Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topení plynovým kotlem.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 10:03    Předmět: Topení plynovým kotlem. Citovat

Protože jsem zjistil, že to evropská unie myslí naprosto vážně s omezováním typů prodávaných plynových kotlů, věnoval jsem značné úsilí hledání jak dál s mojí radiátorovou topnou soustavou s plynovou DESTILOU 25 S, v rodinném domě zkoulaudovaném v roce 1969. Od 26.9.2015 se už "zastaralé" atmosférické kotle nesmějí vyrábět a je možný jen doprodej. Nikdo vám ale neřekne, že ty krásné, nové, drahé kondenzační plynové kotle, které se už smějí jen vyrábět, svou fantastickou účinnost ztrácejí jakmile překročíte teplotu otopné vody 55 °C. Máte-li otopnou sestavu projektovanou na obvyklý teplotní spád 80/60 °C tak máte s kondenzačním kotlem smolíka. Jeho účinnost totiž klesne na úplně stejné hodnoty, jaké mají dosud vyráběné atmosférické kotle.
Kondenzační kotle jsou totiž primárně určeny pro podlahové vytápění. Pokud budete chtít vodou o teplotě 53 °C topit v radiátorech, musíte jejich velikost podle normy ČSN 060210 zdvojnásobit. Nebo musíte jít cestou podlahového vytápění v celém objektu a investovat do projektu, do stavebních a topenářských prací a samozřejmě do vložkování komína a do nového kotle. Náklady jsou až děsivé. A skutečná doba návratnosti nákladů vysoko překračuje obvyklé představy.
Na poslední chvíli jsem si tedy nechal namontovat nový atmosférický plynový kotel. Snad mě přežije. Ještě vymyslím, co s Destilou, čerpadlem, pokojovým termostatem a týdenními spínacími hodinami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 10:24    Předmět: Citovat

Co jsi poridil za kotel?


Jinak jsou to fakt hovad*
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 10:44    Předmět: Citovat

Trvale ale asi netopíš na 80/60, leda že máš termoventily. Při běžném topení normálním turbo dakonem jedu pod 50° běžně, při udržování teploty, ne při nájezdu, pochopitelně. Taky mne napadá co dál, ale na tom dakonu se relativně nemá co podělat. Čerpadlo, ventilátor lehká výměna, výměník asi ne když ho jenom tak "lechtám" a je Cu. Plynová armatura snad ne a elektronika se dá zatím sehnat, ale dvakrát jsem ji už opravil (12 let je kotli). A než dávat nějakých 50kKč, či kolik, tak musí držet:-)). Jenže ty máš normální kotel, že. Ale není to litinový?
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6593
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 10:45    Předmět: Citovat

Zas tak úplně nesouhlasím, již cca 12 provozujeme kondenzační kotel na systému projektovaném pro kotel na tuhá paliva, kde v meziobdobí byl i atmosférický plynový kotel a je samozřejmě pravda, že pokud je více zima, kondenzace jde do háje, ale v přechodných obdobích, kdy se již topí, ale ještě není tak veliká zima, kondenzace pracuje. Vzhledem k protiproudému výměníku s velkou plochou jsou i v režimu velkých výkonů spaliny znatelně chladnější, než tomu bylo u atmosférického kotle, schválené odkouření kotle je plastové, to celkem o teplotě spalin něco vypovídá. Zkušenosti s provozem tohoto kotle jsou takové, že proti původnímu atmosférickému Gasexu je tento, byť italský, zatím kromě opravy elektroniky oběhového čerpadla (Grundfos) zcela spolehlivý. Na Gasexu se každou chvíli měnil termočlánek, odešla cívka plynového entilu, odešel havarijní termostat. Kotel stál nějakých 35 tis. Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 10:48    Předmět: Citovat

EDIT: Než jsem to sesmolil, tak odpověděli ostatní stejně.

Není to zase taková kovbojka. Teplotní spád 80/60 je projektovaný pro rozdíl teplot venkovní/vnitřní přes 40°C. Vzhledem k tomu, že průměrná zima u nás je 5° a déšť, je možno teplotu výstupní vody snížit právě o ten rozdíl 25°C. Samozřejmě pokud udeří mrazy, kotel nedokáže barák vytopit, ale to zase řeší ekvitermní regulace, kdy se drží stálý rozdíl teplot mezi topnou vodouxteplotou místnosti a teplotou místnostixvenkovní teplotou (zjednodušeně, lze si to představit jako napěťový dělič, kdy horní napětí je teplota topné vody, mezi odpory je teplota místnosti a vespod je teplota venku, odpory jsou tepelné odpory radiátor vs. místnost a místnost vs. venek) . Prostě když mrzne, zvýší teplotu otopné vody. Ekvitermní čidlo stojí pár stovek, popř. protože jsme na bastlírně, lze obvykle nahradit vhodnou kombinací NTC a odporů za pár kč. Trošku dražší může být termostat, který musí kotli říkat, jaká je aktuální a žádaná teplota v místnosti (obvykle přes sběrnici opentherm). Ale některé kotle jsou dodávány již s tímto termostatem (např. Baxi luna3 comfort HT).

Ve výsledku pojede ten kondenzační kotel při napojení na starou otopnou soustavu 80% času v optimálním módu s teplotou topné vody do těch 55°C a pokud udeří kruté mrazy, pojede se stejnou účinností jako běžný kotel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patex



Založen: Jan 24, 2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Trnavský kraj

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 11:13    Předmět: Citovat

Pri novom kondenzáku si oproti novom nekondenzáku pri 80/60 lepšie o 5%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 12:24    Předmět: Citovat

Každý vycházíme ze svých zkušeností a možností. Podle ČSN 06 0210 bydlím v oblasti -18 °C, mimo uzavřenou zástavbu na kopci, nadmořská výška podlahy v obýváku 385 m, tři vytápěná podlaží. Nějaké řeči o tom, že stejně jsou teplé zimy jsou mi k ničemu. Kdysi jsem si přivydělával projektováním vytápění rodinných domků, takže něco málo o tom vím.
Pořídil jsem teď kotel Proterm Medvěd KLOM 30, protože umožňuje modulaci výkonu, snadnou změnu teploty otopné vody 45 - 85 °C.
Udávaná účinnost 90 - 92%.
Pokud se účinnost kondenzačního kotle spočítá podle stejné metodiky - kdy účinnost nemůže přesáhnout 100% - pracují tyto kotle při teplotě topné vody 80 °C v rozmezí 92 - 96% podle typu. To se dá snadno dohledat u výrobců. Včetně marketingových tahů s využitím kondenzačního tepla vody ve spalinách, které platí jen při teplotě vratné vody pod 30 °C. A to by se ještě mohlo diskutovat o povinném vložkování komína (cca 1000 Kč/m) a vybudování odvodu kyselého kondenzátu do odpadu. Kýbl není řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 12:38    Předmět: Citovat

jirkati napsal(a):
Nějaké řeči o tom, že stejně jsou teplé zimy jsou mi k ničemu.

Právě že nejsou. Nebo máš nonstop celou zimu -18°C? To není o tom, jestli jsou teď zimy teplejší nebo ne, ale že soustava je naprojektovaná na spád 80/60 pro -18°C, což je nejhorší případ. A i kdyby přišla tuhá zima, tak nebude stále -18°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6593
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 13:07    Předmět: Citovat

Sám píšeš, že kondenzační kotel má i pro výstupní vodu na 80°C byť o maličko, ale vyšší účinnost. A to je snad dobře, ne? Nutnost odvodu kondenzátu je ovšem fakt, naštěstí nám vede kanalizace asi 3 m od kotle, tak to nebyl problém. Vložkování komína platí jak pro atmosférický, tak pro turbo kotel. Plastové vyvložkování materiálově nijak drahé nebylo a trubky jsme s tátou nastrkali do komína sami, servisák si to jen prohlédl, komín má 12m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 13:41    Předmět: Citovat

No vidíš Zaky, ty sis nastrkal trubky do komína sám a můj syn, bydlící v Liberci ve svém baráku, bohužel v památkové zóně, musel mít firmu. Ta zjistila, že je komín odskočený a nutně se muselo frézovat a hned to bylo 1500 Kč/m. Samozřejmě dostal ke komínu vysokému 16 m i parádní revizi.

Co se týká zim je sice pravdou, že ani u mně na kopci netrvají mrazy přes 20 °C nikdy déle než týden. Ale komu ještě nezamrzla na severní straně baráku v 60 cm tvárnicové zdi voda k WC nebo kdo nevyjel týden z baráku autem kvůli dvoumetrovým závějím v délce 500 m silnice, tak neví jak vypadá opravdová zima. A že nebyla vloni ani předloni není důležité. Kvůli 10 cm sněhu bych nepořizoval sněhovou frézu. Za šest roků stála jen vloni.

Uznávám, že i 5% účinnosti na plynovém kotli je znát, ale kdo zná ceny kondenzačních kotlů kolem 25 kW tak ví, že začínají na 50 000 Kč a rostou do nebe. 5% účinnosti je u mně prodělek cca 1600 Kč za rok. Tak kde je ta fantastická návratnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6593
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 13:55    Předmět: Citovat

S odskočeným komínem je to blbé, to bych sám nevyfrézoval Sad A bourat by se mi to tedy taky zrovna nechtělo. Asi bych se při vložkování komína na památkáře tak nějak omylem zapomněl obrátit, za tu chvíli blbnutí na střeše by to snad nikdo prásknout nestihl. Je fakt, že není komín jako komín, u nás se vyleze z vikýře pohodlně na lávku, komín je hned vedle vikýře. Když se dole rozsvítí baterka, je vše krásně vidět, takže vložkování bylo úplně snadné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 15:12    Předmět: Citovat

http://kotle.heureka.cz/baxi-luna-3-comfort-ht-240/specifikace/#section
24kW, kondenzák, i s tím termostatem na ekvitermu v ceně
Každopádně komín a odpad, to je věc jiná. Před měsícem jsem rodičům kopal přes 2 chlévy odpad z kotelny do septiku právě kvůli kondenzátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 16:07    Předmět: Citovat

Pro Ondra2 - Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Jenže já nejsem žádný oříšek. A rozhodně nezískávám informace jen na netu. Tomuhle porovnávání kotlů jsem se tady chtěl vyhnout, ale donutil jsi mě. Navštívíl jsem 3 servisní plynařské organizace, vedl jsem obsáhlou korespondenci s výrobci několika typů kotlů, zeptal jsem se na rovinu i servisáka, který mi od roku 1989 každý rok na podzim čistil, kontroloval, případně seřizoval Destilu. Zajímala mě hlavně spolehlivost různých typů a značek kotlů. Nebudu se zmiňovat o těch nejlepších, to je vždy o diskuzi o poměru cena x spolehlivost. Ale nejvíce peněz vydělávají servisákům na opravách ty nejlevnější kotle italské provenience Baxi a Immergas. Na druhém konci, co se týká servisních zásahů, jsou kotle " střední třídy" Protherm a Vailand, což je už dost dlouho stejná firma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 18:57    Předmět: Citovat

Nejsou to informace z netu, ten kotel mám doma 3 roky a nevím o něm. Elektroniku má od Siemense a čerpadlo grundfos. Samozřejmě mi odpovíš, že se na nich pokazí výměník, nebo něco jiného, aby sis mohl zase postěžovat jakou máš bezvýchodnou situaci.
Já se živím vývojem domácí automatizace (mj. řízení plynových kotlů, termostaty...) u Siemensova největšího konkurenta, takže bych řekl, že nejsem zase tak mimo obraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2015, 19:09    Předmět: Citovat

Netušil jsem, že se dělají kondenzační kotle turbo. Měl jsem nějak zafixováno, že je to nemožný.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund