Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kotel na dřevo versus plyn
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2107
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 10:52    Předmět: kotel na dřevo versus plyn Citovat

Máte někdo zkušenosti s kotlem na dřevo (dřevěná polena) co splynovává.

je předemnou takové dilema:
při přestavbě rodinného domu vyšel požadavek na předělání plynové přípojky (plynař že se musí dát celá nová jinak nebude revize) a to vyjde na cca 20 000kč. Plynový kotel má již 15 let a již dlouho nevydrží.

Takže si říkám jestli nejít do kotle na dřevo co zplynovává , s tím že sice takový kotel je dražší, ale se toto za pár let vrátí, a nyní je právě nejlepší příležitost k tomuto přejít a úplně zrušit plyn. V kotelně je dvouotovrový komín kde je jedna trubka vyvložkována na plyn a ta druhá zbyla po kotli H4 na tuhá paliva. Dřevo mohu mít přes bratrance, ale i kdybych je musel kupovat za plnou cenu tak to bude levnější.

Jediné co by se muselo vyřešit tak je ohřev vody a to by asi bylo pomocí el. bojleru. Někde se zde probíralo plyn versus elektřina, ale to bylo pouze na ohřev vody.

Na druhou stranu máma nemládne a jelikož jsem pracovně pořád mimo tak by byl pohodlnější plyn.

Takže se ptám kdo máte kotel na dřevoplyn a jak s ním jste spokojeni ?
a propočítával to někdo kolik % ušetří ?

Na internetu je o nich sice hodně chvály, ale to je na stránkách prodejců od údajných spokojených zákaznících.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 11:00    Předmět: Citovat

Musis zhanat drevo, pripravovat, skladovat a dokladat. Velmi rychlo ta to prestane bavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 12:04    Předmět: Citovat

Kamarád před několika zimami přešel na dřevo. Nasyslil si na zimu 10m3 do jedné sklepní místnosti a říkal si super, to mi bude stačit, nebudu přetápět (barák klasika, ještě tehdy bez izolace). Inu, zima tehdy byla krutá a v únoru mu dřevo došlo...schánějte pak v zimě dřevo Very Happy hlavně levně...

Od té doby se poučil. Nepřešel sice na plyn, ale má 30m3 dřeva v komplet celém podsklepení až po strop + další hromadu 2m špalků venku. Zateplil. Postavil hydraulickou štípačku na ty 2m špalky a vůbec se lépe připravil.

Má to své kouzlo, štípat dřevo, třísky, zatápět každé ráno, když se člověku nechce v noci stávat k přiložení.

My pohodlní máme plyn, člověk se skoro nestará, skoro. Taky to chce údržbu. Ale dost mě mrzí, že otec vedle plynového kotle nenechal ten litiňák na koks (nejenom koks v něm hořel skvěle). To kdyby rus zavřel kohoutek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2539
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 12:10    Předmět: Citovat

rnbw:...a nejni ho zrovna málo.
Tátův soused má kotel na dřevoplyn a celý dni nedělá nic jineho než dřevo.Spálil si už veškerej jeho soukromej les a teď kupuje dřevo.Je to poněkud na "bednu".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 12:48    Předmět: Citovat

Ti kdo v okolí topí dřevoplynem mají v průměrných RD většinou bez izolace spotřebu kolem 25m³. Dřevo je vidím tahat z lesa průběžně celý rok.

Dřevoplynové kotle by měly na jedno přiložení údajně hořet delší dobu ale nemám osobní zkušenost. Kdysi jsem topil dřevem v klasickém kotle tak to byla otrava pomalu každé půl hodiny chodit přikládat. Než jsem se vrátil ze sklepa a vyzul boty tak jsem mohl jít znova...


Naposledy upravil Achab dne po září 21 2015, 12:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tommi



Založen: Jul 19, 2012
Příspěvky: 73
Bydliště: Brno 62800

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 12:49    Předmět: Citovat

Chystám se příští rok udělat topení na chalupě a po nějaké době jsem našel pro sebe řešení - kombi kotel na dřevo a pelety. Do teď topíme jen v krbových kamnech v přízemí a v Petrách v 1. patře. Ke kotli bude připojen bojler a vyrovnávací nádrž na 1000L protože kotel na dřevo nejde regulovat.
Rozhodl jsem se pro tento kotel: DC25SP

http://www.atmos.eu/kombi-kotle-na-drevo-pelety-a-elto/

Příprava dřeva není složitá, nařežu metrové kusy na polovic a je to (max 530 mm). Jeden den budu topit a jeden až tři dny to jede ze zásobníku - podle zimy. V případě nemoci nebo nepřítomnosti to začne topit peletami (když je potřeba, také už mladší nebudu). Pro mne je hlavní topení dřevem, pelety jsou doplňkové řešní když je potřeba překlenout určitou dobu (nepřítomnost, nemoc, ...) Ještě zvažuji doplnění o elektrocentrálu s autostartem a automatické odpopelňování.

Třeba to bude pro vás inspirativní. Hlavně je potřeba dobře zvážit všechny okolnosti - dostupnost dřeva, pelet, mobilitu topiče, velikost objektu, možnosti přípravy dřeva, prostor na dlouhodobé uskladnění dřeva, ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 16:06    Předmět: Citovat

Mám Atmos Generátor 25kW, samotný plyn nemám, neb nejsou připojeny trubky- místní papaláši mají chaty o 3km stranou, takže máme smůlu.
Topil jsem dřěvem, bylo to velice levné, dokud byla možnst si ho dělat sám (cca 1500,-za rok), ale to už padlo, takže jsem přešel na dřevěné brikety. Padne jich v teplých zimách cca 4t, ale vydrží déle hořet.
Co byl největší problém- provoz kotle v přechodném období, musel jsem ho tlumit, ale potom dřevo dehtovalo.
Vyřešeno je to akumulační nádrží (4m³), z ní jde topit při velkých mrazech cca 36h, při vyšších teplotách i dva dny nebo několik nocí.
Ale i když topím v průměru jednou za tři dny, přece jen mě to moc nebaví...
Chtělo by to někde sehnat zdarma solární panely o dostatečném výkonu a přitápět. Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 17:00    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
Na druhou stranu máma nemládne a jelikož jsem pracovně pořád mimo tak by byl pohodlnější plyn.
Doporučuju nechat si oba způsoby vytápění, a pokud se v domě najde místo, kam by se v budoucnu dal připojit elektrokotel, tak si ho nech připravený.

EDIT:
radioelectrum napsal(a):
(plynař že se musí dát celá nová jinak nebude revize)
Plynař jako zástupce plynárny, nebo jako revizák na plyn?
U elektro revizáků platí: co člověk to názor.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)


Naposledy upravil Habesan dne po září 21 2015, 17:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 17:13    Předmět: Citovat

To asi nechtěl slyšet, protože se tam jedná právě o tu investici do plynu kvůli revizi.
Na druhé straně bych zůstal u toho plynu na topení, když už tam jednou je. Investoval bych do nového kotle a pak po první sezoně se rozhodl, jestli má smysl ještě topení dřevem. Pokud by to dřevo přišlo levněji, tak bych ho pak použil na topení vždycky když by to prostě šlo, jinak jen ten plyn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 616
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 17:25    Předmět: Citovat

Co se vyplatí si musí každý spočítat sám. Můj případ (10kW ztráty, okres Beroun) vychází plyn, peletky, pilinové brikety a dřevo dost podobně. Lépe vychází automat na uhlí. Nakonec montuju dřevoplyn Verner, protože tu mám dvě pily, co dávají odpad za hubičku. A z jedné z nich je to dokonce i nařezaný, takže žádné řezání a štípání Smile

Ad solární panely - na topení poněkud nesmysl. Všimli jste si, že třeba v prosinci svítí obvykle slunce dohromady asi 10 hodin?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 17:28    Předmět: Citovat

U elektrokotle je potřeba přihlédnout k provedení a ztrátám stávajícího topného rozvodu. Při přechodu na elektriku a nevhodném rozvodu se mohou ztráty promítnout do nákladů mnohem citelněji.

Mám doma staré topení s velkým obsahem vody přičemž hlavní rozvod je veden sklepem, trubky 2", odbočky 3/4" a nedokonalá izolace skelnou vatou. Napřed jsem kvůli jednoduchosti zkusil elektrokotel ale při 12kW celkového výkonu sežraly ztráty v rozvodu 4kW, tj. celou třetinu a teplo nic moc, kotel přitom topil téměř nepřetržitě na plný výkon. Musel jsem to předělat na přímotopy - celkový výkon 10kW pak byl dostačující.
V kotli jenom občas v zimě přitopím starou zásobou dřeva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 18:05    Předmět: Citovat

_luky_ napsal(a):
Nakonec montuju dřevoplyn Verner, protože tu mám dvě pily, co dávají odpad za hubičku. A z jedné z nich je to dokonce i nařezaný, takže žádné řezání a štípání

V tomto případě není o čem diskutovat. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: po září 21 2015, 18:25    Předmět: Citovat

Mám řadovku. Nejlevnější topení je na uhlí, napřed ale roztopit kotel dřevem na 60 stupňů. Nevýhoda je, že současně roztápím celý domek. Takhle ale nedělám nádražní výtopnu.
Výhodou je mít možnost přepnout na druhý, plynový kotel, pokud to povolují předpisy.
Nejsem si jist, zda zplyňující kotle a jejich tlačenka není další ekořepka. Pokud nemám les, topení čistým dřevem je proti uhlí dvojnásobně drahé. Navíc velice záleží na vlhkosti dřeva. Nejlépe hoří za teplých slunečných dnů, kdy je topení zbytečné. Nejhůře za chladných vlhkých dnů, kdy se topí nonstop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: út září 22 2015, 6:38    Předmět: Citovat

S kamarádem jsme dělali srovnání ceny za 1kWh tepla získaného:
- 0,55kč - tč země-voda
- dřevo cenově mezi tč a peletkama - podle toho za kolik se sežene, ale kupovat je komerčně se asi moc nevyplatí
Kamarád koupil dřevěné brikety za 3,3kč kilo, takže po započítání ceny dopravy jej kWh vychází kolem 0,7hal
- 1,2kč - peletky
- 1,3 - plyn
- 2kč - elektrika

Když už budeš topil levným zdrojem, tak jej využij i na TUV, pokud budeš dávat kvůli topení dřevem akumulační bečku, tak kup tu co má v sobě nerez hada na průtokový ohřev TUV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 22 2015, 6:49    Předmět: Citovat

rudolf02 stoprosouhlas . Tchánovi jsem montoval před dvěma roky atmose a v poho . No je důchodce a stejně chodí do sklepa , kde si zatopí . Ohřev vody jede napřímo z kotle a do systému přes čtyřcesťák . Nádobu nemá a tak na "volnoběh" běží ohřev pomocných prostor . Když měl elektriku , tak hřál jednu cimru , takhle za třetinu ceny topí celý barák . Ono to zmenšení cenové výhody uhlí a dříví spočívá hlavně v tom , že uživatel potom ohřívá větší prostory a na více , než např. s elektrikou . Topím 5let odpadním dřívím , no kromě mladých , co musí chodit zatápět , spokojenost . Plyn na vsi ani nemáme . Na chalupě topím uhlím samotíží a také spokojenost . Líbí se mi ztráty z rozvodu .... No kdyby měl kotelnu přes dvůr tak snad , ale takto jde teplo stejně do baráku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund