Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo NC450, vypíná se
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 6:33    Předmět: Citovat

Opravář -- výměnkář si nejspíš vyrobí další závadu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 21:36    Předmět: Citovat

Ano.

Najde se tady někdo z Brna s kým se můžem domluvit na zakázce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne červenec 28 2019, 18:24    Předmět: Citovat

ahoj,
mám pár nových poznatků.

1) Trafo zkontrolováno a je OK
2) změřil jsem proud v sérii s Motorkem:

Při S1 0,26A asi 0,5 - 1 sekunda, kdy je chod tichý a pak povyskočí na 0,29A - 0,3A a ozývá se relé

Při S2 0,3A zhruba sekundu tichý chod a pak povyskočí na 0,32A ozývá se relé, nebo rovnou odpadne.

Dle dokumentace by měla být amplituda jedné fáze 0,25A, takže to je překročeno, ale zároveň při jedné z rychlostí běží alespoň chvíli tiše i při 0,3A.

U na Motoru je 17V, při stisknutí S1 11,8V při stisknutí S2 11,6V.

Může být stále chyba v obvodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: ne červenec 28 2019, 22:45    Předmět: Citovat

Odběr motorku je možná poněkud větší, než by měl být (ale přesné údaje neznám). Chtělo by to kontrolu všech fází motorku osciloskopem. Stejně tak i zvlnění. Ten pokles napětí při zatížení zdroje je podle mne příliš velký a tím i velké zvlnění. Možná s tím měl i výrobce problém, když uvádí v jednom z manuálů: "Změna během výroby: paralelně k C7 se přidává kondenzátor C5 1mF." Takže můžeš vyzkoušet. Ale mělo by to fungovat i s původními hodnotami.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 5:40    Předmět: Citovat

Osciloskop ještě nemám,
ale zkoušel jsem i jednotlivé fáze - postupně jsem nechal zapojenou jen jednu, a ta chyba se projevila u všech.

Díky za postřeh ohledně C7, Napadlo mě, jestli nemůže být na vině i Zenerova dioda vedle C7.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 8:21    Předmět: Citovat

ada_cz napsal(a):
Dle dokumentace by měla být amplituda jedné fáze 0,25A, takže to je překročeno, ale zároveň při jedné z rychlostí běží alespoň chvíli tiše i při 0,3A.

U na Motoru je 17V, při stisknutí S1 11,8V při stisknutí S2 11,6V.

Může být stále chyba v obvodu?
Já jsem v manuálu žádný údaj o "amplitudě" nenašel, odkud čerpáš? Amplituda není to, co ti ukazuje ampérmetr.
To, že motor běží vždy chvíli tiše (mělo by to trvat 2s podle manuálu), je dáno tím, že je T2 zkratován sepnutým Re1. Po odpadení Re1 (nabití C4 na Ube T6) zůstane spínací úloha na otevřeném T2. Takže pokud byly zkontrolovány popř. vyměněny všechny součástky spínacího obvodu (včetně tranzistorů), pak v něm chyba není. Přes odpor R5 (5k6) musí být T2 dostatečně otevřený.
Proud motoru je ovlivněn i kondenzátory C8/9/10/11. Doporučuji také vyměnit.
ada_cz napsal(a):
Napadlo mě, jestli nemůže být na vině i Zenerova dioda vedle C7.
Napětí na ZD napájí generátor napětím cca +5V. Stačí to napětí na diodě (nebo C6) změřit. Popsaný problém nemůže způsobit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 8:39    Předmět: Citovat

zde: http://www.regulace.cz/CZ/KM/km_300-300ri.html

Díky za vysvětlení souvislosti tichého chodu. Do toho schématu koukám každou volnou chvíli a snažím se tomu porozumět.
Sestavuji list list pro objednávku axiálních C, které se hůř shánějí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 9:47    Předmět: Citovat

To jsou údaje z datového listu motoru, které platí pro katalogové zapojení a parametry. V našem případě je menší napájecí napětí, menší sériové odpory... Ty údaje slouží jen jako vodítko.
Pokud jde o ty axiální elektrolyty, klidně bych je nahradil radiálními, ale nic proti tomu...
Pro kontrolu rychlosti motoru (a správné funkce a kmitočtu generátoru) můžeš zkratovat C-E T2 (vyřadit automatické vypínání) a zkontrolovat obě rychlosti talíře stroboskopem.
Funkce celé elektroniky není složitá a má dva ustálené stavy:
1. Po zapnutí síťového spínače naběhne napětí na C7 (žárovka svítí), přes otevřený T7 sepne relé Re1 (zkratuje signál přenosky a tranzistor automatiky T2), Re2 a Re3 jsou odpadená, magnet zdvihu a generátor je bez napájení (T8-T11 nevedou a motorem neteče proud).
2. Po stisknutí tlačítka rychlosti (S2 nebo S3) se sepne relé Re2 nebo Re3, které přes své kontakty a diodu D2 nebo D4 začnou napájet magnet zdvihu a zdroj pro generátor 5V(R19/D10/C6). Tím se roztočí motor. Proud magnetem způsobí úbytek napětí na R16, které nabíjí časovací člen s C3/R17/C4 až do okamžiku, kdy se otevře tranzistor T6 (cca po 2s), tím se uzavře tranzistor T7 a Re1 odpadne (zruší se zkraty signálu přenosky a automatiky) a tranzistor T2 začne plnit funkci automatického vypnutí.
Odpor R1 zavádí malou hysterezi pro jednoznačnost mezi sepnutým a vypnutým stavem T6/T7.
- Stisknutí tlačítka STOP nebo uzavření tranzistoru T2 způsobí odpadení relé Re2 nebo Re3, tím se opět vypne napájení 5V a magnetu zdvihu, C3 a C4 se rychle vybije přes diodu D7, takže tranzistor T6 se zavře a přes otevřený T7 se opět sepne Re1 (zkrat signálu a automatiky) a motor se zastaví.
První ustálený stav má malý proudový odběr (žárovka,Re1), proto je napětí na C7 vysoké. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 7:15    Předmět: Citovat

Ahoj,
fakt moc díky, věřím, že tento popis pomůže i jiným. Teď si uvědomuju, jak teče motorkem proud a odběr mohou ovlivnit pouze C8 - C11, R25 - R28, R30, R31.

Nicméně, vyměnil jsem i zmíněné C8-C11 a bez úspěchu.

Zkontroloval jsem i vypínací obvod:
R2 40kOhm, R5 5,5kOhm, R4 188kOhm (což je trochu více, ale ani při výměně za 185 kOhm žádná změna)
, vyměnil jsem KA261 za novou stejného typu, C1 jsem měnil už dříve za nový. Vyměnil jsem i KC148 za KC147 *(oba T1 a T2)
Projev jen s drobným rozdílem - škrčení na zlomek sekundy semtam přestane. Nicméně vrátil jsem tam origo KC148.

Při překlenutí C a E T2, motorek běží, ale stabilitu otáček jsem nekontroloval. Na T1 v tomto stavu bylo Uc 7,5V na Ue a Ub 0V.

Provedl jsem i test s přidaným C7 - po paralelním připojení druhého stejného C škrčení na jedné rychlosti ustane zcela, a na druhé rychlosti ustane téměř - ozývá se periodicky krátké zaškrčení - méně znatelné.

P, R6, R7 jsem měřil ve vypnutém stavu a jsou vpořádku, zkusím ještě propájet kontakty.

Začínám koukat po náhradním motoru.

*edit


Naposledy upravil ada_cz dne út červenec 30 2019, 7:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 7:44    Předmět: Citovat

ada_cz napsal(a):
Při překlenutí C a E T2, motorek běží, ale stabilitu otáček jsem nekontroloval...
Kvůli té kontrole jsem to navrhl.Very Happy
ada_cz napsal(a):
...Na T1 v tomto stavu bylo Uc 7,5V na Ue a Ub 0V...
ALE to je špatně! KDE by se na kolektoru vzalo 7,5V? Jedině na vadném přechodu B-E T2. Dobrý přechod "dovolí" pouze 0,65V. Vyměň konečně ten T2.
Wink



T1.png
 Komentář:
 Velikost:  20.84 kB
 Zobrazeno:  75 krát

T1.png




Naposledy upravil masar dne út červenec 30 2019, 7:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 7:57    Předmět: Citovat

Ahoj,
já vím, že jsi to navrhoval kvůli kontrole stability. Jen si nechci poškodit sokl a včera nebyl čas vymyslet jak ho dostat do horizontální polohohy na mém "benchi"

To měření, které cituješ jsem udělal v průběhu výměny tranzistorů. Jak jsem psal, byly vyměněny všechny součástky kromě rezistorů a chyba přetrvávala.

7,5 V jsem naměřil, když T2 nebyl osazen a pájecí body pro emitor a kolektor spojeny natvrdo, takže těch 7,5V tam šlo přes R5, to by mělo být ok, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 8:04    Předmět: Citovat

ada_cz napsal(a):
7,5 V jsem naměřil, když T2 nebyl osazen a pájecí body pro emitor a kolektor spojeny natvrdo, takže těch 7,5V tam šlo přes R5, to by mělo být ok, ne?
A proč by to mělo být O.K.? Pokud zároveň bylo Ub=0V, tak tranzistor musí být zavřený a napětí na kolektoru rovno napětí napájecímu. Co máš za měřidlo?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 8:27    Předmět: Citovat

Digi Multimetr, kupován v čestku asi 8 let zpátky za 600.

umí měřit capacitu kondů do 20 mikro, AC/DC a proud až 20 A (unfused max 15Min) anebo do 200mA fused. Přesný typ můžu napsat až večer, ale myslím, že jsou všechny na jedno brdo. Může v něm být slabá baterka 9V možná.

Stav, kdy jsmě naměřil pochybnou hodnotu viz příloha



t_t1_562.png
 Komentář:
 Velikost:  32.96 kB
 Zobrazeno:  82 krát

t_t1_562.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 8:42    Předmět: Citovat

Tak to nemohlo být Ub=0V. Jinak by byl tranzistor vadný. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 8:53    Předmět: Citovat

omlouvám se za nepřesnosti, teď mám pochyby, zda byl v době měření T1 osazen a nejsem si jistý, ale 7,5V by ani v takovém případě nedávalo smysl

Trafo jsem měl zkontrolováno v trafo servise, tam by měla být informace relevantní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund