Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TV CRT Colortron 4100A - nejde obraz
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
michalb9



Založen: Aug 07, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá srpen 07 2015, 20:51    Předmět: TV CRT Colortron 4100A - nejde obraz Citovat

Zdravím všechny,
mám doma barevnou CRT TV Colortron 4100A, u které mi přestal jít obraz. Příznaky byly následující:

Cca před 3 měsíci po vypnutí TV z elektřiny začalo zůstávat uprostřed obrazovky svítící kolečko o průměru cca 10cm (toto předtím nikdy nedělala). Ale jinak do minulého týdne stále normálně fungovala.

Minulý týden jsem ji zapnul do elektřiny a žádný obraz. V minulosti jsem v tv několikrát opravoval studeňáky v okolí VN trafa, ale poslední podobnou opravu jsem dělal zhruba před 3 roky. Nyní jsem desku prohlédl, ale žádný podezřelý spoj jsem nenašel (navíc tv nereaguje ani na ránu z boku, podle které jsem dřív poznal, že se jednalo o studeňák).

Zkusil jsem rozpojit a zapojit všechny konektory v tv, ale beze změny.
Až když jsem zkusil zahýbat s paticí obrazovky, tak došlo ke změně: nyní při zapnutí tv krátce (max 1 vteřinu) probliknou 2 vodorovné pruhy (modrý a zelený), ale dále je situace stále stejná. Při vypnutí tv je stále vidět ono 10cm kolečko. Obrazovka stále vytváří statickou elektřinu (testováno přiložením papírku).

V jiném příspěvku tady na fóru jsem nalezl, že tato TV často trpí vadným VN trafem. Ale podle příznaků nedokáži určit, čím by tento problém mohl být způsoben.

Nerad bych se této tv zbavoval - měla skvělý obraz.
Předem děkuji za vaše rady, čím by toto mohlo být způsobeno
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá srpen 07 2015, 21:19    Předmět: Citovat

Vertikál a potlačení bodu po vypnutí.

Dej to opravit někomu, co se vyzná - sám to jen víc domrvíš Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 7:51    Předmět: Citovat

To je v podstatě "jednoduché". Zkontrolovat napětí na obrazovce...
Já bych si tipnul, že se ztratilo napětí na "zaostřovací elektrodě", to je právě může projevit tím, že se při vypnutí objeví "flek s rozmazaným okrajem" a pomalu tmavne.
A samozřejmě napětí na anody, 1. mřížky...

To zaostřovací napětí je řádově kolem 5kV, pořádně "štípne", není to sranda si s tím hrát, kdybys byl z okolí, mohu ti půjčit sondu pro měření takových napětí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 10:50    Předmět: Citovat

Je to přesně jak píše Kokun. Focus nemá s flekem po vypnutí nic společného! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 11:15    Předmět: Citovat

V Colortron 4001 odcházelo trafo T602 a závada se takto projevovala. Jde tam zapojit trafo z Rubínu, vývody je třeba zapojit podle schéma a drátek do kaskády jako u původního trafa.

Colortrony už bohužel na SD nejsou, nemohu ti orig trafo dát, také jich bylo málo, Rubína nebo Selenu ale seženeš - bylo jich mnohem víc.

Starého trafa Rubín nebo Selena se bát nemusíš, neprorážely se, stejně jako Tesly.

EDIT : Omlouvám se, nemohu Vám na soukromé zprávy odpovídat, admin na mém účtu zablokoval soukromé zprávy, uveďte proto prosím ve zprávě jiný kontakt, třeba mail, není to tím, že bych Vás ignoroval.



trafo T602 Colortron4001 - Rubín.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo T602 Colortron4001 - Rubín.jpg
 Velikost:  45.7 kB
 Staženo:  167 krát



Naposledy upravil samponek dne so srpen 08 2015, 12:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 11:55    Předmět: Citovat

Je to hezké, že mu chceš pomoci, ale obávám se že to neopraví.. Nebyl schopný ani napsat co kde naměřil Cry . Navíc každý nemá možnost si ze SD vybrat to co by se mu hodilo Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 12:05    Předmět: Citovat

On je svod v trafu a jeho výstupy nemají dostatečná napětí pro další obvody a televize kvůli tomu selhává, je potřeba trafo vyměnit za stejné trafo z jiné televize, jenže Colortrona už těžko sežene, nejsou už ani na SD, Rubíny ještě ano. Důvodem zřejmě je , že jich bylo podle mých informací dovezeno ze Sovětského svazu kolem 300.000 kusů.

Když původní trafo odpojí pryč a propojí osm drátků + vývod na kaskádu, televize naskočí, za současného stavu tam nic moc nenaměří, buď budou napětí vlivem svodu T602 všude nízká, nebo dokonce bude vypínat zdroj vlivem zátěže a televize nepůjde vůbec.

Trafo má velmi tenký drátek, jeho převinutí je téměř nemožné, jinak, než jeho výměnou za jiné televize hrát nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 14:27    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
... jenže Colortrona už těžko sežene, nejsou už ani na SD, Rubíny ještě ano. Důvodem zřejmě je , že jich bylo podle mých informací dovezeno ze Sovětského svazu kolem 300.000 kusů.
...

Vidím, že se vyznáš.
Až na to, že Colortron je "dederón" jak vyšitý Opravář

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 14:29    Předmět: Citovat

Ano, dovážel se k nám z bývalé NDR, úhlopříčka 67 ( kolem 60.000ks, proto jich je na SD málo, teď už vůbec )

555 + A2030 ve vertikálu, SU169 zdroj (ty sbírám) SU160 vodorovný rozklad, trpěl na trafo T602 (izolace, svod )

Obrazovka šla narozdíl od Rubínů úspěšně regenerovat, podobně jako Tesly 671QQ22.

Poměr je deset Tesla, tři Rubín, Selena a 0.5 Colortronu.

Pro zakladatele : trafo z Rubína neletuj pájkou, je v nýtech, ale vyřízni z desky flexou a připoj dráty do desky Colortronu, kusem plechu, nebo šroubem to pak přidělej do šasi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 17:05    Předmět: Citovat

Ještě můžeš zkusit spojit katodu přes 1k na kostru, jestli se rozsvítí celá obrazovka, třeba červeně. Jestli jen kousek, je svod v trafu a musíš ho vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 22:06    Předmět: Citovat

ahoj kým začneš niečo tak merák a meraj len pozor na UG2 je vysoké napätie zmeraj si všetky U čo idu na obrazovku a mrkni aj päticu či je v poriadku bez zvodov
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 08 2015, 22:27    Předmět: Citovat

Začal bych tím, jestli jdou všechna napětí už ze zdroje, a to jak ze síťového, tak z usměrňovačů za vn trafem (pro začátek bych ostřicí napětí a vn vynechal), než hledat tam, kde chyba pravděpodobně ani není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 6:45    Předmět: Citovat

s tím počtem TV to je jak říká samponek, Rubínů a Selen bylo X násobně více. Já se s Colortronem setkal pouze 3x v životě a to u dvou byly vadné právě trafa. Tím ale netvrdím že v tomto případě to je na 100% trafem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 6:55    Předmět: Citovat

Co byly Colortrony na sběráku, pokud to nebyl studeňák, bylo to T602, proto jsem ze zvědavosti a taky z nudy vzal Rubína a přidrátoval tam z něho trafo.

To radioelectrum : Mám bloknutý soukromý zprávy, nemůžu odpovídat, takže mail.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 13 2015, 14:50    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Vidím, že se vyznáš.
Až na to, že Colortron je "dederón" jak vyšitý Opravář
Myslel Rubín...
Ještě, že to neviděl RomanHalahija
samponek napsal(a):
... Rubíny ještě ano. Důvodem zřejmě je , že jich bylo podle mých informací dovezeno ze Sovětského svazu kolem 300.000 kusů. ...

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund