Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Transiwatt TW40, brum na dotek
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bak65



Založen: Aug 13, 2015
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 5:26    Předmět: Transiwatt TW40, brum na dotek Citovat

Zdravím všechny, pořídil jsem si tento zesilovač z nostalgie, hraje, přepíná.
Ale při doteku na ovladače se ozývá brum, potenciometr hlavně basů lupe, při manipulaci s deskou po přehrání na gramu se je slyšet lupání statické elektřiny.
Po přečtení témat je zřejmé, že je vhodné vyměnit elektrolyt. kondenzátory.
Maloproudy nejsou mojí parketou, proto se na Vás zkušené obracím s dotazem: V návodu na stavbu je soupis elektrolyt kondenzátorů, nicméně se mě nepodařilo najít stejné hodnoty jako uvádí plán, teda určitě ne v jednom obchodě. Nechce se mi to kvůli poštovnému kupovat ze 3-4 obchodů. Nejdostupnější pro mě je GM nebo GES Praha, ty mohu navštívit osobně.
Dle soupisu tam má být: 2000uF/50V, 1000V/50V (tyto jsem našel), 500uF/35V, 50uF/35V, 20uF/6V, 5uF/35V (5uF/35V se mi nepodařilo najít vůbec), 200uF/35V, 200uF/15V, 1000uF/35V.
Prosím, zda je možno je nahradit nějakými dostupnějšími hodnotami.
Děkuji



IMG_3193.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3193.JPG
 Velikost:  130.89 kB
 Staženo:  330 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4027
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 5:45    Předmět: Citovat

Tam kde je hodnota "5 50 500....." se dnes vyrábí pod hodnotu 4,7 a její násobky. U hodnoty 2 20 200.... je dnes 2,2 a její násobky. A s napětím si nedělej velké starosti. Dej nejbližší vyšší hodnotu. Ten kondík bude i tak dnes už rozměrově menší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 6:32    Předmět: Citovat

Příznaky vad,které popisuješ,nejsou na 99% způsobeny vadnými elektrolyty. Moje zkušenost je taková,že pokud tyto kondy Tesla nebyly extrémně namáhány třeba teplem,nadproudem atd.,což zde zřejmě nebyly, vadné nejsou.Teď jsem měřil pár TE... 5 mikro/35V starých aspoň 40 let,kapacita +10 až 20 procenta svod po 5 min. do 2 mikroampér.
Brum při doteku a statika - nějaká chyba v pospojení,zapojení zemí ,sítě atp.
Určitě bych však měnil všechny ty tzv. hovňáky,tj. ty matně hnědé válcové kondenzátory TC ..., 99% jich bude mít velký svod popř. již i popraskaný plast.
Chrastící potenciometry lze snadno rozebrat a vyčistit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4027
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 6:37    Předmět: Citovat

Nevidím u potáků jejich vzájemné pospojování s GND.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 6:48    Předmět: Citovat

Přívod sítě dvojlinkou dírou v plechu bez izolační průchodky,zvláště není-li použit ochranný vodič PE,je hodně riskantní - to oprav nejdříve .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 371

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 8:31    Předmět: Citovat

Kdybych já doma položil zesilovač na varnou desku, tak jsem mrtvý muž.
http://www.aldax.cz/index.php?act=prod&show=clanky&key=elyty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 9:32    Předmět: Citovat

To, co jsi koupil je blízká napodobenina TW - není to z originálních dílů. Jak už zde bylo podotknuto, musí být hřídele potenciometrů zemněny pružinou napínaným lankem - viz foto. Ohledně brumu si prostuduj návod, kde je zcela přesně popsán systém vedení zemnnících spojů v zesilovači. Na očko pružiny je ještě napojen kond 47n a druhým koncem připojen na zemnící plochu pl. sp. Jinak je vhodná výměna kondenzátorů 5M a 20M a 200M u těch hřejících odporů - ostatní bývají i po těch letech v pohodě. Tady máš obrázky mých Transiwattů - jeden, kde jsem vyměnil téměř všechny kondy, jsem právě teď prodal na Aukru. V Gesu se mi před časem povedlo na jeho obnovu zakoupit axiální kondy, aby to odpovídalo originálu. Podotýkám, že skutečně nebylo třeba měnit vše, ale chtěl jsem, aby to vypadalo jednotně. Ve druhém bylo vyměněno jen to, co již nevyhovovalo.
Mám pocit, že tam máš také špatně pólované elyty mezi poteciometry hloubek a vyvážení - správně viz další foto. Ono to už bylo špatně i v originálním návodu. Pokud se to nechá jako v návodu, musí se provést úprava přidáním odporu v korekcích.



IMG_0959 (2).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0959 (2).JPG
 Velikost:  223.5 kB
 Staženo:  271 krát


IMG_1353.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_1353.JPG
 Velikost:  225.82 kB
 Staženo:  225 krát


Pic 335 (2).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pic 335 (2).jpg
 Velikost:  233.34 kB
 Staženo:  191 krát


tw40_korekce uprava (2).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tw40_korekce uprava (2).jpg
 Velikost:  27.28 kB
 Staženo:  171 krát



Naposledy upravil Hifista dne čt říjen 15 2015, 9:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 13:17    Předmět: Citovat

Nazdar,
robil som tiež údržbu na TW40.
Uvediem úpravy, ktoré sa ukázali ako účelné. V zdroji sú 2x zväčšené hodnoty kondenzátorov C1, C2 a upravené napätie v bode H z dôvodu 230V v sieti. V koncovom stupni sú vymenené niektoré elektrolyty (C304, 404, 405, 406) za Tesla, takže na prvý pohľad bez zmeny. Odpory R311, 312 v mojom konkrétnom prípade stačili 150 Ohm, čo obmedzilo odber na prázdno.
Na C301, 401 mám svitky Remix. Vodiče k prepínaču repro - sluch. mám väčšieho prierezu - z PC zdroja.
V korekčáku je zrušený C114 a C214. Kondenzátory C111, 115, 211, 215 sú nahradené svitkami 3,3uF (hodnota stačí). C109, 209 a C106, 206 sú tiež svitky Remix.
Za pohľad stoja hodnoty potenciometrov Basy, Výšky. V 70 rokoch, keď som staval tento zos, sa museli kúpiť 4 potenciometre 50K/N. Ich dráhy sa potom osadili do plášťov tandemových potenciometrov, ktoré boli po ruke. Hriadele sú uzemnené predpisovo lankom. Takéto riešenie nie je dostatočné. Asi by bolo vhodné uzemniť aj plášte potenciometrov.
Pri výmene svitkových kondenzátorov som u niektorých skúšaných typov zaregistroval zvýšenie rušivých napätí, ktoré pri tejto vzdušnej koncepcii zostáva furt ako problém.



Koncový.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Koncový.jpg
 Velikost:  151.24 kB
 Staženo:  160 krát


Korekčák_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Korekčák_2.jpg
 Velikost:  100.02 kB
 Staženo:  153 krát


Zdroj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj.jpg
 Velikost:  150.14 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3133

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 13:30    Předmět: Citovat

Elyty Tesla vadné nebývají, ukostři poťáky a vyčisti spejem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bak65



Založen: Aug 13, 2015
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 13:48    Předmět: Citovat

Spiral napsal(a):
Kdybych já doma položil zesilovač na varnou desku, tak jsem mrtvý muž.
http://www.aldax.cz/index.php?act=prod&show=clanky&key=elyty

Manželka furt povídá, že jsem se dobře oženil Smile Jinak děkuji za odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4027
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 13:49    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Elyty Tesla vadné nebývají, ukostři poťáky a vyčisti spejem.

A co ta barevná "zelenina"? nebo TC937a 5mF/50V Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bak65



Založen: Aug 13, 2015
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 13:59    Předmět: Citovat

Pro Hifista, ano viděl jsem ho, ještě teď si nadávám, že jsem na něj nestačil přihodit, končilo to ve 20.10hod a já byl mimořádně ještě 20mim před dojezdem domů z práce....
Pro všechny, moc děkuji za rady a pomoc. Mám co studovat abych se v tom orientoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3133

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 14:34    Předmět: Citovat

Barevnou zeleninu jsem tady použil úmyslně aby to bylo dobové a veselejší, jsou tam originální KD337, KD338, KC507, KY705, ruské odpory MLT-1 i hnědý kondík TC180
Jen ty TC937a 5m 50V supluje spínaný zdroj Very Happy



001.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  001.JPG
 Velikost:  190.77 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 15:07    Předmět: Citovat

Samponku je to tak - Tesla kondy 5G v gramo zesilovačích a jejich obdobách AZS bývají vadné po těch letech téměř vždy, "zelenina" bývá v nevalném stavu rovněž. U ostatních je to jako v loterii, malé hodnoty bývají mimo častěji než větší, holt ESR metr se vždy hodí. U toho mého prodaného TW na prvním obrázku, s téměř komletně vyměněnými elyty, by nebylo nutno měnit skoro nic, u zesilovače na druhém obrázku byly elyty 5M bez rozdílu vadné všechny. Asi se jim ve výrobě nedařilo vždy stejně.
Jinak ve zdroji je skutečně vhodné kondenzátor 2G/50V nahradit vyšší kapacitou, ale hlavně na 63V, protože tam při dnešním napětí sítě bývá právě kolem 50V. Dále kondenzátor C305/405 200M/15V pracuje v některých kouscích rovněž s překročeným napětím.


Naposledy upravil Hifista dne čt říjen 15 2015, 9:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2015, 15:24    Předmět: Citovat

Chlapi, jak ty 5G/50V odcházejí? Zkrat nebo ztráta kapacity? Kámoš totiž někde vyšpatnil DC svářečku z ZEZ Hořice z roku 1979 a tam jich je blok asi 25 ks mezi dvěma textity a vše propájený pásovinou. Vaří to perfektně a přitom byla někde asi 15 let ve skladu. Shocked Tak mi nějak nehraje, jak tu píšete, že jsou ty elyty skoro všechny po čase vadný...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund