Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření PSV

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 17:25    Předmět: Měření PSV Citovat

Zdravím, chtěl jsem si postavit PSV metr pro rozsah ama pásem od 3,5 až 28 MHz. Prošel jsem internet a vyhledal jsem si pro začátek 4 různé zapojení. Viz příloha. Pro kalibraci jsem zakoupil sadu 5W metaoxid rezistory, které by měly být bezindukční a jako zdroj kmitočtu mám radiostanici FT-817. Prozatím jsem používal indikátor SWR samotné radiostanice, kde pomocí kombinací 100 a 150 ohm odporů jsem odvodil od počtu zobrazených kostiček na displeji samotné PSV. Ale

1. Zapojení dle prvního schématu jsem realizoval na 12 cm dlouhém měřícím vedení na kuprextitu, ale od frekvence 14 MHz směrem k 3,5 MHz mi nebyla schopna při CAL-ibraci vychýlit ručičku 1mA MP na maximum. A to při 5W. Tudíž nepoužitelné zapojení.

2. Tento PSV můstek jsem sestavil s 5W 33 ohm metaoxid rezistorech. Při kalibraci s odpory PSV metr vykazoval stejnou výchylku na všech frekvencích. Po připojení na anténu ale tento měřič ukazoval naprosto jiné hodnoty, než indikátor radiostanice. Samozřejmě měřeno radiostanicí jen s anténou. Proč?

3 a 4 jsem zatím nestavěl a prosím o zkušenosti. U zapojení 4 ještě prosím o princip měření, nechápu použití dvou toroidů.
Chtěl bych totiž měřit jen do výkonu stanice a to je 5 W.
Děkuji



psv.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  psv.jpg
 Velikost:  126.82 kB
 Staženo:  255 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 18:30    Předmět: Citovat

pavoucisit napsal(a):
1. Zapojení dle prvního schématu jsem realizoval na 12 cm dlouhém měřícím vedení na kuprextitu, ale od frekvence 14 MHz směrem k 3,5 MHz mi nebyla schopna při CAL-ibraci vychýlit ručičku 1mA MP na maximum. A to při 5W. Tudíž nepoužitelné zapojení.

protože je citlivost PSVmetru se smerovým vedení kmitočtově závislá.
Jinak je to jeden z nejlepších systémů, pokud je správně udělaný a nastavený
pavoucisit napsal(a):
2. Tento PSV můstek jsem sestavil s 5W 33 ohm metaoxid rezistorech. Při kalibraci s odpory PSV metr vykazoval stejnou výchylku na všech frekvencích. Po připojení na anténu ale tento měřič ukazoval naprosto jiné hodnoty, než indikátor radiostanice. Samozřejmě měřeno radiostanicí jen s anténou. Proč?

. . . protože jsi nepoužil odpory 50 Ω !

a s těma dalšíma nemám moc zkušeností, sám jsem je nikdy takto nestavěl.
Vždy to bylo se směrovými vedenimi a nebo s odpory, ten je kmitočtově nezávislý . . .

http://www.ok1hga.nagano.cz/stanice/PSV-SWR/P6030002.JPG
http://www.ok1hga.nagano.cz/stanice/PSV-SWR/P6030003.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 18:49    Předmět: Citovat

Já mám celkem dobré zkušenosti s tímto typem SWR metru. http://www.qrpkits.com/swrind_case.html Na to, jak je to jednoduché, se s tím měří velice dobře. Když se ti nebude líbit indikace pomocí LED, tak to půjde upravit na nějaký budík.
A tady to máš včetně tuneru http://blog.ok1cdj.com/2010/11/altoids-l-tuner.html

_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 18:59    Předmět: Citovat

Ten mostik 2 je impedancny mostik. Dioda je umiestnena v jeho diagonale. Prud nou zacina tiect, ak nastane rozdiel napatia medzi delicmi R2-R3 a R1-Zx. Nulove napatie je na diode vtedy, ak R3/(R3+R2)= Zx/(R1+Zx). Vtedy je mostik najcitlivejsi. Preto treba odpory R1,2,3 volit rovnake a rovne charakteristickej impedancii vedenia Z0, voci ktoremu PSV vztahujes(50Ohm,75Ohm). Diodu treba volit Schottkyho, aleboeste lepsie germaniovu, aby mala maly ubytok v priepustnom smere. Taktiez by som volil citlivejsi uA meter, nakolko prud diodou silne ovplyvnuje presnost vyvazenia mostika. Odpory musia byt bezindukcne.

Kalibraciu urob sadou znamych odporov RL (25, 50, 75,100,200,500Ohm). PSV vtedy lahko spocitas ako :SWR=RL/Z0 (*) alebo Z0/RL (**) v zavislosti od toho, ci je Z0 mensie(*) alebo vacsie (**) ako RL.
To zapojenie 1 vyzaduje smerove vedenie porovnatelne so Lambda/4,co je na KV neprakticky dlhe. Preto sa pouziva az na VKV a UKV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 19:11    Předmět: Citovat

V zapojeni 4 su dva transformatory-horny prudovy a dolny napatovy. V polohe prepinaca POW sa tieto napatia z transformatorov scitaju, a ked dochadza k optimalnemu prenosu vykonu (sucin U x I je maximalny, a faza medzi U a I je nulova) , indikator ukaze maximum. V polohe prepinaca REF sa v suctovom uzle medzi dvoma transformatormi scitavaju prudy dane prudom do zataze podelenym transformacnym pomerom a prudom cez rezistor na vystupe napatoveho transformatora. Cim je tento rozdiel vacsi, tym je od optima viac odklonene napatie alebo prud. Rozdiel vystupnych prudov z transformatorov potom tecie druhym meracim odporom, na ktory je zaveseny druhy detektor. Vyhodou je, ze v tomto zapojeni sa velka cast vykonu nepali na rezistoroch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 19:24    Předmět: Citovat

Princip měření u č. 4 popisuje pěkně
http://k6jca.blogspot.sk/2015/01/notes-on-directional-couplers-for-hf.html
No a moderní konstrukci (s PIC měřičem) uvádí
http://www.g4fon.net/wattmeter.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 19:44    Předmět: Citovat

U zapojení 2 jsem použil 33 ohm proto, aby se při impedanci zátěže 50 ohm (tedy PSV=1) vychylovala ručička na hodnotu 10 (mám malý ručkový s rozsahem do 100). Při připojení rezistoru 150 ohm (PSV=3) se ručička vychýlí na hodnotu 50. Což opravdu odpovídá popisu.

Těmi rozdíly v měření je myšleno to, že stanice zobrazí na 80m PSV= 1 a můj měřící přistroj PSV= 2, na 40m stanice PSV=3 přistroj PSV= 2 atd.

V příloze je snímek zapojení měření u FT817 a ten je podobný zapojení č.3. Vypadá to, že měření impedance pomocí můstku není vlastně to pravé měření PSV. Pokusím se zbastlit zapojení č.3

Edit: děkuji za vysvětlení



swr817.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  swr817.jpg
 Velikost:  40.95 kB
 Staženo:  134 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 19:59    Předmět: Citovat

k tomu mostiku:
skuste dodrzat odpory 50Ohm a ako som uz pisal, dajte si tam citlivejsi ukazovatel.
Ivan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17770
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 20:40    Předmět: Citovat

to Pavoucisit: Nechceš PSV od CB 27MHz? Je to dvouměřákovej Allan. Mě je již k prdu.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund