoval už dřív a chodí dobře. Nastartoval jsem generátor a pustil do vstupu MF sinusovku o frekvenci cca 9.9MHz (víc gen. neumí).

Horni prubeh je to, co bylo na R17, dolni prubeh je z kolektoru Q3 resp. uzlu C58, T201, R22 ...



prubeh_2ch.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  prubeh_2ch.jpg
 Velikost:  55.09 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2015, 23:00    Předmět: Citovat

To je k ničemu, na fotce nevidím citlivost pro vstup A.
Za další - jsou tam laděné obvody na 10,7 MHz a útlum na 9,9 MHz si netroufám odhadnout ani přibližně. Že první stupeň začíná omezovat, to napovídá zkreslení sinusovky.
Prostě tam musíš dostat signál kolem 10,7 MHz, jinak ti je celá měřicí technika k ničemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 17 2015, 15:52    Předmět: Citovat

hrabosh 2015-12-06, 14:14:35 napsal(a):
...
EDIT: EKKAR, dík za nabídku. Mám Tě v záloze Smile
Tak dneska zjištěn pravej stav věcí - NĚJAK SE STALO, že nemám (kromě dalších asi 30kilo "uloženek") ani tenhle vrak. V páskou přelepený krabici od banánů, ve který jsem je měl uložený, jsou uskladněný dámský BOTIČKY - a jen ten zku.rvenej Alláh ví, jak dlouho už mají některý MOJE ÚLOŽNÝ ŠKATULE jinej obsah, než jsem do nich naskládal já ... Ergo kladivo, Hraboši, zálohu tudíž NEMÁŠ ani ty ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: so prosinec 19 2015, 20:29    Předmět: Citovat

Tak nejdřív ze všeho bych rád vyjádřil upřímnou soustrast tady EKKARovi. Botičky v bedně s uloženkama, to fakt nasere.

Jinak toho předchozího obrázku si nevšímejte, měl jsem generátor nastavenej skoro na max. amplitudy, šly tam tak 2V.

Na tranzistorech Q3 a Q4 vypadal signál asi jako na prvním obrázku. Nahoře je výstup z "pomocného" rádia (tzn. vstup do Europhonu), dole je signál na kolektoru Q4.

Když jsem připojil sondu na kolektor Q5, Europhon přestal hrát a na osciloskopu bylo vidět něco, co připomínalo amplitudove modulovanou sinusovku okolo 475kHz. Ale nebylo to moc stabilní, občas se tam objevilo kmitání (viz 3. obrázek) atd. Na zvuk v reproduktoru to ale vliv nemělo.



IMG_20151219_174725.jpg
 Komentář:
Q4

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20151219_174725.jpg
 Velikost:  49.94 kB
 Staženo:  68 krát


IMG_20151219_181144.jpg
 Komentář:
Q5

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20151219_181144.jpg
 Velikost:  45.95 kB
 Staženo:  57 krát


IMG_20151219_180533.jpg
 Komentář:
Svincik

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20151219_180533.jpg
 Velikost:  45.08 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 19 2015, 20:41    Předmět: Citovat

Na emitoru Q5 by měla být amplituda mf signálu asi 5x menší, než na kolektoru Q4. Je tam?
Protože takhle to vypadá, že Q5 zesiluje jen signál nakmitaný na mf obvodu pro AM, tento laděný obvod budí bázi Q5.
Stejnosměrně musí mít Q5 na kolektoru kolem 6V a na emitoru asi 0,8 V. Je to BF455D nebo BF115, takže na bázi by měl mít kolem 1,4 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: so prosinec 19 2015, 23:11    Předmět: Citovat

Na bazi ma Q5 1.55V, emitor 0.89V a kolektor 7.07V.

Připojil jsem sondu 1. kanálu na kolektor Q4 a viděl jsem signál. Jakmile jsem ale připojil sondu osciloskopu na Q5, signál na Q4 se asi 3-5x zvětšil. Signál, který jsem pak viděl na Q5 byl zhruba stejný, jako ten na Q4 (zvětšený).
Když jsem odpojil sondu od Q5, sonda na Q4 měřila zase původní nízký signal. KDyž jsem ji vzal a píchl na Q5, signál by stejný, jako u předchozího měření v tom samém bodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 20 2015, 9:42    Předmět: Citovat

Stejnosměrně je to tedy v pořádku.
Znáš kapacitu těch sond?
Při měření v emitoru totiž ta kapacita rozladí obvod jen celkem nepodstatně. Sonda v kolektoru ti svými řekněme 10 pF kapacity přeladí mf obvod z 10,7 MHz na přibližně 9,2 MHz, a to je už trochu dost na to, abys naměřil něco, co má dostatečnou vypovídací hodnotu.
Je C56 skutečně připojený do emitoru Q3 kontakty 8-9 tlačítka U?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 13:40    Předmět: Citovat

Sondy jsou nějaký no name za pár USD z eBay, nejspíš tyhle:
http://www.ebay.com/itm/Two-P6100-DC-100MHZ-Oscilloscope-Scope-Clip-Probe-100MHz-For-Tektronix-HP-F5-/301723484991?hash=item46401f033f:g:YmwAAOSwa39UxlYQ

Kondenzátor se připojuje. Zkoušel jsem ho odpojit a bylo to stejný (poslechově, nic jsme nemeřil). Připojil jsem tam místo něj 100nF keramiku a taky stejný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út leden 19 2016, 22:08    Předmět: Citovat

Na Aukru prodávala ženská to RDG v sekci poškozené za 300,-, tak jsem neodolal a dneska přišlo Smile Hraje jen jeden kanál a nejde motor gramofonu (nevím, jestli je problém v motoru, nebo spínači).

FM rádio je nepřeladěné, ale když ho zesílím, tak tiše šumí a oscilátor kmitá, takže asi jede. Zkoušel jsem tam přivést signál z toho prvního Europhonu, a to sice z toho kondenzátoru C58. Výsledek je, že hraje! Sice trochu potišeji, ale hraje. Ladím na původním Eurphonu a z novýho to hraje. Anténa musí být ale připojená odhadem někde mezi Q1 a Q2.

Takže chyba je asi opravdu v MF zesilovači. Snad se mi ted povede na to přijít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út březen 01 2016, 22:21    Předmět: Citovat

Tak jsem se pokusil ten 2. Europhon přeladit podle postpu a hraje dobře! Ješte to nemám uplně hotové, ale povyměnoval jsem kondenzátory a doladil trochu kap. trimry (hrálo to moc potichu). Ted chytím plno stanic krásně nahlas a čistě.

... ale nejede stereo. Uplně jako první pro jistotu ověřím, že není spálená žárovka, ale kdyby nebyla ... setkal jste se někdo s touto závadou? Je tam taky ta tranzistorová verze...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 6:01    Předmět: Citovat

Kdyby ti odešla žárovka, měl bys kruhový demodulátor trvale v režimu stereo.
Projeď si pilotní signál a pomocnou nosnou v dekodéru zase osciloskopem, hlavně, jestli máš na kolektoru Q205 signál 38 kHz.
Na jadýrka ani na trimr R230 nesahej, jinak si zhoršíš přeslechy.
Jo, a taky koukni na to, jak čisté máš napětí na plusu ellytu C250, čára nesmí být "chlupatá".
Upozorňuji tě na to, že obvod zdvojovače kmitočtu s Q205 je zapojený jako hysterezní - dokud na spoji emitoru Q205 a diody D207 nedosáhnou špičky napětí alespoň 0,9 V, tranzistor nemá nastavený správně pracovní bod a zdvojovač ani nedá dostatečné napětí pro diodový přepínač, ani nesepne Q206 žárovky "STEREO". Teprve při překročení těch asi 0,9 V na D207 začne zdvojovač fungovat, to napětí ještě o trochu stoupne a udržuje se i při zeslábnutí pilotního signálu 19 kHz o asi 6 dB. Pak zase stereo vypne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 10:57    Předmět: Citovat

JAk moc může být zvlněný to napětí na tom elytu? Viděl jsem tam něco kolem +/- 3mV, je to OK?

Těch 38khz na kolektoru Q205 má vypadat jak? Sinusovka s +/- konstantní amplitudou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hrabosh



Založen: Jun 19, 2005
Příspěvky: 446
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 20:51    Předmět: Citovat

Tak na kolektoru Q205 je slabá sinusovka 10MHz. Nicméně na bázi Q205 je usměrněných 38 KHz, viz obrázek.

Ten průběh vypadá IMHO dobře, tranzistor Q205 se tváří funkční (měřil jsem přechody BE, BC). KDyž jsem ucvakl ten 10n kondík co je mezi tema diodama, tak se zdálo, že "STEREO" naskočilo! Ta kontrolka se ale rozsvěcela IMHO dost brzo, kolikrát při finálním naladění stanice nesvítila, ale svitila, když se "sjelo" trochu bokem.

Jestli to stereo fakt hraje, nebo ne, nepoznám, protože mi zatím hraje jenom jede kanál zesilovače.

Kondík jsem měřil a má 10nF a při měření SS odporu jsem nenameřil nic. Je to svitkáč.



oscope.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  oscope.jpg
 Velikost:  51.5 kB
 Staženo:  47 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 21:46    Předmět: Citovat

Kondík 10n ladí přece T209 na 19 kHz do rezonance.
Chyba musí být jinde: když špičky toho dvoucestně usměrněného průběhu začnou otevírat Q207, musí na C278 v několika málo periodách stoupnout napětí na asi 0,5 V (na emitoru Q207 pak bude něco přes 1 V).
A na měřicím bodu TP6 musíš vidět čistou sinusovku 38 kHz.
To, že dekodér nasazuje mimo naladění "na střed" může být způsobené nedostatečným souběhem ladění obvodů v tuneru, nejsilnější signál máš mimo nulu detektoru, pilotní signál je potlačený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund