Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kondenzátorová nabíječka autobaterie (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
legal



Založen: Feb 03, 2005
Příspěvky: 129
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 13:37    Předmět: Kondenzátorová nabíječka autobaterie (přesunuto) Citovat

Zdravím vás bastlíři, mam na vás prosbu.Mám doma trafa 2krat 19 volt 130 watt symetricke a dále pak 2 krat 21 voltů 180 watt a chtěl bych jedno z nich použit na kondenzátorovou nabíječku podle p.Belzy http://www.belza.cz/charge/chc.htm

Jen mi není jasné jak zapojit to symetrické trafo aby bylo napetí jen těch 21 voltu nebo 19 u druhého trafa.Mam zapojit jen 1 větev trafa??Nedá to v tomto případě zapojení pouze poloviční výkon?
Dalé bych vás poprosil o objasnění toho proudu který p.Belza udává.Podle jakého vzorce se to spočítá,zkoušel jsem podle vzorce reaktance kondenzátoru a vycházeli mi větší proudové hodnoty, tak myslím že jsem to počítal špatně.
Potřeboval bych přepočet na větší proud aspon tak 4.5-5 amper.
Mohu vůbec s těmito trafy co mam na výběr realizovat nabíječ,když pan Belza píše trafo 24 volt.?Děkuji za případne odpovědi a přeji všem pěkný zbytek dne..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 15:54    Předmět: Citovat

Použi 21V trafo s jedným vinutím. Dalo by sa použiť aj dvojcestné usmernenie s obidvoma vinutiami. Za ten usmerňovač by sa zapojil thyristor s budením G hradla a aj pôvodná oddeľovacia dióda na výstupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 15:56    Předmět: Citovat

Na každý konec vinutí dej diodu a katodami je spoj = máš plus.

Kondenzátorem 7µ teče při 230V 0.5A
Pokud má trafo převod třeba 230 / 18V, tak na výstupu poteče 13x víc. Kondenzátor se bude chovat jako odpor = 1 / 2 pí f C

Kondenzátorem 2µ teče 150mA na 230V

Usměrnění dej dvojcestné, jenom na jednu diodu jde do trafa stejnosměrný proud a potom se zahřívá.
Proud kondenzátorem spočítáš I = 2 pí f U C


Naposledy upravil samponek dne ne září 27 2015, 16:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 16:17    Předmět: Citovat

takto:

Ten prúd bude podľa samponek iba do skratu, reálne do akumulátoru bude menej ako polovica čo uviedol.



kondenzátorová.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kondenzátorová.JPG
 Velikost:  9.99 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 16:42    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
...
Kondenzátorem 7µ teče při 230V 0.5A
Kondenzátorem 2µ teče 150mA na 230V
Pokud má trafo převod třeba 230 / 18V, tak na výstupu poteče 13x víc. Kondenzátor se bude chovat jako odpor = 1 / 2 pí f C
...
Jak píše procesor, to poteče jen kondíkem do zkratu mezi fází a nulákem. Musíš započítat i sériovej induktanční "příspěvek" primáru trafa, navíc s přetransformovaným zatěžovacím odporem připojeným na sekundáru - proto se ten sekundár nesmí za provozu odpojovat, aby napětí na nabíječce v rezonančním chodu nevylítlo kamsi k nebesům a neprofláklo kdejakou izolaci, kterou to bude mít v cestě.
V reálným stavu budeš na primární straně potřebovat kondíky asi 2,5 až 3x větší (víc kapacity), než jaký vycházejí ze šampónkova výpočtu nezahrnujícího ty další odpory. A musejí to bejt kvalitní svitkáče dimenzovaný aspoň na 1kV - pokud seženeš "dost mikro" na 1,5kV, tím líp - a žádný elektrolyty (ani bipolární), těma kondíkama za provozu teče střídavej proud!!!
Výhodný je v tomhle případě mít větší počet kondenzátorů na nižší pracovní napětí - dáš 2 stejný do série a tím dostaneš poloviční kapacitu na dvojnásobný napětí - s kondíkama na 630V v sérii se dostaneš spolehlivě přes 1kV - a pak už zbejvá jen poskládat paralelně dostatečně velkou kapacitu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 18:56    Předmět: Citovat

Jakej zkrat???
Jen matete méně znalé.
Není to zkrat, je to jen kondenzátor připojený na střídavé harmonické napětí 230V.
Když na něm bude menší úbytek napětí bude zákonitě menší také protékající proud.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 19:23    Předmět: Citovat

Jenomže tady máš L C obvod v sérii, kde hrozí rezonance. při rezonanci se na trafu nakmitává vysoké napětí a může nastat průraz (při chodu na prázdno) proto tam Belza má zařazený zkratovač nad 18V pak to vyjede z rezonance a kondík omezuje proud.
Pro začátečníka doporučuju klasiku (to je bez kondenzátorů vůbec): trafo třeba 24V, diodový usměrňovač a autožárovku na 12V do série z baterií. při zkratu nebo přepólování maximálně shoří žárovka. Klasická žárovka do předních světel Škody 100 s paralelně zapojenýma vláknama dá cca 5A. Nevýhodou je, že nabíječka svítí, ale za to je žárovka zdrojemn stabilnějšího proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 19:28    Předmět: Citovat

Osobně bych zvolil nějaké jiné zapojení...
http://users.otenet.gr/~athsam/car_12v_battery_charger.htm

citace:
Kondenzátorová nabíječka má bohužel jednu velkou nectnost. Výstupní svorky mohou být klidně zkratovány, avšak nesmí zůstat nepřipojeny k zátěži. Primární vinutí transformátoru totiž spolu s omezovacím kondenzátorem tvoří rezonanční obvod, na kterém se může nakmitat mnohem větší napětí, než je napětí sítě. Pak máme dvě možnosti - buď můžeme použít kondenzátory a transformátor, které "snesou" napětí až 2 kV nebo nikdy nesmíme nechat výstup nepřipojený, pokud je nabíječka zapnuta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 420
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: ne září 27 2015, 20:38    Předmět: Citovat

Pánové, podle tohoto zapojení (Belza) jsem nabíječku stavěl. Zapojení není záludné (nevím, jak pro koho). P.Belza do tohoto zapojení vestavěl tyristorové omezení. Je hlavně důležité dobře pájet a dotahovat spoje.
LEGAL - jestli to poradíš a umožňují to vývody trafa, použij vývody 2x 21V.
Středy rozpoj a přepoj tak aby jsi měl začátky a konce paralně. Zkouška - primár 230V přes žárovku 230/40W a měř. Pokud budeš mít vinutí dobře zapojené, budeš tam mít 21V. Tím získáš větší proud 180W. (jestli tomu dobře rozumím, 2x21V, 2x90W?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
legal



Založen: Feb 03, 2005
Příspěvky: 129
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 28 2015, 8:01    Předmět: Citovat

Děkuji vám za rady Smile .Jsem rád že vím jak napojit trafo. Osobně co jsem četl tak kromě toho nakmitnutí vysokého napětí na L C obvodu a následnému proražení kondenzátoru vysokým napětím, čemuž brání v zapojení p.Belzy tyristor Ty1 který bych samozřejmě v zapojení použil. Chtěl jsem využit zmíněné trafa a nabíjet aspoň minimálně těmi 4.5 až 5 ampéry. Počítal jsem kondenzátory a to podle vzorce stejného jako napsal Samponek I = 2 pí f U C a vzhledem k tomu co jste psali "Musíš započítat i sériovej induktanční "příspěvek" primáru trafa, navíc s přetransformovaným zatěžovacím odporem připojeným na sekundáru" který jsem ve výpočtu nezapočetl my vycházeli jiné větší hodnoty než p.Belzovi. Nabíječka se mi jinak zdá byt vcelku zajímavá a hlavně jak píšete mohu použít trafa co mam doma a nevyužitá. Myslím že tato nabíječka je jistě daleko lepší volba než jakákoliv levná nabíječka z marketu, pokud ty levné dobíječe co z kamarádovy zkušenosti ani nedokáží pořádně baterii v autě nabít lze nabíječkami vůbec nazývat. Tímto vám všem moc děkuji za rady a chtěl bych se ještě zeptat jen pro doplnění jestli vás napadá nejaká jednoduchá indikace kterou bych následně nabíječ doplnil abych třeba svitem Led diody poznal že baterie je již téměř nabita a mohu tedy odpojit zařízení od sítě a poté odpojit baterii. Co se tyká jiných doporučených zapojení např. s žárovkou tak to že by nabíječ svítil by jistě moc nevadilo ale trafo 24 volt bohužel mám pouze 6 wattové což by jistě nešlo jako nabíječka použít. Taktéž zapojení od frpr666 je zajímavé ostatně jako spousta jiných, ovšem napětí které by měl mít transformátor bohužel doma v dostatečné výkonové rezervě nemám a snižovat napětí např. diodami při tomto proudu mi moc vhodné také nepřišlo. Mám baterii 60 AH v autě a věřím že mi starý diesel v zimě bude dosti baterii zatěžovat pokud vůbec reálně naskočí v takových - 10 stupních Smile to teprve uvidím, mám auto teprve krátce a na zimu jsem naftu ještě neměl, tak se bude pořádná nabíječka hodit více než dosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: po září 28 2015, 8:40    Předmět: Citovat

Pro legal
V odkaze,který zasílám se v článku dočteš o nabíječce,které by se mohly líbit tvoje transformátory. I když máš již jasno se stavbou,neváhej a pročti.
http://www.wwii-rcmodely.mypage.cz/menu/atomaticka-rezacka-kridel-z
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
legal



Založen: Feb 03, 2005
Příspěvky: 129
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 28 2015, 13:05    Předmět: Citovat

Milousi2 nevypadá to vůbec špatně tak ještě popřemýšlím o této nabíječce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: po září 28 2015, 14:39    Předmět: Citovat

Nabíječky Vám budou fungovat jenom s kondy Tesla TC844 a podobnými, určenými na střídavý proud 250V. Ostatní náhražky, zejména kondy určené na stejnosměrné napětí se vám dřív nebo později prorazí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 28 2015, 14:47    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Nabíječky Vám budou fungovat jenom s kondy Tesla TC844 a podobnými, určenými na střídavý proud 250V. Ostatní náhražky, zejména kondy určené na stejnosměrné napětí se vám dřív nebo později prorazí.
Teda šampi, ty jseš dneska zas chytrej jak rádio na setrvačník - proč si myslíš, že jsem napsal stejně jako další, kteří o tom něco vědí, že ty kondíky musejí bejt NEPOLARIZOVANÝ a na napětí aspoň 1kV? Ty tebou doporučovaný na 275VAC by v kondíkový nabíječce vyskákaly jak Trepifajxli hned při prvním zapnutí - protože 275VAC je ve špičkový hodnotě něco kolem 390V - a vlivem sériový rezonance s primárem trafa se na tom kondenzátoru nakmitá o dost víc, takže ty tvoje "275VAC" by po zapnutí hooodně rychle udělaly "pápá" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: po září 28 2015, 15:57    Předmět: Citovat

TC844 jsou do pračky k indukčnímu motoru. S těmi mě to funguje, ostatní se po nějaké době prorazily.
Jde použít i TC682
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund