Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička - rozběhové relé.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 22:15    Předmět: Chladnička - rozběhové relé. Citovat

U ledniček Calex se používalo klasické rozběhové relé s bimetalem a cívečkou s kontaktem pro rozběhové viunutí kompresoru Takové relé jsem v minulosti několikrát úspěšně "čistil", když lednička vypověděla.

Dnes v pondělí vypověděla službu "chatová" lednička moji známé "starší dámy", nějaký typ snad Profesor Čína. Údajně v neděli několikrá za sebou vypli proud. Ta dáma s šarmem dámám vlastním pořád otáčela termostatem až na maximum, než mne zavolala, že lednička nechladí.

Zjistil jsem, že kompresor se netočí, je teplý, ale teplota není kriticky vysoká, dá se na něm udržet ruka.

Otevřel jsem rozběhové relé a jen zíral. Žádná cívka, žádný bimetal. V sérii s rozběhovým vinutím byl terčík velikosti asi lithiové baterie do PC.

Usoudil jsem, že ten terčík je snad z nějakého PPTC materiálu používaného obvykle jako vratné pojistky, jehož vlastnosti jsou zde využity pro krátký impulz do rozběhového vinutí. Po zahřátí terčíku se proud rozběhového vinutí omezí na minimum.

Očistil jsem povrch toho terčíku i přiléhající doteky a doteky jsem napružil. Ještě jsem jen orientačně změřil odpor terčíku. Terčík byl vodivý, odpor byl malý, ale hodnotu jsem neodečetl (na chatě nemám nic jen malé kapesní ručkové měřidlo).

Po složení se kompresor stejně neroztočí. Po připojení na síť jako by na 1 až 2 sec v kompresoru zasyčelo a pak je klid, jako by se vypnula nějaká vratná bimetalová ochrana v kompresoru. Něměl jsem čas čekat, zda to "zasyčení" se opakuje cyklováním vnitřní ochrany, což by udržovalo ten kompresor v nějaké přiměřené teplotě jakou jsem zjistil.

Mám dotazy na k této závadě:
1. Může mít ten terčík vadu ve zvýšeném studeném odporu, takže rozběhové vinutí má malý proud k roztočení motoru, a přehřátí až spálení stojícího motoru brání nějaká ochrana uvnitř motoru?
2. Nebo je pravděpodobnější, že je vadný motor a proto se nerozběhne.
3. Může tato závada nějak souviset s tím vypínáním sítě, které předcházelo závadě? Teoreticky by to nemělo motoru vadit, ale nějaké "kurvítko" by to mohlo probudit.

Dík za rady těm, kteří se s podobným problémem již setkali, nebo na to mají kvalifikovaný názor. Pro názornost dotazu je přiložen obrázek toho rozběhového relé z nabídky nějakého e-shopu.



Relé chladničky.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Relé chladničky.png
 Velikost:  86.29 kB
 Staženo:  816 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 22:32    Předmět: Citovat

Zkus přívody PTC krátkodobě zkratovat a rozpojit, tím nasimuluješ jeho funkci a měl by se normálně rozeběhnout motor, pokud je tedy sepnutý termostat a motor není KO nebo zadřený kompresor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 22:35    Předmět: Citovat

Aj keď nie som chladiar, viem, o čom je reč. Raz som aj ja ležal cez sviatky doma pri chladničke a zápasil s mechanickým rozbehovým relátkom, chladnička plná potravín... Vtedy sa to podarilo. Prekvapuje ma, že už dnes tam použili nejaký pozistor, podobne, ako aj u demagnetizácie, len hmotove asi útlejší, aby rýchlejšie vychladol a bol schopný znovu rozbehnúť motor. Zaujíma ma, že prečo si nevyskúšal rozbehnúť motor kompresora skratovaním toho relé? Pokiaľ viem, tak v sérii s tým relé kedysi bývalo ešte jedno relé, bimetálové, ktoré vyplo, keď zlyhalo relé rozbehové...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varikap



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 23:45    Předmět: Citovat

Nevím jestli se nepletu, ale pravděpodobně tam bude ještě jeden "terčík" použitý jako nadproudové a tepelné "ochranné relé", možná je s bimetalem jako bývá pojistka ve varné konvici. Mohl/měl by být umístěn v tepelném kontaktu s pláštěm kompresoru.
Jestli vypli proud jen na chvíli a lednice zrovna běžela, mohla se tahle ochrana aktivovat. Poškodit by ji to samozřejmě nemělo, ale...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 15 2015, 4:51    Předmět: Citovat

Ano v obojím máš pravdu . Motor i při běžném běhu je pěkně rozpálený . Proveď kontrolu se zkratem toho prvku pro rozběh a dále musí motor běžet na "dva dráty" . Použití toho pozistoru je dnes běžné .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út září 15 2015, 6:48    Předmět: Citovat

Dík všem za cenné názory. Po tom pokusu o opravu a přečtení vašich názorů jsem zase o něco "znalejší". Bohužel už zde nenapíši, zda je vada v kompresoru nebo v tom pozistoru, protože vícekrát se již k této chladničce nedostanu.
V dané situaci, kdy jsem ležel za chladničkou a zkoumal to, pro mne zatím neznámé, rozběhové relé, stála za mnou ta starší dáma a mlela něco o tom, že to bude nějaký kontakt a zda si to nepokazila sama atd. (však to znáte). Na mé chatě pobíhala nervózní manželka, protože jsme měli být již na cestě domů (to také znáte), jsem toho nemohl udělat více, než že jsem té dámě nakonec doporučil servis nebo sběrný dvůr.

- Přivedení krátkého impulzu ručně na rozběhové vinutí by bylo u této chladničky složitější, protože vývod pozistoru na rozběhové vinutí není při nasazeném relé přístupný (na kompresoru jsou tři špičky, na které se relé nasune a k rozběhové špičce není přístup). Na své chladničce bych si to nějak nadrátoval, ale udělat to v časové tísni a s dámou za zády bylo nemožné.
- Ten ochranný bimetal nebo jiná ochrana v krytu rozběhového relé nebyl a nic jiného v okolí nebylo. Ochrana proti přehřátí nerozběhnutého motoru (vadný pozistor, opakovaný rozběh do tlaku krátce po vypnutí nebo "zaseklý" kompresor) musí být někde uvnitř kompresoru a je nepřístupná.

Nerad prohrávám, ale v dané situaci jsem zatroubil na ústup a pokus o opravu a toto vlákno povazuji za "součást celoživotního vzdělávání".

Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út září 15 2015, 16:18    Předmět: Citovat

Jinak pánové mluvíte o dvou různých součástkách. "To" s tím bimetalem je jen samovratná pojistka. proudový rozběhový relé bývávalo z cívkou. při zapnutí kompresoru pod napětí procházel pracovním vinutím motoru nadproud, který sepl pomocný vinutí a kompresor se roztočil. Tím proud klesl a rozběhový relé odpadlo. Pokud se motor nerozeběhl, nadproud rozžhavil ten drátek u bimetalu a bimetal vypnul. Taktéž se kompresor nedokázal rozeběhnout bezprostředně po vypnutí, kdy se ještě nestihly vyrovnat tlaky na sání a výtlaku (kompresor má malý záběrný moment).
Dneska se místo nadproudovýho relé používá ten "pozistor", někdy i s rozběhovým kondenzátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út září 15 2015, 20:00    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Jinak pánové mluvíte o dvou různých součástkách. "To" s tím bimetalem je jen samovratná pojistka.

To, co jsi popsal, je mi důvěrně známé ze starých chladniček (např. Calex).
Jak je však motor chráněn u rozběhu přes ten pozistor, když v pouzdře s pozistorem žádný ochranný bimetal není? Pokud vypnou proud za chodu kompresoru a vzápětí se napájení obnoví, kompresor se do natlakovaného systému nerozběhne. Přitom hlavní vinutí je trvale připojeno na 230 V a jen pomocné rozběhové vinutí je zapojeno přes ten pozistor.
Takže nějaká vratná nadproudová ochrana pak musí být ve skříni kompresoru.
V popsaném případě u té "starší dámy" došlo v neděli k vypnutí proudu opakovaně několikrát za sebou. Pozistor byl asi stále teplý, takže i když tlak v systému poklesl, motor se nerozběhl, protože přes teplý pozistor se nedostalo napětí na rozběhové vinutí. Takže ta "nějaká vnitřní nadproudová ochrana" možná cyklovala více jak 24 hodin, než jsem byl zavolán a zjistil, že se motor netočí a skříň motoru s kompresorem je horká.
Možná tím došlo k poškození ochrany (teoreticky by nemělo) a nyní, po přivedení napětí ve studeném stavu, ta ochrana motor odpojuje i v normálních provozních podmínkách (to kratké zabzučení a po cca 2 sec stop).
Fakt je, že jsem neměl čas čekat, až vše úplně vychladne. Třeba po vychladnutí se vše rozběhne a bude fungovat. Zkusím té dámě zavolet, zda závada trvá, nebo zda se po vychladnutí ta chladnička zázračně uzdravila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út září 15 2015, 20:19    Předmět: Citovat

V případě ochrany může být použit pozistor uvnitř vinutí, nebo je možné použití "klixonu" taky uvnitř vinutí. Musíš analyzovat schéma uvnitř krytu, nebo někde poblíž prostoru kompresoru a proměřit obě vinutí.
I tady na ty Midei, co mi vedle vysouší zdivo je po vyjmuti nádobky na kondenzát přístupný vnitřní schéma "drátařiny" včetně zapojení kompresoru (v mým případě má pomocný kondenzátor i pozistor). Za pozistor můžeš zkusit klešťákem měřit odběr, pokud máš dostupný dostatečný kus drátu z něj. Odběr by měl klesat s tím, jak se pozistor zahřívá. U některých bývá " bod zlomu", kdy se mu prudce zvýší odpor a následující procházející zbytkový proud jej drží v ohřátým stavu, tudíž ve vysokým odporu. A to do doby, než vypneš kompresor a pozistor necháš vychladnout a zrovna se vyrovná tlakování vakuový a tlakový strany - výparníková strana a kondenzátorová strana. (proto u tý Midei je po 3 minutový pauze povolen chod kompresoru po vypnutí)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út září 15 2015, 20:42    Předmět: Citovat

Bohužel na nějaké laborování a měření v bytě (chatě) majitelky není prostor (ani čas). Celá ta rozběhová krabička je kompaktní celek, i když naštěstí rozebíratelný pro přístup k pozistoru. Pokud bych chtěl laborovat s proudem rozběhového vinutí, tak bych musel tu krabičku sejmout a udělat pomocnou měřící kabeláž. Stejně tak nedostanu klešťák pod krátké spoje k hlavnímu vinutí. Opět by se muselo nabastlit měřící propojení.
Takže jedině zůstává naděje, že se to rozběhlo po úplném vychladnutí. Jinak snad jedině sběrný dvůr. Servis by se asi u chatové levné chladničky s mrazící komorou v horní části nevyplatil. Pokud opravdu není vada jen v tom, že by pozistor zvýšil odpor za studena (ten lze snadno vyměnit), tak pak musí být vada v kompresoru. Jeho oprava by se asi téměř rovnala ceně nové chladničky koupené v nějaké akci v supermarketu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund